Володимир Львович МАШКОВ. Заслужений артист Росії.
Народився 27 листопада 1963 року в Тулі. Батько - Машков Лев Петрович. Мати - Никифорова Наталія Іванівна. Зі своєю першою дружиною, актрисою Оленою Шевченко, Володимир познайомився в Новосибірську - вони разом вчилися в театральному училищі. Дочка - Машкова Марія Володимирівна (1985 г.рожд.). В даний час Маша вчиться в Щепкинському театральному училищі, знялася у фільмах «Маленька принцеса» Володимира Грамматикова і «Мама, не горюй!» Максима Пежемського.
Бабуся Володимира - італійка за походженням - свого часу приїхала викладати і залишилася в Росії. Її дочка теж вийшла заміж за російського, від першого шлюбу у неї народився старший, зведений брат Машкова - Віталій, а від другого - Володя.
Лев Петрович служив актором у ляльковому театрі Новокузнецька, а Наталя Іванівна працювала там же режисером. Діти просто обожнювали Володиного батька - він віртуозно працював з двома ляльками одночасно, розмовляючи різними голосами - це був шалено іронічний і обдарована людина, який без зупинки жартував, любив життя, і син дуже пишався ним. Одного разу, дізнавшись про дитячу бійці Володі, Лев Петрович вимовив слова, які він запам'ятав назавжди: «Вова, у тебе завжди в житті буде три секунди, щоб злякатися до смерті, а весь інший час тримайся нормально».
Машков - пізня дитина, тому люблячі батьки дозволяли йому майже все. Він збирав підранених тварин, приносив їх додому і лікував - кімната завжди була заставлена клітинами, в яких повзала і літала різна живність. Володимир з дитинства постійно перебував серед творчих особистостей - подвижників, всю душу вкладають в свою справу. Від батьків, талановитих людей, самозабутньо любили один одного, Володя перейняв шалений прагнення професії, яка увійшла в нього на генетичному рівні. Життя хлопчика пройшла за лаштунками лялькового театру, на гастролях, коли він разом з батьками їздив в автобусі «Кубань» по піонерських таборах, а в десятому класі став сам виходити на сцену Театру ляльок. У шкільні роки Машков добре грав на гітарі, на стінах його кімнати старший брат Віталій намалював Пола Маккартні, Сюзі Кватро і Ісуса Христа з опери «Superstar».
В середині 1960-х років родина Машкова переїхала в Новокузнецьк, а в кінці 1970-х - в Новосибірськ, де Володимир вступив на біологічний факультет університету, почав займатися прикладною психологією, але через час вирішив все кинути і вступити в Новосибірське театральне училище. Вже тоді в ньому раз і назавжди сформувався максималіст з нестримним бажанням доводити і перемагати. Ще не усвідомлюючи значення слова «свобода», Машков намагався жити за своїми принципами, і через деякий час поїхав вчитися до Москви.
У 1984 році Володимир став студентом школи-студії МХАТ, служив декоратором у філії театру, де познайомився з О.П. Табаковим і почав займатися в його майстерні. Уже на першому курсі Машков вважався яскравим, настирливим, що не сходять зі сценічного майданчика студентом, а його дипломна робота - роль Абрама Шварца - стала однією з кращих за всю більш ніж вдалу акторську кар'єру. У ті роки зійшла зірка Володимира Машкова - у віці 24 років він дивно проникливо зіграв 70-річного єврея, невдачливого комерсанта, на старості років пізнав гіркоту синівської невдячності. Під час роботи над виставою Машков сам шукав грим, весь час щось собі наклеював, мазав тютюном, попелом, шукав характерність в голосі, так як ніколи не любив виходити на сцену «зі своїм обличчям» і весь час намагається змінитися, пам'ятаючи фразу Костянтина Сергійовича Станіславського: «У своїх черевиках можна репетирувати».
У той час багатьом вибір Олега Павловича здавався легковажним, але і тепер, через багато років, педагог впевнений, що Абрам Шварц досі залишається найдосконалішим створенням Володі по непідробності існування і відсутності будь-якої акторської приблизності. Табаков сказав: «Володя увійшов і в життя, і в театр, знаючи негативні сторони і життя, і театру. Важко починав, був вигнаний з школи, знову повертався. Але шаленість бажання займатися своєю справою все пересилила ... Коли він зіграв старого Абрама Шварца в п'єсі Галича , Стало ясно, що на світ з'явився Актор ... І ще я хотів би сказати про те, що Володя Машков не той, ким малюють його шанувальники. Я бачу приховану ніжність за його крутизною. Це в ньому головне ».
Машков лідирував завжди. Дуже талановитий характерний актор, смішно і в задоволення грав в «Провінційних анекдотах», до того ж зі студентських років мав генетично притаманною йому мірою відповідальності. У 1990 році він закінчив Школу-студію МХАТ (майстерня О. Табакова - В.П. Маркова - А.Н. Леонтьєва), ще під час навчання працював у МХАТі імені А.П. Чехова, а з 1990 року - в Театрі-студії під керівництвом О.П. Табакова.
Дебют Володимира Машкова в кіно відбувся в 1989 році - у фільмі «Зелений вогонь кози». Воістину зоряним став для актора 1994 рік, коли він виконав головні ролі у фільмах молодих російських режисерів, зроблених дуже стильно, професійно, і що ознаменували собою новий етап вітчизняного кінематографа - «Ліміту» Дениса Євстигнєєва і «Підмосковні вечори» Валерія Тодоровського, а через рік прекрасно зіграв у драмі Карена Шахназарова «Американська дочка».
Тоді ж Машков проявив себе і як талановитий театральний режисер, поставивши на сцені Театру-студії Олега Табакова спектаклі «Страсті по Бумбараш» і «Смертельний номер» - став хітом сезону і до сих пір збирає повні зали, а пізніше - «Тригрошову оперу» в «Сатириконе», прем'єру якого всі чекали з патологічним нетерпінням. Під час роботи над постановкою Машков вивчав ескізи і фотографії вистави Олексія Дикого «Блоха», який свого часу з успіхом йшов на сцені МХАТу, так як завжди вважав себе прихильником яскравого уявлення, святкового і агресивного театру. У Брехта завжди існував своєрідний «театр відчуження», але Володимир Машков інакше представив глядачам знайоме твір, зумівши знайти свій «ключик» і нетрадиційне рішення.
«Тригрошова опера» Машкова - це не мюзикл, а драматичний спектакль з гарною музикою і світлом. У постановці зайнята майже вся «сатіріконовская» трупа - з танцями, монологами, аріями, а Костянтин Райкін (Меккі-Ніж), Наталія Вдовіна (Поллі) і Микола Фоменко (Містер Пічем) по-новому виконали свої партії, інакше розповівши глядачам давно відому історію. Володимир Машков поставив дивовижний спектакль про те, що кожна людина на цій землі хоч раз в житті був відданий, і кожен колись був любимо ...
Потім в Московському Художньому театрі імені А.П. Чехова в його постановці вийшов спектакль «? 13 »за п'єсою англійського драматурга Рея Куні, що став першою з прем'єр великої сцени МХАТу. Володимир запросив акторів, які могли максимально реалізувати його режисерський задум не на шкоду методології психологічного театру - він поставив свою виставу за системою К.С. Станіславського, а головні ролі зіграли чудові актори Авангард Леонтьєв і Євген Миронов . П'єса з усіма її несподіваними поворотами здалася режисерові привабливою, адже Рей Куні володіє тонким якістю гумору, а сам матеріал послужив приводом для розпалювання фантазії режисера. В оригіналі і перекладі п'єса називалася інакше, але Машков вирішив дати їй власну назву, яке характеризує пружність і зібраність, що відповідають його стилю роботи.
Режисер Володимир Машков спочатку повинен закохатися в твір як актор, внутрішньо прожити його, а в репетиційний зал принести вже готове рішення. Під час роботи він просто фантазує від власної сходинки і завжди шукає акторів своєї групи крові з рухомою психікою. На кожен сантиметр п'єси у Машкова обов'язково повинно бути три-чотири повороти, режисерові важливо відразу струснути зал для глядачів, не доводячи його до стану ставного споглядання. Іноді на спектаклях, де дія розгортається повільно і обережно, буває дуже затишно, але Володимир працює інакше і свої правила встановлює відразу. «? 13» - це продовження «Бумбараша», «Зоряного години за місцевим часом» і «Смертельної номера». Машков зробив імпровізаційний, джазовий спектакль, де у кожного - своя партія, а наступальна, агресивна режисура поєднується з яскравою акторською грою.
Акторські роботи Володимира Машкова в театрі: «Матроська тиша» (1988), «сейлемской чаклунки» (1988), «Учитель російської» (1989), «Ундіна» (1990), «Ревізор» (1991), «Дон Жуан» ( 1992), «Білоксі-блюз» (1993), «Норд-Ост» (1993), «Анекдоти» (1996). Серед його робіт в якості режисера - «Зоряна година за місцевим часом» (1992), «Пристрасті по Бумбараш» (1993), «Смертельний номер» (1994), «Тригрошова опера» (1996).
Театральні роботи В. Машкова відзначені преміями «Кришталева Турандот» - за кращий спектакль сезону 1994-1995 ( «Смертельний номер», 1995), імені К.С. Станіславського - за кращу режисерську роботу у 1994 року (1995), «Чайка» в номінації «Зроби крок» - за кращу режисерську роботу 1995-1996 років (1996), «Чайка» - за кращий акторський дует сезону з О. Табаковим ( «Анекдоти », 1999).
1997 рік - особлива віха у творчій біографії Володимира Машкова. Фільм Павла Чухрая «Злодій», в якому він блискуче виконав головну роль, став переломним моментом у долі актора. Завдяки цій роботі Володимир знайшов себе, за що вдячний Григорію Наумовичу Чухраю, який благословив його на цю роль. Герой Машкова - магнетична особистість, жорсткий і непересічна людина, безжально ламає долі людей. «Злодій» з величезним успіхом пройшов на Заході, номінувався на премію «Оскар», а Володимира Машкова запросили на роботу в Голлівуд. У тому ж році на екрани вийшов режисерський кінодебют Машкова - фільм «Сирота казанська». Ця робота була зроблена дуже швидко, буквально на зльоті, але для режисера вона виявилася надзвичайно важливою. Машков запросив чудових акторів - Олену Шевченко, Олега Табакова , Льва Дурова, Валентина Гафта , Миколи Фоменко і створив свою дивно зворушливу «новорічну» історію, присвячену всім матерям.
В даний час Володимир Машков активно працює в кіно, він знявся в найяскравіших російських фільмах останніх років - «Два місяці, три сонця» Романа Балаяна, «Мама» Дениса Євстигнєєва, «Русский бунт» Олександра Прошкіна, де прекрасно зіграв роль Омеляна Пугачова. У його виконанні він - і революціонер-реформатор, і збунтувався холоп - адже Росія завжди народжувала персонажі, ті, хто підбурює громадськість, а Пугачов - це сильна особистість, що володіє міфологічної здатність зупиняти кровопролиття силою переконання і неймовірною вірою в людей. Частково він авантюрист, «істинний амператора», відданий своїми ж друзями. У «Ідіоті» режисера Володимира Бортко Машков пронизливо, з всепоглинаючої і болісної пристрастю зіграв Парфена Рогожина - шалено закоханої людини, готового на все заради коханої жінки. У Достоєвського всі герої - досить неадекватні люди, яких автор ставить в крайні умови. Крім цього, актор любить грати лиходіїв і вважає, що це набагато цікавіше, ніж втілення ідеального героя.
Коли Володимиру Машкову виповнилося 40 років - головний подарунок він підніс собі сам, завершивши зйомки фільму «Папа!» За п'єсою Олександра Галича «Матроська тиша». Минув час, і роль Абрама Шварца по-новому проросла в ньому. Театр і кіно - два різних види мистецтва, Володимиру захотілося вже на більш зрілому витку свого життя, коли є сили, життєвий досвід і бажання, зняти цю картину. Один віруюча людина колись сказав, що після любові до Бога, йде любов до батька, який на землі. Внутрішні борги не дали Машкова можливість зробити щось інше до тих пір, поки він не створив цю картину. Режисер спробував схопити суть, наскільки це можливо, адже свого часу він на собі пізнав вищу ступінь любові батька до сина - незрячою, сліпий, безмежною. У театрі роль вимагала від Володимира величезних фізичних і душевних зусиль. Працювати в кіно було так само складно - в стані нервового напруження довелося провести не два години, а два роки.
Машков поставив собі непросте завдання - знаходитися і біля камери, і за монітором, і одночасно на знімальному майданчику, відключилися від усього. Він прибрав з фільму другорядні лінії, і зняв історію про двох людей, заклавши величезний плюс - при всіх трагічні події картина вийшла неймовірно життєствердна, а внутрішня любов Володимира Машкова до цієї історії змусила його самого виконати головну роль. Та біль, внутрішня вина, яка завжди існує перед батьками, не відпускає актора досі, рятуючи від найстрашнішого, що може статися з людиною - спокійного байдужого цинізму. У Галича є монолог, коли батько говорить своєму синові: «Тепер не важливо, хто вийде на сцену Великого залу Консерваторії - ти або твій син. Ах, як він буде пишатися тобою. І він скаже: «Це мій тато зробив мене тим, що я є». Коли батько розмовляє з сином після своєї смерті, постійно відчувається нерозривний зв'язок між батьками і дітьми, зв'язок, яка завжди може утримати від божевілля. Колись Машков почув фразу, яка здалася йому цікавою: «Діти є минулим батьків, а батьки - наше майбутнє. Тому що ми йдемо туди, до них, а вони звідти волають до нас ».
Володимир Машков довго вивчав матеріал, шукав міста для зйомок. У Москві фільм знімали в місцях, які можна видати за 1939-й рік - Київський вокзал, Театр Радянської Армії, Бібліотека імені Леніна, Червона площа. Москва - окремий персонаж цієї історії, Машкова хотілося показати стару столицю, яка зараз з кожним днем відходить у минуле, і режисер ділиться своїм відчуттям від святкового довоєнного міста, яким він постає в його уяві. Друга частина зйомок проходила в чудовому містечку Каменецк-Подільському на Західній Україні - там багато збережено з колишніх часів, немає асфальту, всюди бруківка. Музичний ряд фільму підібрав і записав Володимир Співаков разом зі своїм оркестром «Віртуози Москви».
Впевнений в собі, щохвилини заряджений на дію, люблячий екстремальні умови Володимир Машков в своєму фільмі міркує про батьківщину всередині кожного з нас і закликає пам'ятати і цінувати своїх батьків. Режисер впевнений, що в кіно дуже важливо зловити миттєву емоцію, настрій, відчуття, так як цінний тільки цей раптовий порив. Не дивлячись на те, що Володимир Львович професійно займається кіно, кожна нова робота для нього - це постійний дебют, тому він завжди прагне зробити такий фільм, який сподобався б йому самому як глядачеві.
Відома людина в світі вітчизняного кіно і театру Володимир Машков виявився затребуваним в Голлівуді. В останні роки він багато часу проводить в США, знімаючись в різних фільмах. Захід - величезне досягнення актора - він приїхав туди, практично не кажучи ні слова англійською, постійно вчив мову, і за рік знявся в п'яти картинах. Ця робота - величезний досвід, екстремальна ситуація, новий світ. Про свої відчуття Машков сказав: «Я влетів туди на швидкому паровозі».
У США В. Машков знявся в картинах «The Quickie» ( «Халтура») у режисера Сергія Бодрова (старшого), що працює в Америці, і «Behind the Enemy Lines» ( «За ворожої рисою») у ірландського режисера Джона Мура. Потім з'явився чудовий фільм Майкла Редфорда «Танці в« Блакитній ігуані ». Один за іншим на російські екрани вийшли знятий в Голлівуді фільм Сергія Бодрова (старшого) «Давай зробимо це по-швидкому» і фільм Павла Лунгіна «Олігарх» (версія відомої книги Юлія Дубова «Велика пайка»). Головний герой «Олігарха» Маковський - збірний образ, неординарна особистість, авантюрист, людина, яка ризикує кожен день і не може жити інакше.
Фільмографія актора і режисера В.Л. Машкова включає наступні роботи: «Зелений вогонь кози» (1989), «Роби - раз!» (1990), «Ха-Бі-аси» (1990), «Казус Імпровізус» (1991), «Любов на острові смерті» ( 1991), «Аляска, сер!» (1992), «Я - Іван, ти - Абрам» (1992), «Ліміту» (1994), «Підмосковні вечори» (1994), «Американська дочка» (1995), « двадцять хвилин з ангелом »(1996, ТБ-спектакль),« Злодій »(1997),« Сирота казанська »(1997, режисер Володимир Машков),« Два місяці, три сонця »(1998),« Твір до Дня Перемоги »( 1998), «Мама» (1999), «Російський бунт» (2000), «Танці в« Блакитній ігуані »(2000, США),« 15 хвилин слави »(2001, США),« Давай зробимо це по-швидкий му »(2001),« Олігарх »,« Американська рапсодія »(2001, режисер Єва Гардош),« В тилу ворога »(2001, США),« Папа »(2004),« Ідіот »(2004, телесеріал),« Полювання на піранью »(2006).
Володимир Машков мріє зіграти в новій картині Майкла Редфорда «Шведський кавалер», дія якої відбувається на початку XVIII століття в Скандинавії, де з'являється якийсь загадковий персонаж, про який ніхто нічого не знає ... А насправді він - з Петровської Русі.
В.Л. Машков - заслужений артист Росії, лауреат призу Великого конкурсу ОРКФ «Кінотавр» в Сочі за кращу чоловічу роль ( «Ліміту», 1994), призу «Синій парус» кінофестивалю «Русское кино» в Сан-Рафаелі за кращу чоловічу роль ( «Ліміту» , 1994), Гран-прі і призу молодіжного журі МКФ «Зірки завтрашнього дня» в Женеві ( «Ліміту», 1996), премії «Ніка» за кращу чоловічу роль ( «Злодій», 1997), премії «Золотий Овен» ( « злодій », 1997), призу кінофестивалю« Сузір'я »за кращу чоловічу роль (« злодій », 1997), призу кінофестивалю країн СНД і Балтії« Кіношок »в Анапі за кращу чоловічу роль ( «Шок», 1997), персонального призу Джини Лоллобріджиди на міжнародному кінофестивалі в Ризі «Балтійська дружина» - за швидке зростання кар'єри ( «Злодій», 1997), призу «За кращу чоловічу роль» на Московському міжнародному кінофестивалі за фільм «Давай зробимо це по-швидкому» ( «The Quickie», режисер Сергій Бодров-старший, 2001).
Володимир Машков - щасливий актор, цікавий режисер, і ... талановитий спортивний коментатор. Цей дар ВІН несподівано для всіх проявивши на зйомки фільму Д. Евстегнееева «Мама», коли для одного їх епізодів картини знадобівся настільний хокей. Граля в Перерва между зйомки, причому Володимир опинивсь в чіслі найбільш азартних - ВІН забавно зображував коментатора матчу, прідумував «супротівніків» прізвіща, смішів гравців до сліз, змушуючі делать невірні ходи. Зато сам грав дуже серйозно, по-Справжня пережіваючі програші. Захоплення настільним хокеєм у актора переросло в справжню пристрасть, і в даний час він навіть подумує про проведення міні-чемпіонату з цього виду «спорту» серед акторів і режисерів вітчизняного кіно.
У Володимира живуть дві собаки - Груша і Пестицид - йоркширського тер'єра. Свого папуги Джека він залишив в театрі Наталії Дурової, їдучи на зйомки, і птах прижилася там. Певного хобі у актора немає - в цьому сенсі він людина вільна. Зате була в його житті досить божевільна історія, коли Машков за компанію з друзями поїхав до Тибету, босоніж йшов пішки до храму, хоча було дуже холодно.
Мета життя Машкова - отримати максимальне задоволення за мінімальний проміжок часу, а для цього йому доводиться багато працювати і діяти самостійно. Володимир Львович вважає, що жити потрібно зараз, щодня ставити собі конкретні, невеликі цілі, а так само він мріє написати фантастичну історію театру ляльок - історію з його дитинства, коли дорослі люди виходять на «арену дитячої радості», розповідь про акторів, які живуть своїми пристрастями, пересуваються в автобусі і везуть з собою казку.
Ідеалом актора для Машкова є ... джин із казки про Аладдіна. «Тому що він може все, - каже Володимир. - Може бути ким завгодно і яким завгодно. Актор - це джин. Чарівник ». Машков вміє бути весь час різним - працювати, і не замислюватися про успіх. У нього не буває запаморочення від тріумфу - адже втратити голову від успіху може тільки той, хто нічого не робить. Головний життєвий принцип Володимира Машкова - все доводити до кінця, хоча ця потреба прийшла до нього не відразу.
На будь-яке нове і цікаве пропозицію про роботу він завжди намагається відповідати словом «Так», і впевнений, що завдання артиста і режисера - постійно працювати і шукати себе. Машков переконаний, що неймовірно цікаво ставити себе в екстремальні умови - наша життя коротке, і треба встигнути «подуріти». Він спостерігає за тим, що відбувається навколо ... і чекає - адже завжди якимось чином понад надходить сигнал, який підказує справжню дорогу.
Міжнародний Об'єднаний біографічний Центр
2006
У 2011 році на фестивалі дитячих аматорських театрів ляльок Сибірського регіону «Лялька в дитячих руках» в Новокузнецьку Володимир Машков оголосив про заснування премії «Золотий левеня» імені Наталії Іванівни Никифорової (його мами). Цю іменну премію артист вручатиме за підсумками року за кращу чоловічу і кращу жіночу роль. Першу нагороду отримала артистка театру ляльок «Сказ», заслужена артистка РФ Галина Романова.
Перша дружина - актриса Олена Шевченко. Від цього шлюбу дочка Марія Машкова, актриса.
Друга дружина - журналіст Ксенія Терентьєва (в 2000-2004 роках).
Третя дружина - актриса Оксана Шелест (розлучення).
.
Народний артист Росії і художній керівник Театру Олега Табакова Володимир Машков виступив в Держдумі на захист школярів з Владивостока, які влаштували випускний в БДСМ-костюмах. На засіданні громадської ради з питань культури актор розповів, як зробити такі перформанси ще яскравіше, запис його промови публікує телеканал «Дождь» в п'ятницю, 31 травня.
.
У Московському театрі Олега Табакова заявили, що вважають «бурею в склянці» новина про відхід народного артиста Росії Володимира Машкова з кіно. Про це повідомляє телеканал «Звезда» в п'ятницю, 15 лютого.
.
Народний артист Росії Володимир Машков заявив, що після виходу в 2019 році двох фільмів з його участю він залишить кар'єру актора. Його слова передає П'ятий канал в п'ятницю, 15 лютого.
Чехова в його постановці вийшов спектакль «?«?