Арам Хачатурян сказав якось: «Балет я вважаю найвищим мистецтвом. За допомогою нього можна висловити все різноманіття людського життя, багатство душевних переживань. Балет народжує любов до прекрасного, і музика до нього повинна мати високу якість і візуально оповідати про події, що відбуваються на сцені ».
Співробітники Театру опери і балету ім. Спендиарова проводять акцію протесту біля будівлі Уряду ВірменіїВ Єреванському академічному театрі опери та балету ім. А. Спендіаряна з успіхом йде балет «Гаяне» в оновленому складі - молодий колектив порадував новим «диханням» відомого хачатуряновского шедевра, найбільш відомого завдяки пізнаваному «Танцю з шаблями» (Гаяне - Сона Варданян, Армен - з.а. РА Рубен Мурадян, Гіко - Армен Геворкян, Нуне - Аршалуйс Маргарин, Карен - Гарегін Бабелян, головний балетмейстер - Вілен Галстян, диригент - Атанес Аракелян).
Ідея створення цього балету дивовижна і спочатку була більш ніж буденною. Після успіху першого балету вірменського композитора Арама Хачатуряна «Щастя», приуроченого до декаді вірменського мистецтва в 1939 році в Москві , дирекція Ленінградського театру опери та балету імені С. М. Кірова замовила композитору новий балет. написане в 1940 році Костянтином Державіним лібрето було засновано на деяких сюжетних ходах балету «Щастя», що дозволило Хачатуряну зберегти в новому творі краще, що було в його першому балеті, значно доповнивши партитуру і симфонически її розвинувши.
У 1943 році композитор отримав за цей балет сталінську премію I ступеня, яку він віддав у фонд Збройних Сил СРСР. Пізніше, на основі музики до балету, композитор створив три оркестрові сюїти. В середині 1950-х рр. до балету «Гаяне» звернувся Великий театр . На основі нового лібрето Бориса Плетньова Хачатурян істотно змінив партитуру балету, переписавши більше половини колишньої музики.
Спочатку сюжет був простий і сповнений соціалістичної пропаганди: на бавовняних полях вірменського колгоспу йде збір нового врожаю. Серед найкращих, активних працівників - колгоспниця Гаяне. Її чоловік Гіко кидає роботу в колгоспі і вимагає того ж від дружини, яка відмовляється виконати його вимогу. Колгоспники виганяють Гіко з-поміж себе. Свідком цієї сцени є приїхав в колгосп начальник прикордонного загону Казаков. Рідні та друзі намагаються розважити Гаяне. Поява Гіко в будинку змушує гостей розійтися. До Гіко є три незнайомця. Гаяне дізнається про зв'язок чоловіка з диверсантами і про його намір підпалити колгосп. Спроби Гаяне запобігти злочинний задум виявилися марними. У гордій становище курдів молода дівчина Айша чекає свого коханого Армена - брата Гаяне. Побачення Армена і Айши перервано появою трьох незнайомців, які шукають дорогу до кордону. Армен, зголосившись бути їх провідником, посилає за загоном Казакова. Диверсанти затримані. Вдалині спалахує полум'я пожежі - це горить підпалений колгосп. Казаков з загоном і курди поспішають на допомогу колгоспникам. Фінал оптимістичний: відроджений з попелу колгосп готується знову почати своє трудове життя. З цього приводу в колгоспі свято. З новим життям колгоспу починається і нове життя Гаяне. У боротьбі з чоловіком-дезертиром вона затвердила своє право на самостійне трудове життя. Тепер Гаяне дізналася і нове, світле почуття любові. Свято закінчується оголошенням про майбутнє весілля Гаяне і Казакова. У цю частину вистави включені кілька народних танців, в тому числі знаменитий «Танець з шаблями».
Сопрано Гоар Акопян представить свою нова книга під назвою «Молитва»Сьогодні важко розгледіти початковий сюжет. Балет «Гаяне», безумовно, наповнений вірменським волелюбністю, національними традиціями, жіночої грацією, чоловічий відвагою, і вічної природною красою Вірменії. Особливо це підкреслюється декораціями, виконаними по талановитим ескізами вірменського художника Мінаса і барвистими національними костюмами.
Балет «Гаяне» був поставлений на багатьох оперних сценах: великим театр ом, Ленінградським театром опери та балету імені С. М. Кірова , Московським музичним театром ім. К.С. Станіславського і Вл. І. Немировича-Данченка , Ленінградським Малим театром опери та балету , Свердловским театром опери та балету , Київським театром опери та балету , Софійській народної оперою , Театром опери та балету «Естонія» , Воронезьким театром опери та балету, Пермським театром опери та балету , Саратовським театром опери та балету , Бурятський театром опери та балету , Ризьким театром опери та балету , Оперним театром в Усті-над-Лабем ( Чехія ) І іншими.
Балетна трупа з Вірменії покаже балет "Маскарад" в Маріїнському театріЦе свідчить про те, що найбільша музика вірменського композитора зрозуміла і прийняті всіма. І ми по праву пишаємося приналежністю цього дивного твору, відомого у всьому світі, до скарбниці вірменського мистецтва. Вже в 1948 році «Танець з шаблями» став хітом музичних автоматів в Сполучених Штатах. Популярність була настільки висока, що " Newsweek "Запропонував назвати 1948 рік« Роком Хачатуряна в США ». Того року відразу три версії «Танцю з шаблями» ( Чиказького симфонічного оркестру , Нью-Йоркського філармонічного оркестру і Оскара Леванту ) Досягли першого місця в хіт-параді класичної музики журналу " Billboard "І потрапили до щорічного списку бестселерів. «Танець з шаблями» став першим записом Чиказького симфонічного оркестру, проданої тиражем понад мільйон примірників. Крім того, «Танець з шаблями» надав знакова вплив на історію популярної музики XX століття. безліч кавер-версій було записано музикантами США, Великобританії і Німеччині та ін. Музична тема до сих пір використовується у фільмах і телесеріалах, а також для оформлення різних виступів. "Billboard" назвав «Танець з шаблями» «твором, відомим всім естрадним оркестрів з нині існуючих».
І все ж безсмертна музика Хачатуряна, давно переступила національний бар'єр, створена завдяки національним музичним традиціям і найдавнішим витоки вірменського музичного мистецтва.
Марія Авакян