Відвідувачі палаців обов'язково звертали увагу на паркет, настільки заворожуюче він був зроблений. У головному залі в підлоги інкрустували герб, в музичній кімнаті - скрипки і арфи, в мисливському - сценки облави на вовків, а в кабінетах - шаховий малюнок. Типовим прикладом паркету, який став витвором мистецтва став підлогу горіхового кабінету в палаці Меньшикова, покладений в стилі "паркетрі".
До речі, на початку 19 століття в гонитві за квадратними метрами стали спрощувати малюнок і почали укладати простий паркет. Але пізніше знову повернулися до орнаментів в стилі ампір, ретроспективізму, рококо. І знову на підлогах з'явилася стилізація готики, римського і грецького орнаментів, псевдоросійські мотиви. Втім, в двадцятому, а потім і в двадцять першому столітті виготовлення паркету знову звели до масового виробництва однотипних малюнків.
«Історія повторюється, і орнаменти повертаються, поки боязко, але з наростаючими темпами, - стверджує Максим Левченко, власник приватної деревообробної майстерні в Тамбовській області. - Художній паркет, на відміну від масового виробництва, має низьку сировинну складову і високу додану вартість ».
Як наслідок, з одного куба деревини можна витягти стільки доходу, скільки на лінії виробництва штучного паркету б треба було з цілого вагона. Як і де можна заробити на виробництві художнього паркету ми розповімо нижче.
З чого почати?
Для виробництва художнього паркету, перш за все, потрібен деревообробний верстат з ЧПУ для різьблення по дереву. Новий високопродуктивний верстат розміром столу 1000х550 мм можна придбати за суму до 200 тисяч рублів. Крім стандартних функцій бажано, щоб він міг виконувати такі операції як зняття фасок і нарізанні шипів.
«Звичайно, потрібно обзавестися сушильної камерою для дерева об'ємом до 3 кубів, в якій сушка відбувається методом тепло-холод, - радить Максим Левченко. - Зараз електроенергія дорога, а ця технологія дозволяє сушити ліс до меблевих стандартів ».
І справді, сушка деревини проводиться при температурі 35 градусів, що забезпечує високу якість, необхідне для художнього паркету. Звичайно, ще може знадобитися камера для високотемпературної обробки деревини. Відомо, що дерев'яні вироби, піддали тепловій обробці при 160-210 С, знаходять відмінні експлуатаційні характеристики. По-перше, зберігають стабільні розміри, а по-друге, отримують додатковий захист від негативного впливу вологи і мікроорганізмів. Буде потрібно ще і окрасочная камера. Повний набір обладнання для старту в цей бізнес потягне тисяч на чотириста. Втім, можна обійтися і меншою сумою, якщо купити б / у.
Що стосується приміщення, то форумчанин Zmii1971, повідомив, що він розмістив свою деревообробну майстерню в напівпідвалі багатофункціонального комплексу площею 28 квадратних метрів. Правда, встановивши потужну витяжку. За його словами, такі приміщення з вікнами у двір з точки зору орендної плати коштують не дорого, але цілком достатні, щоб творити паркетні шедеври.
Що потрібно знати?
Цей бізнес вимагає спеціальних знань, стверджує Максим Левченко. Інкрустація передбачає використання різних порід дерева, в тому числі і екзотичних, таких, як мербау, палісандр, олива, тик, ебенове і шоколадне дерево. Втім, основні елементи орнаментів художнього паркету виготовляються з класичних порід: дуба, клена, бука, ясена. Проблема полягає в тому, що вони не однаково реагують на температурні перепади і вологість. «Як вихід - використовувати шкалу сумісності, - розповідає Максим Левченко. - Але краще за все не робити великі розміри ». Інакше кажучи, чим менше розмір фрагмента паркету, тим менше він «конфліктує» з сусідом з іншого дерева.
Як правило, замовляють художній паркет не на всю підлогу, а наприклад, на його центральну частину або для обрамлення. В такому випадку в якості базового дерева для орнаменту слід вибрати деревину, з якої зроблений основний паркет. За формою художній паркет являє собою фрагмент основного паркету і може бути прямокутним або круглим.
«Чим складніше малюнок, тим дорожче художній паркет, - пише форумчанин Zmii1971, - я звичайно не переймаюсь і малюнок складаю з того ж паркету, який лягає на підлогу, додаючи вставки з паркету іншої породи, наприклад, дуб і клен». У кожного виробника паркету є свій фірмовий набір орнаментів і відповідні програми для верстата ЧПУ. Це в рази спрощує роботу.
Красиво жити не заборониш
«У цього бізнесу велике майбутнє, - впевнений Артур Калашников, продавець паркету, - люди обов'язково прагнуть чимось прикрасити підлогу. Раніше це були килими, а нині - художній паркет. Скажімо так: звичайний дубовий паркет коштує 500 рублів за квадрат, а художній - вже п'ять тисяч ».
Слова продавця підтверджує виробник художнього паркету Максим Левченко: «Я з двох квадратів паркету різних порід без проблем за три години зроблю один квадрат художнього паркету. Дохід, як мінімум чотири тисячі в день. Але особливо складні замовлення можуть робитися і місяць ». Якщо майстер художньої обробки паркету робить якісно свою роботу, то замовлення його знаходять самі.
«Цей бізнес хороший для індивідуального підприємця, - переконаний Максим Левченко. - Зараз пішли замовлення від реставраційних майстерень. Просять за старовинними фотографіями відновити паркетні підлоги в історичних будівлях. Доводиться лобзиком вручну випилювати деталі, щоб зробити макет статі, і лише потім програмувати верстат ЧПУ ».
***
Цей бізнес на кшталт майстерності червонодеревника. Коли столяр стає художником, який пише картини з різних порід дерева. Чим складніше його малюнок, тим дорожче працю. А що стосується попиту, на якісний художній паркет завжди знайдеться замовник.
Олександр Ситников
Фото з сайту shikremont.ru, ibud.ua, slando.ru, lesmir.ru
Що потрібно знати?
З чого почати?
Що потрібно знати?