Борис Андріанов. Фото - Ірина Шимчак
Десять років - це багато чи мало? Десять років існування фестивалю VIVACELLO, що об'єднує навколо себе майстрів і шанувальників віолончельної мистецтва, принесли величезну кількість незабутніх подій, зустрічей, відкриттів.
Стартувавши в 2008 році з легкої руки чудового віолончеліста Бориса Андріанова, нині VIVACELLO став фестивалем відомим, престижним, очікуваним.
А як все починалося? Де та точка відліку? Про це та багато іншого ми поговорили з засновником і художнім керівником фестивалю Борисом Андріанова.
- Чи справді VIVACELLO - єдиний віолончельний фестиваль? Знаю, що у Георгія Гусєва теж був віолончельний фестиваль?
- Звичайно, ні. Але у Гоші - не зовсім фестиваль, скоріше, це освітня історія з майстер-класами. До речі, я теж беру в них участь. Але одне знаю точно: такого повноформатного фестивалю, який проходив би у великих залах, з оркестрами, щоб зірки приїжджали, - я не пригадаю.
- Давайте оглянемося в минуле. Отже, 2008 рік. Вже існує «Повернення», в якому ви, між іншим - активний учасник. Як вам прийшла в голову ідея свого фестивалю, в якому ті ж учасники, так і концепція схожа? Крім головного центрального героя - віолончелі.
- Нічого спільного немає з «Поверненням»! По-перше, фестиваль «Повернення» - це фестиваль камерної музики, в якому бере участь маса різних музикантів. У нас - фестиваль різножанрової віолончельної музики, не тільки камерної. Це два.
Але, навіть якщо б у мене був фестиваль, який виглядає під копірку як «Повернення», не бачу в цьому нічого поганого, тому що чим більше фестивалів і різних хороших музичних подій, тим краще.
У нас незрівнянно менше фестивалів, ніж в Європі, де кожен городочек, кожна сільце можуть похвалитися своїм власним фестивалем (причому таким, в якому беруть участь люди, які не завжди не доїжджають до Москви). В цьому плані ми всією країною, на жаль, залишаємося якоїсь музичної провінцією.
Якщо подивитися афішу Лондона, Парижа, Берліна, будь-якого великого міста Європи чи світу, стає зрозуміло, що навіть Москва знаходиться на периферії. Хоча, звичайно, тут відбувається величезна кількість подій, але в плані виконавського мистецтва музиканти, які в тренді, Москву об'їжджають.
- Хто вам допомагав відразу, потім, всі ці роки?
- Спочатку це був дуже складний шлях. перший фестиваль навіть і не називався VIVACELLO. Івета і Тамаз Манашерови з Фондом U-Art підключилися вже до другого фестивалю.
Пам'ятаю, я йшов по вулиці Клімашкін в центрі Москви, і мені на голову впала уявна ідея. Прямо там, на Клімашкін, біля пам'ятника Леніну. І все. Цей момент я точно пам'ятаю. Віолончельний фестиваль - а чому б не спробувати? Є багато таких подібних.
Потім народилася якась формулювання, яку ми використовували багато років, що наша російська виолончельная школа, якщо брати останні півстоліття (Ростропович і його учні) - основа основ усіх віолончелістів світу. Так, є виолончельная академія в Кронберг, вони багато чого роблять, є в Манчестері великий віолончельний фестиваль, є в Лос-Анжелесі фестиваль П'ятигорського, з недавніх пір прекрасна виолончельная бієнале в Амстердамі, а чому у нас нічого не відбувається?
І я прийшов з цією ідеєю в Московську філармонію. Попросив своїх друзів, які спонсорували нас (крім Московської філармонії). Спасибі їм величезне! Так виник перший фестиваль. Він називався «Посвята Мстислава Ростроповича», якого не стало за рік до цього.
Той фестиваль відразу ж пройшов на найвищому рівні. У ньому брали участь 12 віолончелістів Берлінської філармонії, до нас приїжджав Кшиштоф Пендерецький, був Родіон Щедрін, виступав оркестр віолончелей, як зараз ...
Ми тоді відразу задали таку планку, яку треба було утримати.
"Йдемо з віолончеллю по життю, не думаючи про те, що модно, а що ні"
Потім мене доля звела з Манашеровимі. Зустрілися випадково, в літаку познайомилися. І ми знайшли один одного, подружилися.
У якийсь момент я зв'язався з Тамазом на цю тему, вони підтримали мою ідею. Тепер уже багато років разом ми робимо два фестивалі, VIVACELLO і VIVARTE.
- 10 років - величезний термін. Які найяскравіші моменти фестивалю вам пригадуються?
- Важко сказати. Це дуже трудомістка історія, тому що кожен раз перед фестивалем я перестаю активно грати на віолончелі, а починаю багато розмовляти. Незважаючи на те, що я є артистичним директором і засновником, і у нас прекрасно працює команда, все одно ми все вирішуємо разом і багато зустрічаємося.
Тому хочу сказати, що кожен фестиваль - величезна напруга, навіть «перенапружив» - перед, в «повному коматозі» - сам процес, а потім з'ясовується, що наступний фестиваль робити пізно, треба було починати за півроку до старту цього, і далі все йде в авральному режимі. А це такий режим, до якого я вже звик.
І, звичайно, несправедливо було б щось за ці роки виділяти. Відбувалося стільки всього цікавого! Це і приїзд мого - в п'ятий раз зараз - педагога Давида Герінгас .
Віолончеліст Давид Герінгас: "В цьому році фестиваль став зборами моїх учнів"
Часто до нас приїжджає (мабуть, другою за частотою) чудовий віолончеліст Джованні Солліма, який кожного разу дивує і захоплює всіх своїм незвичайним мистецтвом.
Це і прем'єри, знайомство з новою музикою: кожен раз я беру на себе відповідальність вивчити світову прем'єру, спеціально написану для фестивалю.
Зараз є кілька композиторів, з якими ми плануємо співпрацювати, які викликаються написати щось для фестивалю. Останню річ Гії Канчелі я сам просив його написати. Людині 83 роки, і він в розмові згадав, що знайде в собі сили і можливість в такому поважному віці зібратися і написати твір великої форми. Для нас це дуже приємно і почесно.
Так що багато всього запам'ятовується самого різного штибу відбулося за ці роки. Але головне, за цей час ми стали ядром, однією командою.
- А в плані особистісного розвитку що вам дав VIVACELLO?
- По-перше, звичайно, це новий цікавий організаторський досвід. Нейрони в голові з'єдналися по-іншому, і тепер я можу активно і швидко робити якісь речі в звичайному житті.
Наприклад, у мене немає свого директора, але я зрозумів, що завдяки кмітливості та вправності, набутим під час організації великих фестивалів, яких у мене вже п'ять (крім VIVACELLO і VIVARTE є кілька проектів, дуже мені дорогих), я сам собі можу організовувати якісь -то речі. Довіряючи собі, можу все встигнути.
По-друге, це можливість грати що хочеш і з ким хочеш. Як іноді буває в камерній музиці - ні з ким доведеться, а саме з тим, кого ти вважаєш найкращим. І є можливість порадувати інших, як би це пишномовно не звучало, мистецтвом своїх колег, багато з яких ніколи раніше в Москву не приїжджали, або давно не були, а тепер, завдяки фестивалю VIVACELLO, їх можна у нас почути.
По-третє, це якісь нові проекти, спеціально створені під фестиваль. Ми робили і театральні проекти, і джазові історії, і змішування жанрів, в загальному, ми експериментували.
- Цей фестиваль - ювілейний. Наскільки особливою, що відрізняється від інших буде його програма?
- Ми вирішили, скажімо так, озирнутися назад і повторити-розвинути якісь вдалі проекти. Зокрема, проект з Бахом, який у нас був раніше (проект з Леонідом Вінцкевіча «Відображення віолончельних сюїт Баха» у джазовому переломленні), і Потрійний концерт Бетховена, який вже звучав і зараз знову буде звучати.
- Давно у вас був Потрійний Бетховена?
- Не так давно, чотири роки тому. Тоді його грали Олена Баєва та Штефан Владар, який приїжджав з Віденським камерним оркестром, він же диригував. І я.
Цього разу замість мене буде грати Едгар Моро (Це хлопчик, який в 17 років отримав другу премію на конкурсі Чайковського, зараз він став помастітее), Юліан Рахлін і Олексій Володін.
З Олексієм ми вчилися в одному класі, але зустрілися з ним через багато років на фестивалі у Рахліна на Майорці в минулому році. Грали Тріо Бетховена. Прекрасно було.
Олексій Володін: "Для мене дух завжди вище літери"
Мені б дуже хотілося, але для цього потрібні ще якісь додаткові можливості, щоб наш фестиваль став ширше, щоб подій було більше, щоб у нас проходив не один концерт за три дні, а навпаки, три концерти в день.
Прекрасний приклад - віолончельний фестиваль в місті Клайпеда, який з минулого року робить віолончеліст Міндаугас Бачкус, де разом з концертами проходять виставки, і взагалі багато подій, присвячених віолончелі. Все місто живе цим.
Звичайно, в такому мегаполісі, як Москва, важко зробити, щоб все місто жив одним фестивалем, тим більше, віолончельним, але, може бути, скоро ми до цього прийдемо. Ми рухаємося в цьому напрямку.
Дуже насичують нашу програму чудові майстер-класи, які в цьому році будуть проходити в третій раз. Все-таки це дуже велика історія, в якій беруть участь різні студенти.
- Вхід вільний на майстер-класи?
- Так. Але вони не дуже довгі, так і всіх бажаючих неможливо вмістити. Тому будуть відбиратися найсильніші і цікаві студенти. Хоча, я вважаю, що і пасивний майстер-клас, коли студент може просто прийти і послухати, - це не менш цінне, ніж пограти.
Мене всі бажаючі запитують: «Можна я прийду пограти?». Я відповідаю, що «Ви приходите, посидьте ці дві-три години, і все, що будуть говорити, можете використовувати для себе».
Яка різниця - у всіх приблизно одні й ті ж питання, проблеми, а людина ділиться своїми знаннями з усіма, хто сидить і слухає.
- Чому в цьому році ви вирішили зробити один концерт фестивалю в Санкт-Петербурзі?
- Так співпало. Взагалі, ідея виїзних концертів фестивалю витала давно, адже це практикується на різних фестивалях. І ми теж акуратно вирішили спробувати. Тим більше, в ці дні в Санкт-Петербурзі проводиться Культурний форум Росії, і в його рамках ми вирішили зробити гостьовий концерт фестивалю саме там.
У нас є друзі в Петербурзі, які підтримали, допомогли нам з цим концертом. Це наш чудовий друг Гліб Руденко, приголомшливий меломан. Гліб їздить по всьому світу, весь вільний час присвячує прослуховування концертів і йому дуже захотілося в своєму рідному місті бути причетним до створення цікавої програми. І ось ми вирішили, вже коли ми музикантів привозимо до Москви, завезти їх і в Петербург.
Концерт буде проходити в Капелі, о десятій вечора, а граємо те, що і в Залі Чайковського. Ось так народився цей концерт. Плюс ще у нас планується концерт в Тбілісі, 19 листопада, під час фестивалю. Буде повтор прем'єри Канчелі.
- Раз вже ми заговорили про прем'єри, ніж порадуєте в цей раз?
- Починаємо фестиваль з світової прем'єри, «Т. SD для віолончелі з оркестром »(тоніка-субдомінанта-домінанта) Гії Канчелі.
Як сам композитор говорить, «з віком хочеться писати більш просту музику більш простою мовою». А зараз він хотів цю простоту довести до досконалості, використовуючи тільки три гармонії, такої простої мову. І великий твір. Хоча воно дуже схоже на стилістику його інших творів.
Ювілейний фестиваль Vivacello відкриється прем'єрою
- Коли ви його вивчити встигнете?
- Уже вивчили. Ми його репетирували в Тбілісі. Місяць тому.
- Тепер зрозуміла, чому концерт в Тбілісі. Це через Канчелі?
- Звичайно. На знак подяки йому, зробити грузинську прем'єру.
- А як вам самому цей концерт по відчуттях?
- Я вже втретє працюю з його музикою. Вона, звичайно, неймовірно тендітна. Як дзвінка тиша. Так тихо. І паузи, які є частиною музики, але при цьому таке напруга весь час повисає! І ця, тільки йому, Канчелі, притаманна, щемлива, ниючий всередині біль не залишає байдужими ні виконуючих, ні слухачів.
Занурюєшся в якийсь транс під час виконання. Вчити-то нескладно, важливо потрапити в цей стан і ввести в нього всіх інших.
- Канчелі прилетить до Москви на прем'єру?
- Він не прилітає в Росію взагалі з політичних міркувань з 2014 року. Це не секрет. Хоча після подій 2008 року він ще приїжджав. А тепер немає.
- Коли відбудеться ця прем'єра?
- 11 листопада, на відкритті фестивалю, в залі «Зарядье». Не люблю називати це «відкриттям-закриття», тому що у нас мало концертів, так що нехай буде «перший концерт» і «останній».
- А друга прем'єра? Присвячена Герінгас?
- Так, це буде російська прем'єра італійського композитора Сільвії Коласанті - Концерт для віолончелі з оркестром. Нічого не скажу про цей твір, я цілком і повністю довіряю смаку Давида. Він сказав, що це красиво. І сам буде його грати.
І ще на відкритті фестивалю він диригуватиме віолончельним оркестром. Ми збираємо всіх віолончелістів Москви.
- Ось ось. Що це таке - «фестивальний оркестр віолончелістів»? Їх дійсно буде сто?
- Плануємо, що їх буде приблизно сто. Телеканал «Росія-Культура», до речі, робить трансляцію нашого відкриття.
- Як ви підбирали віолончелістів, де стільки знайшли?
- У нас є багато бажаючих серед учнів. Але в першу чергу я простудіював московські оркестри.
- Як ви відбираєте людей для участі в своїх фестивалях? Тобто, яким треба бути, щоб ви залучили в свій проект?
- В першу чергу це має бути - прекрасний музикант. Друге - людина, з якою приємно проводити час. Не завжди це збігається. А бувають всілякі досліди.
У минулому році, наприклад, нам попався такий примхливий диригент, що я прокляв все на світі. Як диригент він був - хороший, як людина виявився не дуже ... Ну, а що робити. Терпіти потрібно. Ти ж не можеш допускати під час фестивалю якісь терки. І потім, це все-таки люди, з якими ти проводиш час за сценою.
Взагалі, будь-яка поїздка - це міні-життя. Ти знаходишся в замкнутому просторі. Ви займаєтеся однією справою, живете в одному готелі, їсте разом, жартуєте разом, смієтеся, граєте, сперечаєтеся. Важко бути в цьому процесі з якоюсь людиною, яка тобі не подобається. Здорово, коли підбирається команда.
Звичайно, мені приємно з людьми працювати, благо, у мене великий досвід. Подорожую світом, знайомлюся з музикантами. І вони приїжджають до мене. Але це не просто так, що менеджер подзвонив і сказав, давай їдь на цей фестиваль. Це відбувається на іншому рівні - я ж особисто запрошую. З усіма розмовляю, всіх кличу. Вони до мене приїжджають як би в гості.
- Разом з вами на сцені буде і ваш наставник Давид Герінгас. Як ви будете почуватися - виступати зі своїм педагогом?
Давид Герінгас і Борис Андріанов. Фото - Євген Евтюхов
- Як під батьківським крилом. Слухаю і виконую всі вказівки. Хоча ми перейшли на «ти» на його прохання, це професійна субординація. Звичайно, він мені дав все те багато, що я вмію.
Мені взагалі дуже пощастило в житті з педагогами. Останнім був якраз Давид, у якого я вчився багато років. Звичайно, він дуже вплинув на мою манеру гри, дуже багато я у нього перейняв. Кожна творча зустріч з ним - це черговий урок.
- Як будуєте програму фестивалю? Чи не втомилися придумувати в десятий раз?
- Іноді я зустрічаю якесь опір, що програму треба робити більш доступною. Але у нас, віолончелістів, оркестровий репертуар не такий великий і грати весь час Варіації на тему рококо Чайковського або концерт Дворжака неможливо!
Шукаємо якісь нові твори, намагаємося розбавити щось більш класичне чимось більш авангардним. Тому що на самій-то справі репертуар величезний.
Ви згадали сьогодні про «Поверненні», а він адже буде проводитися в 23-ий раз. І у них правило, що не повторюється жодна програма. 23 фестивалю по 4 концерти кожен раз - це під 100 концертів, в яких звучить по кілька творів і концерти йдуть по три години. Я не брав участі, до речі, тільки один раз в минулому році ...
Це я до того, що репертуару - вистачить. Піди тільки вибирай.
- Ну, а хто вибирає для VIVACELLO? Ви самі?
- Так, я особисто. Іноді запитую, що цікаве, новеньке хтось хотів би зіграти. Іноді сам прошу щось зіграти. Навіть змусив торік Лі-Вей Циня - це китайський, з Австралії, який живе в Сінгапурі віолончеліст, який отримав другу премію на Конкурсі Чайковського (на тому ж, де грав я), жодного разу з тих пір не приїжджав в Москву.
Він ніколи не грав Варіації на тему рококо в авторській редакції. І ми вирішили його запросити. Він спочатку відмовився, каже, я не можу, у мене стільки всього навколо! А я відповідаю, нам потрібен Чайковський в цій програмі, а Рококо в тому вигляді вже звучали два рази, в третій раз не хочу. І, якщо буде звучати Рококо, то тільки в авторській версії. Вивчив. Дякую йому.
- До речі, з приводу «вивчив». На фестиваль, як водиться, приїжджають музиканти, які до цього не грали разом, а у вас - нове прем'єрне твір, яке, до того ж, грається в ансамблі. Коли встигаєте репетирувати, причому так, щоб не постраждала якість виконання?
- Якщо ти класний музикант, ти все вже вивчив.
- Але ж часто це буває не так. Вивчити можна заздалегідь, а ось зіграти в ансамблі з листа?
- Мається на увазі, что людина знає свою партію назубок, знає партии всех других напам'ять, ми сідаємо и відразу ж граємо разом. Дочищают якісь унісоні. Знаходимо свіжі класні музикантські ідеї, спираючись на свій досвід в цьому творі. А щось знаходиться прямо на сцені.
Звичайно, музиканти повинні бути чуйні, такі, які можуть передбачати дії свого партнера на сцені. У прямому ефірі, ось тут, на сцені або на репетиції, почути, коли настане сильна частка, допомогти колезі. Просто бути класним камерним музикантом. І таких - не так вже й багато.
Звичайно, це величезна віртуозна робота, і не всі музиканти можуть це зробити. Це взагалі найцікавіше. І це, напевно, те ж саме, що ми робимо, граючи з оркестром або з піаністом. Тільки коли кілька струнників - набагато складніше.
Пройшли ті часи, коли репетирували по тридцять разів протягом місяця. Може, це і прекрасно. Швидкість життя так зросла, що немає такої можливості.
Борис Андріанов. Фото - Євген Евтюхов
Звичайно, це фестивальний варіант, коли люди з'їжджаються і за короткий час повинні зігратися так, щоб виступити. Але який рівень потім буде? Для цього повинен бути пункт А - «прекрасний музикант». Крім прекрасних людей повинні бути прекрасні музиканти, щоб потім не страждати. Він класний хлопець, так, але звучало у вас, хлопці, хто в ліс, хто по дрова. Такого буті НЕ может.
Деніел Доддс: «Сьогодні ніхто не стане репетирувати півроку»
Звичайно, ми ж не роботи. Все - живий організм, все впливає на виконання. Настрій хоч одного з виконавців. У камерній музиці таке - завжди. Але у мене є неймовірна гарт після фестивалів Юліана Рахліна і Жанін Янсен, коли фестиваль йде два тижні поспіль.
Я роки три-чотири приїжджав до Жанін на фестиваль в Утрехт (зараз вона його вже не проводить). Це такий колосальний досвід! І там у тебе немає можливості репетирувати - заплановано всього дві репетиції. Одна репетиція напередодні, одна - в день концерту.
- Ви згадали, що, крім VIVACELLO і VIVARTE, у вас є ще кілька проектів, важливих для вас: «Покоління зірок. Молоді музиканти - регіонах Росії »,« Музична експедиція ». Чому ви цим займаєтеся, що вас, успішного, неймовірно зайнятого, музиканта, змушує віддавати свій час, сили, енергію?
- Проекти «Покоління зірок. Молоді музиканти - регіонах Росії »і« Музична експедиція »проходять при регіональній і федеральної підтримки. Фестивалі VIVACELLO і VIVARTE проходять виключно зусиллями Фонду U-Art, тобто на гроші моїх друзів, які на це підписалися.
Звичайно, можна сказати, що я благодійно виступаю, але не все ж вимірюється цим. Це, звичайно, величезний шматок життя, але який кайф, яке задоволення!
Якщо говорити про практичну сторону - це нові зв'язки, нові музиканти, нові контакти, з якими ти спочатку співробітничаєш, потім вже дружиш, і теж до них приїжджаєш. Не те, щоб «кумівство», де ти - мені, я - тобі. Таке часто практикується, я не дуже це люблю і ніколи не кажу, що «я тебе запросив, а за це ти мені ...». Мені здається, музика від цього страждає. Такого не повинно бути.
Але я сподіваюся, що мій рівень дозволяє мені погоджуватися без докорів сумління на відповідні запрошення своїх колег.
Давайте я вам розповім про «Музичну експедицію», ми як раз починаємо до неї готуватися. Це для мене як свято, велике задоволення, чесно кажучи. Піонерський табір, якого я був позбавлений в дитинстві. Ти потрапляєш в дикі місця, і ви там робите те, чим займаєтеся все життя, але в такому місці, де це ніяк не може відбуватися. І виходить таке неспівпадіння зорової картинки і звукоряду, що воно повністю переінакшує свідомість і твоє, і тих, хто там, по той бік, виявився.
Так, в регіонах відбувається своє життя, працюють місцеві філармонії і так далі. Але, погодьтеся, в повітове містечко у Вологодській області максимум, хто може доїхати - це соліст Вологодської обласної філармонії. Це зовсім інше враження.
А хлопці, які грають там, теж перебувають під враженням побаченого. І це не може не відбиватися на їхній грі, а все разом дає такий заміс.
- Уявляю. І згадую відразу Транссибірський фестиваль. Ми їздили з Сергієм Тарасовим, Кларою Джуми-Кан і Анрі Демаркеттом в Бердськ і Ординське, і вони виступали в місцевому клубі. Як їх приймала місцева публіка! Для селян це були - зірки. Звичайні прості люди прийшли слухати Сонату Франка ...
- У нас приблизно те ж саме. А ще ми це робимо влітку. І ці концерти - безкоштовні для всіх, на відкритому повітрі, в селах і так далі. Ви не уявляєте, як вони слухають!
Клара Джуми Кан: "Музиканти - всього лише" провідники "ідей композиторів"
Цього року хочу зробити чотири «Музичні експедиції», в уже нашої стала звичною Володимирській області, в уже полюбилася нам Вологодської, де ми два рази були, в Карелії і в Тверській області.
Разом з хлопцями з «Арзамаса» ми будемо знімати ролики і грати біля зруйнованих сільських церков в Тверській області, а вони ще організовують лекції на цю тему. Поки ми ще не зрозуміли, наскільки це буде формі, або текст, або хтось буде наговорювати, але це наш спільний проект.
Ми вже їздили у вересні разом з редакцією «Арзамаса» найцікавішими місцями Тверській області - вибирали. Неймовірні місця! У нас, звичайно, є занедбані сільські церкви по всій країні, це не секрет. Але там - якась особлива концентрація, тому що між Петербургом і Москвою - величезна, абсолютно беднющая область. І там цього всього - навалом.
Ми навіть не дісталися до церкви, яку побудував Бенуа. Шукали за описами одного порталу: кидаєш машину, йдеш три кілометри через ліс, півкілометра через болота, потім з'являться купола, ти йдеш, звертаєш у яру ... А по-іншому просто не дістатися. І це все в доступному для огляду майбутньому - зникне. Тому що ніколи в житті у адміністрації Тверській області, при тому, як все розвивається, це не збережеться.
Володимир - це Золоте кільце. Там, крім Суздаля, а ми, повірте, об'їздили всі навколо, є ще стільки всього, і воно більш-менш в порядку. У всякому разі, як-то охороняється і з часом так чи інакше косметично підтримується. Хоча я не розумію, як можна в місті Суздаль побудувати тисячі готелів, а монастирі стоять і занепадають ...
А в Тверській області взагалі все дуже погано, тому ми хочемо, щоб це хоч трошки заповнилося. Там зустрічаються такі шедеври архітектури! Архітектор Львів, наприклад, будував. Раніше були великі села, парафії на дві тисячі осіб, а зараз - або взагалі церкви вимерли, або залишилися три двору. Забиті всі. І церква стоїть в руїнах. Десь мозаїки збереглися, десь унікальні кахлі.
І ми виберемо ті, які представляють собою архітектурну цінність і історично теж є про що розповісти. Все, що можна зробити - це законсервувати їх до того моменту, коли знайдуться кошти для реконструкції. Але 99 відсотків - ймовірність того, що з лиця землі найближчим часом це все зникне.
Ви ж розумієте, для цього не треба нічого підривати. Природа бере своє, руйнує. Навіщо ми це робимо? Ну, цікаво ж. Це і є наш черговий проект «Музичної експедиції» влітку 2019 року.
- Як ви відпочиваєте, адже при тому режимі, в якому ви існуєте, дуже непросто знайти час для себе? Що доставляє вам радість?
- Я стаю трудоголіком і розумію, що насправді радість - вона і є в цій творчості. Якщо у мене раптом з'являються дні бездіяльності, я не знаю, чим себе зайняти, якщо я один.
Звичайно ж, радість всепоглинаючої любові до друзів, до сім'ї, до коханої жінки, до дітей своїх, до музики. І, звичайно, рід нашої діяльності. Він тримає нас в прекрасному духовний стан. Буває, що все тебе дратують, а пограв трошки, всіх полюбив знову.
Радість спілкування, радість подорожі, радість пізнання світу - мені здається, це найголовніше, що є у будь-якої людини. Радість твоєї творчості. Причому не обов'язково бути в творчої професії - можна бути творчим двірником, і любити свою професію.
Якщо кожен буде любити свою професію, ставитися до неї з повагою і відчувати себе затребуваним - тоді наш світ буде краще. Таксист, який насправді має бути професором, а тут він тимчасово і не розуміє, що робить, зол на всіх. Але він відчуває свій комплекс неповноцінності і неприкаяності.
Багато комплексів приносить нам багато неприємностей. Всі проблеми - від комплексів. Від них треба позбавлятися, і в цьому - секрет, мені здається, щасливого життя.
- Головне - самому усвідомлювати, що вони в тебе є. І тоді можна щось з цим робити.
- У професії це - комплекс незатребуваності. Завжди. Наприклад, охоронці в консерваторії. Це ганьба Московської консерваторії. Знову ж таки, напевно, це люди, які повинні бути підполковниками ФСБ, як мінімум, але чомусь вони, силовики, багато років сидять і охороняють консерваторію.
Наприклад, в Королівській Академії музики в Лондоні тебе зустрічають два джентльмена, які не дивляться серіали в робочий час, а зустрічають тебе: «Сер, здрастуйте. Ви - до кого? ». Вони теж справно виконують свою службу. Вони ніколи в житті не пропустять тебе з вулиці - туди. Але те саме людську гідність, яке ти сам до себе і по відношенню до інших повинен відчувати, там - у наявності.
А тут - люди, знову ж таки, закомплексовані і, звичайно, абсолютно не вписуються в ці стіни, зустрічають нас багато років! Це яскравий приклад того самого комплексу, від якого я бажаю позбутися якнайшвидше нам усім, і тим, хто вчиться, і тим, хто працює і викладає в Московській консерваторії.
- Ви ще й викладати встигаєте?
- Мало встигаю, на жаль, і мені дуже соромно. Мені не вистачає, як Наталії Миколаївні Шаховської, часу. Щоб - приїжджаєш з гастролей, сідаєш, віолончель кладеш в кут, і з ранку до вечора - студенти. А вона була семіжільная. Ростропович був двадцатіжільний.
Я направив свою енергію, сили на фестивалі, які займають дуже багато часу. Ось, наприклад, сьогодні: я приїхав з Тули (був там на фестивалі «Джазова провінція»), о першій годині дня зайшов додому, і з години дня я розгрібав питання організації. А мені б сісти і займатися ...
Ось на цій щемливої ноті і завершилося наше швидке інтерв'ю. Бориса забрав потік термінових і невідкладних справ, а мені залишилося лише нагадати про те, що фестиваль VIVACELLO пройде з 11 по 23 листопада 2018 року і перший концерт, який відбудеться в залі «Зарядье», вже зовсім скоро.
Розмовляла Ірина Шимчак
А як все починалося?Де та точка відліку?
Знаю, що у Георгія Гусєва теж був віолончельний фестиваль?
Як вам прийшла в голову ідея свого фестивалю, в якому ті ж учасники, так і концепція схожа?
Хто вам допомагав відразу, потім, всі ці роки?
Віолончельний фестиваль - а чому б не спробувати?
Які найяскравіші моменти фестивалю вам пригадуються?
Наскільки особливою, що відрізняється від інших буде його програма?
Давно у вас був Потрійний Бетховена?