Трагедія, що сталася на зупинці на вулиці Петра Алексєєва, потрясла багатьох. Люди глибоко співчувають матері Колі Бурцева і поділяють її побоювання, що винуватець ДТП не буде належним чином покарано. Побоювання не безпідставні, вже були прецеденти, коли правоохоронні органи відпрацювали не так, як треба.
Сьогодні в Якутській міському суді наближається до фіналу розгляд кримінальної справи по одному з найгучніших ДТП 2014 року. За дивним збігом обставин воно сталося теж в 20-х числах квітня і одного із загиблих також звали Микола. Тоді страшна смерть забрала чотири життя.
Здавалося б, правоохоронні органи повинні були зробити все, щоб винуватець аварії був покараний. Але родичі загиблого молодого водія Миколи Седаліщева вважають, що на лаві підсудних знаходиться не та людина.
версія звинувачення
Згідно з обвинувальним висновком, 20 квітня 2014 року в період часу з 23 години 00 хвилин до 23 годин 44 хвилин водій Сажин Андрій Євгенович, керуючи технічно справним автомобілем «Тойота Ленд Крузер 100» рухався по проїжджій частині Вилюйского тракту г.Якутска з боку Хатинь-Юряхского шосе у напрямку до вул.Чайковського з невстановленої в ході слідства швидкістю руху. Під'їжджаючи до перехрестя з круговим рухом, розташованому на 5 кілометрі Вилюйского тракту водій Сажин, проігнорувавши дорожні знаки «Поступися дорогою», «Круговий рух» і п.8.13 Правил дорожнього руху РФ «Напрямок головної дороги», через виявленої злочинної недбалості, навмисне порушивши ряд вимог ПДР, не переконавшись у безпеці вчиненого ним маневру - у відсутності транспортних засобів, що рухаються по перехрестю з круговим рухом, не поступився дорогою має перевагу автомобілю «Тойота Королла» під управ ленням Миколи Седаліщева. В результаті скоїв зіткнення передньою частиною, керованого ним автомобіля «Тойота Ленд Крузер» в праву бокову частину «Тойота Королла», яка рухалася по перехрестя з боку провулка Базовий в напрямку вулиці Білібіна. Згідно з висновком експерта, водій сідницею не мав технічну можливість уникнути зіткнення шляхом екстреного гальмування в створеній Сажиним аварійної ситуації.
В результаті зіткнення вищевказаних транспортних засобів водій Микола сідницею, пасажири «Королли» Умед Гулов, Еркін Суюнов, Фаррух Очілов, що сиділи на задніх пасажирських сидіннях отримали травми, несумісні з життям. Дивом залишився живим лише Феруз Ісмаїлов. Перераховані судмедескпертом травми загиблих читати без здригання неможливо. Переламані кістки, численні крововиливи, розриви ...
Загалом, слідчий приходить до висновку, що Сажин вчинив злочин, передбачений частиною 5 статті 264 КК РФ, тобто порушення особою, яка керує автомобілем, Правил дорожнього руху, що призвело з необережності смерть двох і більше осіб.
До суду
Ще до суду сестра загиблого Миколи Седаліщева Марія Таникова намагалася змусити правоохоронні органи посадити на лаву підсудних ... справжнього винуватця ДТП. Вона з самого початку була переконана, що це зробив не Сажин. Чому?
Першими, хто запідозрив недобре, були журналісти однієї міської газети. Хоча вони прямо не написали, що відбулася підміна винуватця аварії, але їх натяки були більш, ніж ясні. Справа в тому, що в момент аварії в «Тойоті Ленд Крузер» в якості пасажирів знаходилися співробітники карного розшуку ММУ МВС РФ по РС (Я) «Якутський». Вони їхали після шашликів - два молодих людини і дівчина. Сажин, немолодий уже чоловік, в їх «шашлична» компанію явно не вписувався. Більш того, підозри висловили і знаходилися на місці події свідки. Газета встановила, що один зі співробітників поліції Хамзат Аушев, син відомого підприємця, а Сажин є земляком і водієм його батька.
Потім «вибухнули» соціальні мережі. Виявилося, що багато хто бачив компанію підпилих молодих людей, які каталися на чорному джипі. Немолодого чоловіка ніхто з ними не бачив. Були ті, хто прямо говорив: що поліцейських «відмазали».
Зазвичай справи по ДТП розслідують в поліцейському слідстві. На початку кримінальну справу до себе забрала Слідче управління СКР РФ по РС (Я). Тобто у правоохоронних органів була підозра, що винуватцем аварії може бути співробітник поліції. Саме в СКР стало відомо, що на спрацювала подушці безпеки в «Тойоті Ленд Крузер» залишилися сліди епітелію шкіри Хамзата Аушева. І ніяких слідів зізнався Андрія Сажина.
Проте, СКР повернув справу в МВС. В результаті його стали розслідувати в слідчому відділі ММУ «Якутський», де добра половина навчалася в одному навчальному закладі з Аушевим.
Троє загиблих в страшному ДТП були громадянами Узбекистану і Таджикистану, тому ніхто за них не заступився. Намагалися боротися з несправедливістю тільки рідні Чурапчинського хлопця Миколи Седаліщева. Всі їхні спроби оскаржити дії слідчого не мали успіху.
Під час слідства потерпілих знайомлять, згідно з КПК РФ, з обмеженим колом документів. Представник потерпілого Марія Таникова, її адвокат Ніна Протопопова, рідні Миколи багато чого не знали. Коли ознайомилися перед судом з кримінальною справою, за голови схопилися. Є свідчення, що говорять про те, що Сажин узяв на себе чужу провину (ну як сказати «взяв»? Він вважає, що в аварії винен загиблий Микола сідницею)!
Наприклад, приїхавши на місце події співробітники ГИБДД відзначали, що Сажин неправильно вказував, звідки почав гальмування (сліди були в іншому місці), плутався, нічого толком про ДТП не пояснював. Навіть місце зіткнення точно не міг визначити. При цьому здивував усіх своїм спокійним безтурботним виглядом, ніби не він на той світ чотирьох чоловік відправив.
Свідки, які перші прийшли на допомогу потерпілим, біля «Тойоти Ленд Крузер» немолодого чоловіка не бачили. Бачили двох молодих людей і дівчину.
Тут слід сказати, що Сажин жив в будинку батька Аушева, який знаходиться недалеко від кільцевої на Вилюйском тракті, всього в п'яти-десяти хвилинах їзди. Є деталізація телефонних дзвінків.
Скоро після аварії молодий Аушев дзвонив Сажин. Навіщо це робити, якщо вони разом перебували на місці ДТП?
Проте на тій простій підставі, що Сажин сам визнав, що був за кермом «Тойоти Ленд Крузер-100», справу передали в суд.
У суді рідною Седаліщева і зовсім стало морально важко. Можлива заміна їм стала ще більше очевидна.
Всі, хто знаходився в «Тойота Ленд Крузер» - водій Сажин, пасажири-поліцейські Аушев (його цивільна дружина Орлова до суду не з'явилася), Джемакулов, давали явно брехливі свідчення. Сторону потерпілих цікавило, чому двоє останніх як співробітники поліції не стали допомагати потерпілим, не дзвонили в швидку допомогу. Вони заявили, що телефони у них не працювали. Як сказано вище, якісь дзвінки все ж були.
Стверджували, що допомагали потерпілим і приїхали співробітникам поліції, які встановлювали громадський порядок (на місці події було дуже багато роззяв). Але ні ті свідки, хто реально допомагав потерпілим, ні даішники цих двох молодих людей не бачили.
Показання Сажина були і зовсім дивними. Всупереч всім експертизам він стверджував, що місце події вказано неправильно, що не він, а водій сідницею порушив ПДР. Загалом, звалив всю провину на загиблого.
А саме незрозуміле, як на місці події з'явився адвокат, що представляє інтереси Сажина. Хто його викликав (телефони нібито у всіх не працювали) так і не було з'ясовано. Слабо віриться, що у простого водія мався на той час захисник, який працює за першим покликом. Чий він насправді адвокат?
дивна квартира
Після ДТП Сажин (він заявив в суді, що він безробітний) переїхав від Аушевих, як він стверджує, на знімну квартиру. І не куди-небудь, а в новий підвищеної комфортності будинок в центрі Якутська. Марія Таникова і адвокат з'ясували, що квартира знаходиться у забудовника, і ні в чиїй власності не перебуває. Як її можна було зняти? Народилися певні підозри. Втім, може бути, квартира не пов'язана з тим, що Сажин міг взяти на себе роль водія винного джипа.
Сторона потерпілих заявила в суді вимоги про відшкодування моральної та матеріальної шкоди до господаря «Тойоти Ленд Крузер 100» Борису Аушева, батькові Хамзата Аушева, як власнику джерела підвищеної небезпеки. Він під приводом, що його немає в Якутську, до суду жодного разу не з'явився, навіть по примусовому приводу.
Послання в «ватсапе»
Нещодавно в ватсапе знову з'явився заклик про допомогу з боку рідних погибщих хлопчика Колі Бурцева. «Сьогодні ми зіткнулися з проблемою браку свідків, хоча там було дуже багато людей ...» - написали вони. Просять всіх очевидців відгукнутися.
Так само і Марія Таникова свого часу благала людей, які бачили аварію на кільцевій і відпочиваючу на природі компанію Аушева, відгукнутися. Але нажаль. Брак очевидців тодішнього ДТП і дозволила посадити на лаву підсудних людини, чия участь в пригоді сумнівно.
Марія Таникова каже:
- Люди, будь ласка, не залишайте рідних Коли Бурцева один на один зі своєю бідою! Нам свого часу ніхто з очевидців не допоміг показаннями. В результаті ми зіткнулися з величезними труднощами. Можливо, нам нічого не залишиться, як погодитися з тим, що вирок винесуть Сажин. Інакше нам не вдасться отримати відшкодування матеріальної та моральної шкоди. Вдова Миколи залишилася одна з двома маленькими дітьми на руках. З молодшим вона виписалася з пологового будинку в день трагедії. Малюк ніколи не побачить тата. Згадайте про нашу біду, допоможіть рідним Коли Бурцева!
Саргилана Кичкіна
Чому?Ну як сказати «взяв»?
Навіщо це робити, якщо вони разом перебували на місці ДТП?
Чий він насправді адвокат?
Як її можна було зняти?