Будинок з химерами

Будинок з химерами або «Будинок Городецького» (укр. Будинок з химерами, англ. House with Chimaeras or Gorodetsky House) - унікальний особняк в стилі модерн, декорований фантастичними скульптурами (химерами) казкових тварин, мешканцями підводного світу, трофеями мисливців. Будівля знаходиться в центрі Києва (в Печерському районі) поблизу Адміністрації Президента України. Об'єкт має статус пам'ятки архітектури. Зараз будинок з химерами виконує функцію резиденції глави государства.Дом з химерами є однією з найголовніших визначних пам'яток Києва, це відмінне місце для того, щоб зробити красиві фото на пам'ять або сходити на екскурсію.

Дом з химерами є однією з найголовніших визначних пам'яток Києва, це відмінне місце для того, щоб зробити красиві фото на пам'ять або сходити на екскурсію


Історія Будинку з химерами в Києві

Знаменитий київський архітектор польського походження Владислав Владиславович Городецький ( Костел Святого Миколая ), Побудував цей будинок за власним проектом на позикові гроші в 1901-1903 роках. Ділянка для будівництва знаходився над урвищем біля вулиці Банковій, раніше тут був берег осушеного Козячого болота.

Владислав Городецький в той час був дуже популярним архітектором Владислав Городецький в той час був дуже популярним архітектором.

Об'єкт будувався як прибутковий будинок (з метою отримання прибутку від здачі в оренду житлових приміщень), а 4-й поверх загальною площею 380 м2 призначався проживання сім'ї Городецьких. У плані було передбачено зробити розкішні апартаменти на кожному поверсі і ліфт.

У будівництві будинку з химерами використані найостанніші на ті часи інноваційні технології.

Процесом будівництва керував інженер Антон Страус.

Скульптурні форми розробив і виконав талановитий італійський скульптор з міста Мілан - Еліо Саля.

Внутрішнє планування будинку була спроектована за аналогією багатьох житлових будинків XX століття.

Через фінансові труднощі в 1912 році Владислав Городецький передав свій будинок на баланс Кредитного київської громади Через фінансові труднощі в 1912 році Владислав Городецький передав свій будинок на баланс Кредитного київської громади. Через неможливість викупити будинок з химерами назад і постійного зростання вартості за відсотками особняк в 1913 був проданий на аукціоні представнику французького консульства Данилу Балаховська. У 1916 році власником унікальної будови став купець Самуїл Німець.

Після подій Жовтневої революції 1917 року вже за радянської влади Будинок з химерами став власністю держави, а всі квартири в будинку стали комунальними.

У 1921 році в будинку працював військово-трудової штаб. Потім тут функціонувало Ветеринарне управління.

В період подій Великої Вітчизняної війни особняк дуже сильно постраждав. Після закінчення військових дій в будинку жили актори театру ім. Івана Франка . Потім тут була поліклініка № 1 для членів Центрального Комітету.

У 1990-х роках після розпаду СРСР будинок входив в число об'єктів Міністерства охорони здоров'я України. У цей період в фундаменті особняка з'явилася тріщина, і він розколовся на дві половини в різні боки. Одна з частин будови нахилилася до обриву в сторону театру Франка, а інша - в напрямку Адміністрації Президента України.

У 1998 році інститут «УкрНДІпроектреставрація» виконав проект реконструкції київського Будинку з химерами.

Тільки через 5 років в 2003 році почалися реставраційні роботи. Експерти спробували зробити все можливе, щоб відновити інтер'єр і розпису стін за старими кресленнями архітектора Городецького, знайденим в архівах. Будинок був нахилений на 30 см в сторону вулиці Банковій, і будівельники вирішили не повертати його назад у вихідне положення. Для того щоб вставити нові вікна в криві фасадні стіни, був спроектований спеціальний нерівний віконний профіль. На прилеглій території зробили колишньої штучна водойма, фонтани і гарний сад.

У 2004 році в Будинку з химерами почав функціонувати музейно-культурний центр «Художні шедеври України».

Три поверхи будівлі (третій, четвертий і п'ятий) служать приміщеннями для проведення офіційних прийомів і переговорів з гостями з інших держав за участю Президента України.

Будинок використовується в якості малої резиденції глави держави з весни 2005 року.

Київський Будинок з химерами сьогодні
Київський Будинок з химерами сьогодні

Проект особняка виконаний в кубічної форми. З боку вулиці Банкової будова підноситься на три поверхи, а з боку обриву і площі імені Івана Франка - на шість поверхів.

У зовнішньому оформленні в основному використані скульптури тварин.

На фасаді «Будинку Городецького» розміщені голови оленів, жирафів, левів, крокодилів, антилоп та інших звірів, в основному, мешканців Африки. Дивиною є незвичайні хоботи слонів і змії, які в минулому виконували функцію водостічних труб. Також можна побачити риболовецькі мережі на хвилях. Зверху знаходяться величезні жаби, морські чудовиська. Всі елементи композиції зроблені з бетону. На висоті будівлі по периметру змонтований високий парапет, через якого практично непомітно дах.

Сходи при вході в парадне декорована ліпленням і барельєфами, поруч знаходиться колона, на якій зображений великий дельфін
Сходи при вході в парадне декорована ліпленням і барельєфами, поруч знаходиться колона, на якій зображений великий дельфін. Сферична 3D панорама Будинку з химерами в Києві


Всередині Будинку з химерами на першому і другому поверхах резиденції знаходяться службові кабінети співробітників державного протоколу і церемоніалу президентського секретаріату.

Приміщення в київському «Будинку Городецького»:

- зал для вручення вірчих грамот;

- урядова зала для підписання документів;

- малий зал для переговорів;

- зал для зустрічей Президента України з гостями «тет-а-тет»;

- приміщення для брифінгів;

- кімната для проведення урочистих святкових заходів.

Віртуальний тур інтер'єру і внутрішніх приміщень Будинку з химерами

Екскурсія в Будинок з химерами архітектора Владислава Городецького відбувається виключно по суботах. Формуються групи максимум по 10 чоловік, під час відвідин можна побачити інтер'єр парадних приміщень і колишньої квартири сім'ї архітектора. Через велику кількість бажаючих необхідно записатися в чергу приблизно за 6 місяців до бажаного дня екскурсії за контактним телефоном: +38 (044) 278-13-47. Тривалість туру - 1 година. Відвідування проводяться два рази на день: вхід в будівлю на 10.00 і 12.00. Ціну квитка і режим роботи уточнюйте. Екскурсія в Будинок з химерами архітектора Владислава Городецького відбувається виключно по суботах
Цікаві факти про Будинок з химерами

  • Апартаменти господаря будинку Владислава Городецького, розташовані на четвертому поверсі будівлі з боку площі Івана Франка (на першому з боку Банкової вулиці), складалися з 13 кімнат.
  • Крім захоплення архітектурою, одним з улюблених хобі Владислава Городецького було полювання (особливо сафарі). З цієї причини в багатьох його проектах деляется акцент на скульптури різних тварин.
  • Міланський скульптор увічнив скульптуру битви левиці і орла своїм підписом «E. Sala 1902 ».

    Sala 1902 »

  • Для зведення Будинку з химерами Владислав Городецький обрав дуже незручний ділянку для будівництва - обрив на березі осушеного болота, заборонений до забудови київським домобудівний суспільством. З цієї причини з боку вулиці Банкової особняк має 3 поверхи, а з іншого боку - 6 поверхів.
  • Деякі любителі містики вірять в те, що на Хеллоуїн скульптури на київському Будинку з химерами оживають.
  • У романі російського письменника-фантаста Володимира Васильєва «Лик Чорної Пальміри» будинок описується як штаб-квартира Денного дозору міста Києва.
  • Мешканці будинку кожен день пили свій ранкову каву зі свіжими вершками, так як у дворі містилася пара корів, але корівник розташовувався так, щоб запах від тварин не створював проживають дискомфорт.
  • Деякі любителі архітектури порівнюють скульптури київського Будинку з химерами з декором собору Notre Dame de Paris у Франції.

    Фото з сайту www.panoramio.com

  • Одна з легенда свідчить про те, що Городецький перед будівництвом будинку посперечався з іншими іменитими архітекторами Олександром Кобельовим і Володимиром Леонтовичем на те, що він за 2 роки побудує будинок з нових по тим рокам матеріалів - цементу і бетону. Олександр Кобелєв висловив репліку: «Та Ви, пане, божевільний. Тільки божевільному може прийти в голову така ідея ». Через два роки Владислав Городецький стримав слово. Будинок з химерами тоді фактично прорекламував в Києві новий матеріал.
  • За однією з легенд, хто побачить крокодила на фасаді будівлі Владислава Городецького Будинку з химерами в Києві, той може загадати будь-яке бажання, яке обов'язково збудеться.
  • Вартість реконструкції будинку Городецького за сьогоднішніми мірками оцінюється в суму близько 30 мільйонів доларів США.
  • Вартість землі та будівництва будинку з химерами дорівнювала 133 000 рублей, сума річної виручки від оренди житла становила 7200 рублів. Проект повинен був повністю окупитися за 18 років.

    Проект повинен був повністю окупитися за 18 років

  • Клієнти з задоволенням орендували апартаменти в будинку Городецький, навіть незважаючи на високу за тими мірками ціну.
  • Якби не економічна криза в Російській Імперії в цей період, Будинок з химерами був би побудований ще швидше.
  • Існує легенда, що морські скульптури на фасаді Будинку з химерами - це данина архітектора своєї потонула дочки, яка наклала на себе руки через нещасливе кохання. Однак цей факт спростовано тим, що єдина дочка архітектора Олена Городецька (по чоловікові Яценко) під час будівництва будинку була жива, а померла набагато пізніше свого тата.
  • Є повір'я про те, що перед тим як поїхати з особняка, Владислав Городецький прокляв це місце: в будинку зможуть жити тільки люди по кровної лінії архітектора, а всі інші поселилися тут будуть нещасливі. Прихильники цієї гіпотези стверджують, що всі організації, які працювали на цьому місці, закривалися або розорялися.
  • За ще однією легендою Будинок з химерами в Києві будується не Городецький, а архітектор Микола Добачевський. Ця версія виключається тим, що на всіх офіційних документах в архівах стоїть підпис Владислава Городецького.

Дивитися Будинок з химерами на відео:
Натисніть на кнопку, щоб записатися зараз і оформити замовлення на пішохідні або автобусні екскурсії по Києву

Як дістатися, знайти Будинок з химерами: швидше за все доїхати до Будинку з химерами на метро, найближча станція Хрещатик, вихід зі станції на ескалатор вулиці Інститутській і Городецького, потім вибрати один з двох варіантів: 1) Вийти на вулицю Архітектора Городецького, дійти до площі ім. І. Франка і пройти повз театр вгору (довжина шляху 400 метрів, 6 хвилин пішки); 2) Піднятися другим ескалатором, вихід на вулицю Інститутську, потім пройти вище по вулиці Інститутській, дійти до вулиці Банкової, повернути праворуч і пройти 3 хвилини (довжина шляху теж 400 метрів). Якщо приїхати на станцію метрополітену Майдан Незалежності (Майдан Незалежності), то йти пішки до Будинку з химерами доведеться в два рази довше. Схема київського метрополітену Знайти інший громадський транспорт

Де знаходиться Будинок з химерами, адреса: вулиця Банкова 10, карта Києва:
подивитись збільшену карту

Додаткова інформація про Будинку з химерами на сайті вікіпедія .

Залишайте свої відгуки нижче на нашому сайті або на офіційній сторінці Будинку з химерами в Google+ !

Читайте про пам'ятки, розташовані поруч: Площа Незалежності і вулиця Хрещатик .