Балет «Гаяне»

Історія створення

Незабаром після закінчення консерваторії, в кінці 1930-х років, Хачатурян отримав замовлення на музику до балету «Щастя». Вистава з традиційним для того часу сюжетом про щасливе життя «під сталінським сонцем» і настільки ж традиційним мотивом шпигунства і ворогів радянської влади готувався до декаді вірменського мистецтва в Москві. Такі декади, присвячені мистецтву, по черзі, всіх республік, що входять до складу СРСР, проводилися регулярно. Композитор згадував: «Весну і літо 1939 роки я провів у Вірменії, збираючи матеріал для майбутнього балету« Щастя ». Тут-то і почалося глибоке вивчення мелодій рідного краю, народної творчості ... »Напружена робота над балетом тривала півроку. У вересні балет був поставлений в Вірменському театрі опери та балету, а через місяць показаний в Москві і пройшов з великим успіхом як перший досвід цього жанру в вірменської музиці. Однак в ньому були відзначені недоліки, що стосуються, зокрема, сценарної та музичної драматургії. Через кілька років композитор повернувся до цього задуму, орієнтуючись на нове лібрето, написане відомим театрознавцем і філологом К. Державіним (1903-1956). Перероблений балет, який отримав назву «Гаяне» - по імені головної героїні, готувався до постановки в Ленінградському театрі опери та балету імені Кірова (Маріїнському). Однак почалася Велика Вітчизняна війна поламала всі плани. Театр був евакуйований до Пермі. Туди ж для продовження спільної роботи над балетом приїхав і композитор. «Восени 1941 року ... я повернувся до роботи над балетом, - згадував Хачатурян. - Сьогодні може здатися дивним, що в ті дні суворих випробувань могла йти мова про балетній виставі. Війна і балет? Поняття дійсно несумісні. Але, як показало життя, в моєму задумі відобразити ... тему великого всенародного піднесення, єднання людей перед лицем грізного нашестя не було нічого дивного. Балет був задуманий як патріотичний спектакль, який стверджує тему любові і вірності Батьківщині ». У листопаді 1942 року в своєму щоденнику композитор записав: «На прохання театру вже після закінчення партитури я дописав« Танець курдів »- той самий, який став пізніше називатися« Танцем з шаблями ». Я почав складати його в третій годині дня і, не відриваючись, працював до другої години ночі. Вранці наступного дня були переписані оркестрові голоси і відбулася репетиція, а увечері - генеральна репетиція всього балету. «Танець з шаблями» відразу ж справив враження і на оркестр, і на балет, і на присутніх в залі ... »

прем'єра «Гаяне» відбулася в Пермі в Ленінградському театрі опери та балету імені Кірова (Маріїнському) 9. грудня 1942 року в постановці балетмейстера Ніни Олександрівни Анісімовій (1909-1979), учениці прославленої Агрипини Ваганової, яка закінчила Ленінградське хореографічне училище в 1926 році. Видатна характерна танцівниця, що відрізнялася палючим темпераментом, яскравою манерою виконання і тонким почуттям стилю, Анісімова з 1929-го по 1958 рік була ведучою характерною танцівницею в театрі імені Кірова. У 1935-му здійснила свою першу постановку - концертну програму «Іспанська сюїта». Після цього нею було поставлено ще два концертних номера. Балет «Гаяне» став балетмейстерських дебютом Анісімовій в полновечернем виставі. У його хореографії вдало поєднувалися руху класичного танцю з національними вірменськими. 13 червня 1952 року той же театр, вже на власній сцені, показав нову постановку з тими ж сценарієм і сценографією. Аж до кінця 70-х років XX століття балет успішно йшов як на радянських, так і на зарубіжних сценах, а окремі його сцени по цю пору майже щорічно виконуються в випускних спектаклях Академії російського балету.

Аж до кінця 70-х років XX століття балет успішно йшов як на радянських, так і на зарубіжних сценах, а окремі його сцени по цю пору майже щорічно виконуються в випускних спектаклях Академії російського балету

музика

Музика Хачатуряна відрізняється яскравим національним колоритом, темпераментом, барвистістю, їй властиво широке симфонічне розвиток з використанням лейтмотивів. Партитура балету насичена інтонаціями справжніх вірменських наспівів. Один з кращих номерів - перейнята щирим почуттям Колискова Гаяне. Справжнім шлягером на багато десятиліть став знаменитий танець з шаблями. Повний мужньої сили, він нагадує Половецькі танці Бородіна. Постійний втоптують ритм, гострі гармонії і вихровий темп допомагають створенню яскравого, незвичайного способу.

«Їж ананаси, рябчиків жуй!» Ресторан La Russ на Двірцевій площі.

Війна і балет?