Зазнала грунтовної реконструкції квадрига Аполлона (скульптор Петро Клодт) захищена від шкідливих атмосферних впливів спеціальним покриттям. Колір патинованої бронзи скульптурі надає оливково-зелене забарвлення.
Скляні конструкції на Театральній площі над виходом з підземного концертного залу.
Північний фасад. Всі великі конструкцііСеверний фасад. Всі великі конструкції завезені в театр до того, як будівельники приступили до відновлення північного фасаду, яка зазнала реконструкції (інші фасади недоторканні).
Повітряний перехід.
Муза любовних пісень Ерато. Встановлені в фасадних нішах Великого театру музи були зруйновані під час бомбардування в 1941 році. Фігури, що прийшли їм на зміну, відрізнялися від авторського задуму. Реставратори постаралися повернути скульптурі первісний вигляд.
Експлікація приміщень Великого театру.
Нові приміщення Великого театру, розташовані під Театральною площею, йдуть під землю на шестиповерховому глибину. Підземний концертний зал складається з п'яти основних і трьох допоміжних платформ, за допомогою яких створюються сцена і зал для глядачів.
Механіка підземного залу.
Склепіння Білого фойє розписані в техніці гризайль, що збільшує відчуття об'єму.
Прикраси залу для глядачів, виконані з пап'є-маше, покриті листочками сусального золота 960-ї проби (товщина листочків коливається від 0,1 до 0,25 мікрона, тонше за людську волосину).
Через численні переробок, що відбувалися в театрі в XX столітті, була значно втрачена легендарна акустика.
Імператорська фойє, перейменоване в 1921 році в Бетховенський зал, прикрашають виготовлені в XIX столітті унікальні панно, що зажадали ґрунтовної реставрації. Стіни залу заново обтягнуті виготовленої за старовинними зразками двошарової тканиною.
Відтворено перший завісу Великого театру, спроектований в 1856 році професором живопису КОЗР-Дузе. На ньому зображений в'їзд Мініна і Пожарського в Москву.
Під сценою Великого театру на 20-метровій глибині встановлено найбільшу в Європі гідравлічна станція, яка буде приводити в рух підйомно-опускні платформи.
У 1965 році під покрівлею театру була обладнана верхня сцена - репетиційний зал, повторює основну сцену і оркестрову яму.
<
>
Оперні театри стали з'являтися в Європі в кінці XVII століття, Москва ж задовольнялася спектаклями заїжджих антрепренерів. Музичний театр був необхідний місту, і Московський губернський прокурор князь П. В. Урусов зобов'язався побудувати «на свій рахунок в п'ять років ... театр, усі речі, кам'яний, з таким зовнішнім оздобленням, щоб він місту міг служити прикрасою ...»
Урусов взяв в компаньйони відомого театрального підприємця Менкола Медокса (Михайла Маддокса). Співвласники придбали у князя Лобанова-Ростовського на Великий Петровської вулиці в приході церкви Спаса на копіях остов згорілого будинку, який перебудували в театральну будівлю. Перший спектакль, який відбувся в грудні 1780 року, символізував народження трупи Великого театру. Тоді в театрі було 13 музикантів, балетмейстер, 28 танцюристів і актрис. (В сучасному Великому театрі чисельність трупи і обслуговуючого персоналу досягла 2000 осіб.)
22 жовтня 1805 роки перед виставою «Дніпровської русалки» в театрі спалахнула пожежа. Потім кілька років будівля стояло з обгорілими стінами. Рішення про реконструкцію Великого театру було прийнято в 1813 році. Процесом створення театру і респектабельної площі перед ним керував видатний архітектор Осип Іванович Бове. Будівля театру завершувало композиційну вісь простору і своїм класичним фасадом з відомою всьому світу колісницею Аполлона утвердилося як одне з кращих творів епохи російського класицизму.
Морозним вдень 11 березня 1853 в театрі почався черговий пожежа. Дві доби москвичі боролися з полум'ям, а останки будівлі тліли ще близько тижня.
Відновлення театру після пожежі доручили петербурзькому архітекторові, творцю Маріїнки, Альберту Катеріновічу Кавос. Архітектор збільшив висоту, змінив пропорції і переробив архітектурний декор будівлі. В цілому ж за образом і планом новий театр був близький будовою Бове. Його також прикрашала квадрига, створена відомим скульптором Петром Клодтом.Зданіе не тільки надбудували, а й розширили всередині, щоб розмістити вже 600 глядачів. Для постановок нового репертуару ускладнили театральну механіку.
За радянських часів Великої театр витримав кілька великих ремонтів і внутрішніх перебудов. Численні переробки, збільшуються навантаження на стіни і фундаменти, швидко змінюється театральна машинерія привели до того, що театру терміново була потрібна реконструкція.
В руки реставраторів театр потрапив в 2005 році майже в аварійному стані. Після зняття декількох шарів штукатурки виявилося, що несучі стіни від фундаменту до покрівлі пронизані тріщинами, фундамент опускався настільки нерівномірно, що існувала реальна небезпека обвалення будівлі театру.
Перед реставраторами і архітекторами, які брали участь в реконструкції, стояли два завдання: зберегти Великий театр в його справжньому вигляді, як архітектурний пам'ятник, і одночасно зробити його більш сучасним і комфортним для глядачів.
У всьому світі прийнято співвідношення площ глядацької і сценічної частин сучасного оперного театру як 1: 4, тобто сцена повинна бути в чотири рази більше глядацької зали. У Великому історично склалося співвідношення 1: 1.
Сильно змінилися за минуле сторіччя будівельні норми і правила, які регламентують пожежну і санітарну безпеку споруд.
При розширенні внутрішнього простору зовнішній вигляд Великого повинен залишатися в недоторканності. Зберегти треба було і знаменитий зал для глядачів з унікальним розписом плафона, виконаної в 1856 році академіком живопису Олексієм Титовим на тему «Аполлон і музи» і поновлённой академіком живопису Павлом Коріни. Дев'ять юних прекрасних дочок Зевса і Мнемозіни ось уже 150 років ведуть хоровод навколо центральної частини плафона, де розташовується величезна сяюча люстра, таємниче меркнущей з першими акордами музики.
Блискуче містобудівне рішення зіграло злий жарт з Великим театром: перебуваючи в оточенні історичних пам'яток, він не може пристроювати додаткові площі. Єдиною можливістю розширення театру стало освоєння підземного простору.
Для того щоб зробити мінімальним нерівномірне осідання старих фундаментів і стін театру, стабілізувати знову покладені під фундаментами конструкції для захисту і тих і інших від зовнішнього впливу і, перш за все, від вод, якими просякнуті шари грунту поблизу річки Неглинної, фундаменти Великого театру охопили «стіною в грунті », опустилася приблизно на 24 м нижче рівня бруківки. Стіна входить в вапнякову геологічну плиту, створюючи надійний захисний периметр. (Про те, як використовується «стіна в ґрунті», див. «Наука і життя» № 7, 1995, с. 7-11.) На рівні фундаменту театру під несучими стінами знаходиться потужна перехідна плита (ростверк) - свого роду «стіл », на якому спочиває історичну будівлю. Потім по сторонам історичних стін вниз від ростверкових плити методом задавливания встановлені ряди паль, що упираються в вапняковий шар. Таким чином, все навантаження від історичного несучого кістяка театру передається на абсолютно надійне підстава. Це виключає в подальшому будь-які деформації, пов'язані з нерівномірністю осідання основ і фундаментів.
Після створення «стіни в грунті» і підведення під перехідну плиту паль задавливания проведена поетапна вибірка грунту з заміною його внутрішнім каркасом і дисками перекриттів методом «зверху - вниз». На нижньому рівні створена потужна фундаментну плиту, від неї вгору по осях історичних стін зведені нові підземні залізобетонні несучі стіни, які беруть на себе вагу наземної частини будівлі. Після передачі навантаження на підземні стіни і перетворення частини паль в бетоновані колони зайві палі видалені.
Освоєння підземного простору відбувається всередині всього периметра зовнішньої «стіни в грунті»: під Копьевскім провулком, під сценічною частиною театру і під Театральною площею в зоні між головною колонадою і сквером, а також під поздовжніми східним і західним крилами театрального будівлі. Заглиблення не передбачається під найціннішою історичною частиною театру - його залом для глядачів, головним вестибюлем і колонадою з портиком. Підземні рівні з'єднуються з іншими будівлями, використовуваними Великим театром.
У підземному просторі створено просторі вестибюлі, фойє з гардеробами, буфетами для глядачів, санвузлами і блоком приміщень для персоналу, який обслуговує вхід-вихід глядачів.
Підземне фойє півкільцем охоплює новий концертно-репетиційний зал Великого театру, розрахований на 330 глядачів.
Тут вперше можна об'єднати оркестр з хором. Вдень - головний репетиційний зал театру, а ввечері - ще один концертний зал Москви.
Сцена - серце будь-якого театру. Режисура та сценографія сучасного оперного театру використовують важкі жорсткі декорації, що представляють собою, як правило, багатометрові просторові конструкції, які збирають аж ніяк не завжди в стінах самого театру. Для сучасного оперного театру величезне значення має можливість швидкої зміни декорацій на планшеті сцени. Робити це можна тільки при наявності бічних «кишень» і ар'єрсцени (задня частина сцени), з яких висуваються змінні «накатні фури» з декораціями. У реконструйованих європейських театрах, таких як Віденська або Баварська опера, бічні «кишені» і ар'єрсцена, рівні за площею самій сцені, були прибудовані тим чи іншим способом до існуючих історичним театрам. Положення Великого виключає можливість не тільки «кишень», але навіть «полукарманов».
Великий театр отримав після реконструкції повну ар'єрсцену, рівну за площею головній сцені (22 × 21 м), з накатними фурами оперного ігрового планшета і балетного статі. Під ар'єрсценою розміщуються два рівня складу декораційних контейнерів міжнародних габаритів.
Після появи підземних приміщень і розширення сценічної зони площа театру збільшилася в два рази - з 40 тис. До 80 тис. М2.
Фотоматеріали надані Групою «Сума» - генеральним підрядником реставрації та реконструкції Великого театру.