Британська освіта в казахстанській столиці

Минулий рік для столиці був ознаменований появою безлічі унікальних архітектурних об'єктів, в тому числі і освітніх. Подією минулого року стало відкриття в Астані філії британської школи ...

Минулий рік для столиці був ознаменований появою безлічі унікальних архітектурних об'єктів, в тому числі і освітніх Минулий рік для столиці був ознаменований появою безлічі унікальних архітектурних об'єктів, в тому числі і освітніх. Подією минулого року стало відкриття в Астані філії британської школи «Хейлібері», яка входить в число кращих навчальних закладів Європи. У школи «Хейлібері» всього шість міжнародних філій. Один з них був заснований два роки тому в Алмати. Сьомим проектом стала нова школа в Астані.

Директор школи «Хейлібері» -Астана Ендрю Остер - випускник Кембриджського університету, засновник і перший керівник «Хейлібері» в Алмати, що володіє величезним досвідом роботи в сфері керівництва навчальним і виховним процесами в незалежних школах, розповів нам про особливості роботи навчального закладу.

- Mr. Остер, яка передісторія створення школи «Хейлібері» в Астані?

- За минулі 10 років в англійській школі «Хейлібері» проходили навчання багато учнів з Казахстану - За минулі 10 років в англійській школі «Хейлібері» проходили навчання багато учнів з Казахстану. Один з батьків учня навчального закладу в Англії, якого звуть Сержан Жумашев, підняв питання про створення «Хейлібері» в Астані, щоб казахстанські діти могли отримувати таку освіту на батьківщині. В результаті дійшли згоди заснувати в 2008 році школу в Алмати.

Хочу відзначити, що наш заклад не є комерційною організацією, воно засноване за рахунок приватних коштів. Мене попросили стати директором в Алмати, і я в вересні 2007 року прилетів до Казахстану. Школа успішно відкрилася рік тому. Коли президент Нурсултан Назарбаєв відвідав «Хейлібері» в Алмати, залишаючи будівлю, він повернувся і сказав мені, що йому дуже подобається ця школа, і запитав, чи не могли б ми відкрити таку ж у Астані.

У минулому році, в січні 2011 року я покинув Алмати і приїхав в Астану, щоб допомогти створенню відкриття навчального закладу. У підсумку ми відкрилися у вересні 2011 року. В обох школах учні у віці до 18 років. Навчаються вони відповідно до англійської системі освіти, але з урахуванням казахстанських стандартів освіти. Ми приділяємо велику увагу казахської мови і патріотичному вихованню.

- З якого віку можуть приходити діти в вашу школу, і скільки коштує навчання?

- До нас приходять діти з самого раннього віку, починаючи з ясел, де вартість навчання складає $ 6000 в рік, і оплата за навчання збільшується c кожним роком, тобто зростає в міру зростання класу. І приблизна вартість навчання за 7 клас близько $ 25000 доларів в рік. У «Хейлібері» в Алмати ввели стипендіальну програму, тобто школярі можуть вигравати гранти та навчатися безкоштовно. На сьогоднішній день є такі учні. В майбутньому плануємо впроваджувати цю програму і в Астані.

- Кому належить ідея проекту будівлі? Хто є його архітектором?

- Архітектором школи «Хейлібері» в Алмати є англієць, архітектор в Астані - з Туреччини. Останній, побачивши «Хейлібері» в Англії, вирішив спроектувати школу в Астані також. Тобто у вигляді квадрата, щоб у будинку було 4 рівні сторони. Проект повторює знамениту чотирикутну форму британської школи.

Школа розташована на ділянці площею 12,7 гектара і розрахована на 1000 учнів. Генеральний план включає окремі блоки для початкового, середнього та старшого ланки, спортивні комплекси, в тому числі басейн, гімнастичний зал, футбольне поле, бігову доріжку і тенісні корти. Всі приміщення оснащені сучасними технологічними засобами навчання. Є концертний зал і театр. Також є пансіонат, де учні можуть жити. Через 2 роки плануємо побудувати пансіонат в Астані.

Крім того, будівля має переходи, щоб в зимовий час можна було спокійно пересуватися по комплексу, не виходячи на вулицю. Автором створення школи «Хейлібері» в Англії є архітектор, який спроектував національну галерею в Лондоні.

- У чому особливість школи «Хейлібері» в Астані?

- Особливість в тому, що ми намагаємося створити таку ж атмосферу, яка панує в Англії. Відтворити ту ж систему в Астані. Як було вже сказано, «Хейлібері» є міжнародною школою. Тут навчається 35% іноземних громадян і 65% складають казахстанські діти, які приїжджають до нас з усієї республіки.

- На перший погляд ваша школа ідеальна. А чи є у неї проблеми?

- Звичайно, це було непросто відкрити школу в Алмати і в Астані. Були труднощі, але ми намагаємося долати їх. Школа була побудована всього за 12 місяців і, природно, в цьому сенсі були складності стосовно самої будівлі. Зараз ми вирішуємо проблеми, які виникли. Три тижні тому температура опустилася до мінус 40 градусів, і ми єдина школа в Астані, яка не закрилася. Це просто чудова будівля. Завдяки роботі нашого величезного колективу, який включає охорону, інженерів і багатьох інших, наша школа не закрилася.

- Як проходить відбір викладачів?

- Наші основні викладачі з Англії, у кожного з них є місцеві асистенти, які говорять російською, англійською та російською мовами. Мета кожного з педагогів і асистентів допомагати дітям, у яких є труднощі з англійською мовою.

- До нас приїхали вчителі, які викладали в «Хейлібері» в Англії?

- Ні, приїхали інші.

- Якщо не секрет, скільки коштів було витрачено на будівництво будівлі школи?

- Це величезна сума, яка була вкладена інвесторами. Я не можу озвучити точну цифру, тому що я сам не знаю.

- Відкриття «Хейлібері» в Астані відбулося 31 серпня 2011 року. Що змінилося за цей невеликий проміжок часу?

- Найголовніше, що у нас стало набагато більше учнів. І друге, що є дуже важливим, рівень володіння англійською мовою учнів підвищився. Були діти, які у вересні говорили на даній мові, але зараз їх рівень чудовий.

- Зараз дуже розвинена програма обміну учнями. Чи існує у вашій школі така практика?

- У майбутньому ми плануємо проводити такі програми по обміну. Але на даний момент перший досвід для нас в тому, що учні «Хейлібері» Алмати приїдуть в Астану для спільного проекту. Але в недалекому майбутньому плануємо вводити таку програму.

- Чи співпрацюєте з університетами?

- У нас вже є зв'язок з Назарбаєв-університетом, ті діти, які не захочуть вчитися в Англії, можуть спокійно вступити в цей вуз.

Фото: haileyburyastana.com

Мадіна Балгабаева, Інформаційна служба www.kn.kz

Остер, яка передісторія створення школи «Хейлібері» в Астані?
З якого віку можуть приходити діти в вашу школу, і скільки коштує навчання?
Кому належить ідея проекту будівлі?
Хто є його архітектором?
У чому особливість школи «Хейлібері» в Астані?
А чи є у неї проблеми?
Як проходить відбір викладачів?
До нас приїхали вчителі, які викладали в «Хейлібері» в Англії?
Якщо не секрет, скільки коштів було витрачено на будівництво будівлі школи?
Що змінилося за цей невеликий проміжок часу?