В яких випадках працівник може вимагати банкрутства роботодавця і як це вплине на репутацію компанії, розповіла Астрік Рашоян, партнер юридичної агенції Екві.
29 вересня 2015 року набули зміни в ФЗ «Про неспроможність (банкрутство)», відповідно до яких працівники (в тому числі і колишні) тепер мають можливість самостійно ініціювати процедуру спостереження.
Це новий важіль впливу на несумлінного роботодавця, який не виплачує або несвоєчасно виплачує заробітну плату, компенсації, посібники. Разом з тим, не кожен працівник, який має своє право грошової вимоги до роботодавця, може звернутися до суду із заявою про банкрутство.
Працівник має право ініціювати банкрутство роботодавця якщо:
- у працівника є право грошової вимоги в розмірі не менше 300 000 рублів в якості суми основного боргу. Неустойка, штрафи при цьому не враховуються, як велику суму вони б не складали;
- є що вступило в законну силу рішення, яким з роботодавця стягнення грошових сум;
- роботодавець не виконує грошове зобов'язання більше трьох місяців.
Наявність таких складних умов не означає, що роботодавець може розслабитися, якщо у будь-якого працівника не вистачає суми вимог для порушення справи про банкрутство. Закон і судова практика допускають можливість об'єднання вимог декількох кредиторів, якими є в тому числі і працівники. Більш того, часто зустрічаються ситуації, коли вороже налаштовані конкуренти по ринку, інші кредитори скуповують у дрібних кредиторів їхні вимоги і вже з об'єднаними вимогами звертаються до суду.
Особисті неприязні стосунки, незадоволеність роботою працівника, інші подібні причини не є підставою для невиплати зарплати, оскільки вони суб'єктивні і не варті того репутаційного ризику, який може завдати заяву про банкрутство.
При подачі заяви про банкрутство, справа компанії буде відразу ж відображено в мережі на ресурсі арбітражного суду: www.kad.arbitr.ru . Заяву до суду, як правило, реєструється не пізніше одного дня з моменту його подачі, для кожної справи формується картка справи. У картці справи відображаються всі учасники: заявник - кредитор, боржник, інші особи. З неї також можна побачити суму і істота вимог. Приклад картки справи по знову заявленому банкрутства можна подивитися тут: http://kad.arbitr.ru/Card/7d725cc1-c3d9-4409-8f20-fd78af0660a7 , Тобто до неї має доступ будь-який користувач інтернету. Надалі ця картка буде містити судові акти, які винесе суд у даній справі. Наприклад, як тут: http://kad.arbitr.ru/Card/bce99b9d-2475-450f-bc8e-039592b9407d.
Цією інформаційною базою зараз, як правило, користуються все. Вона дозволяє вашим потенційним контрагентам зрозуміти, наскільки компанія є надійним партнером. Організаціям, часто беруть участь в різних торгах, і зовсім не потрібні подібні відмітини в історії.
Навіть якщо зі співробітником згодом вдасться домовитися, і справа буде припинена, інформація в картотеці зависне на роки і буде з'являтися при здійсненні пошуку справ у відношенні компанії.
Це означає, що в очах діючих і потенційних партнерів організація буде виглядати наступним чином:
- організація не виконує взяті на себе зобов'язання або виконує їх з простроченням, що змушує звертатися до суду з вимогою про банкрутство;
- організація не виконує взяті на себе соціальні функції, пов'язані з дотриманням прав працівників;
- в організації є перешкоди для участі в торгах, аукціонах і т.п.
Працівникам також надано право в деяких випадках в рамках банкрутства вимагати притягнення керівника організації до субсидіарної відповідальності. Наприклад, якщо у організації були ознаки банкрутства, однак керівник, на якого покладено обов'язок звернутися самостійно до суду із заявою про банкрутство, цього не зробив.
Ці ризики слід мати на увазі при затримці або невиплати заробітної плати, особливо якщо це викликано необ'єктивними причинами.