Сучасний неокласичний балет - це вже історія, в яку ввійшли постановки від перших новаторів до ключових хореографів сучасності. «Треба відкинути сюжет, обійтися без декорацій і пишних костюмів. Тіло танцівника - його головний інструмент, його має бути видно. Замість декорацій - зміна світла. Тобто, танець висловлює все за допомогою тільки лише музики »- так писав Баланчин, першим сформулював принципи неокласичних постановок. Його учні і послідовники далеко пішли вперед, перетворивши балетні неокласичні спектаклі в авангардні мультидисциплінарні арт-проекти, частина з яких, зробивши коло, точніше балетне шані, виявилися знову близькі до класичного романтичного балету. Новий балет наближений до сюжетної хореографії, до класичних постановок, але більш свіжий і вільний, часом з деякими вольностями. Під визначення «неокласики» сьогодні потрапляє дуже багато - точніше все, що розходиться зі звичним способом «романтичного балету».
«Такі неокласичні постановки вимагають від виконавців серйозною і ґрунтовною класичної підготовки і в спектаклях з певною яскраво вираженою смисловий лінією, і в більш абстрактних балетах, - каже хореограф Дьюла Харангозо, учівшееся свого часу в Московській академії хореографії. - У балетному театрі Дьyoра ми видозмінюємо хореографічну лексику класичних балетів, робимо її більш сучасною, тобто неокласичної. Наш балет «Зорба» аналізує почуття, пристрасті і цінності людини, яка знає все про ненависть, насильство і ревнощів, дружбу і кохання. А музика Мікіса Теодоракіса є унікальною мовою, проникливим, традиційним і сучасним, потужним і народним. Музика «Зорба» змушує битися серце кожного з нас ».
Хореографія Дьюла Харангозо в балеті «Зорба» - вільна і неупереджено. Його «Зорба» - це одночасно і балетний спектакль, і яскравий театр, містерія на знайому всім пружну музику, яка описує і сюжет, і зіткнення світів, і справжню людську драму. Дьюла Харангозо - директор балету Віденської державної опери і Фольксопер, а також художній керівник балетної школи Віденської державної опери. З 1991 року Дьюла Харангозо став директором балетної трупи Угорської державної опери, ставлячи не тільки класику 19 століття, але і балети Баланчина, Джона Кранко, Кеннета Макміллана, Ханса ван Манена, Іржі Кіліана, Вільяма Форсайта і угорських хореографів нового покоління.
Композитор Микис Теодоракис відомий, перш за все, завдяки фільму «Грек Зорба». Його балет-сюїта «Зорба», який з'явився вже після фільму (в 1987 році), заснований на тому ж тематичному і музичному матеріалі, що і музика до фільму. Теодоракис використовував ритміку і мотиви його рідний Греції, а в постановці угорського балету ця музика, ці мотиви заграли новими фарбами і відтінками романтики і неокласики.
Державний Угорський Балет міста Дьyoра - найвідоміша балетна трупи Угорщини, одна з провідних в Європі. Балет міста Дьyoра був заснований випускниками Угорського інституту балету в 1979 році. Завдяки цікавим спектаклів, ця балетна трупа стала не тільки візитною карткою Дьyoра, а й здобула собі світове визнання як в класичному, так і в сучасному танці. Вже своїм першим виступом цей танцювальний театр справив фурор в балетному мистецтві Європи: в 1983-му році на Всесвітньому театральному фестивалі в Балтіморі балет Дьyoра, єдиний з 27 учасників, був нагороджений Премією критиків. «Класичний балет, тон якого було поставлено великої Ваганової, визначає сутність класичного балету, який є основою танцю. На такому фундаменті можна відтворити будь-яку сучасну фантазію », - говорить керівник трупи, яка налічує 54 людини і де на одній сцені танцюють артисти з Японії і Росії, Чехії та Німеччини. Балетна трупа ставить в театрі Дьyoра дві прем'єри в рік у співпраці з відомими хореографами з-за кордону, а також з власними хореографами. З 1995 року трупа гастролює по всьому світу, виступає на багатьох культурних фестивалях, а з 1998-го року організовує свій Угорський танцювальний фестиваль.
Угорський державний балет міста Дьyoра. «Зорба».
Карміель, Амфітеатр, 29 липня, 21:30
Хайфа, Центр конгресів, 30 липня, 20:30
Рішон ле-Ціон, Гейхал «Меїр ле-тарбут», 31 липня, 22:00
Тель Авів, «Бейт а-Опера» - Центр сценічних мистецтв, 1 серпня, 21:00
Єрусалим, «Театрон Іерушалаім», зал «Шеровер», 2 серпня, 20:30
Ашдод, Центр сценічних мистецтв, 3 серпня, 20:30
Інформація та квитки в касі «Браво» http: // bravo. israelinfo. co.il/announce/23322
Фотографії надані організаторами гастролей та прес-відділом «Балету Дьyoра»