Білоруська державна орденів Жовтневої Революції і Трудового Червоного Прапора сільськогосподарська академія сьогодні є найбільшим багатопрофільним вищим навчальним закладом агропромислового напрямку серед країн СНД і Європи. Академія займає лідируючу позицію в республіці і за розвитком міжнародних зв'язків, активно співпрацюючи з провідними вузами Німеччини, Китаю, Польщі, Словаччини, Швеції, Югославії, Росії, України, Азербайджану, Казахстану та інших країн. В даний час в БГСХА навчається понад 400 іноземних громадян з Німеччини, Китаю, Нігерії, Сирії, Азербайджану, Російської Федерації, України і Туркменістану.
175 років тому, 15 серпня 1840 року, в містечку Горки Могильовської області була відкрита землеробська школа для підготовки керуючих для казенних і приватних маєтків. Нині Білоруська державна сільськогосподарська академія.
Історія академії починається в 1836 році з царського указу імператора Миколи I: "Шукаючи способи до поступового удосконалення землеробства в Імперії Нашої, яко найголовнішого джерела багатства приватного і загального, заснували Ми для відкриття найближчих до того засобів особливий Комітет, за висновками якого разния мероположенія наведені вже в дію ... Ми затвердили при цьому Положення про Гори-Горецької землеробської Школі ... "- Цар Микола, Санкт-Петербург, 24 квітня 1836 року". Гори-Горецька землеробська школа повинна була, по-перше, забезпечувати олучение населенням необхідних теоретичних і практичних знань з метою виконання плану поліпшення сільського господарства і, по-друге, готувати агрономів-практиків, які могли б керувати великими маєтками і покращувати їх господарство відповідно до індивідуального плану.
У 1837 році під керівництвом італійського архітектора Кампиони почалося будівництво. 15 серпня 1840 року відбулося відкриття Гори-Горецької землеробської школи, в якому взяли участь близько 400 осіб. Чи не були присутні лише учні школи. Надіслані з бідних селянських сімей, вони були одягнені так бідно, що їх не можна було допустити на урочисте відкриття.
Першим директором Гори-Горецької землеробської школи був призначений доктор філософії Ф.Ф.Стендер. У школі були курси навчання двох розрядів: вищого і нижчого. Вища агрономічна освіта учні отримували за три роки. У школі готували агрономів і управителів для казенних і приватних маєтків. Навчальний заклад швидко завоювало популярність в Росії. Вже через 8 років свого існування його перейменували в інститут з правом університету.
Через участь студентів в революційному русі в 1863 році вуз був закритий і заснований в 1919 році як сільськогосподарський інститут. У 1925 році Раднарком БССР прийняв рішення об'єднати Білоруський (в Мінську) і Горецький сільськогосподарські інститути і утворити на їх базі Білоруську сільськогосподарську академію.
Були прийняті нові навчальні плани факультетів, розраховані на чотирирічний термін навчання, в яких велика увага приділялася навчальній практиці. У цей час гостро постало питання про забезпечення навчального закладу навчальної та житловою площею. Уже в перші роки роботи академії було побудовано п'ять житлових будинків, навчальний корпус, три студентські гуртожитки, клуб-театр на 820 місць, переобладнано приміщення під друкарню.
У серпні 1933 року Раднарком БССР прийняв постанову про об'єднання всіх Горецький інститутів в єдиний вуз. Колишня назва "академія" не збереглося. Було прийнято назву "Білоруський сільськогосподарський інститут". За передвоєнний десятиліття БСХІ дав країні понад 2000 фахівців з вищою сільськогосподарською освітою.
27 червня 1941 року німецька авіація бомбила місто Горки. Були розбиті навчальні корпуси інституту, музей сільськогосподарської техніки, гараж з тракторами і автомашинами. У липні інститут тимчасово припинив свою діяльність. Його колектив влився в ряди захисників родіни.12 липня фашисти зайняли місто Горки. На території інституту розмістилися органи фашистського управління.
Окупанти розграбували всі навчальні та науково-дослідні лабораторії, бібліотеку. Спеціальні комісії з Бреслау, Кенігсберга і інших німецьких міст, очолювані фашистськими професорами, організовано проводили відбір і відправку до Німеччини наукових цінностей, книг і майна інституту. Адміністративний корпус інституту фашисти перетворили на гуральню, а на нижньому поверсі розмістили корівник. Клуб інституту фашисти використовували під табір військовополонених. Нині на цьому місці як пам'ять про полеглих варто меморіальна плита.
Сквер біля адміністративної будівлі гітлерівці перетворили на місце страти радянських патріотів. Тут стояли чотири шибениці. Під липами біля краю яблуневого саду інституту фашисти проводили масові розстріли людей.
Величезний збиток інституту завдали німецько-фашистські окупанти. Інститутський містечко було перетворено в купи руїн. Рішення про відновлення ряду вузів Білорусі, в тому числі БСХІ в Горках, було прийнято ЦК КП (б) Б і Раднаркомом БССР ще 22 червня 1943 року. 30 червня 1945 року було прийнято постанову про відновлення діяльності Білоруського сільськогосподарського інституту, а 1 грудня почалися заняття. У червні 1946 року відбувся перший післявоєнний випуск фахівців. Інститут закінчили 2 агронома, 6 агрохіміків та 1 зоотехнік.
У листопаді 1948 року прийнята постанова Ради Міністрів УРСР про перетворення Білоруського сільськогосподарського інституту в Білоруську сільськогосподарську академію.
За свою історію БГСХА підготувала понад 80 тис. Висококваліфікованих фахівців для агропромислового комплексу країни та інших галузей народного господарства. Багато з них стали видатними державними діячами, науковцями, керівниками великих установ, підприємств і вносять великий внесок в розвиток народного господарства країни.
Академія по праву пишається тим, що перший Президент Республіки Білорусь Олександр Григорович Лукашенко - її випускник.
За видатні досягнення, організаторські здібності та професіоналізм в роботі 22 випускникам академії присвоєно високе звання Героя Соціалістичної Праці, 16 - заслуженого діяча науки і техніки, 60 - заслуженого працівника сільського господарства. У числі випускників БГСХА 21 академік і член-кореспондент Національної академії наук Білорусі, 4 діючих ректора білоруських вузів, 36% голів районних виконавчих комітетів, 40% начальників сільськогосподарських управлінь райвиконкомів і майже половина всіх керівників сільськогосподарських підприємств республіки.
Білоруська державна сільськогосподарська академія сьогодні - це своєрідне місто в місті. На території академмістечка розташовані 16 навчальних корпусів, 13 студентських гуртожитків, бібліотека з книжковим фондом понад один мільйон примірників, їдальня на 800 місць.
Самим екзотичним місцем академії і своєрідною науково-дослідною лабораторією є Ботанічний сад, заснований ще при Гори-Горецької землеробської школі. Найголовнішим експозицією саду є дендрарій, який в 1963 році був оголошений пам'ятником природи республіканського значення. Нині унікальна колекція Ботанічного саду налічує 366 видів, форм і різновидів деревно-чагарникових рослин, 514 видів лікарських і квітково-декоративних рослин. Особливий інтерес представляє оранжерея, в якій зібрано 304 види і сорти тропічних і субтропічних рослин.
До складу академії входять також навчально-науковий центр "Досвідчені поля БГСХА", навчальний полігон, каскад ставків і ін. Для проведення дозвілля студентів є Палац культури, спорткомплекс зі стадіоном і басейном.
На 16 факультетах очного і заочного відділень навчається близько 15 тис. Студентів. Процес навчання постійно вдосконалюється. На сьогоднішній день в академії ведеться підготовка з 24 спеціальностей і 16 спеціалізацій. З 2004 року в БГСХА ведеться підготовка магістрів. Понад 400 людей, які бажають отримати другу вищу освіту на платній основі, навчаються з 6 спеціальностей у Вищій школі агробізнесу.
На 60 кафедрах працює понад 600 викладачів, серед яких 52 докторів наук і професорів, близько 300 кандидатів наук і доцентів. Всього в академії працює понад 2 тис. Осіб.
БГСХА веде підготовку кадрів вищої кваліфікації через аспірантуру з 22 спеціальностей 5 галузях науки і докторантуру за 5 спеціальностями в 4 галузях науки. У вузі працюють 4 ради із захисту докторських і кандидатських дисертацій, на яких щорічно захищається близько 20 здобувачів наукових ступенів. За останні п'ять років було захищено 8 докторських і 60 кандидатських дисертацій. На базі факультету підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів щорічно підвищують кваліфікацію до 3 тис. Керівників сільськогосподарських організацій і підприємств АПК.
Велика увага в БГСХА приділяється науково-дослідній роботі. За останні п'ять років вченими академії отримано 152 патенти Республіки Білорусь на винахід і корисну модель, видано 79 монографій, 173 підручника і навчальних посібники, 92 збірника наукових праць, 95 рекомендацій виробництву. Значна частина професорсько-викладацького складу бере участь у виконанні різних наукових програм і проектів Національної академії наук Білорусі та Фонду фундаментальних досліджень.
Академія має статус провідного вузу в національній системі освіти Республіки Білорусь в галузі підготовки кадрів для сільського господарства. БГСХА - єдиний вуз в Білорусі, який в 1998 і 2003 роках проходив атестацію Федеральної служби з нагляду в сфері освіти і науки Росії на право ведення освітньої діяльності. У грудні 2009 року академія успішно пройшла атестацію Міністерства освіти Республіки Білорусь.
БЕЛТА