Балет дітям - Російський державний музичний телерадіоцентр

.

У нинішньому випуску програми Ілзе Лієпа розповідає своїм радіослухачам, а також самої юної аудиторії про балетах, створених спеціально для дітей ...

Розмірковуючи про дитячих виставах, на думку в першу чергу приходять такі назви, як «Лускунчик», «Спляча красуня», «Попелюшка», «Коппелія» ...

«Однак наскільки в дійсності можна судити про те, що вони адресовані дітям?», - задається питанням ведуча. «Не дивлячись на те, - продовжує Ілзе Лієпа, - що ці барвисті балети на казкові сюжети оцінить по достоїнству кожен, проте, всі вони спочатку створювалися композиторами і постановниками, як балети для дорослих».

Сьогодні, безумовно, у всіх найбільших театрах передбачений репертуар для дітей - це не тільки модно, а й надзвичайно затребуваним. А що нам з цього приводу розповідає історія? Коли вперше почали ставити дитячі спектаклі на музичній сцені? І чи існують на світі всесвітньо відомі балети, присвячені найменшим? ..

«Існують!», - стверджує Ілзе Лієпа і запрошує вас в захоплюючий екскурс по історії дитячого балетного театру ...

Ще в 30-і роки XIX століття на сцені Великого театру була поставлена ​​перша балет для дітей «Хитрий хлопчик і людоїд» за мотивами казки Шарля Перро «Хлопчик з пальчик» Ще в 30-і роки XIX століття на сцені Великого театру була поставлена ​​перша балет для дітей «Хитрий хлопчик і людоїд» за мотивами казки Шарля Перро «Хлопчик з пальчик». А в середині XIX століття з Петербурга в Москву перенесли спектакль, який прожив на сцені близько ста років - «Коник-Горбоконик, або Цар-дівиця» в хореографії Артура Сен-Леона на музику Цезаря Пуні.

Згодом по слідах цієї вистави в 1960 році з'явився легендарний балет Родіона Щедріна «Коник-Горбоконик», в якому Майя Плісецька була неперевершеною Цар-дівицею (постановник - Олександр Радунський). Більше Родіон Щедрін дитячих балетів не писав, а «Коник-Горбоконик» ще неодноразово ставилося на сцені в різних режисерських редакціях. Однією з останніх в 2009 році стала обговорювана постановка нашого сучасника Олексія Ратманського.

А на сцені Великого театру запам'ятався ще один надзвичайно популярний спектакль-довгожитель «Три товстуни» (1935 р). Його творцями були - композитор Віктор Оранський і балетмейстер Ігор Моїсеєв, а в головній партії ляльки Суок блищала Суламіф Михайлівна Мессерер .

Говорячи про дитячі спектаклях, неможливо пройти повз одну традицію, яка склалася в російському балеті досить давно - це балети хореографічного училища в яких танцюють самі вихованці школи. У Москві такі вистави йдуть на сцені Великого театру або Кремлівського палацу з'їздів.

У 1937 році силами учнів Московського хореографічного училища був поставлений перший дитячий балет на радянську тему «Лелеченя», що розповідає про дружбу лелеченя, піонерів і чорношкірого хлопчика У 1937 році силами учнів Московського хореографічного училища був поставлений перший дитячий балет на радянську тему «Лелеченя», що розповідає про дружбу лелеченя, піонерів і чорношкірого хлопчика. Спектакль на музику Дмитра Львовича Клебанова був створений у співавторстві молодих балетмейстерів М. Попко, Л. Поспехіна і А. Радунська, і згодом увійшов до репертуару Великого театру.

З тих в постановках школи раз у раз з'являлися нові назви - «Цветик-семицветик», «Грибники», «Семикласниця», «Чарівна флейта», Наш двір »і ін.

Серед російських дитячих балетів не менше примітні і спектаклі Московського музичного театру ім. Станіславського і Немировича-Данченка. Серед них - «Снігуронька», «Золотий ключик», «Доктор Айболить».

70-ті роки ХХ століття були надзвичайно щедрі на постановки дитячих балетів, проте найяскравішим, до сих пір йде з незмінним успіхом, був балет «Чиполліно» за казкою Джані Родарі на музику Карена Хачатуряна. За постановку з ентузіазмом взявся київський хореограф Генріх Майоров.

«Балет вийшов таким чудовим, що на нього звернули увагу і Москва, і Ленінград, - згадує Ілзе Лієпа. - Туди потягнулися критики, балетмейстери, артисти і, звичайно, глядачі. Спектаклю присвоїли найвищу нагороду - Державну премію СРСР, але саме головне - «Чиполліно» запросили на постановку в Большой театр ».

В "золотому" складі «Чиполліно» сяяли перші артисти країни - Михайло Цівін (хлопчик-цибулинка Цибуліно), Ніна Сорокіна (Редісочка), Андрій Петров (синьйор Помідор), а в ролі принца Лимона виходив Маріс Лієпа.

Ілзе Лієпа: «Все артисти Прокружали на сцені як могли! Це можна було порівняти лише з тією атмосферою, яку переповідають старі театрали, які бували на виставах першого МХАТу, коли гумору і жартами не було кінця. Цим вони заводили один одного і створювали якусь непідробну наелектризованість вистави. В наші дні балет «Чиполліно» переїхав на Нову сцену Великого театру, але як і раніше зал на цьому спектаклі незмінно сповнений ... »

Фотографії: зліва - Майя Плісецька в ролі Цар-дівиці в балеті «Коник-Горбоконик» (джерело: http://www.ballet.co.uk ); праворуч - сцена з балету «Лелеченя» (джерело: http://bolshoi-theatre.livejournal.com )

«Однак наскільки в дійсності можна судити про те, що вони адресовані дітям?
А що нам з цього приводу розповідає історія?
Коли вперше почали ставити дитячі спектаклі на музичній сцені?
І чи існують на світі всесвітньо відомі балети, присвячені найменшим?