Ви коли-небудь замислювалися, що у нас і за кордоном сильно відрізняються фінансові звички? Наприклад, для більшості росіян картка - це своєрідна заміна бухгалтерської касі. Якщо раніше за жаданої зарплатою співробітник стояв в черзі в бухгалтерію, то тепер він вибирає чергу до банкомату, адже вона менше і ближче до дому. Навряд чи ви зустрінете середньостатистичного російського громадянина, який зібрав «колоду» з десятка кредиток.
В Америці ж все навпаки. Поки у нас тільки звикають до електронних платежів і оплати в магазині по карті, американці в експериментальному порядку дізнаються, як же це - платити за все «налом» . Багато з них зберігають у гаманцях десятки платіжних карт для різних випадків: по одній надаються вигідні знижки при оплаті за бензин, за іншою - бонуси при покупці продуктів, по третьої зручно платити в Інтернеті і так далі.
Наше фінансову поведінку формує і методи, якими користуються шахраї для крадіжки коштів
Що цікаво: наше фінансова поведінка формує і методи, якими користуються шахраї для крадіжки коштів. У нас все ще популярні прямолінійні методи розкрадання. Один з найбільш поширених способів швидко розжитися «готівкою» у грабіжників - зламати сейф на місці або вкрасти весь банкомат цілком. А для більшого веселощів можна пограбувати банкомат в Держдумі .
Злом або тим більше крадіжка банкомату - справа гучне; якщо говорити про останній, то сума загального збитку обчислюється, як правило, кількома мільйонами рублів. В результаті читачі новинної стрічки радіють і змагаються в дотепності, а зловмисникам в разі затримання загрожує термін за крадіжку в особливо великому розмірі.
Набагато сумніше для клієнтів банку йдуть справи, коли мова йде, наприклад, про скіммінгу . В цьому випадку зловмисник заздалегідь встановлює на отвір для введення картки і клавіатуру банкомату спеціальне обладнання, що копіює дані магнітної смуги та записуючий PIN-код. Після цього дані переписуються на фальшиву карту і злодій відправляється до банкомату зняти залишилися на рахунку гроші.
Скиммери бувають дуже різними, на фото одна з не самих складних різновидів
У минулому році бразильський шахрай особливо відзначився, встановивши фальшивий банкомат поверх справжнього пристрою . Шахрайство було викрито, коли клієнт спробував скористатися АТМ, щоб побачити баланс рахунку. Банкомат видав помилку, клієнт запідозрив недобре і викликав поліцію. Мало хто росіяни вчинили б так само на його місці, і не можна з упевненістю сказати, що наші поліцейські відреагували б на подібне повідомлення так само серйозно і оперативно, як їх бразильські колеги.
Зараз виробники АТМ випускають нові банкомати, обладнані антіскіммінговимі накладками і іншими системами захисту. Але слід пам'ятати, що, по-перше, шахраї швидко знаходять нові лазівки для легкого збагачення, по-друге, банкомати - це дорогі пристрої, що використовуються банками протягом багатьох років. Так що нерідко зустрічаються банкомати, створені ще в стародавні часи, коли проти скіммінгу ніяких заходів не вживали. Тому обов'язково перевіряйте, чи відрізняється клавіатура, показана на екрані банкомату, від тієї, що ви бачите на пристрої. У разі виявлення підозрілого обладнання телефонуйте в банк без коливань.
Також слід пам'ятати, що далеко не завжди для розкрадання необхідних даних шахраям потрібно «ворушити ногами». Часто крадіжка відбувається дистанційно. Для цього використовують різні методи.
1. Сайти, що імітують зовнішній вигляд відомих інтернет-порталів, або сайти-одноденки. Ці ресурси збирають дані для шахраїв.
Як захистити себе: перевіряти адресу сайту (Не переставлені чи букви місцями, не замінено чи схожі символи) і уважно ставитися до попереджень антивіруса і браузера.
2. Інший різновид фішингу - коли шахрай по телефону або електронній пошті під різними приводами просить повідомити дані вашої карти.
Як захистити себе: потрібно пам'ятати, що навіть співробітники банку ніколи не запитують ваш PIN-код і CVV / CVV2-код. Ніхто не повинен їх знати, крім вас.
3. Шкідливі програми і додатки можуть вкрасти дані вашої карти, коли ви вводите їх при оплаті покупок в інтернет-магазині.
Як захистити себе: дотримуватись рекомендацій антивіруса і не забувати оновлювати як саме антивірусне рішення, так і його бази.
4. Дані вашої картки можуть викрасти співробітники кафе, готелів, магазинів, банків і т.д., якщо при оплаті послуг або здійснення інших операцій карту забирають з вашого поля зору.
Як захистити себе: всі операції з карткою повинні проводитися у вас на очах.
Крім того, є ще кілька способів підвищити безпеку вашого «пластика». Обов'язково підключіть SMS-інформування про всі операції по карті; якщо ваш банк це дозволяє, періодично незайвим буде міняти PIN-код (і, зрозуміло, не варто використовувати в якості такого дату вашого народження або останні цифри номера телефону).
Також варто встановити ліміт на проведення операцій, а то і зовсім знизити його до нуля, «розблокуе» карту тільки перед покупками або зняттям готівки. І обов'язково зберігати документи про всі здійснені операції хоча б якийсь час.
Ви коли-небудь замислювалися, що у нас і за кордоном сильно відрізняються фінансові звички?