«Це джаз, крихітко!»: Фестиваль «Energy» пройшов в Кременчуці вшосте

Свято джазу тривав три дні (з 25 по 27 квітня), розпочавшись з прес-конференції і концерту-презентації Сергія Горюновича. Слід нагадати, що саме Сергій Горюнович ще в далекі 90-ті активно розвивав джаз в Кременчуці. То були перші кроки, які дали імпульс справжньому щорічного свята джазу в нашому місті.


В рамках програми «From the fire» першого дня Сергій Горюнович в дуеті з джазовою вокалісткою Наталією Лещенко презентував музичну поему пам'яті Дмитра Тьомкіна і свою книгу про Першу Консерваторії на території Російської імперії, яка була відкрита в Кременчуці в 1787 р відомим італійським композитором Джузеппе Сарті (за 75 років до відкриття Консерваторії в Санкт-Петербурзі). Культурні традиції Кременчука сягають корінням в глибоке минуле ...


Перший день завершив безкоштовний кінопоказ фільму «Рей» (2004р, премія Оскар за кращу чоловічу роль) про легендарного сліпого піаніста. Фільм про Рея Чарльза навіть для знавців джазу став відкриттям.


У другій фестивальний день демонструвався фільм «Одержимість» (2013р, 3 премії Оскар). Обидва фільми більше про життя, ніж про музику. Звукорежисер ГДК Юрій Запара створив всі умови для занурення в світ кіно з ідеальним звуком. Були глядачі, які прийшли на два сеанси, батьки з дітьми. Організатори повідомили, що фестивальні кінопокази планується зробити традиційними.
Шостий фест виявився найскладнішим в організаційному плані. Вперше Кременчук виступив організатором гастрольного туру іноземного колективу в 30 музикантів. Розміщення, харчування, переїзди, виконання складного технічного райдера ... Частина апаратури довелося везти з Харкова, один Yamaha Motif, на якому виступає Чик Корріа, чого вартий! Але на що тільки не підеш заради любителів джазу !!!

Оскільки допомога в організації гастролей музикантів з Грузії надала мерія Тбілісі на чолі з Кахою Каладзе, то не завітати до мера Кременчука грузинські музиканти просто не могли. Тому головний день фестивалю почався в кабінеті у Віталія Малецького. Говорили про музику, про історію та Дмитра Тьомкіна, про те, що об'єднує грузинів і українців. На завершення зустрічі Руслан Проценко запропонував заспівати прямо в кабінеті мера. Співали гості і джазова вокалістка "Apple Jam" Наталія Лещенко. Акапельна «Суліко» з кращими голосами Грузії відкрила третій день фестивалю!


Про враження. Після Сміли і Горішнього плавно наше місто здався музикантам особливо зеленим, затишним і чистим. До речі, Олексій Пєтухов і Рейчел Террі вперше були в Кременчуці і також відзначили шарм і красу вулиць міста.

І ось вечір 27-го. У фойє аромат кави, запеченого сиру сулугуні, нотки більш джазових напоїв і ОСОБИ людей. Ти можеш не знати, що на афіші, але по обличчю Людини ти розумієш, що сьогодні не будуть тиснути на Mozgi або включати Дізельшоу. Це твої особи, ти зі своїми друзями, хоч і не бачив їх раніше ...

Це твої особи, ти зі своїми друзями, хоч і не бачив їх раніше


Відкрив фест колектив, якому в цьому році вже 10 !!! У квітні 2008 року був створений "Apple Jam", який весь цей час підтримує джазову атмосферу в Кременчуці. З першого складу залишився Олег Мокрий (ударні) і Наталія Лещенко (вокал); разом з Володимиром Доліної (бас), Андрієм Бондаренком (саксофони) і Стасом Легендою (клавішні) все разом складають джазово-ударну одиницю Кременчука. За десять років випущено два диска, один з яких - на теми українських народних пісень. Найголовніше, що цей колектив об'єднує людей, закоханих в джаз, і вже восени музиканти планують представити програму авторської музики Стаса Легенди і Наталії Лещенко.

Найголовніше, що цей колектив об'єднує людей, закоханих в джаз, і вже восени музиканти планують представити програму авторської музики Стаса Легенди і Наталії Лещенко

Після "Apple Jam" на сцену вийшли тріо Олексія Петухова (Одеса) і Рейчел Теріенн (США). Один з глядачів буквально через дві композиції вийшов із залу і сказав: «Ця трубачка змусила мене плакати ...». Рейчел отримала Гран-прі одного з престижних джазових фестивалів в Монреалі. Близько року вона провела на Кубі, а потім стільки ж в Колумбії, вивчаючи етнічні основи латиноамериканської музики. Її стиль неповторний і унікальний: вона не грає фольк, вона сформувала свою манеру і стиль. На фестивалі прозвучали її авторські твори з нового (вже 4-го альбому).


Тріо Олексія Пєтухова - одного з кращих джазових піаністів України, склали: Олексій Пєтухов (рояль), Максим Кондратьєв (контрабас) та Роман Гуменюк (ударні). Всі музиканти виступали в різних складах з українськими, європейськими і американськими джазменами. І публіка в ГДК не помітила, що вони грали з Рейчел Теріенн вперше! Це джаз, крихітко! Як зазначив кременчуцький гурман джазу Валерій Сидоренко (до речі, який не пропустив жодного фестивалю): «Ця команда не взяла жодної зайвої ноти!»

Після перерви почалася феєрія. По-іншому назвати те, що відбувалося на сцені, не виходить. Мірей Матьє змінював Джо Кокер, джазові імпровізації переходили в грузинське багатоголосся. Писати про це так само важко, як розповісти про смак справжнього грузинського вина: ЙОГО треба дегустувати! Нам здалося, що публіка з легкістю прослухає ще один годину виступу Тбілісі Big Band!

- У 60-70-хх роках в Кременчуці я чув наживо виступи таких оркестрів, як оркестр Олега Лундстрема, Едді Рознера. Але Тбіліський Big Band мене вразив, це кращий колектив, який коли-небудь приїжджав до Кременчука », - оцінка музиканта і давнього шанувальника джазу Михайла Гайди.

Потім був джем в «Казанові», багато драйву, спілкування і американо-грузинсько-кременчуцький джаз. Розходилися неохоче і нешвидко, майже під ранок.

Розходилися неохоче і нешвидко, майже під ранок


Шостий фестиваль став яскравою фестивальної сторінкою в музичній історії Кременчука. Нові враження, емоції відкривають нові можливості і проекти! І вже 29 квітня на Літній терасі Європи кращі музиканти Кременчука Всесвітній день джазу відзначили джемом. Після концерту дві дівчини обмінювалися враженнями, одна з них підійшла до музикантів і сказала:

- Останнім часом часто думала про те, що треба їхати з Кременчука. Але зараз розумію, що моє рідне місто такий затишний, красивий і тут є де послухати хорошу музику, тут є такі події, як джаз-фест, ось такі джеми і джазові концерти. Спасибі вам".


Джаз виявляється ефективніше уряду у вирішенні демографічних проблем! Правда?

Автор: Матеріали організаторів джазового фестивалю «ENERGY» Джерело фото: організаторі фестивалю «ENERGY»

Правда?