З 7 по 14 липня 2013 року в місті-курорті Геленджик проходив відкритий ювілейний Міжнародний фестиваль-конкурс дитячої та юнацької творчості «Браво, діти! - Посмішка моря 2013 ». Понад 300 учасників з усіх куточків країни змагалися в конкурсних програмах: вокальному жанрі, авторської пісні, хореографії, оркестровому майстерності, театральному, цирковому та естрадному мистецтві. У номінаціях «інструментальне творчість», «народний вокал» брали участь і ржевітяне - ансамбль народних інструментів «Ложкарев», який став лауреатом I ступеня. Ми розмовляємо з керівником цього чудового колективу Тетяною Старикової.
- Тетяно Миколаївно, Ваш ансамбль не вперше бере участь у подібному конкурсі. Що нового було на цей раз?
- Ансамбль народних інструментів «Ложкарев» втретє на цьому фестивалі, і двічі ми стаємо лауреатами I ступеня. В цьому році в конкурсі брала участь середня група: Софія Малишева, Аріна Чекулаева, Анна Ровнова, Катерина Цвєткова, Микита Журавльов, Сергій Дрожжин, Данила Канарейкин (нагадаємо, що в складі ансамблі 30 чоловік). Хочу відзначити, що хлопці відпрацювали на повну силу: злагоджено, дружно. І показником стала настільки висока нагорода
- Хвилювалися?
- Так звісно. Ми готували нову програму дуже довго. Деякі моменти були складними, оскільки потрібно було показати наш зростання в професійному плані. Адже хлопці з молодшої групи перейшли в середню. І треба сказати, зусилля виявилися не марними. Виступили ми гідно. Слова подяки хочеться висловити нашому хореографу Олександру Паршикової, талановитому педагогу по хореографії, має вищу категорію. Протягом чотирьох років він на високому професійному рівні працює з хлопцями в ансамблі «Ложкарев».
- Давайте відзначимо яскравих Ржевських зірочок.
- У номінації «народний вокал» в молодшій групі солістка ансамблю Поліна Дубкова стала лауреатом II ступеня. Сергій Корнішін в тій же номінації (група VIP) отримав диплом лауреата. Софія Малишева стала дипломантом I ступеня в середній групі. Катерина Цвєткова, солістка ансамблю «лапотках» (Дитяча школа мистецтв Ржевського району) була відзначена дипломом лауреата III ступеня в номінації «народний вокал». Крім дипломів наш ансамбль нагороджений пам'ятною статуеткою «Браво, діти!», Медаллю, цінним подарунком, і ще нам подарували дельфіна - величезну м'яку іграшку.
- Ще раз вітаємо вас з перемогою! Напевно, деякі хлопці поїхали на море вперше?
- Так. Нашою метою було поєднати приємне з корисним. Ми жили біля моря. Крім конкурсних заходів були організовані розважальні програми: ми здійснили екскурсію по Чорному морю на кораблі з басейном, побували в дельфінарії - найбільшому в Краснодарському краї. Діти були в захваті, привезли масу вражень з цієї поїздки.
- Тетяно Миколаївно, як виглядали «Ложкарев» на тлі інших творчих колективів, які приїхали в Геленджик з усієї Росії?
- Участь у фестивалі-конкурсі взяло участь понад 300 осіб, в основному з уральських міст. Всі виступали дуже добре, тому конкуренція була серйозна. Але ми не звикли виходити на сцену на «авось». Завжди готуємося в жорсткому режимі, дотримуючись сувору дисципліну. Я вважаю, що так і повинно бути. Ми звикли серйозно ставитися до таких заходів. Єдине, над чим трохи довелося попрацювати, це емоції. Адже народний фольклор вимагає повної емоцій-нальної викладки. Потрібно цим жити. Зазначу, що всім глядачам ми дуже сподобалися. Чи чули вигуки: «Здорово! Здорово! ». І журі оцінило нас гідно.
- Хто ж був у складі журі?
- Популярні артисти театру і кіно, представники музичної культури, преси, культури і мистецтва. Головою журі в номінації «народний вокал» і «інструментальне творчість» був Йозеф Івашка - професор Віденської консерваторії, лауреат міжнародних конкурсів, соліст популярного джаз-бенду «Австрія». Серед членів журі - Надія Ігнатцова, педагог по вокалу, володар звання Гран-прі і «Кращий педагог» конкурсу «Браво, діти!» 2012; Вікторія Савіна, фахівець з естрадно-джазового вокалу вищої категорії, випускниця державної консерваторії.
- Тетяно Миколаївно, як педагог, в чому Ви бачите своє завдання? Чи охоче займаються народною творчістю сучасні діти?
- Звичайно, діти йдуть до нас обережно. Вони пробують себе. Зауважу, що в нашому колективі всі діти дуже активні, рухливі, музично обдаровані. Адже щоб передати той настрій, який закладено в народній пісні, потрібно бути дуже емоційною людиною. Таких непосид, буває, дуже важко зацікавити. Але моя задача в тому і полягає. Треба, щоб їх захопив цей процес.
- Напевно, і від батьків багато залежить?
- Звичайно. Батьки - це мої помічники. По-перше, всі грошові витрати вони беруть на себе. Не секрет, що поїздки - дороге задоволення. У травні 2013 року ми були в Санкт-Петербурзі і стали там переможцями. Виступали в Білорусії, в Бресті. Не будь їх допомоги, діти навряд чи могли реалізувати себе в повну силу. Хочу сказати всім їм величезне спасибі. Добрі слова заслуговують також наші спонсори, підприємці Карцев, Ірина Божко і, звичайно ж, директор ДДТ Ольга Логутенкова.
Це добре, коли ми займаємо призові місця. Але я вибираю такі конкурси, щоб ці поїздки розвивали дітей, розширювали кругозір. Щоб відволікти їх від вулиці, ми збираємося разом, співаємо орлятскіе пісні, вивчаємо народна творчість. Дитина повинна сама розібратися, де хороше, а де погане. Для цього йому потрібно дати поштовх, щоб він прагнув потім сам пізнавати світ, внутрішньо розвивався. Ми ж росіяни. Ми повинні відроджувати свою культуру, свої традиції ...
І треба сказати, що Тетяні Миколаївні Старикової і її вихованцям це вдається. Не випадково багато її випускники, буваючи в Ржеві, неодмінно заходять до Будинку дитячої творчості, на вогник до «Ложкарев», згадати час, де пройшло їх дитинство.
Про свої враження розповідають учасники ансамблю «Ложкарев»:
Аріна Чекулаева:
- Я займаюся народною творчістю з 3-х років. Але на такий конкурс потрапила вперше. Вражень маса. З хлопцями ми грали на ложках і тріскачках. Було зовсім не страшно, Тетяна Миколаївна нас добре підготувала. До того ж, досвід у нас був: ми виступали в Санкт-Петербурзі, Білорусії, Твері. Нас зустрічали дуже привітно. Бурхливі оплески не змовкає. Мені і моїм друзям дуже сподобалося море. Від імені всіх хлопців хочу сказати Тетяні Миколаївні спасибі за її працю, за її терпіння, за те, що вона вкладає в нас душу.
Софія Малишева:
- Я вдруге беру участь у конкурсі «Браво, діти!». Цього разу я співала акапельно народну пісню «Як за двором, за двором» і другу пісню «Ой, вставала я ранешенько». Поїздка дуже сподобалася. Надовго запам'ятається конкурс, Геленджик, Чорне море. Що дає мені заняття в цьому колективі? Я розвиваю свої музичні здібності, заводжу нових друзів. Це також унікальна можливість подивитися світ.
Аня Ровнова:
- У Геленджику фантастично здорово. Я вперше побачила море. Купалася, засмагала на пісочку. У Дельфінарії запам'ятався виступ дельфінів, моржів і тюленів. Я в захваті!
Антоніна Чекулаева (мама Аріни Чекулаева):
- Від імені всіх батьків хочу подякувати Тетяну Миколаївну за те, що вона стільки сил вкладає в наших дітей. І ми бачимо результат. Куди б вони не їздили, всюди завойовують призові місця. Практично всі, хто колись прийшов в ансамбль, залишаються і далі займаються. А виростаючи, знову приходять розповісти про свої успіхи.
Карина Дубкова, сестра семирічної Поліни Дубкова (супроводжувала делегацію):
- Ми з сестрою вперше побували на такому фестивалі, вперше побачили море. Поліна співала дві пісні. Дуже переживала, хвилювалася, але виступила гідно. Коли виходили ржевітяне в народних костюмах, з ложками, тріскачками і виконали першу пісню, зал ахнув. Це справило враження. Дуже хотілося б поїхати в Геленджик і на наступний рік. Величезне спасибі Тетяні Миколаївні за її працю.
Розмовляла
Олена Соолятте
Напевно, деякі хлопці поїхали на море вперше?
Тетяно Миколаївно, як виглядали «Ложкарев» на тлі інших творчих колективів, які приїхали в Геленджик з усієї Росії?
Хто ж був у складі журі?
Тетяно Миколаївно, як педагог, в чому Ви бачите своє завдання?
Чи охоче займаються народною творчістю сучасні діти?
Напевно, і від батьків багато залежить?
Що дає мені заняття в цьому колективі?