- Зоологічний інститут РАН
- Інститут цитології РАН
- Інститут фізіології ім. І. П. Павлова РАН
- Інститут фізіології ім. І.П. Павлова РАН, Колтуши
- Інститут еволюційної фізіології і біохімії ім. І. М. Сеченова РАН
Наукова бібліотека Ботанічного інституту ім. В.Л. Комарова Російської академії наук була створена в 1824 році. Бібліотечний фонд включає видання з XV століття по теперішній час. За тематикою книжковий фонд бібліотеки охоплює такі дисципліни: флористику і систематику, ботанічну географію, геоботаніку, палеоботаніку, філогенію і еволюцію вищих і нижчих рослин, грибів; структурну ботаніку, Екофізіологія рослин, рослинні ресурси.
Видова структура фонду: книги і брошури, журнали, продовжувані видання, науково-довідкові атласи, автореферати, препринти, відбитки з книг і журналів. Неопубліковані документи: дисертації, малюнки, депоновані рукописи, ксерокопії, мікрофільми, мікрофіші.
Основні раритетні видання:
- Збори інкунабул і палеотипів. Серед них значна колекція травників ¬ перших книг з ботаніки, почали друкуватися в епоху пізнього Відродження.
- Основна класична література з ботаніки, яка виходила в XVI в.
- Прижиттєві видання праць основоположників анатомії рослин Р. Гука, М. Мальпігі і Грю
- Праці А. Левенгука, який відкрив світ мікроскопічних організмів.
- «Ліннеан» - видання ботанічних праць засновника систематики рослин Карла Ліннея.
- Описи подорожей і звіти про них
- Праці прославлених «академічних мандрівників» XVIII ст. І. Г. Гмелін-старшого, П. С. Палласа, І. І. Лепехіна і ін.
Колекції, зібрання та особисті бібліотеки у фонді наукової бібліотеки Ботанічного інституту РАН включають в якості окремого зборів бібліотеку академіка В.Л. Комарова.
Решта зборів з приватних бібліотек «розчинені» в загальному фонді.
Серед них:
- Колекція книг професора Московського університету Християна Фрідріха Стефана (1824 г.)
- Книги з ботаніки з бібліотеки Горенська Ботанічного саду (1825 г.)
- Книги з ботаніки з бібліотеки графа А.К. Розумовського
- Колекції ботанічної літератури з особистих бібліотек:
- К. Г. Мертенса (1833 г)
- ботаніка-систематика С.І. Коржинского (1900)
- мікології, академіка М.С. Вороніна (1900)
- А.Е. Регеля (1921 г.)
- Ю.Н. Воронова (1932)
- ботаніка-систематика Н.А.Кузнецова (1932)
- Бібліотека Ботанічного Музею АН (1931-1934 рр.)
- Бібліотека фізіолога рослин В.Н. Любименко (1938 г.).
- В кінці 1930-х-початку 40-х років поступила література з бібліотек В.І. Липського, Е.В. Вульфа, А.Н. Данилова, В.А. Траншеля
- У 1946 р - бібліотека ботаніка, президента Академії наук СРСР В.Л. Комарова (більше 10000 од.) - збори літератури з систематики та географії рослин, з еволюційного вчення, по рослинному світу Японії, Китаю і радянського Далекого Сходу,
- У 1949 р - бібліотека академіка Н.В. Вавилова по культурним рослинам світу, рослинництву
- У 1954 р - бібліотека фізіолога рослин, професора В.А. діаманта
- У 1958 р - бібліотека література з фондів бібліотеки Державного природничого інституту П.Ф. Лесгафта (1189 од.)
- У 1964 р - колекція іноземних книг по палеоботаніці члена-кореспондента АН СРСР А.Н. Кріштофовіча
- 1967 г. - бібліотека академіка В. Н. Сукачова з ботаніки, географії, лісового справі
- 1983 г. - бібліотека ботаніка, історика ботаніки С. Ю. Ліпшиця
- 1985 г. - бібліотека палеоботаніка П.І. Дорофєєва по палеокарпологіі
- 1988 г. - бібліотека члена-кореспондента Андрія Олександровича Федорова по флорі і рослинності земної кулі, екології та охорони рослинного світу
- 1990 року - бібліотека альгологів А. Д. Александрової-Зиновій (156 од.) Та багато інших. ін.
«Самопечатние малюнки»
Серед величезного числа видань ботанічної іконографії, що зберігаються у фонді наукової бібліотеки Ботанічного інституту ім. В.Л. Комарова, на особливу увагу заслуговують на увагу так звані «самопечатние» малюнки.
«Ліннеан» - збори ботанічної літератури
У фонді наукової бібліотеки Ботанічного інституту ім. В.Л. Комарова особливе місце займає «Ліннеан». Вона представлена більшістю прижиттєвих публікацій праць Карла Ліннея (1707-1778), багатьма перевиданнями його книг і перекладами їх на інші мови. Наявність багатої «Ліннеан» є не тільки предмет гордості, а й умова успішної роботи за основним напрямком в роботі Інституту - систематики рослин.
Ботанічна іконографія
Наукова бібліотека Ботанічного інституту ім. В.Л. Комарова в своєму розпорядженні унікальним зібранням зображень рослин (фітоіконографія). Це зібрання складається з рідкісних і багато ілюстрованих видань, а також колекцій оригінальних малюнків, багато з яких ніколи не були видані. До числа російської ботанічної іконографії XVIII століття відносяться перш за все гравюри в книгах І. Аммана «Stirpium rariorum in Imperio Rutheno ...» (1739 р видання) і І.Г. Гмелін «Flora Sibirica» (1747-1759), а також таблиці малюнків у виданнях П.С. Палласа «Flora Rossica» (1784 рік, 1788).
Зоологічний інститут РАН
Наукова бібліотека зін
Наукова бібліотека Зоологічного інституту Російської академії наук була створена в 1831 році Бібліотечний фонд включає видання з XVI століття по теперішній час. В її книжковий фонд входять видання російською та іноземними мовами - книги, періодика і Спецвиди літератури.
За тематикою в книжковому фонді бібліотеки представлені наступні дисципліни: загальна біологія, загальні і приватні питання зоології, в тому числі еволюція, систематика, фауністика, зоогеографія всіх груп світової фауни, як сучасних, так і викопних, біологія розвитку, генетика, цитологія, порівняльна анатомія , морфологія, фізіологія тварин, екологія, гідробіологія, паразитології, приватні питання суміжних дисциплін: палеонтології, геології, географії, ботаніки, гідрології, медицини і ветеринарії, прикладна зоологія (промислова та сельскохо зяйственная), а також епідеміологія, епізоотологія, медична і ветеринарна паразитологія, охорона природи, методика і техніка лабораторних і польових досліджень.
Видова структура фонду: вітчизняні та іноземні монографії і брошури, періодичні та продовжувані видання, альбоми, атласи, енциклопедії, загальні мовні словники і довідники, універсальні і галузеві покажчики, неопубліковані матеріали (препринти, звіти про НДР, дисертації), автореферати дисертацій та відбитки статей .
Колекції, зібрання та особисті бібліотеки
Основні раритетні видання: Фонд стародруків, так званий «особливий фонд», який був виділений з основного фонду бібліотеки. Він включає видання з тисячу п'ятсот тридцять одна по 1825 рік і являє собою багатющу колекцію рідкісних видань по зоології, анатомії, географії та суміжних дисциплін.
Серед них:
- Праці класиків науки У. Альдрованди, К. Геснера, І. Сваммердама, І. Шопф, Е. Ронделе, Х. Готвальда, А. Себи, П. Белона
- Книги вітчизняних і зарубіжних мандрівників і дослідників природи П.С. Палласа, С. Крашеніннікова, І. Лепехіна, М.С. Меріан і ін.
- Монографії по іхтіології П.Жовіо (Jovius P. De Romanis piscibus libellus ad Ludovicum Borbonium cardinalem amplissimum. Basileae, 1531
- Про римських рибах. Людовику Бору, прекрасного кардиналу присвячується)
- Твір академіка Петра Симона Палласа (Peter Simon Pallas. Zoographia Rosso-Asiatica. Vol.1-3. Petropoli, 1811-1841)
- Твір Людвіга Боянус (Bojanus, LH Anatomie Testudinis Europaeae. T.1-2. Vilnae, 1819-1821).
- Література по зоології з бібліотеки академіка А.А. Штрауха
- Колекція книг з ентомології з бібліотеки Г.Г. Якобсона
- Збори літератури за загальною зоології та опис подорожей С.Н. Алфераки
- Бібліотека В.Ф. Ошанина по комахою
- Збори книг з ракоподібних з бібліотеки В.М.Рилова,
- Колекція книг і відбитків по гідробіології А.Л. Бенінг
- Бібліотека А.П. Семенова-Тян-Шанського з ентомології
- Бібліотека А.С. Чернова по герпетології і загальної зоології
- Колекція літератури Б.С. Виноградова по ссавцям і загальної зоології
- Збори літератури по двокрилим комахою А.А. Штакельберга
- Бібліотека Л.А. Портенко по птахам і багато інших.
Фонд бібліотеки розташований: в трьох приміщеннях: в Зоологічному інституті (основне сховище), на проспекті Макліна в другому будівлі інституту і в лабораторіях інституту (відділкові бібліотеки). Окремо виділені підсобний фонд довідкової літератури, фонд видань Зоологічного інституту, зібрання рідкісних книг, так званий «особливий фонд» і фонд дисертацій.
Фонди бібліотеки доступні для використання читачами як академічних, так і неакадемічних установ, а також для зарубіжних дослідників.
Довідково-бібліографічний апарат бібліотеки складається системи карткових каталогів, тематичних картотек. Є також каталог дисертацій, захищених в Зоологічному інституті. Серед службових картотек варто відзначити «Репертуар іноземної зоологічної літератури». У неї включені видання по зоології і суміжних наук, виявлені при перегляді проспектів, книгопродавческий каталогів і різних іноземних видань.
Див. також http://www.zin.ru/library/publ.htm
електронні каталоги
З 1998 року в Науковій бібліотеці Зоологічного інституту розпочато створення і використання електронних бібліографічних баз даних (БД). Електронні масиви мають єдиний з Центральною бібліотекою формат зберігання UNIMARC, що робить можливим обмін даними з Центральною бібліотекою.
• Іноземна зоологічна література
• Іноземна періодика "
• Вітчизняні монографії.
• Автореферати "(РКП).
• Електронний каталог іноземних журналів
Локальний електронний каталог використовуються як для службового, так і для читацького пошуку.
Інформаційно-бібліографічне обслуговування читачів здійснюється так само за допомогою організації виставок нових надходжень літератури і тематичних виставок. У 1950-1960 роках було випущено кілька бібліографічних покажчиків праць видатних зоологів: В.А. Догеля, Н.М. Книповича, Е.Н. Павловського. Складаються також бібліографії праць співробітників Зоологічного інституту.
Співробітники бібліотеки зін брали участь в складанні бібліографічних покажчиків: «Птахи СРСР. 1881-1970 »,« Планктон континентальних водойм: Указ. батьківщин. лит. 1961-1982 »,« Поліхети Polychaeta »,« Покажчик вітчизняної літератури по мошкам. 1934-1984 »,« Каталог «особливого фонду» бібліотеки Зоологічного інституту АН Росії »(СПб., 1994).
Інститут цитології РАН
Наукова бібліотека Инц
Наукова бібліотека Інституту цитології Російської академії наук була створена в 1957 році. Бібліотечний фонд включає видання з XVI століття по теперішній час. В книжковий фонд бібліотеки входять видання російською та іноземними мовами - книги, періодика і Спецвиди літератури.
За тематикою в книжковому фонді бібліотеки представлені наступні дисципліни: загальна біологія, загальна цитологія, цитологія тварин, цитологія рослин, протозоологія, цитологія мікроорганізмів, гістологія, культура клітин і тканин, гистохимія, мікроскопічна техніка, ембріологія, біофізика та біохімія клітки, молекулярна біологія, загальна і порівняльна фізіологія, цитогенетика, біологія клітини, загальна і експериментальна онкологія, фармакологія клітини та ін.
Видова структура фонду: монографічні та періодичні видання, матеріали з'їздів, симпозіумів, конгресів; праці, вчені записки наукових установ; словники; енциклопедії.
Колекції, зібрання та особисті бібліотеки
Основні раритетні видання:
- Оскар Гертвінг. Клітини і тканини. (1894 г.)
- Н. К. Кольцов. Дослідження про сперміях десятиногих раків в зв'язку з загальними міркуваннями щодо організації клітини. (1905 р з дарчим написом від автора)
- Ернст Геккель. Світогляд Дарвіна і Ламарка: Промова 12 лютого 1909 на урочистому зібранні в Ієнськом народному домі з приводу столітнього ювілею Чарльза Дарвіна. (1909 г.)
- Оскар Гертвінг. Загальна біологія: Клітка і тканини. (1911 г.)
- Р.Гольдшмідт. Основи вчення про спадковість. (1913 р)
- А.Г.Гурвіч. Митотическое випромінювання. (1934 г.)
- Макс Гартман. Загальна біологія: Введення в вчення про життя. (1936 г.)
- Едмунд Вільсон. Клітка і її роль в розвитку і спадковості. (1936 г.)
- У фонді збереглися повні випуски вітчизняних періодичних видань. наприклад:
- Бюлетень суспільства випробувачів природи (МОИП) з 1929 року
- Бюлетень експериментальної біології і медицини з 1935 р .;
журнали:
- Мікробіологічний журнал з 1929 року
- Природа з 1913 року
- Успіхи сучасної біології з 1927 року
- Архів біологічних наук з 1892 по 1939 року
- Біологічний журнал з 1925 по 1938 рік.
Фонд доступний для читачів. Пошук і підбір літератури здійснюється за допомогою довідково-бібліографічного апарату наукової бібліотеки, що складається з карткових каталогів і картотек і локального електронного каталогу "Іноземна періодика".
Книги співробітників інституту http://www.cytspb.rssi.ru/
Інститут фізіології ім. І. П. Павлова РАН
Наукова бібліотека ІФП (СПб.)
Колекції, зібрання, і особисті бібліотеки Наукова бібліотека Інституту фізіології ім. І.П. Павлова Російської академії наук була створена в 1906 році. Бібліотечний фонд включає видання з кінця XIX століття по теперішній час. В книжковий фонд бібліотеки входять видання російською та іноземними мовами - книги, періодика і Спецвиди літератури.
У головній будівлі бібліотеки розміщені довідники і праці І. П. Павлова і комплекти найбільш читаних періодичних видань.
Інститут фізіології ім. І.П. Павлова РАН, Колтуши
Наукова бібліотека ІФП (К)
Наукова бібліотек Інституту фізіології ім. І.П. Павлова в Колтушах була створена в 1934 році. Бібліотечний фонд включає видання з кінця XIX століття по теперішній час. В книжковий фонд бібліотеки входять видання російською та іноземними мовами - книги, періодика і Спецвиди літератури. За тематикою в книжковому фонді бібліотеки представлені наступні дисципліни: фізіологія, анатомія, медицина, психологія, біологія, біофізика, біохімія, фармакологія, мікробіологія, нервові і психічні хвороби.
Видова структура фонду: монографії, періодичні журнали, керівництва, підручники, анатомічні та морфологічні атласи.
Колекції, зібрання та особисті бібліотекиУ складі наукової бібліотеки Інституту фізіології знаходиться особиста бібліотека академіка І. П. Павлова.
Основні раритетні видання:
- А. Філомафітський Фізіологія, видана для керівництва своїх слухачів. (1836)
- І. Ціон Курс фізіології. (1873) та ін.
журнали:
- Journal of Physiology з 1878 року
- American Journal of Physiology з 1898 по 1996 рік
- Journal of Comparative Neurology з 1909 року
- Праці Товариства російських лікарів з 1836 по 1917 рік
- Архів біологічних наук з 1893 по 1941 рік
Реферативні журнали доступні в читальному залі бібліотеки на полицях відкритого доступу. На абонементі знаходяться словники, довідники та література постійного попиту.
Довідково-бібліографічний апарат бібліотеки складається системи карткових каталогів, тематичних картотек і публікацій Алфавітний і предметний каталоги - в місті, систематичний каталог - в Колтушах.
Інститут еволюційної фізіології і біохімії ім. І. М. Сеченова РАН
Наукова бібліотека ІЕФБ
Наукова бібліотеки Інституту еволюційної фізіології і біохімії ім. І.М. Сеченова Російської академії наук була створена в 1954 р Бібліотечний фонд включає видання з кінця XIX в. по теперішній час. В книжковий фонд бібліотеки входять видання російською та іноземними мовами - книги, періодика і Спецвиди літератури.
За тематикою в книжковому фонді бібліотеки представлені наступні дисципліни: фізіологія, анатомія, цитологія, фармакологія, медицина, психологія, загальна біологія, зоологія, біохімія, біофізика, математика, інформатика, комп'ютерна техніка.
Видова структура фонду: брошури, книги, словники, довідники, енциклопедії, аналітична періодика, атласи, реферативні журнали, мікрофіші, мікрофільми.
Колекції, зібрання та особисті бібліотеки
Колекція Л. А. Орбелі
Леон Абгаровіч Орбелі (1882-1958) - радянський фізіолог, засновник і директор Інституту еволюційної фізіології ім. І. М. Сеченова.
Колекція надійшла в бібліотеку Інституту еволюційної фізіології і біохімії в 1958 році в кількості близько 500 од. і більш ніж 7600 од. відбитків робіт різних авторів. Це роботи по фізіології і біохімії російською, англійською, німецькою та французькою мовами.
Колекція виділена в фонді в якості окремого зборів, відображена в довідковому апараті бібліотеки.
Література з основного фонду видається на вимогу читачів, фонд довідкової літератури працює в режимі відкритого доступу.Довідково-бібліографічний апарат бібліотеки складається системи карткових каталогів, тематичних картотек і публікацій.
Інформаційно-бібліографічна робота включає організацію тематичних виставок, випуск бюлетенів нових надходжень.
Виконується листова комп'ютерна роздруківка каталогу іноземних періодичних видань, яка поширюється серед читачів і абонентів МБА.