Бєлгородський державний університет

  1. Історія
  2. Символіка БелГУ
  3. університет сьогодні
  4. Факультети та інститути БелГУ
  5. філії
  6. наукові підрозділи
  7. Міжнародна співпраця
  8. Відомі випускники та студенти

Бєлгородський державний університет
(БелГУ) Бєлгородський державний університет   (БелГУ)   Оригінальна назва   Бєлгородський державний університет   міжнародна назва   Belgorod State University   колишні назви   Бєлгородський державний педагогічний інститут,   Бєлгородський державний педагогічний університет   Рік заснування   тисячу вісімсот сімдесят шість   ,   з   1996   - державний університет   ректор   Полухін Олег Миколайович   Президент   Шапошников М Оригінальна назва

Бєлгородський державний університет

міжнародна назва

Belgorod State University

колишні назви

Бєлгородський державний педагогічний інститут,
Бєлгородський державний педагогічний університет

Рік заснування

тисячу вісімсот сімдесят шість ,
з 1996 - державний університет

ректор

Полухін Олег Миколайович

Президент

Шапошников М.

Розташування

Білгород

Юридична адреса

308015, г. Белгород, вул. Перемоги, 85

сайт

http://bsu.edu.ru/

координати : 50 ° 35'38.87 "с. ш. 36 ° 34'36.84 "в. д. / 50.594131 ° с. ш. 36.5769 ° сх. д. (G) (O) (Я) 50.594131, 36.5769

Бєлгородський державний університет - національний дослідницький університет - один з найстаріших ВНЗ Бєлгорода , Найбільший вуз Бєлгородської області.

Історія

Історія Білгородського державного університету тісно пов'язана з історією педагогічної освіти в Росії. Реформи 60-х років XIX століття сприяли прискоренню розвитку економіки, торгівлі, військової справи і спричинили за собою збільшення кількості освітніх установ. З 1872 року стали створюватися середні спеціальні навчальні заклади - учительські інститути.

У вересні 1876 ​​року в повітовому місті Білгороді за розпорядженням Міністерства народної освіти Російської імперії був відкритий учительський інститут - дев'ятий в Росії. З цього моменту починається складний, але цікавий шлях вузу.

З учительського інституту в 1919 році , в ході реорганізації , Він був перетворений в педагогічний, потім знову стає вчительським.

В 1923 році прийнято рішення про перетворення його в педагогічний технікум .

В 1939 році він знову стає учительським інститутом.

В 1941 році починається війна . Інститут тимчасово припиняє діяльність. В 1944 році , коли німецько-фашистські загарбники були вигнані з території СРСР , Інститут відновлює свою роботу в місті Старий Оскол , Так як Білгород був зруйнований.

У повоєнні роки інститут успішно розвиває свою діяльність. В 1954 році Міністерство освіти РРФСР перетворило Старооскольский учительський інститут в педагогічний.

В 1957 році вуз повертається в Білгород і размешается в будівлі по вул. Комуністичної (сьогодні це корпус соціально-теологічного факультету, вул. Преображенська, 78).

В 1966 році інститут переводять в новий навчальний комплекс по вул. Студентській.

В 1994 році Бєлгородський державний педагогічний інститут став педагогічним університетом.

У липні 1996 року , Згідно з Указом Президента Російської Федерації, вуз стає Бєлгородським державним університетом.

На початку 2000-х років університетський комплекс став інтенсивно рости і розширюватися за рахунок нових, оснащених сучасним обладнанням корпусів. Кількість студентів за 7 років зросла більш ніж у три рази [1] .

Символіка БелГУ

В основу емблеми Бєлгородського державного університету були покладені класичні геральдичні символи: французький геральдичний щит (Найбільш поширений в російській геральдиці ); в зеленому полі щита - срібний Пегас : Вгорі, над Пегасом - золота семіконечние зірка і срібна абревіатура БелГУ; в нижньому полі щита (золотими цифрами) позначена дата заснування вузу - 1876 ​​рік .

Колірна гамма і символи емблеми об'єднані єдиним ідейно-графічним вмістом: так, зелений колір в геральдиці символізує собою оновлення і відторгнення віджилого, старого; срібний (білий) - чистоту помислів, золотий (жовтий) - благородство. Пегас є найдавнішим символом творчого натхнення, а семіконечние зірка уособлює прагнення до досконалості. Символіка кольору і основних фігур в поле щита відображає реальну сутність вузу.

Пісня про Білгородському держуніверситеті (слова Віталія Щиголева, музика Олександра Мосієнко) є складовою корпоративної культури . Використання гімну дозволяє внести в університетські події емоційний і ідеологічний заряд, що впливає на формування думок і настроїв колективу.

університет сьогодні

В 2008 році за підсумками рейтинг вузів світу, складеного незалежним рейтинговим агентством «РейОР», Бєлгородський державний університет зайняв 320-е місце, а в рейтингу вузів країн СНД і Балтії БелГУ зайняв 14-е місце [2] .

В 2009 році БелГУ увійшов в число 28 фіналістів [3] конкурсного відбору програм розвитку вузів, щодо яких встановлюється категорія «національний дослідницький університет». У 2009 році БелГУ зайняв 18-е місце [4] в Національному рейтингу російських вузів, проведеному Міжнародної інформаційної групою «Інтерфакс» і підтриманому Міністерством освіти і науки Росії .

26 квітня 2010 року конкурсна комісія Міністерства освіти і науки Росії за підсумками таємного голосування вибрала вузи, яким присвоєно звання національного дослідницького університету. Це був вже другий тур, в який пройшли тільки кращі з кращих - 32 російських ВНЗ з 128, які подавали свої заявки. З цих 32 вузів переможцями стали лише 15 [5] . БелГУ отримає фінансування з коштів федерального бюджету на суму близько 2 мільярдів рублів. Це дозволить вузу завершити проекти в рамках ряду наукових програм, побудувати новий студентський гуртожиток на 1000 місць і будинок для молодих вчених на 80 квартир.

Бєлгородський державний університет складається з декількох навчально-соціальних комплексів. Центральний включає в себе вісім навчальних корпусів, наукова бібліотека, видавництво, музей історії БелГУ, редакція університетської газети, центр сприяння працевлаштуванню випускників, Молодіжний культурний центр, студентський гуртожиток, житловий будинок для викладачів, храм Архангела Гавриїла і адміністративно-господарський блок. У цьому комплексі університету проходять професійну підготовку майбутні юристи, філологи, перекладачі, біологи, хіміки, лікарі, провізори, журналісти, геологи, географи, менеджери, економісти, програмісти.

До центрального комплексу примикає і Навчально-спортивний комплекс Світлана Хоркіна. У будівлі комплексу загальною площею 36,7 тисячі квадратних метрів розмістилися: 50-метровий плавальний басейн з трамплінами та вишками (до 10 метрів заввишки), легкоатлетичний манеж, універсальний ігровий зал, шаховий клуб, тренажерні зали, гімнастичні зали, зали для настільного тенісу, хореографії та аеробіки.

Всі будівлі центрального комплексу були побудовані на початку XXI століття.

Навчально-соціальний комплекс соціально-теологічного факультету розташований у відреставрованому будинку колишньої чоловічої класичної гімназії Його Королівської Високості герцога Единбурзького. Будівля являє собою оригінальний пам'ятник архітектури епохи еклектики і знаходиться під охороною держави. Неподалік розташований викладацький будинок, зданий в експлуатацію в 2010 році .

На майданчику ще одного навчально-соціального комплексу розташовані навчальні аудиторії, наукові лабораторії, Центр дистанційного навчання, три гуртожитки, спорткомплекс «Буревісник» і клініка лікувально-профілактичної медицини. Навчальні корпуси цього комплексу призначені, в основному, для тих, хто вирішив пов'язати своє життя зі школою (вчителі російської мови і літератури, фізики та математики, історії, початкових класів та образотворчого мистецтва, педагоги з фізичної культури, логопеди, психологи). Але студенти навчаються і по «академічним» варіантам спеціальностей.

При університеті функціонує кінноспортивна школа БелГУ. Природний парк БелГУ «Нежеголь» є одночасно рекреаційною зоною і майданчиком для польових наукових досліджень, які проводять студенти і викладачі університету.

Факультети та інститути БелГУ

  1. Факультет математики та інформаційних технологій
  2. факультет філологічний
  3. Факультет романо-германської філології
  4. Факультет біолого-хімічний
  5. Факультет фізичної культури
  6. факультет педагогічний
  7. факультет історичний
  8. факультет юридичний
  9. факультет медичний
  10. факультет економічний
  11. Факультет управління та підприємництва
  12. Факультет соціально-теологічний
  13. Факультет геолого-географічний
  14. Факультет комп'ютерних наук і телекомунікацій
  15. Факультет психології
  16. Факультет журналістики
  17. Факультет бізнесу і сервісу
  18. Інститут державного і муніципального управління
  19. Факультет інженерно-фізичний
  20. факультет фармацевтичний
  21. факультет міжнародний
  22. Інститут післядипломної медичної освіти

Медичний коледж БелГУ

Медичний коледж БелГУ - один з найстаріших коледжів Росії - веде свою історію з 1932 року , Коли постановою Ради народних комісарів в Бєлгороді був відкритий медичний технікум. Розташовувався він в дореволюційному купецькому будинку на місці сучасної будівлі [Джерело не вказано 308 днів] . В 1935 році технікум реорганізовано в фельдшерсько-акушерську школу. В 1954 році Наказом міністра охорони здоров'я СРСР фельдшерсько-акушерська школа перетворена в медичне училище. В 1992 році училище отримує статус медичного коледжу. В 1997 році коледж стає структурним підрозділом Білгородського державного університету.

Студенти навчаються за такими спеціальностями: «Лікувальна справа», «Акушерська справа», «Сестринська справа», «Стоматологія профілактична», «Фармація», «Лабораторна діагностика».

філії

Олексіївський філія БелГУ (нині Олексіївський філія федерального державного автономного освітнього закладу вищої професійної освіти «Білгородський державний національний дослідницький університет» (АФ НДУ «БєлДУ»)) в місті Олексіївка Бєлгородської області був відкритий в 1999 році відповідно до Наказу Міністерства загальної та професійної освіти Російської Федерації. ( http://afbsu.ru )

Філія в місті Старий Оскол Білгородської області був створений в 1999 році Наказом Міністерства загальної та професійної освіти Російської Федерації. Він є наступником Старооскольського вчительського інституту (1866-1917 рр.), Старооскольського педагогічного інституту (1917-1941 рр.), Старооскольського педагогічного університету (1941-1954 рр.), Старооскольського педінституту (1954-1999 рр.)

наукові підрозділи

У БелГУ в 2004 році був оголошений конкурс з формування нових наукових підрозділів університету. За підсумками конкурсу було підтримано проект наукової групи на чолі з професором Ю. Р. Колобовим з Інституту фізики міцності і матеріалознавства СО РАН (м Томськ ) Зі створення Центру наноструктурних матеріалів і нанотехнологій (Центр НСМН) БелГУ. В 2005 році наукова група в складі 9 осіб за угодою між керівниками академічної і вузівської організацій (в порядку переведення) приступила до роботи в Бєлгородському державному університеті.

Основні напрямки прикладних досліджень Центру:

  • розробка технологічних процесів і обладнання для отримання об'ємних металевих наноструктурних матеріалів для використання в медицині і техніці.
  • освоєння в клінічній практиці біоінертних і біоактивних імплантатів для використання в травматології , ортопедії , стоматології і кардіохірургії .
  • розробка технологічного процесу і обладнання для синтезу нано-гидроксилапатита для використання в лікувально-профілактичний препаратах в стоматології і нанесення біактівних покриттів на хірургічні, стоматологічні та ортопедичні імплантати.

В 2007 році БелГУ увійшов в число вузів-переможців [6] конкурсного відбору освітніх установ вищої професійної освіти, які впроваджують інноваційні освітні програми [7] . Ця перемога дозволила університету зайняти позицію регіонального центру інноваційного розвитку в галузі матеріалознавства та нанотехнологій, підвищити дослідницьку активність вчених вузу і вивести їх розробки на промисловий рівень. Серед пріоритетних напрямків науки у ВНЗ: нанотехнології , геоінформаційні системи , Інформаційно-телекомунікаційні технології, дистанційні освітні технології і здоров'язбереження. У наукових підрозділах БелГУ працюють вчені, які повернулися в Росію з Японії, Німеччини, Польщі.

Міжнародна співпраця

У Бєлгородському державному університеті навчаються близько 700 студентів та аспірантів з 50 країн світу.

З 2009 року БелГУ - учасник програми Європейського Союзу «Tempus IV» у складі міжнародного консорціуму з 12 вузів. Мета проекту - вдосконалення інфраструктури вузу відповідно до стратегії забезпечення якості та принципами Болонського процесу .

В 2009 році БелГУ увійшов до числа фіналістів відкритого національного конкурсу з відбору головних вузів Росії, які формують Університет Шанхайської організації співпраці (За напрямом «Нанотехнології»). Суть проекту полягає в створенні єдиного євразійського освітнього простору, що об'єднує університети КНР, Казахстану, Таджикистану і Узбекистану.

БелГУ включений в число вузів-учасників Президентської програми з пропаганди та розповсюдження російської мови в іберо-американському регіоні.

В даний час БелГУ співпрацює в рамках двосторонніх договорів з 67 зарубіжними вузами і науковими організаціями Німеччини, США, Італії, Фінляндії, Китаю, України, Білорусії та інших країн.

Відомі випускники та студенти

  • Ємельяненко, Федір Володимирович (Рід. 28 вересня тисячу дев'ятсот сімдесят-шість , Рубіжне , Луганська область , УРСР , Випускник Старооскольського філії БєлДУ) - відомий російський спортсмен, який виступає у змішаних єдиноборствах ( ММА ), самбо і дзюдо . Ємельяненко є п'ятикратним чемпіоном світу з ММА у важкій вазі за версією PRIDE, дворазовим чемпіоном світу з ММА у важкій вазі за версією RINGS, чемпіоном світу з ММА у важкій вазі за версією WAMMA , Чотириразовим чемпіоном світу з бойового самбо , А також майстром спорту міжнародного класу з дзюдо і самбо.

Примітки

посилання