Фото: facebook.com/baystaatsoper
У минулі вихідні в Мюнхені завершилася серія показів опери Прокоф'єва "Вогняний ангел". Спектакль, заради якого журналіст m24.ru Юлія Чечікова пройшла шлях з Москви в серці Баварії, примітний з багатьох причин. По-перше, їм займалася блискуча інтернаціональна команда; по-друге, за всю історію свого існування "Вогняний ангел" з'являвся на російських сценах всього кілька разів, і цей факт переводить оперу в розряд особливих подій. Нарешті, величезний інтерес полягає в специфіці матеріалу, в якому симбіоз театру та симфонічного жанру будується на фундаменті духовних ідей і містицизму. За реалізацію задуму Прокоф'єва в Баварської опері взявся любитель зухвалих експериментів режисер Баррі Коскі в тандемі з диригентом Володимиром Юровським.
В основі "Вогненного ангела" - опублікований в 1907 році однойменний роман символіста Валерія Брюсова. Сучасне автору літературне співтовариство визнало твір вдалим. Колеги і критики відзначали яскравість і нетривіальність поетичних образів і особливий сутінковий колорит Середньовіччя. Прокоф'єв, теж випробовував інтерес до цієї епохи, переробив текст "Ангела" на свій лад. У його лібрето змінені позиції драматичних планів, зміщений ряд смислових акцентів. За мірками історії музики опера народжувалася довго - протягом дев'яти років, але і пізніше композитор неодноразово повертався до ограновування її партитури.
В опері два центральних персонажа - Рената і Рупрехт. Ренате в дитинстві нібито з'явився божественний посланник Мадіель в білому одязі і з золотим волоссям. З тих пір вона фанатично шукає його земне втілення, в тому числі і в деякому графі Генріха, зовні відповідним під типаж, до якого Рената відчуває складні почуття - еротичний інтерес і релігійний екстаз. Ландскнехт Рупрехт вперше зустрічає Ренату, коли тій ввижаються демони. Йому б не встрявати, але чоловік сам "заражається" одержимістю, і предметом його пристрасті стає Рената. Вона "хороша і коштує такий жертви", вважає Рупрехт. А її бачення - від диявола або від господа - безглузда дрібниця, і в принципі не може перешкодити спільним приємних моментів. Така зав'язка.
Прокоф'єв не дожив до світової прем'єри "Вогненного ангела". Сценічно оформлений спектакль був показаний в 1955 році в "Ла Феніче", вже після смерті композитора. Про постановку в Росії мови не йшло. І так уже повелося, що опера, яка дає ключі до розуміння шляхів розвитку музичної мови в XX столітті, і до цього дня виявляється в поле зору іноземців незрівнянно частіше, ніж на батьківщині Прокоф'єва. У минулому сезоні свою версію "Вогненного ангела" випустила берлінська Komische Oper, в цьому - Deutsche Oper am Rhein, і в обох постановках, так само як і в нинішній мюнхенської, головну партію виконала солістка "Гелікон-опери" Світлана Создателева. У 2007 році вона вперше постала в образі одержимою демонами Ренати, і тоді для неї почалася низка ангажемент на ту ж роль від інших європейських майданчиків.
Фото: facebook.com/baystaatsope
Повз імені Володимира Юровського на афіші взагалі неможливо пройти - неважливо, де і чим він диригує, чи йде мова про концертах або театральної зайнятості - його виступи завжди пов'язані з ясністю прочитання того чи іншого твору. Прокоф'єв, поряд з Бетховеном, Малером і Шостаковичем, займає центральне місце в спектрі його інтересів. У 2012-му році Юровський присвятив композитору цілий фестиваль "Man of the People" в Southbank Centre (Лондон), в різних сезонах виконував його симфонічні опуси, опери і музику до вистав. Так що прийнявши пропозицію Мюнхенській опери, диригент смакував роботу в своїй стихії. Однією з першорядних завдань Юровський бачив створення балансу в звучанні оркестру і співаків, скрупульозно домагався, щоб кожне слово було донесено гранично чітко, як репліка в драмтеатрі. Відштовхуючись від матеріалу Третьої симфонії, побудованої на дослівному цитуванні опери, диригент власноруч вносив коректури в оркестрові партії.
Фото: tact4art.com
Режисер Баррі Коскі, нинішній інтендант берлінської Берлінська комічна опера, майстер нестандартних рішень (згадати хоча б його анімаційну "Чарівну флейту" в стилістиці готичних картин Тіма Бертона), помістив героїв "Вогненного ангела" в простір готельного номера (сценографія - Ребекка Рінгст). В елегантному інтер'єрі нео-барокко Рената і Рупрехт черзі випробовують один одного "на міцність", а потім влаштовують відв'язні танці на роялі в оточенні татуйованих мертвих чоловіків. Сама ідея - вибрати місцем дії готель - не нова, і на думку спадає "Сяйво" Стенлі Кубрика і містичної трилер "1408" Мікаеля Хофстрема. Коски слід тим же шляхом, але організує все складніше, користуючись і естетикою фільмів Хічкока і Лінча (стікає по стінах бордова портьєра в сцені візиту Рупрехта до Агриппе - очевидна алюзія на "червону кімнату" з "Твін Пікс"). Кола пекла замасковані їм під старомодний інтер'єр готелю. Залишити цю умовну пекло неможливо ні при якому сценарії.
Фото: facebook.com/baystaatsope
Перша поява героїні на сцені викликає сміх в залі - страждає параноїдальними розладами і галюцинаціями Рената, відганяючи незримого примари, виникає з-під ліжка і до знемоги б'є себе кулаком в живіт через подушку. Тут, звичайно, потрібно віддати належне Світлані Создателевой, її готовності до жорстоких режисерським завданням, що вимагає фізичної та психічної витривалості, а також володіння сценічної пластикою. Коски не дозволяє Ренате співати статично, і при цьому не робить знижку на складність партії, яку можна порівняти з вагнерівської Ізольдою. Создателева, як досвідчений марафонець, вміло розподіляє свої сили, зберігаючи потенціал для фінального ривка. Екстремальні перепади її станів - від напівбожевільного, зривається на декламацію, до найніжніших аріозо - даються Создателевой без видимої напруги.
Для її партнера, соліста Маріїнського театру Євгена Нікітіна, втягнутого у вир подій Рупрехта, Коскі створив більш щадні умови, хоча і Создателева, і Млада Худолей в другому складі, так несамовито хльостають його штучними ліліями, що від цієї сцени насильства стає не по собі. Рупрехт, за задумом Прокоф'єва втілює собою раціональне зерно, в цій інтерпретації стає добровільним співучасником жорстокої, навіть кривавої рольової гри, ініційованої Ренатою. Фактично, у Коскі випадає остання ланка любовного трикутника - графа Генріха, земного втілення Мадіеля імітує сама героїня: вона переодягається в чоловічий одяг, сама вкладає в руку Рупрехта пістолет і вказує, куди потрібно вистрілити.
Фотогалерея
Військові Індії під час ракетного випробування знищили космічний супутник, який знаходився на низькій навколоземній орбіті, оголосив в зверненні до нації прем'єр-міністр країни Нарендра Моді. 1 з 8
Коски широко користується гротесковій палітрою, не забираючи її навіть в непримітних побутових діалогах. Підкреслена карикатурність в якійсь мірі властива всім другорядним ролям. Зі сцени появи Фауста і Мефістофеля режисер робить живу і дуже правдоподібну вечірку садомазохістів. Зажурився від нескінченних задоволень Фауст (Ігор Царьков, з цього сезону прийнятий в студію Баварської опери) в латексному білизна, панчохах на підв'язках і кожушку на голі груди, прорікає свою знамениту фразу: "Людина створена за образом і подобою самого Творця". У російському театрі подібна мізансцена не обійшлась би без подальших відкритих листів і актів протесту ображених вірян, а в Мюнхені її пропускають (і це при тому, що основний контингент Баварської опери - НЕ просунута молодь, а заможні люди похилого цінителі прекрасного), як і багато інших моменти "на межі". Іншого учасника чоловічий оргії, вічного супутника гетевского філософа блискуче зіграв американець Кевін Коннерс. Незважаючи на непристойний прикид з прив'язаними чоловічими статевими органами, його Мефістофель виглядав навіть занадто чарівно в своєму комедіантство. Азарт, з яким Коннерс підійшов до ролі, скрашує недосконалість артикуляції. Як би там не було, донести роблену кажимость фарсу йому вдалося в повній мірі.
Фото: facebook.com/baystaatsope
Рівну гру солістів підтримує розкішне звучання оркестру. Поза всякими сумнівами, це головне достоїнство мюнхенського "Вогненного ангела". Підпорядкована Юровським стихійність музики Прокоф'єва до пори до часу залишається прихована від очей, але в розгорнутих оркестрових антрактах, в моменти найбільших кульмінацій (сцена, яка випереджає зустріч Рупрехта з Агриппой Неттесгеймскій, "поєдинок", фінал) лавиноподібно обрушується стрімким потоком, занурюючи всіх присутніх в екстатичний стан.
Конфлікт між раціональним і ірраціональним, еротичним і подвижницькою досягає свого апогею в фіналі, коли поруч з Ренатою з'являється в геометричній прогресії розмножений неортодоксальний Ісус в терновому вінку. Всіх учасників цієї сцени охоплює стан одержимості, зомбованості. Масова істерія породжує хаос, в епіцентрі якого виявляються Рената, Рупрехт і Інквізитор, але на тривалій Фермата, на останньому звуці мідних духових обвуглені похмурі декорації знаходять первісний вигляд. Народжені їх підсвідомістю суккуби зникають, і головні герої удвох повертаються у вихідну точку спільного шляху.
Баррі Коскі вдалося досягти бажаного ефекту, коли при видимої провокативності театральної естетики, що відбувається на сцені не суперечить музичної складової, йде з нею з такту в такт. Психологічну основу, закладену Прокоф'євим в лібрето, режисер зберіг близько до тексту, подав її сучасно, розкуто, пікантно, з добре збалансованим "чорним" гумором, при цьому розповівши історію про людей, їх страхи і пороках, про внутрішні джерела зла. Для Баварської опери, одного з найсильніших театрів в світі, ця постановка - безсумнівний успіх.
Посилання по темі
сюжет: рецензії