Білоруська залізниця ввела нові правила перевезення пасажирів, багажу і вантажобагажу.
Як відзначили в прес-службі БЖД, нові правила перевезень пасажирів, багажу і вантажобагажу залізничним транспортом загального користування, затверджених постановою Ради міністрів № 609 від 17 липня 2015 року та вступили в силу 1 серпня, "в частині перевезення велосипедів не містять значних змін по відношенню до діючої раніше редакції правил і лібералізують певні умови перевезення ".
Так, відповідно до п. 88 нових правил в рахунок норми безкоштовного провозу ручної поклажі допускається перевезення одного велосипеда в розібраному і упакованому вигляді розміром по сумі трьох вимірів не більше 200 сантиметрів. Ця норма містилася і в старій редакції документа.
У той же час, якщо попередньою редакцією правил великогабаритні предмети, розмір яких за сумою трьох вимірів перевищував 200 см, до перевезення в якості ручної поклажі в пасажирських вагонах не допускалися (п. 68 правил), то чинна редакція передбачає можливість перевезення у вагонах як ручної поклажі велосипеда в упаковці, якщо за сумою трьох вимірів дана ручна поклажа перевищує 200 см.
Так, замість відмови пасажирові в перевезенні такої ручної поклажі йому буде при проїзді в поїздах регіональних ліній бізнес-класу, міжрегіональних і міжнародних ліній запропоновано додатково оформити повний проїзний документ. Наприклад, вартість проїзду за маршрутом Мінськ - Орша в плацкартному вагоні поїзда міжрегіональних ліній сьогодні становить 48 тис. Рублів. У тому випадку, якщо пасажир хоче перевезти в плацкартному вагоні цього поїзда велосипед, розміри якого в розібраному вигляді за сумою трьох вимірів перевищують 200 см, йому буде потрібно додатково сплатити ще 48 тис. Рублів. Вартість проїзду пасажира разом з велосипедом в плацкартному вагоні поїзда міжрегіональних ліній Мінськ - Молодечно складе 62 тис. Рублів, Мінськ - Барановичі - 76 тис. Рублів.
Відповідно до п. 90 правил велосипед в нерозібраному вигляді, як і раніше, в поїзді з ненумерований місцями дозволяється провозити не більше одного в тамбурі вагона (при їх наявності), а також в певних перевізником місцях у вагонах за плату, встановлену відповідно до законодавства.
А ось як йдуть справи з перевезенням велосипедів в поїздах в деяких європейських країнах.
Бельгія
У звичайних місцевих поїздах типу IR або IC велосипеди можна возити в спеціально відведеному приміщенні. У багатьох таких поїздах це спеціальна багажна кімнатка, розташована ближче до кінця поїзда.
У більш сучасних місцевих поїздах, які всередині є один салон, для велосипедів відводиться частина салону в одному з крайніх вагонів поїзда. Якщо ви не встигли дійти до дверей, поміченої великому, входити можна в будь-які двері і потім докотити великий по салону, якщо людей не багато.
У двоповерхових потягах для Велов виділяється шматок салону першого поверху в кожному другому вагоні. Такий перший поверх обладнаний спеціальною вантажними дверима, але увійти-вийти можна і через звичайні двері, хоча це і незручно.
Оскільки багажні двері як правило закриті, для посадки з велосипедом треба знайти кондуктора, який завжди під час зупинки поїзда виходить на перон і залишається на ньому до моменту відправки. Потяги на проміжних станціях стоять дві хвилини, тому в суєті не шукайте двері, шукайте кондуктора! Він затримає відправлення поїзда, проведе вас до багажних дверей і допоможе завантажити Вели. Іноді в поїзді багажне відділення вже зайнято, в цьому випадку вам або запропонують пройти в інше, або дозволять залишити вів в широким проході вагона.
За деякий час до виходу нагадайте кондуктору, що вам треба відкрити велосипед і двері, інакше ви ризикуєте проїхати свою станцію з замкненим в багажному відділенні велосипедом. Це буває рідко, але буває.
Вартість провозу велосипеда становить 5 євро в одну сторону, або 8 євро в дві сторони якщо ви їдете назад в той же день. У касі видають квиток і багажну бирку, яка кріпиться до велосипеда гумкою або мотузкою, яка покладається в комплекті. Квиток так само можна купити за готівку або на кредитку в поїзді.
Швидкісні поїзди Thalys везуть велосипеди безкоштовно, проте їх треба розібрати і упакувати, щоб вони влізли в багажне відділення вагона.
Потяги ICЕ, такі в Німеччину, велосипеди не приймають.
Якщо ви їдете за межі Бельгії, уточнюйте, які правила провезення велосипедів в цьому конкретному поїзді. Наприклад, швейцарські поїзда Брюссель-Люксембург-Страсбург-Базель вимагають окремої резервації місця для велосипеда за 9 євро, при цьому якщо ви резервуєте місце за пару днів до від'їзду, з великою часткою ймовірності все місця можуть бути зайняті.
Франція
Французькі потяги возять велосипеди безкоштовно.
Місцеві поїзда TER і IC de jour (денні) дозволяють провозити велосипеди не розбираючи їх. Необхідно тільки знайти двері, поруч з якою знаходиться відсік для велосипедів. Деякі поїзди дуже довгі, а заповітні двері може знаходиться в одному з кінців поїзда. Оскільки стоянка поїзда на проміжних станціях коротка, можна або в розпачі вантажиться в будь-які двері, або перед прибуттям поїзда виявити на пероні працівника залізниці в формі, який завжди може підказати, де буде велосипедна двері. Розраховувати на допомогу працівників дороги при навантаженні не варто, хоча іноді вони таки допомагають. У вело-відсіку велосипеді підвішуються за колесо на спеціальні гаки, щоб займати менше місця. Людей в поїздах буває багато, тож готуйтеся до висадки трохи заздалегідь.
Додаткову інформацію про провезенні велосипедів в інших типах поїздів (TGV і різні міжнародні).
Швейцарія
Провезення велосипедів можливий в місцевих поїздах за вартість скидочного (дитячого) квитка.
Італія
Італійські місцеві поїзди в більшості своїй дозволяють провозити велосипеди без розбирання. Для їх розміщення в старіших поїздах зазвичай виділено досить велике приміщення в головному і хвостовому вагонах поїзда, поруч з кабіною машиніста. Приміщення ніяк не закривається, тому якщо у вас немає можливості оглядати вхід в цю кімнату, необхідно подбати про безпеку велосипеда, заблокувавши замком колесо, або состегнув разом два велосипеди. На жаль, велосипеди в Італії активно крадуть, тому забувати про безпеку залізних коней і економити на замках не варто. Для провозкі велосипеда необхідно купити вело-квиток, який діє один день на будь-який поїзд, що допускає провозку велосипеда. Квитки можна купити як в касі, так і в квиткових автоматах, в розділі "інші квитки".
Про наявність сервісу провезення велосипедів можна дізнатися по характерному значку в розкладі, що висить на станції, або натиснувши кнопку сервіси у відповідного поїзда на сайті з розкладом. Однак що робити в разі, якщо поїзд не має приміщення для велосипедів, а їхати треба? В цьому випадку велосипеди необхідно упакувати в чохли, знявши як мінімум переднє колесо. У такому вигляді їх можна укласти в багажні відділення практично будь-якого регіонального поїзда (не забуваємо про замки!). Розбирання велосипеди вважаються звичайним багажем і провозяться безкоштовно у всіх типах поїздів, за винятком деяких міжнародних. У стандартних регіональних поїздах великі багажні відділення можна знайти в обох тамбурах кожного вагона. У новіших велосипеди доведеться укладати на сидіння в салоні, або, якщо людей виявиться багато, їхати з ними в тамбурі, але в будь-якому випадку зібраний великий просто не можна розмістити так, щоб нікому не заважати. Втім, навіть якщо велосипед зібраний, кондуктора іноді закривають очі на відсутність вело-квитка. Місцеві велосипедисти кажуть, що подібна знижка робиться лише для іноземців, але в будь-якому випадку, зловживати добротою працівників ЖД не варто, та й вартість провезення велосипеда не висока.
Однак що робити в разі, якщо поїзд не має приміщення для велосипедів, а їхати треба?