Нинішній преміальний сезон став 13-м в історії "Інновації". У різні роки лауреатами престижної нагороди ставали Віктор Мізіано, Катерина Дьоготь, Олег Кулик, Леонід Тишков і інші художники і куратори сучасного мистецтва.
Верхні поверхи виставки в РДБ займає велика ретроспектива Валерія Айзенберга, за яку він номінований в категорії "Художник року". Виставка Migrtio, що пройшла в ММСИ, - роздум переконаного космополіта про мультикультуралізм та країнах, де він довгий час жив: Росії, Україні, США, Німеччині, Ізраїлі.
"Нескінченний український пейзаж з вежею" Айзенберга можна розгледіти лише зверху. Художник кілька разів скопіював один і той же нарочито наївний сюжет і відвернув його від публіки, ніби змусивши глибоко особистий пейзаж нескінченно вдивлятися в самого себе.
Частиною експозиції стали і тексти Айзенберга. Цитата з іронічного маніфесту "Азбука величі": "Х в процесі досягнення АІ і В вірить в свою І та ВД, тобто ідентифікує себе з ПЛ. Він розуміє, що відсутність ЖВЛ залишає його Ж прісними, але йому ясно, що ЖЦ перетворить його в МКГ або в ГФФ ".
Сергій Кіщенко представлений в номінації "Митець року" з масштабним science art-проектом "Журнал спостережень", що розтягнувся на кілька років. Серія робіт присвячена видатному генетику Миколі Вавілову, історії сталінських репресій і голоду в блокадному Ленінграді.
Частиною проекту стала інсталяція, яка представляє собою реконструкцію унікальної колекції насіння, врятованої під час війни. У роботі над нею художнику допомагали співробітники Інституту ім. Вавилова.
Однак частина вавіловской колекції була захоплена нацистами і використана для досліджень в області генетики. Частиною "Журналу спостережень" стала робота Кищенко з австрійськими художниками. Вони виростили з насіння поле, яке було оголошено самостійним твором мистецтва.
Інша частина експозиції розповідає про те, як радянські вчені намагалися знайти порятунок від голоду в Ленінграді. До зразків рослин додаються реальні рецепти приготування страв, розроблені під час блокади.
Вперше виставка пройшла в Інституті імені Вавилова. За задумом художника, вона була інтегрована в простір НДІ так, щоб відвідувач не зміг відрізнити арт-об'єкти від реального наукового архіву.
Виставка Володимира Логутова "Наступний рівень" представлена в читальному залі РДБ у вигляді Фотореконструкція. Робота самарського художника досліджує галерейний простір "білого куба" - ідеального середовища для сприйняття мистецтва.
Хоча Логутов і розвиває ідеї класиків російського авангарду, художнику важливо, щоб відразу було зрозуміло, в якому столітті створена робота. Для цього він використовує найсучасніші цифрові технології і методи друку.
Володимир Логутов вже втретє номінований на "Інновацію" і вважається одним з найперспективніших представників молодого покоління російських художників.
Виставка Валерія Айзенберга триває прямо в сходових прольотах. Це дозволяє по-новому поглянути на ретроспективу художника. Коли експозиція демонструвалася в ММСИ, роботи, навпаки, розташовувалися в просторі максимально купчасто, закриваючи один одного від глядача.
Номінант премії в категорії "Нова генерація" - Єгор Федоричев. Увага арт-критиків привернули його виставки Untitled і "Складка на завісі". Для створення своїх робіт Федоричев використовує рекламні банери і інші готові об'єкти, які він зшиває з полотнами. "Мистецтво - це такий же обман, як і реклама", - вважає художник.
Коло інтересів "Інновації" не обмежується образотворчим мистецтвом. В цьому році в шорт-лист потрапили художники і освітні проекти, що займаються перформансом і саунд-артом.
Фотограф Ігор Літак ретельно документує життя своїх близьких. У шорт-лист "Інновації" увійшли дві його персональні виставки. Перша - "Завтра для Артема", історія спілкування художника зі своїм племінником, сюжетом для якої стала спроба Ігоря відвернути дитини від гаджетів будь-якими доступними засобами. Другий цикл - "П'яні визнання", колекція особистих знімків автора і його друзів.
Всього на здобуття премії було подано 375 заявок, з яких організатори відібрали тільки найбільш значущі проекти в області актуального мистецтва.
Імена лауреатів "Інновації-2018" оголосять 27 квітня, самі експонати залишаться в РДБ до 12 травня. Онлайн-версія виставки доступна на офіційному сайті проекту.