Будинок з химерами вночі
Київський Нотр-Дам де Парі, як неофіційно називають будинок з химерами, є одним з найкрасивіших і в той же час самим недоступним для звичайної людини місць, адже щоб відвідати його, потрібно чекати як мінімум півроку - так велика черга бажаючих.
Будинок був побудований за проектом архітектора Городецького (відомий за такими проектами як костел святого Миколая , київська кенаса і національний художній музей України) в 1901-1902 роках із застосуванням інноваційних рішень для тих часів.
Городецький фінансував будівництво будинку на позикові кошти з наміром створити прибутковий будинок. На кожному поверсі він сформував по одній квартирі, вони були пов'язані між собою ліфтом і сходами. Сам він займав четвертий поверх будівлі, облаштувавши собі там розкішну квартиру.
Першу частину землі архітектор купив в лютому 1901 року, будівельні роботи почалися в березні того ж року. Будівництво зовнішніх стін було завершено в серпні, дах і цегляна кладка були завершені у вересні. У зв'язку з економічними труднощами в Російській імперії завершення будівництва було відкладено. У травні 1903 року було зайнято лише одна квартира на першому поверсі і власна квартира Городецького. Через фінансові проблеми, пов'язаних із захопленням архітектора ще й сафарі, в липні 1912 року вирішив закласти свій особняк Київському товариству взаємних кредитів.
На жаль нездатність виплатити відсотки по кредиту призвела до того, що в 1913 році садиба з особняком була продана кредитним товариством на аукціоні. Після Жовтневої революції 1917 року будинок було націоналізовано, а всі квартири в будинку стали комунальними - будівлі почав наноситися збиток, який під час Великої Вітчизняної війни став ще більше. Будинок з химерами після війни використовувався як житло акторів театру імені Івана Франка , А трохи пізніше - взагалі як поліклініка.
Після розпаду СРСР будівля належала Міністерству охорони здоров'я України. Згодом палі втратили свою опорну функцію, і в місці стиковки стрічкового і пальового фундаментів будинок розколовся на дві частини. Одна частина будинку нахилилася в бік Банкової на 33 см, а в бік театру імені Івана Франка на 10 см. Потрібна була термінова реконструкція будівлі, яку успішно провели в 2003 році.
За збереженим старими кресленнями Городецького відновили інтер'єр і розписи на стінах. Виправляти будинок, який нахилився більш ніж на 30 см в бік Банкової реставратори не стали, випрямити будинок означало б, що його перебудовують, а не реставрують. Щоб вмонтувати вікна в перекосилися від часу стіни, майстрам довелося виготовити криві віконні рами. У дворі відновили штучне озеро, фонтани і сад з альпійською гіркою - тепер там дуже красиво. З 2005 року будівля використовується як резиденція президента України.
Згідно з першою легендою, Городецький побудував цей будинок на згадку про свою дочку, яка через нещасливе кохання наклала на себе руки, кинувшись у води Дніпра - тому в оформленні так багато морських мотивів. Але його дочка прожила ще багато років, після смерті батька.
А ось друга легенда більше схожа на правду. Перед тим як покинути будинок, Городецький наклав на нього прокляття. Нібито всі мешканці особняка будуть нещасливі, і тільки лише його нащадки зможуть безперешкодно уживатися з химерами. Прихильники цієї версії вказують на те, що контори, які володіли тут приміщеннями або орендували їх, банкрутували - їх фонди таємничо зникали, організації розпадалися.
І наостанок остання легенда, навіть можна сказати повір'я. Якщо ви знайдете на території біля будинку крокодильчика і погладите його, то вам буде супроводжувати удача. Маленька підказка - дивіться під ноги поруч з самим будинком.
подивитись збільшену карту