Британська історія в особах

23 квітня, в день народження і смерті Шекспіра, в Третьяковській галереї відкриється виставка «Від Єлизавети до Вікторії. Англійська портрет із зібрання Національної портретної галереї, Лондон », на якій будуть представлені портрети Шекспіра, Ньютона, Діккенса, Єлизавети I і багатьох інших знаменитих британців.

Експозиція відкриває Рік мови і літератури Великобританії та Росії 2016, а також відзначає ювілей двох музеїв: Національній портретній галереї Лондона і Третьяковкою галереї. Спільна річниця ознаменувалася небувало великим обміном їх ключових творів, місяць тому в Лондоні з величезним успіхом відкрилася виставка «Росія і мистецтво: вік Толстого і Чайковського».

Майже половина полотен - портрети знакових британських письменників: Чарльза Діккенса, Вальтера Скотта, Роберта Бернса, лорда Байрона. Поява багатьох з них в Москві - справжнє диво. Портрет Вільяма Шекспіра - перший твір, подароване Національній портретній галереї в 1856 році з нагоди її заснування, за весь цей час майже не покидав її стін.

Портрет Вільяма Шекспіра - перший твір, подароване Національній портретній галереї в 1856 році з нагоди її заснування, за весь цей час майже не покидав її стін

На виставці можна побачити як ключові твори галереї, ті кого ми вже добре знаємо, так і персонажів, з якими виставка покликана познайомити нас ближче. Як говорив ідеолог Національній портретній галереї Томас Карлейль (портрет якого можна побачити на початку експозиції), іноді портрет коштує десятка біографій. На допомогу глядачеві у кожної картини супровідний напис з короткою біографією зображеного і історією створення. Наприклад, письменник Джером К. Джером зображений в той проміжок часу, коли він працював над своєю найзнаменитішою книгою - «Троє в човні, не рахуючи собаки».

На виставці представлені парадні портрети королівських осіб, серед них знаменитий портрет королеви Єлизавети I, так званий «Портрет з Дічлі», політичних діячів, вчених, першовідкривачів, куртизанок і феміністок, всіх тих, хто так чи інакше впливав на історію Англії. Знайшлося місце і цілим історіям кохання: у другому залі по сусідству висять портрети Гораціо Нельсона і його коханої, прекрасної леді Гамільтон.

Настільки значуща подія - плід дуже довгої і наполегливої ​​роботи. Як каже куратор виставки Тетяна Львівна Карпова, подібна виставка планувалася вже дуже давно: «Ми дуже довго йшли до цієї виставки, я так, напевно, з кінця 80-х років, коли дуже активно займалася портретним живописом, і перш за все російської. Тоді ще виникали ідеї такого обміну. Але вони тоді не здійснилися ».

Варто окремо відзначити художнє оформлення виставки, експозиція вигладить дуже органічно і свіжо.

Полотна розвішені по хронологічним принципом, демонструючи панораму розвитку англійської портретної живопису протягом більше 300 років. Для більш детального розуміючи в центрі виставки представлена ​​історична хроніка людей і подій.

Для більш детального розуміючи в центрі виставки представлена ​​історична хроніка людей і подій

Директор Національної портретної галереї Ніколас Каллінан також зазначив оформлення: «Мені насправді здається, що деякі з цих портретів виглядають навіть краще в Москві, ніж на нашій експозиції в Британії. Можливо, коли ці експонати повернуться, нам потрібно буде ще раз подумати про те, як ми їх виставляємо дому ».

Також важливою частиною обміну стане різнопланова культурно-освітня програма.

Подія стане не тільки обміном полотнами, а й, обміном знаннями та досвідом: куратори, педагоги і різні діячі мистецтва і культури приїдуть до Москви.

Для самої різної аудиторії спільно з Британською Радою підготовлений цикл з 11 відкритих лекцій про ключові фігури британської історії за участю провідних британських і російських письменників, кураторів, журналістів та вчених. А також пройдуть кінопокази, дискусії та зустрічі фахівців двох галерей.

Ще більше цікавого в нашому каналі Яндекс.Дзен. Підпишіться!

Читайте також