- Хто може попросити притулок
- Особливості норвезького беженства
- Як оголосити себе біженцем
- Процедура отримання статусу біженця
Імміграція через отримання статусу біженця стала цілком поширеним явищем. Але якщо говорити про скандинавських країнах, то вони відносяться до числа тих, де не вітають громадян, які шукають притулку. Унаслідок посилення міграційного режиму, а також з-за великого напливу мігрантів з Сирії потрапити сюди стало набагато складніше. Отже, розглянемо, наскільки реально стати біженця в Норвегії в 2019 році.
Хто може попросити притулок
Отримати позначений статус в Північному королівстві можна тільки при наявності істотних підстав. До них відносяться:
- переслідування на політичному грунті;
- релігійна і расова дискримінація;
- соціальна дискримінація;
- статева дискримінація;
- військові дії;
- гуманітарні причини.
При цьому погіршення економічної ситуації на батьківщині біженця підставою для втечі з країни норвезькі влади не вважають. З огляду на те, що громадяни можуть зазнавати переслідувань як з боку держави або різних угруповань, так і окремих осіб, перше, що зроблять норвезькі влади, як тільки ви прибудете на територію їхньої держави, - перевірять, чи була у вас можливість внутрішньої міграції чи інший спосіб врегулювання цього питання на батьківщині.
Особливості норвезького беженства
Міграційна політика в Королівстві Норвегія дуже жорстка. Офіційно з 1975 року прийом мігрантів на території країни припинений. Влаштуватися тут на законних підставах тепер можуть лише іноземці, які мають близьких родичів або вступили в шлюб з місцевими громадянами (процес цей дуже тривалий, він зажадає неодноразового продовження ВНЖ і дотримання безлічі вимог), а також біженці і фахівці, які представляють інтерес для місцевої економіки. Всі інші громадяни розглядаються виключно як гості.
Розраховуючи на отримання притулку в Норвегії, необхідно розуміти, що процедура визнання біженцем виглядає абсолютно однаково як для тих, хто прибув сюди на підставі візи, так і для нелегалів. Це стосується умов утримання і термінів розгляду прохань. А ось результат може кардинально відрізнятися. Шансів залишитися тут більше у тих, хто в'їхав в країну законним чином.
Притулок надається тимчасово на 2 або 3 роки, після чого можна отримати ВНЖ або виїхати з країни.
Як оголосити себе біженцем
Існує три способи оголосити про те, що ви шукаєте притулок:
- Ви робите це в аеропорту відразу після прибуття. Після цього вам належить переміщення в табір для біженців, якому передуватиме конфіскація всіх наявних у вас речей, тому даний спосіб важко назвати найбільш підходящим.
- Ви приїжджаєте, скажімо, в Осло, підходите до першого ліпшого поліцейському і вимовляєте слово «айзюль», що позначає «біженець». Правоохоронець по рації викликає патрульний автомобіль, вилучає у вас паспорт і доставляє в той же табір для біженців, але вже разом з вашим багажем.
- Прибувши в норвезьку столицю, ви прямуєте в центральне відділення поліції і заявляєте про своє біженство. Співробітник поліції запрошує фахівця у справах біженців, який супроводить вас в табір Танум, розташований всього в 20 км від столиці.
Протягом всього часу, поки буде проходити розгляд вашого прохання, ваш паспорт буде знаходитись у представників норвезького держави.
Процедура отримання статусу біженця
У Норвегії налічується близько дев'яноста таборів для біженців. У таборі ви вступаєте на піклування адміністрації. Тут вам видадуть все необхідне приладдя: матрац, ковдру, подушку, постільна білизна, рушники та інше, а також брошуру, в якій перераховані права біженців в Норвегії, в тому числі і російською мовою. Далі вам підберуть гардероб.
Другий або третій день вашого перебування в країні почнеться з інтерв'ю. Попередньо ви пройдете процедуру дактилоскопії.
На співбесіді вам зададуть питання, які допоможуть встановити, звідки ви прибули, який характер переслідувань і чому ви не попросили притулок в тій країні, через яку потрапили в королівство.
За цим піде медогляд і вже потім основне співбесіду, з'явитися на яке потрібно з перекладачем. Триватиме зустріч близько двох годин. Рішення буде оголошено вам в цей же день або на наступний. У разі негативної відповіді ви маєте право в тритижневий термін подати апеляцію, а в разі її відхилення вам доведеться покинути країну.
У разі схвалення клопотання біженцю видадуть паспорт іммігранта, поселять в квартиру зі зручностями, виплатять допомогу і деяку суму на благоустрій.
Що стосується допомоги для біженців в Норвегії, то під час перебування в транзитному таборі їм видають допомоги у розмірі 200 норвезьких крон, в постійному ви будете отримувати 450 норвезьких крон на місяць. Якщо ж ви отримаєте статус біженця, посібник буде збільшено до 2800 крон на місяць за умови, що ви прибули в країну без сім'ї.
Так виглядає схема, відповідно до якої живуть біженці в Норвегії до прийняття рішення про їх статус.
Слід мати на увазі, що місцева влада планує внести деякі зміни в закон, що стосується мігрантів, зокрема:
- обмежити права біженців в питанні возз'єднання сім'ї;
- прискорити видворення з країни;
- замінити грошові виплати продуктовими картками і картками для придбання товарів першої необхідності;
- ввести правило відкликання ВНЖ, якщо ситуація на батьківщині мігранта поліпшується.
Виходячи з вищесказаного, слід зазначити, що підстави для отримання статусу біженця в Норвегії повинні бути не просто істотними, а «залізними», в іншому випадку вам загрожує депортація.