Бережіться вузів-халтурників

  1. Прикріплений файл

Подача документів. Вибираючи вуз, дивіться в обидва: до вересня ще 32 ВНЗ можуть позбавити ліцензії. Фото А. Іскрицької

З 29 липня в українських вузах розпочався прийом документів на вступ. В цьому році, як ми вже розповідали, абітурієнти можуть подавати заяви хоч у всі вузи країни. А їх тільки III-IV рівнів акредитації зараз налічується майже 350. Та плюс ще багато вузів мало не в кожній області навідкривали філії і відділення, які також активно зазивають потенційних студентів, особливо тих, хто в змозі платити за навчання дзвінкою монетою. Однак, як показує досвід останніх років, далеко не всі вузи, особливо з числа новоспечених, в змозі забезпечити належний рівень навчання, а інші і зовсім можуть працювати незаконно. Про ситуацію з проблемними вузами і про те, як не потрапити в халепу абітурієнтам, ми попросили розповісти виконуючого обов'язки начальника управління ліцензування, акредитації та нострифікації МОН Юрія Дудника.

ПІД КОВПАКОМ. Останнім часом Міносвіти постійно проводить планові і позапланові (за скаргами студентів та їхніх батьків) перевірки вузів. Якщо в ході неї виявляються суттєві порушення навчального процесу, вузу анулюють ліцензію (див. Останній список відмовників). Якщо ж виявляються окремі недоліки, то вузу дають термін на їх усунення (зазвичай 3 місяці), після чого і ставиться розділовий знак у вердикті "стратити не можна помилувати". Нерідкі також випадки, коли за одними спеціальностями вузу дається "випробувальний" термін, а за іншими ліцензія анулюється. Буває і так, що керівництво вузу, усвідомлюючи, що не в змозі забезпечити нормальне навчання, саме приймає рішення про закриття та звертається до МОН з проханням про анулювання ліцензії.

Трапляються і "рецидиви", коли вуз продовжує вчити або навіть намагається набирати студентів уже після того, як йому анулювали ліцензію, тобто фактично закрили. З останніх прикладів - Закарпатський інститут ім. А. Волошина, який повинен був припинити підготовку заочників за спеціальністю "Право", але не поспішав повідомити про це студентів. Також до МОН доходять відомості, що припинив своє існування після анулювання ліцензії універсіет "Львівський Ставропігіон" може спробувати провести прийом на майбутній рік. Абітурієнтам не варто нести туди документи, ризикуючи втратити час і гроші.

Але буває і так, що вузу вдається реабілітуватися. Такий випадок був у Інституту художнього моделювання ім. С. Далі, якому анулювали ліцензію в кінці минулого року. Це рішення було оскаржене керівництвом вузу, яке поліпшило матеріальне, технічне та кадрове забезпечення навчального процесу. Що підтвердилося в ході повторної перевірки. Вузу продовжили ліцензію на рік, після закінчення якого треба буде знову довести декларований рівень.

У цьому році з'явилася ще одна причина для каральних заходів з боку МОН - це порушення вузами Умов вступу в ході минулорічної вступної кампанії, коли на перший курс приймали абітурієнтів із сертифікатами нижче мінімальних 124 балів або взагалі без сертифікатів. На контролі у ДАК зараз 32 таких вузу (див. Табл.). Їх перевірятимуть протягом літа, і вони цілком можуть позбутися ліцензій за тими спеціальностями, де були допущені порушення.

КОНТРОЛЬ. І МОН, і ДАК закликають студентів проявляти пильність і - "стукати" про всі випадки порушення навчального процесу. Наприклад, в одному вузі на другому курсі деякі дисципліни читали ... студенти 5 курсу. Тоді як за законом "Про вищу освіту" викладати можуть тільки фахівці з повною вищою освітою, а 80% лекційних годин повинні читати кандидати, доктори наук і професори. Також слід бити на сполох, якщо вуз не забезпечує підручниками і посібниками, якщо немає нормальних аудиторій.

Ще один параметр, яким варто цікавитися студентам та абітурієнтам, - ліцензовані обсяги підготовки, тобто скільки студентів ВНЗ має право навчати по тій чи іншій спеціальності. Так, в минулому році був повчальний випадок з МАУП, куди набрали понад дозволеного більше 4600 студентів, і багато випускників більше року не могли отримати свої дипломи.

ЯКЩО ВНЗ ЗАКРИЛИ. У кожному разі анулювання ліцензії та закриття вузу МОН сприяє переводу його студентів в інші навчальні заклади. Їм пропонують на вибір інші вузи, в першу чергу найближчі, але, буває, і столичні. Перед цим визначається "зріз знань" в ході контрольних робіт і тестувань, оцінюється якість курсових і дипломних робіт. Звідси виводиться академрізниця, куди і на який курс можна переводити того чи іншого студента. Відмов у прийомі переведених студентів від вузів не було, в тому числі - для бюджетників.

ВУЗИ-ІНОЗЕМЦІ. "Зараз по всій Україні з'явилося багато реклами філій зарубіжних вузів, в т.ч. російських і прибалтійських, які приваблюють абітурієнтів низькими цінами і обіцянками видати дипломи нібито міжнародного зразка, - попереджає Ю. Дудник. - Однак ніяких універсальних міжнародних дипломів не існує, це обман в чистому вигляді. Тому намагатися чинити в такій вуз варто тільки при наявності ліцензії МОН України, а не ліцензій інших країн ".

ПАМ'ЯТКА ВСТУПНИКАМ

Подаючи заяву в вуз, поцікавтеся наявністю у нього двох документів:

Ліцензії МОН (дозвіл на заняття даним видом діяльності). Її оригінал знаходиться в головному офісі вузу, а для кожної філії або відділення видається окрема копія, засвідчена органом ліцензування. До ліцензії покладається Додаток, де повинні бути вказані всі філії вузу, а також всі спеціальності, за якими він має право вчити студентів і за якими рівнями підготовки - бакалавра, спеціаліста, магістра. Такий же перелік спеціальностей дається по кожній філії. Також вказується ліцензований обсяг за кожним напрямом і термін дії ліцензії.

Сертифіката про акредитацію, яким вузу дозволяється видавати документ про освіту державного зразка. Якщо він не акредитований за фахом, для випускників є частка ризику, чи пройде він акредитацію до моменту, коли вони будуть отримувати диплом.

Ліцензія та сертифікат повинні надаватися на першу вимогу абітурієнтів або батьків.

ВУЗИ, ЯКИМ анульовано ліцензію

Вуз: Державний вищий навчальний заклад "Київський індустріальний коледж"

Напрям підготовки, спеціальність: "Біржова діяльність" (молодших спеціалістів)

Вуз: Дрогобицький державний педагогічний університет ім. І. Франка для навчально-консультаційного центру у м Хусті (Закарпатська обл.)

Напрям підготовки, спеціальність: "Педагогічна освіта", "Практична психологія", "Початкове навчання", "Педагогіка і методика середньої освіти. Українська мова і література" (бакалаврів та спеціалістів)

Вуз: Міжрегіональна академія управління персоналом для Закарпатського інституту ім. А. Волошина

Напрям підготовки, спеціальність: "Економіка і підприємництво", "Фінанси", "Облік і аудит", "Менеджмент" ( "Менеджмент і адміністрування"), "Менеджмент організацій", "Право", "Правознавство"; "Право" (заочна форма)

Вуз: Полтавська філія Приватного вищого навчального закладу "Європейський університет"

Напрям підготовки, спеціальність: "Економіка і підприємництво" (бакалаврів); "Фінанси", "Облік і аудит", "Маркетинг" (фахівців)

Вуз: Приватний вищий навчальний заклад "Європейський університет" для Консультаційного центру у м Межигір'я (Закарпатська обл.)

Напрям підготовки, спеціальність: Всі

Вуз: Приватний вищий навчальний заклад "Міжнародний інститут бізнесу"

Напрям підготовки, спеціальність: "Фінанси", "Маркетинг" (перепідготовка фахівців)

ВУЗИ, ЯКИМ ДАНО 3 МІСЯЦІ НА УСУНЕННЯ недоліки *

Вуз: Азовський регіональний інститут управління Запорізького національного технічного університету

Напрям підготовки, спеціальність: «Правознавство» (бакалаврів)

Вуз: Белгород¬-Дністровський кооперативний технікум

Напрям підготовки, спеціальність: Всі

Вуз: Донецький національний університет

Напрям підготовки, спеціальність: "Журналістика" (магістрів)

Вуз: Конотопська філія Приватного вищого навчального закладу "Європейський університет"

Напрям підготовки, спеціальність: "Облік і аудит", "Економіка підприємництва", "Інформаційні управляючі системи та технології"

Вуз: Львівська філія Приватного вищого навчального закладу "Європейський університет"

Напрям підготовки, спеціальність: "Економіка і підприємництво", "Інформаційні управляючі системи та технології" (бакалаврів)

Вуз: Міжнародний гуманітарний університет

Напрям підготовки, спеціальність: Всі

Вуз: Одеська національна юридична академія

Напрям підготовки, спеціальність: Всі

Вуз: Приватний вищий навчальний заклад "Міжнародний інститут бізнесу"

Напрям підготовки, спеціальність: "Економіка і підприємництво" (підвищення кваліфікації фахівців)

Вуз: Черкаський навчально-консультаційний центр

Напрям підготовки, спеціальність: Всі

* - формулювання передбачає, що в разі невиконання вимог ДАК та Ліцензійних умов надання освітніх послуг ліцензія буде анульована.

Джерело: Міністерство освіти і науки

дивіться СПИСОК ВУЗІВ, У ЯКИХ можуть вилучити ЛІЦЕНЗІЇ ВЛІТКУ

Прикріплений файл:
Прикріплений файл
VUZ.doc

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram