Безпека метро обмежиться рамками

За безпекою в метро додатково простежать 500 новобранців без нових повноважень - за 20,5 млн в місяць. За безпекою в метро додатково простежать 500 новобранців без нових повноважень - за 20,5 млн в місяць

Світлана Холявчук / Інтерпресс

Службу безпеки метрополітену збільшують в півтора рази. На кожну групу металошукачів поставлять по 2 людини, їх зарплату закладуть у вартість жетона, - але ніяких нових повноважень співробітникам так і не дають.

Про те, що в Службу контролю на метрополітені (СКМ) до кінця року увіллються ще 513 осіб, стало відомо з відповіді губернатора Георгія Полтавченко на звернення петербурзьких парламентаріїв. Зараз в СКМ перебуває близько тисячі чоловік, - так що зростання помітний, в півтора рази. Нових співробітників розставлять по вестибюлям метрополітену, очей має побільшати, - але не повноважень. Новобранці СКМ стежитимуть за показаннями металодетекторів. Експерти сумніваються в ефективності і того, і іншого, але навчити спеців по виявленню зловмисників зараз взагалі неможливо - немає затверджених методик.

513 осіб - саме стільки потрібно на посилення власної служби транспортної безпеки метрополітену. Як розповів «Фонтанці» глава петербурзької підземки Володимир Гарюгін, з урахуванням змінної роботи (поки працює метрополітен) в результаті має припадати по дві людини на лінійку рамок металошукачів в одному вестибюлі. Зараз на HeadHunter можна знайти оголошення метрополітену про прийом на роботу інспекторів по станціях. Зарплата від 40 тисяч рублів при 12-годинному змінному графіку: виходить по 20,5 млн рублів щомісяця - тільки на новобранців. Зрозуміло, для цього буде потрібна додаткова бюджетна субсидія від міста. За даними Гарюгіна, в поточному році заходи безпеки в тарифі на проїзд будуть складати 3 рубля (в минулому році - трохи більше 2 рублів з вартості проїзного або жетона).

Поки нових співробітників не набрали, метрополітен працює тим, що є: до роботи в зоні турнікетів, де не потрібне додаткове навчання, залучили з інших підрозділів - 230 касирів, чергових по відправленню і ін.

У своїй відповіді на депутатський запит Георгій Полтавченко відзвітував і про матеріальний бік справи : З 2010-го по 2015 рік на закупівлю різних засобів безпеки в метро було витрачено 2,1 млрд федеральних рублів і майже 230 млн з бюджету міста. У 2016 році Петербург додав ще близько 11 млн рублів, заклавши на 2017-й 190 млн рублів.

Зрозуміло, що запит депутатів став наслідком теракту в метро 3 квітня, але розширення штату - логічне продовження всього циклу робіт по обладнанню вестибюлів рамками (близько 360 штук) і супутньою інфраструктурою. За трагічним збігом, цей цикл був закінчений за лічені дні до вибуху, 31 березня. Саме з цього дня рамки стало неможливо обійти не маючи відповідних протипоказань, що не врятувало пасажирів поїзда на синій гілці.

Раніше «Фонтанка» писала про те, як організована робота СКМ в даний момент. На кожному з 74 вестибюлів повинні чергувати по три співробітника , Які стежать за рамками металодетекторів, рентгенівськими установками і турнікетами. Проблема в тому, що півтисячі новобранців отримають всі ті ж обмежені повноваження, що й нинішні співробітники СКМ. Тобто права на огляд пасажирів у них не буде, а попросити когось покласти сумку на стрічку рентгенівської установки вони можуть на тих же підставах, що і будь-яка людина. Єдине - співробітник може заборонити підозрілого особі прохід в метрополітен.

«Нам усім залишається чекати моменту, коли запрацюють заходи, прописані в ФЗ -16 про транспортної безпеки. Ось там є поняття огляду, повторного огляду і т. П., - говорить директор Інституту проблем безпеки та сталого розвитку Віктор Ананьєв. - Майже всі відповідні документи вже пройшли затвердження в Мін'юсті. Зараз керівники Мінтрансу і відповідальних відомств намагаються визначитися, як організувати роботу. Думаю, це перспектива одного-двох років ».

«СКМ поки не акредитована як підрозділ транспортної безпеки, - пояснює заступник голови правління асоціації« Транспортна безпека »Азат Абдульманов. - Після акредитації вони отримають право на всі види фізичного впливу та доглядові заходи, передбачені законом ».

За інформацією ГУП «Петербурзький метрополітен», зараз в країні тільки починають з'являтися організації, які можуть провести відповідну атестацію служби безпеки. На залізниці їх менше, ніж в будь-якому іншому виді транспорту. На сайті Росжелдора вивішений відповідний реєстр, в ньому всього 4 організації з Воронежа, Батайськ, Єкатеринбурга і Москви.

Окреме питання, що отримають СКМ-щики за підсумками атестації - тільки нові повноваження або ще і нові навички. Зараз інспектори повинні проходити місячне навчання в технічній школі підприємства. Для порівняння, термін навчання Чопівці, за словами експертів, становить 260 годин.

Чи змінить ситуацію з безпекою в метро якась освітня, ліцензійна або ще якась програма? Інспектори, які чергували на «Академічної», коли туди 3 квітня зайшов смертник Джалилов, виконували свої обов'язки неналежним чином , - один відволікся на гру в телефоні, іншого і зовсім замінювали два стажиста (перевірка по ним триває).

У Мінтрансі і метро багато років говорять про необхідність використання профайлінга - т. Е. Виявлення злочинних намірів людини на основі спостережень за ним. Ось тільки навчання цій техніці - додаткові витрати, час, та й на 40 тисяч в місяць потім таку людину не візьмеш. Профайлер не може відпрацьовувати зміну о 12 годині; як правило, їх використовують в аеропортах, залучаючи на конкретні один-два рейси.

А головне - зараз профайлером для метро і залізниці в принципі неможливо підготувати. Атестація проводиться за вісьмома категоріями, проте методики по п'яти з них зараз відкликані Мін'юстом у зв'язку з доопрацюванням. Йдеться в тому числі про проведення спостереження і співбесід з пасажирами (фактично профайлинг), огляді, групах швидкого реагування, технічної експлуатації. А за доступними трьома категоріями готові випускати тільки «відповідальних за забезпечення транспортної безпеки» і «інших працівників», що не потрапили ні в один з розділів.

Два дні потому після теракту в Петербурзі федеральний уряд видав постанову про формування або залученні цілодобових підрозділів транспортної безпеки на метрополітені, які будуть включати в себе спеціально оснащені, мобільні, цілодобові групи швидкого реагування. Раніше інспектори скаржилися, що на кілька станцій іноді доводиться по одному поліцейському, в чиїй присутності можливий огляд пасажира.

«Я близько 25 років звертаюся в різні відомства, щоб якось змінити цю ситуацію, - розповідає Володимир Гарюгін. - Однак поки ніякого збільшення числа поліцейських не побачив ». «У період посилення додали курсантів, військову частину, - розповідає джерело редакції, - тому здається, що у нас вистачає поліції в метро. А щодо розстановки і раніше - один співробітник на один вхід. Для порівняння: в Москві від 5 до 7 осіб на станцію. Так що в кінцевому підсумку все впирається не в чисельність СКМ, а в чисельність поліцейських в підземці ».

На думку підполковника запасу ФСТ Миколи Полуніна, проблема не в відомчої належності охорони, а в тому, що стратегічні рішення в цій області рішення приймають чиновники, які взаємодіють з бізнесом.

«Я як фахівець не бачу ніякої стрункої концепції, де були б обраховані витрати, необхідна техніка (НЕ рамки, а газоаналізатори, тепловізори та т. П.), - підкреслює експерт. - На питаннях безпеки, як і на все інше, просто намагаються заробити, пролобіювати ту чи іншу продукцію, то чи інше розширення. Замість начальника відділення стати начальником відділу, замість майорське посади отримати полковничу ».

Полунін, який сам багато років працював з металодетекторами, вважає, що ця технологія не розрахована на потік.

«В аеропорту на перевірку однієї людини іноді доводиться 3-5 хвилин, в метро в пікові навантаження за цей час можуть пройти кілька сотень людей, - каже експерт. - Ось вам і відсоток надійності роботи метрополітену. Нам кажуть, скільки виявили за рік ножів, пістолетів і іншого, завдяки рамкам (800 одиниць вогнепальної зброї, 259 різних ножів, більше 500 «травмата». - Прим. Ред.) Але залишається тільки гадати, скільки в підсумку в метро пронесли ».

«Щоб створити систему захисту, потрібні гроші, люди і технології, - говорить почесний співробітник МВС Росії, експерт з безпеки Сергій Петров. - Питання з людьми вони вирішують, а ось з технологіями - біда. Є сучасні засоби виявлення небезпеки на базі розпізнавання запахів, матеріалів різної природи. Наприклад, просунуті прилади дозволяють за рахунок різниці температури визначати металеві і неметалеві предмети, приховувані на тілі. В тому числі, цим займаються і петербурзькі вчені ».

За словами Петрова, відеоапаратура також вміє розпізнавати підозрілі маневри тієї чи іншої людини.

«Технології, які дозволяють обходитися без тотального огляду, є, - говорить Азат Абдульманов. - Просто рамка і «ручник» - це найдешевший варіант ».

Довірити справу машині - ідея не нова. В ході розпочатої позапланової перевірки метрополітену, як заявили представники Ространснагляду на форумі «Безпека на транспорті», особливу увагу приділяють саме підготовці особового складу.

«Світовий досвід показує, що людський фактор є ключовим, коли відбуваються подібні події (теракти. - Прим. Ред.)», - пояснив заступник голови служби Володимир Черток.

Джерело «Фонтанки», близький до управління поліції на метрополітені, нагадує, що спочатку СКМ був значною мірою укомплектований за рахунок колишніх співробітників цього управління, проте потім особовий склад змінився, взаємодія тепер не така тісна.

«Про що б не йшлося - СКМ, народні дружини і т. П. - треба пам'ятати: у нас є об'єкт, який знаходиться під охороною саме поліції на метрополітені, - говорить експерт. - Це не просто парк, куди наряд періодично заходить і перевіряє зовнішню обстановку. А у нас поліцейських з метро приваблюють на забезпечення масових заходів, футбольних матчів, - а після цього запитують з СКМ. Це як питати з кондуктора, який не зміг припинити бійку в автобусі ».

Микола Кудін, «Фонтанка.ру»

Чи змінить ситуацію з безпекою в метро якась освітня, ліцензійна або ще якась програма?