Матеріал написаний у співавторстві з Марком Цибульським (Міннесота, США)
Про те, що Володимир Висоцький виступав з концертами в Сєверодонецьку Луганської області в січні 1978 року, відомо давно і здавалося, що додати до вже знайденим фактами нічого. Чи не все, однак, було зрозуміло з тим, які вокально-інструментальні ансамблі виступали в перших відділеннях тих концертів.
Згідно з анонсом в сєвєродонецької газеті "Коммунiстічній шлях" від 19 січня 1978 року, на сцену Льодового палацу спорту виходила група "Червоні маки" Північно-Осетинської філармонії. У статті в тій же газеті від 24 січня 1978 року згадана ще кемеровська група "Арго". Через багато років відомий звукорежисер Леонід Сорокін сказав, що разом з Висоцьким виступав ансамбль "Фестиваль". Існують кілька знімків, на яких зображені Висоцький і музиканти ансамблю. Питання - якого?
Один з авторів статті, в коло інтересів якого входить і естрадна музика, впевнено відповів: на знімках з Висоцьким сфотографовані музиканти з полтавського "Фестивалю".
"Фестиваль" - група відома, причому не тільки за виступами на естраді, але і по роботі в кіно. У листопаді 1977 музиканти рок-групи "Краяни", як спочатку називався "Фестиваль", отримали пропозицію від композитора Максима Дунаєвського взяти участь у записі музики для художніх та мультиплікаційних фільмів.
У виконанні "Фестивалю" була записана музика до нині широко відомим стрічок "Д'Артаньян і три мушкетери", "Ах, водевіль, водевіль!", "Карнавал", "Зелений фургон", мультиплікаційного фільму "Летючий корабель" і багатьом іншим. В гастрольних турах з "Фестивалем" працювали такі "зірки", як Михайло Боярський, Микола Караченцов, Ірина Понаровська, Павло Сміян. На фірмі "Мелодія" виходили платівки цієї групи. "Фестиваль" часто гастролював по країні і за кордоном.
Повертаємося, однак, до спільних знімках, зроблених в Сєвєродонецьку. Перш за все, потрібно точно встановити, хто ж зображений поруч з Висоцьким. Питання було поставлене відомому звукорежисер, котрий записав пісні більш ніж для п'ятдесяти картин, Леоніду Сорокіну:
"На знімках зліва направо: Олег Шеременко (клавішні, саксофон, флейта), Микола Лепський (вокал, труба, гітара), Марк Айзикович (вокал), Володимир Висоцький, Віталій Зайков (бас-гітара), Леонід Сорокін, Валентин Приходько (ударні , вокал), Дмитро Данин (клавішні), - відповів Леонід Анатолійович. - "Червоні маки" та "Фестиваль" працювали перше відділення, потім, на прохання Висоцького, "Фестиваль" акомпанував йому першу пісню і далі Висоцький сам працював друге відділення ". (* 1)
Існують спогади Світлани Травень, уривки з яких ми наведемо тут, про те, як їй вдалося зробити згадані фотографії.
"У Висоцького було заплановано близько п'ятнадцяти концертів в сєверодонецькому Льодовому палаці спорту на шість тисяч глядачів - по чотири концерти в день. У першому відділенні група" Арго "(потім вони стали відомі як" Фестиваль "), а в другому - Висоцький. (Як бачимо, автор знімків внесла свою частку в створенні плутанини з ансамблями, які брали участь в концертах: ансамбль "Арго" ніякого відношення до "Фестивалю" не мав, - авт.)
Сєвєродонецький Палац спорту знаходився на балансі найбільшого підприємства міста - хімічного комбінату. У бухгалтерії цього комбінату працювала моя сусідка по сходовій площадці Рая, яка була добре знайома з його директором Бондаренко. Вона і забезпечила мене ключем номер один - запискою з простим змістом: "Віра, допоможи цій жінці. Дякую. Раїса Аркадіївна".
Ми прийшли на останній концерт 21 січня за півгодини до початку. Я легко знайшла Віру - адміністратора Палацу спорту. Віра прочитала записку і подивилася на мене з повагою. У відповідь на моє прохання, показала, як пройти за куліси і веліла сказати охоронцям, що вона дозволила. Мені потрібно було знайти адміністратора гастролей - москвича на ім'я Володя. (Ще одна неточність: як адміністраторів Висоцького в Сєвєродонецьку були Василь Кондаков, Микола Тамразов і Валерій Янкловіч, - авт.)
Чоловік-фотограф навісив на мене всі свої камери, так що вигляд у мене був бойовий. З ім'ям Віри я легко пройшла повз охорону за лаштунки. Для москвича-адміністратора спрацював мій ключ номер два - фраза, яку я придумала заздалегідь і сказала, не моргнувши оком: "Здрастуйте, Володя. Мені потрібна Ваша допомога. Справа в тому, що шведський журнал для жінок оголосив конкурс на кращий чоловічий портрет. Я вирішила сфотографувати Володимира Висоцького. Будьте ласкаві, розкажіть, як його тут знайти ". Моя безапеляційність спрацювала - адміністратор підвів мене до Кучерявий брюнет Валері (Янкловічу, - авт.) І представив його мені як адміністратора Висоцького. Я повторила свою нахабну брехню про шведський журнал. На Валеру це не справило жодного враження: "У вас нічого не вийде - Висоцький не любить фотографуватися". У відповідь я пред'явила свій ключ номер три - пожовклу, дванадцятирічної давнини, вирізку з "Вечірньої Москви" з рецензією на "Галілея" на Таганці. "Може, у Висоцького немає цієї замітки, - я йому її подарую". Валера подумав і сказав: "Гаразд, підійдіть після концерту геть до тих дверей і постукайте три рази. Двері буде закрита, але я вас впущу".
... Хвилин через двадцять до дверей підійшли музиканти з "Арго". Двері незабаром відчинилися, і Висоцький вийшов з гітарою в коридор. Він звернувся до музикантів: "Хлопці, а що якщо ви підіграти мені в" братських могилах ""? (Знову неточність: "Фестиваль" акомпанував Висоцькому в пісні "Ми обертаємо Землю", - авт.) Вони пішли всією групою в бік сцени, і я за ними.
... На прощання музиканти попросили мене сфотографувати їх з Висоцьким на пам'ять, що я і зробила ". (* 2)
"Коли Світу травня принесла нам групові фото з Висоцьким, - розповідає Леонід Сорокін, - хтось попросив у нього автограф, і тоді він перший написав над своєю головою" Володя "і розписався. Потім понадпісивалі клички і автографи на всіх фотографіях і обмінялися знімками .
Концерт Володя закінчував сам, і всі були щасливі, що не треба виходити на сцену, тому що кожен день було по 3-4 концерти, і артисти втомлювалися. А Володя встигав між концертами їздити на творчі зустрічі на заводи і в школи. "Треба заробити грошей, щоб поїхати до Марини", - говорив він.
Я тоді записав всі концерти, попередньо домовившись з Висоцьким, щоб він в кожному концерті співав кілька нових пісень, і з усього цього змонтував майже двогодинний концерт, який зберігається в фонотеці Полтавського радіо. Правда, якість там не дуже хороше, тому що з цієї плівки переписали багато тисяч копій, і вони роз'їхалися по всьому світу. У мене цей запис кудись пропала, а на Полтавське радіо я не вхожий ". (* 3)
При всьому безсумнівному зручність листування по електронній пошті, безпосереднього спілкування вона замінити не може. У розмові зазвичай спливають цікаві для біографа подробиці.
"На ці концерти в Сєвєродонецьку з'їжджалися з усієї округи, - розповів Леонід Сорокін, - з Донецька, з Луганська ... В тому числі, були всі великі партійні начальники, секретарі райкомів і міськкомів. У першому відділенні працювали" Червоні маки "та" фестиваль ". Потім у" Червоних маків "барабанщик, що називається, впав в алкогольну яму, і наш ударник Валя Приходько буквально за кілька годин вивчив їх програму і працював з ними концерти.
З Висоцьким було так ... Він підійшов і каже: "Хлопці, у мене дві проблеми. По-перше, я не вмію налаштовувати гітару, а по-друге, якщо я працюю з якимось колективом, то вони роблять зі мною одну пісню, і я співаю її під акомпанемент ансамблю ". Ми з ним зробили пісню "Від кордону ми Землю крутили назад ..."
Спілкування у нас особливого не було, тому що поки йшло перше відділення, Володя мотався і виступав десь на заводах, на фабриках. Загалом, гріб грошенят. Говорив, що хоче поїхати в Париж до Марини, але не хоче залазити їй в кишеню. Він не був надто за десять хвилин до виходу, чимось мазав, випивав водички і виходив на сцену.
Не пив тоді - хоча сорокаріччя його тоді було. Я пам'ятаю, як під час концерту на електронному табло з'явився напис-привітання з Днем народження. Зал встав і дуже довго аплодував. Володя навіть розплакався.
Він завжди був у прекрасному настрої, ніякої пригніченості. І ось ще на один момент я звернув увагу - може бути, як звукорежисер мені це помітно було. Пам'ятайте, як у фільмі "Місце зустрічі змінити не можна" - всі кричать, а він каже дуже тихо, але все слухають. В житті було те ж саме: він говорив тихо, але все миттєво до нього прислухалися.
А один раз Володя нахуліганіл. Сам не бачив, але мені розповідали. Справа була в січні, в номерах ще стояли ялинки - в тому числі, в номері у Володі. І ось він з пластиліну виліпив здоровенний дітородний орган і приліпив його на самий верх ялинки, замість верхівки.
В номер прийшла покоївка - дуже противна тітка, яка до того працювала в міськкомі партії. Зачепила шваброю ялинку - і все це господарство звалилося на неї. Вона з диким вереском, притискаючи це виріб до грудей, побігла в міськком партії: "Що це таке ?! Кого ви в місто запрошуєте ?!" Загалом, влаштувала дикий скандал.
Приїхали розбиратися з міськкому - ну, начебто, стара комуністка вимагає, щоб скасували концерти. Довго радилися, а Володя каже: "Та що ви страждаєте? Дайте їй путівку в санаторій. Нехай вона поїде і відпочине". І тут же дали машину і відвезли її на відпочинок. А концерти тривали ". (* 4)
З того складу "Фестивалю", що спілкувався з Висоцьким, вже пішли з життя соліст і керівник ансамблю Марк Айзикович і ударник Валентин Приходько. За допомогою Леоніда Сорокіна вдалося поспілкуватися з двома музикантами - Дмитром Даніна і Олегом Шеременко.
Дмитро Данин був небагатослівний. "Це все було чудово і неповторно. Це все, що я можу Вам сказати. Зараз часи вже не ті. Таку атмосферу любові, творчості і щирих відносин повторити тепер уже неможливо". (* 5)
Дещо детальніше про контактах з Висоцьким пригадав Олег Шеременко. "У той час ми в Полтаві записували музику до фільму" Д'Артаньян і три мушкетери ". Грошей не вистачало. Максим Дунаєвський зв'язався з адміністратором Висоцького Василем Васильовичем Кондакова і попросив якось нам підсобити. І він нас прилаштував - ми з Висоцьким зробили одну пісню. Там, крім нас, було ще кілька команд на "розігріві". Одна, як я пам'ятаю, була з Північного Кавказу ( "Червоні маки", - авт.).
Спільні фотографії з Висоцьким були зроблені, як мені пам'ятається, в день його сорокаріччя. Потім у нього в номері був маленький бенкетик, там і поспілкувалися. Сам ювіляр не пив, а нам довелося випити грунтовно. У нього був звичайний номер, не "люкс" ніякої. І ось коли всі зібралися, він закрив двері на ключ і сказав: "Так, поки за моє здоров'я все не вип'єте - звідси ніхто не вийде". А наставлене було неабияк. Ну, ми були молоді, печінку працювала нормально.
Він був великим актором і великою людиною. А крім усього - майстер анекдоту колосальний! Особливо одеських - це було просто незрівнянно. Наржалісь, насміялися і розійшлися. Спілкування з Висоцьким - це незабутньо! "(* 6)
_______________________________________________
джерела:
* 1. Електронний лист Л. Сорокіна К. Семиніну від 26.06.2013 р
* 2. Травня С. "Як я фотографувала Висоцького" -
* 3. Електронний лист Л. Сорокіна К. Семиніну від 27.06.2013 р
* 4. Фонограма телефонної розмови М. Цибульського з Л. Сорокіним від 30.06.2013 р
* 5. Фонограма телефонної розмови М. Цибульського з Д. Даніна від 7.07.2013 р
* 6. Фонограма телефонної розмови М. Цибульського з О. Шеременко від 4.07.2013 р
_______________________________________________
На фотографіях:
1. Вітання Володимиру Висоцькому з Днем народження. Сєвєродонецьк, Льодовий палац спорту, 24 січня 1978 р.Фото Володимира Шуранова.
2. Володимир Висоцький і ВІА "Фестиваль" відкривають друге відділення концерту піснею "Ми обертаємо Землю". Сєвєродонецьк, Льодовий палац спорту, 24 січня 1978 р.Фото Володимира Шуранова.
3. Знімок з автографами Володимира Висоцького і учасників ансамблю "Фестиваль": зліва направо - Олег Шеременко (клавішні, саксофон, флейта), Микола Лепський (вокал, труба, гітара), Марк Айзикович (вокал), Володимир Висоцький, Віталій Зайков (бас -гітара), Леонід Сорокін (звукорежисер), Валентин Приходько (ударні, вокал), Дмитро Данин (клавішні). Сєвєродонецьк, 21 січня 1978 р.Фото Світлани Май.
рецензії
Кожна деталь з його творчого шляху: як промінчик з минулого. Кожна деталь приємна. Добре і про тих, хто з ним виступав. Спасибі і за спогади про славних людей, які оточували Висоцького на життєвому шляху.Добрих Вам побажань!
Анатолій Святого 08.06.2019 21:22 • Заявити про порушення Питання - якого?
Він звернувся до музикантів: "Хлопці, а що якщо ви підіграти мені в" братських могилах ""?
Вона з диким вереском, притискаючи це виріб до грудей, побігла в міськком партії: "Що це таке ?
Кого ви в місто запрошуєте ?
Довго радилися, а Володя каже: "Та що ви страждаєте?