Болонський процес (BFUG) і Білорусь: чи виключать країну в 2018 році?

TUT.BY Архів (2018 р.) TUT

Питання про виключення Білорусі з Європейського простору вищої освіти обговорюється Наглядової групою з Болонського процесу (BFUG). Про це розповів представник Громадської Болонського комітету Володимир Дунаєв. Однак, на його думку, такий результат малоймовірний.

23-24 травня 2018 року в Парижі пройде саміт міністрів вищої освіти, де Білорусь повинна відзвітувати про виконання умов, прописаних в Дорожній карті, з якими її прийняли до Європейського простору вищої освіти (ЄПВО). Згідно з моніторингом Громадської Болонського комітету, звітувати Білорусі поки немає про що - ні одне з взятих зобов'язань не реалізовано повністю.

- За три роки Білорусь обіцяла виконати умови Дорожньої карти. У ній міститься 7 пунктів, більшість вимог носять технічний характер. Оскільки багатьом вони здаються незрозумілими, Громадський Болонський комітет сформулював 9 змін, які чекає суспільство. Серед них:

  • перехід на триступеневе навчання «бакалавр - магістр - доктор»,
  • поява нової системи рамки кваліфікацій,
  • отримання безкоштовного додатку до диплому,
  • створення незалежного агентства за якістю освіти,
  • зрівнювання фінансової підтримки студентів приватних та державних вузів,
  • скасування розподілу,
  • академічна мобільність,
  • автономія університету,
  • реєстрація студентських організацій за заявницьким, а не дозвільним принципом.

- Але нічого з цього поки що не зроблено. Все переключилася на сферу середньої освіти, на питання уявної важливості: коли починати заняття в школі, за якою системою оцінювати учнів і т.д. Громадськість ганяє порожні бочки. Все ніби зайняті обговоренням, але реальних реформ немає.

Перехід до двоступеневої системи вищої освіти (бакалаврат і магістратура), укрупнення спеціальностей, відмова від спеціалізацій і ранжування вищих навчальних закладів - такі зміни в кінці 2017 го анонсував ректор Республіканського інституту вищої школи (РІВШ) Віктор Гайсенок.

Планувалося, що зміни в Кодекс про освіту обговорять під час відкритих парламентських слухань 29 листопада 2017 року. Однак проект нової редакції Кодексу не внесли в Палату представників, тому обговорення перенесли на весну. Дунаєв передбачає, що це відбудеться не раніше квітня 2018 го, тобто прийняти їх до міністерського саміту Білорусь не встигне.

Незначні законодавчі зрушення спостерігалися в сфері розподілу. Засновник Youth Labour Rights, юрист Кристина Ріхтер розповіла про двох правових актах, прийнятих більше року тому. Ця постанова Ради міністрів № 998 від 7 грудня 2016 року і Указ президента Республіки Білорусь № 4 від 9 січня 2017 року.

- Основне зміна , Яке принесло постанову Ради міністрів № 998, стосується порядку відшкодування коштів до бюджету, якщо не буде відпрацьовано розподіл. Із суми відшкодовуються витрат за навчання виключені витрати на стипендії, безкоштовне харчування для окремих категорій учнів, витрати на утримання гуртожитків, а також витрати на здобуття загальної середньої освіти при отриманні освіти в закладах професійно-технічної та середньої спеціальної освіти. Як підсумок - сума, яку молодий спеціаліст повинен виплатити, зменшується на 25-30%. Таким чином, уряд створює умови для того, щоб більше випускників добровільно відшкодовували кошти за своє навчання зважаючи на малу кількість заявок від роботодавців.

Указ президента № 4 від 9 січня 2017 роки змінив правила прийому до установ вищої та середньої освіти.

- Відповідно до нього вводяться пільги для профільних класів педагогічного спрямування під час вступу на педагогічні спеціальності. Зарахування на денну бюджетну форму здобуття вищої педагогічної освіти випускників таких класів проводиться за результатами співбесіди. Дані зміни тягнуть за собою і коригування терміну наступною обов'язковою роботи з розподілу, який складе не менше п'яти років, - каже юрист.

За словами Дунаєва, якщо хоча б один законодавчий акт був би прийнятий, можна було б говорити про часткові зрушення.

- Від Білорусі потрібно реформувати не систему освіти, а в першу чергу законодавство. Але і цього наша країна не зробила. Хоча у нас в Громадській Болонському комітеті були оптимістичні очікування щодо переходу до трьома ступенями вищої освіти і видачі безкоштовного додатку до диплому.

Що загрожує Білорусі за невиконання зобов'язань, які вона на себе взяла?

- Керівник департаменту освіти Ради Європи Шюр Берган виступав з доповіддю, в якому кілька разів посилався на білоруський досвід. Він позначив питання про те, що Білорусь може бути виключена з Болонського процесу.

Сам Дунаєв вважає такий результат малоймовірним.

- 29 червень 2017 роки я виступав перед Європейським парламентом з питання Болонського процесу в Білорусі. Там поділяють пропозиції Громадської Болонського комітету і згодні з нашими звітами, проте пояснили, що рішення буде прийматися на рівні Європейської ради. І мотиви при цьому будуть геополітичні. Тому Білорусь, швидше за все, залишиться. Буде добре, якщо для виконання умов їй продовжать термін до 2020 року. Гірше, якщо нам скажуть: «Залишайтеся на цьому рівні» - і зарахують до списку з 13-14 країн, що не імплементують стандарти ЄПВО. І тоді до нас зникне особливе ставлення.

джерело

Що загрожує Білорусі за невиконання зобов'язань, які вона на себе взяла?