У Москві в 28-й раз вручили премію Російської Академії кінематографічних мистецтв «Ніка». Перерахування нагород багато часу не займе, тим більше що все найголовніше ми вже сказали , Коментуючи на початку березня номінації.
Кращий фільм 2014-го року - "Важко бути богом" , Всього у нього сім перемог: кращий режисер - Олексій Герман, кращий актор - Леонід Ярмольник, також відзначено роботу операторів, художників, художника по костюмах і звукорежисера. У «Левіафана» - два призи: Олена Лядова - найкраща актриса, Роман Мадянов - кращий актор другого плану. Двічі відзначений і «Дурень» : Юрій Биков - кращий сценарист, Дар'я Мороз - найкраща виконавиця ролі другого плану. єдина нагорода «Випробування» - за кращу музику. «Клас корекції» премійований в номінації «Відкриття року». українське «Плем'я» - кращий фільм країн СНД і Балтії. «Мій особистий лось» - кращий анімаційна робота, «Коктебельські камінчики» - найкраща неігрова.
В цілому - з урахуванням володарів почесних нагород - на церемонії було названо 23 імені. Але ось що цікаво: лише для шістьох переможців нинішня «Ніка» - перша. Вісім майстрів були відзначені вдруге, шестеро - тричі. А названий двічі Олексій Герман, доживи він до сьогоднішнього дня, довів би свій рахунок «Нікам» і зовсім до п'яти. Кінорідус вирішив привести повну статистику.
Класика вітчизняного кінематографа Олексія Германа не було вже два роки тому. За час існування «Ніки» за його підписом вийшло всього дві картини - «Хрустальов, машину!» І «Важко бути богом». Кожна принесла йому премії за кращу режисуру, кожна стала кращим фільмом року - 1999 го і 2014-го відповідно. Додатково до цього Герман отримав «Ніку» в почесній номінації «Честь і гідність». До нього п'ятикратним лауреатом Російської кіноакадемії був тільки Олександр Сокуров.
1
Сценарист, соратник і дружина Олексія Германа-старшого Світлана Кармаліта і режисер Олексій Герман-молодший отримують приз в номінації "Краща режисерська робота" за фільм Олексія Германа-старшого "Важко бути Богом"
© Катерина Чеснокова / РІА Новини
Але справжнім рекордсменом «Ніки» став тепер видатний оператор Юрій Клименко, для якого нинішня премія за фільм «Важко бути богом» теж стала п'ятою - після нагород за «Му-му», «Щоденник його дружини», «Космос як передчуття» і « край ». На відміну від вищеназваних режисерів, які отримували призи в різних номінаціях, Клименко кожен раз перемагав саме в своїй, операторської категорії.
Так вийшло, що разом з Олексієм Германом над «Важко бути богом» працювало два оператора. Колега Юрія Клименка Володимир Ільїн теж, як і сам режисер, нагороджений посмертно: завтра - дев'ята річниця залишення ним посади. Особисто свою першу «Ніку» він отримав за одною шедевр Германа «Хрустальов, машину!».
Раніше з Германом працювала і художник по костюмах Катерина Шапкайц - і «Ніка» також прилетіла до неї як за «Хрустальова», так і за «Важко бути богом». За звук на Арканаре відповідав Микола Астахов, для нього отримана нині «Ніка» теж друга - першу він забрав двадцять років тому за фільм «Дощі в океані».
2
Художник по костюмах Катерина Шапкайц, який отримав приз в номінації "Кращий художник по костюмах" за фільм "Важко бути богом"
© Катерина Чеснокова / РІА Новини
Третя «Ніка» і у художника Олени Жукової, раніше премійованої за фільми «Російський ковчег» і «Монгол», зараз - за «Важко бути богом». Її напарники по багаторічному титанічній праці відзначені «Нікою» вдруге: у Сергія Коковкіна вона вже є за «Царевича Олексія», у Георгія Карпачова - теж за «Хрустальов, машину!».
3
Художники Георгій Карпачова і Олена Жукова, які отримали приз в номінації "Кращий художник" за фільм "Важко бути Богом"
© Катерина Чеснокова / РІА Новини
Зіграв дона Румата Леонід Ярмольник отримав «Ніку» в третій раз: перший акторський приз дістався йому за роль другого плану в «Барака», а «Стиляги», названі кращим фільмом 2008-го року, принесли Ярмольник продюсерську нагороду. Третя «Ніка» - за «Левіафана» - і у Олени Лядовою, до цього вона отримувала призи за «Олену» і «Географ глобус пропив».
4
Актор Леонід Ярмольник, який отримав приз в номінації "Кращий актор" за фільм Олексія Германа-старшого "Важко бути Богом"
© Катерина Чеснокова / РІА Новини
А ось Роман Мадянов при бажанні може похвалитися вже чотирма «ніками», причому всі вони - за краще виконання чоловічої ролі другого плану: «Дике поле», «Петя по дорозі в Царство Небесне», «Жила-була одна баба» і ось тепер «Левіафан». Ще один подібний приз - і рекорд Клименко як мінімум буде повторений.
5
Актор Роман Мадянов, який отримав приз в номінації "Краща чоловіча роль другого плану" за фільм "Левіафан"
© Катерина Чеснокова / РІА Новини
Третю свою «Ніку» забрав композитор Олексій Айгі за музику до степової притчі «Випробування»; попередні нагороди дісталися композитору за подібне по духу «Дике поле» і близьку по географії «Орду».
6
Композитор Олексій Айгі, який отримав приз в номінації "Краща музика до кінофільму" за фільм "Випробування"
© Катерина Чеснокова / РІА Новини
У номінації «Кращий неігровий фільм» перемогли «Коктебельські камінчики» Андрія Осипова. для прославленого режисера це вже третя «Ніка», в нульових він перемагав з роботами «Пристрасті по Марині» і «Полювання на ангела, або Чотири любові поета і віщуна».
7
Режисер Андрій Осипов отримує приз в номінації "Кращий неігровий фільм" за фільм "Коктебельські камінчики"
© Катерина Чеснокова / РІА Новини
Дар'я Мороз взяла свою другу «Ніку» за роль другого плану в соціальній драмі «Дурень» (раніше її нагороджували за Насті в екранізації повісті Валентина Распутіна «Живи і пам'ятай»). Поставив «Дурня» Юрій Биков теж тепер двічі лауреат - зараз він був відзначений як кращий сценарист, а в минулому році - як кращий актор другого плану за роль у власному ж «Майорі».
8
Музикант Сосо Паліашвілі і актриса Дарина Мороз, що отримала приз в номінації "Краща жіноча роль другого плану" за фільм "Дурень"
© Катерина Чеснокова / РІА Новини
Як уже повідомлялося при оголошенні списку номінантів , Почесні нагороди в цьому році дісталися актрисі Лії Ахеджакової - за «Честь і гідність» (раніше вона отримувала «Ніку» за «Небеса обітовані» і «Зображуючи жертву»), сценаристу Юрію Клепікова - «За видатний внесок у вітчизняний кінематограф» (більш чверті століття назад його назвали кращим за «Історію Асі Клячин»), і кінознавцю, засновнику московського Музею кіно Наум Клейману - «за внесок в кінематографічні науки, критику і освіту».
9
Актриса Лія Ахеджакова, яка отримала приз в номінації "Честь і гідність"
© Катерина Чеснокова / РІА Новини
10
Засновник московського Музею кіно, кінознавець Наум Клейман отримує приз в номінації "За внесок у кінематографічні науки"
© Катерина Чеснокова / РІА Новини
Якщо не рахувати не знімає кіно Клеймана, свою першу «Ніку» отримали всього п'ять чоловік. Продюсери Рушан Насібулін і Віктор Извеков - за кращий фільм року: «Важко бути богом». 26-річний режисер Іван Твердовський названий «Відкриттям року» за свій дебютний повний метр «Клас корекції». 32-річний Леонід Шмельков - за мультфільм «Мій особистий лось». 40-річний Мирослав Слабошпицький - за «Плем'я». Вік режисерів вказано не дарма: час отримати такі «Ніки» у них ще достатньо.
11
Режисер Олексій Герман-молодший з дружиною Оленою Окопной, сценарист, соратник і дружина Олексія Германа-старшого Світлана Кармаліта і продюсер Рушан Насібулін з головними призами за фільм Олексія Германа-старшого "Важко бути Богом"
© Катерина Чеснокова / РІА Новини
12
Режисер Леонід Шмельков, який отримав приз в номінації "Кращий анімаційний фільм" за фільм "Мій особистий лось"
© Катерина Чеснокова / РІА Новини
Якщо у даного перерахування якийсь висновок, якась мораль? .. Не можна сказати однозначно. З одного боку - здорово, що у нас в кіно досі живі міцні професіонали, що не втрачають з роками високого класу і раз по раз відзначаються своїми колегами. З іншого - а де ж молода кров? .. Чому так мало новачків? Якщо відняти, знову ж таки, Клеймана, а разом з ним продюсерів, чия безперечна заслуга в першу чергу полягає в тому, що вони дали великому метру просто спокійно працювати, а ще режисера анімаційного кіно і автора із сусідньої країни, то в сфері ігрового кіно залишиться всього лише одне нове ім'я. І хіба це не тривожний сигнал? ..
З іншого - а де ж молода кров?Чому так мало новачків?
І хіба це не тривожний сигнал?