29 листопада в Санкт-Петербурзі відбулася лекція в рамках міждисциплінарної освітньої програми Yota YES LECTURES.
Відомий британський музикант і продюсер Брайан Іно виступив у Великому залі Санкт-Петербурзької державної консерваторії ім. Римського-Корсакова. Першовідкривач музичного напрямку ембієнт, творець теми Windows і автор звучання U2, Coldplay і Genesis прочитав лекцію на тему «Що таке культура і навіщо вона нам».
В цілому побачити метра наживо прийшли понад півтори тисячі осіб - Великий зал консерваторії був заповнений повністю.
«Що мене завжди вражало в великомасштабних популярних музичних проектах - це те, що, для досягнення такого успіху, треба схопити дух часу. А це штука небезпечна і складна. Треба добре розуміти його механізм, пристрій. Це не кожен може », - зізнався Брайан Іно під час прес-конференції, що передувала його виступ.
Самому Брайану Іно вдавалося вловити дух часу не раз. У 1970-ті роки він виступив як автор ідеї музичного напрямку ембієнт, що використовує звуки міського середовища. Альбом Брайана Іно 1978 року Ambient 1: Music for Airports досі є зразком і вершиною жанру, очолюючи всі «топи» кращих ембієнт-дисків.
На початку 21-го століття Брайан захоплений новою ідеєю - генеративних мистецтвом.
«В історії музики я виділяю три основні періоди, - розповів Брайан в ході Yes LECTURE. - У 19-му столітті головним музичним відкриттям став оркестр. У 20-му столітті - звукозапис. Однак ідея записаної раз композиції, яку слухач змушений прокручувати тисячі разів в незмінному вигляді, себе вичерпала. У 21-му столітті музика буде кожен раз створюватися заново - за допомогою взаємодії комп'ютера і людини ».
Яскравим прикладом такого підходу до мистецтва може служити розроблене Брайаном Іно додаток Bloom для iPhone. Торкаючись до різних частин екрану, користувач отримує звуки різної тональності, кожен з яких візуалізується розходяться по екрану різнокольоровими колами. Синтез звуку і зображення займає Брайана Іно вже не перший десяток років. Свою роботу 77 Million Paintings, засновану на цьому принципі, він має намір представити в рамках фестивалю Yota Space, який відбудеться з 5 по 19 грудня в Санкт-Петербурзі.
«Цей твір, над яким я працюю вже протягом декількох років. Спочатку я використовував проектори зі слайдами. Тепер - плазмові панелі. При цьому я беру зображення, які раніше використовував для проекторів. Велика частина з них зроблена вручну в дуже невеликому масштабі, а тепер їх розмір значно збільшений. Тут немає статики, все постійно змінюється, причому дуже повільно. Глядач може помітити зміни тільки після декількох хвилин розглядання зображення. Кожне поєднання зображень є унікальним », - поділився Іно під час свого виступу.
Приїзд Брайана Іно в Росію не випадковий. Крім участі в фестивалі Yota Space, його привела сюди ностальгія за тими часами, коли він тут жив. У 80-ті роки Брайан співпрацював з групою «Звуки Му» і її лідером Петром Мамоновим, допомагаючи їм із записом першого альбому. А в кінці 90-х Іно працював уже з командою «Ніж для Фрау Мюллер».
«Коли я був студентом і вивчав живопис, моїм улюбленим періодом був період російського живопису початку 20-го століття, - пояснює свою любов до Росії Брайан Іно. - А в 1997 році, поки я жив в Санкт-Петербурзі, я буквально не вилазив з Російського музею, тому що в ньому міститься велика колекція того періоду. Соромно зізнатися, в Ермітажі я був лише одного разу, а ось в Російському музеї - раз 25, не менш ».
Міждисциплінарна освітня програма Yota YES LECTURES стартувала в липні 2010 року. Її метою є організація зустрічей творчої молоді з діячами, відповідальними за облік сучасних медіа і технологій, моди і дизайну, музики і театру, архітектури та мистецтва, літератури і кінематографа. Програма розпочалася в кінці липня з виступу в Москві співдиректора лондонській галереї Serpentine Ханса-Ульріха Обріста. Слідом за ним свій семінар в Михайлівському театрі Санкт-Петербурга дав художник і аніматор Юрій Норштейн. У жовтні в рамках програми виступили культові постаті фешн-журналістики - Сесілія Дін і Альона Долецька. Щоб взяти участь в програмі, необхідно лише зареєструватися на сайті www.yeslectures.ru . Тут же відбувається онлайн-трансляція всіх зустрічей.
Виділіть фрагмент з текстом помилки і натисніть Ctrl + Enter