- Спосіб перший. Чекова книжка і її заповнення (класичний варіант)
- Спосіб другий. Корпоративна пластикова карта (електронна чекова книжка)
- Спосіб третій. Іменна пластикова карта
Практично у кожного нормально функціонуючого підприємства є один або навіть кілька розрахункових рахунків , Відкритих в банках. За допомогою цих рахунків підприємство може здійснювати необхідні безготівкові розрахунки. Але що ж робити, якщо розплатитися потрібно готівкою? Існує три основних способи розрахунків готівкою, схвалених чинним законодавством.
Зміст статті
Спосіб перший. Чекова книжка і її заповнення (класичний варіант)
Зразок заповнення чекової книжки
Чекова книжка є найбільш поширеним засобом поповнення готівки в касі підприємства. Попередньо це книжку потрібно придбати в обслуговуючому банку. Існують книжки на 25, 50 і більше листів. Для того, щоб зняти гроші з рахунку, необхідно заповнити чек і пред'явити його в банк. Чек можна виписати на ім'я будь-якої особи, яка буде отримувати грошові кошти. Банк виплатить гроші за пред'явленим чеку тільки, якщо цей чек буде заповнений в суворій відповідності з встановленим порядком заповнення та користування чеками. Даний порядок включає в себе кілька пунктів:
- Чек заповнюється від руки тільки чорнилом або кульковою ручкою. Сума чека вказується цифрами і прописом. При зазначенні дати видачі чека місяць ставиться прописом.
- При заповненні поля «сума цифрами» обов'язково подвійне прокреслюванню вільних місць до і після суми рублів.
- На іменному чеку після надрукованого слова «заплатите» повністю вказується прізвище, ім'я, а також по батькові особи, на ім'я якого виписується даний чек, в родовому відмінку.
- Суму прописом обов'язково потрібно почати писати з самого початку рядка. Після суми прописом ставиться слово «рублів», при цьому між ними не повинно бути вільного місця.
- Чекодавець підписує чек виключно кульковою ручкою або чорнилом.
- Забороняється підписувати чек до повного заповнення всіх його реквізитів.
- Будь-які поправки в чеку роблять даний чек недійсним.
- Заповнений і підписаний чек скріплюється печаткою організації. Відбиток печатки не потрібно тільки, якщо в картці із зразками підписів , Пред'явленої банку при відкритті рахунку, присутній відмітка про те, що печатка організації не надана.
- Банк відбирає розписку в отриманні грошей тільки за іменним чеком, на його зворотному боці.
- Всі реквізити корінця чека є обов'язковими для заповнення.
- Розписка про отримання чека знаходиться на корінці цього чека і відбирається власником банківського рахунку.
- Чекодавець зобов'язаний зберігати корінці оплачених чеків, а також всі зіпсовані їм чеки і їх корінці не менше трьох років.
- При закритті розрахункового рахунку його власник зобов'язаний повернути банку всі наявні чекові книжки з рештою невикористаними корінцями та чеками із заявою, в якому вказані номери чеків.
Плюсами використання чекової книжки є:
- строгий контроль за зняттям готівки з банківського рахунку (тому що зняття проводиться тільки по чеку);
- дуже високий ступінь безпеки (гроші не будуть видані банком за відсутності необхідних реквізитів, підписи чекодавця і відбитка печатки).
Мінуси чекової книжки:
- додаткові витрати у вигляді комісії банку за зняття готівки;
- зайвий час, необхідний на поїздку в банк і отримання грошових коштів;
- в разі найменшого порушення правил заповнення чека, даний чек не буде прийнятий банком до оплати.
Спосіб другий. Корпоративна пластикова карта (електронна чекова книжка)
Багато банків, що йдуть в ногу з часом, пропонують своїм клієнтам відкрити корпоративну карту. Це може бути іменна або знеособлена пластикова карта, забезпечена пін-кодом. Досить часто підприємства, які застосовують корпоративну карту, надають її в розпорядження матеріально-відповідальній особі для оплати поточних покупок. Співробітник, що здійснює оплату з використанням корпоративної картки, повинен відзвітувати перед своїм підприємством по кожній витраченій сумі. Підтверджуючими документами в даному випадку є бланки суворої звітності, касові і товарні чеки.
Кожен банк наділяє свої карти певними можливостями або накладають якісь обмеження. Деякі банки, наприклад, не допускають зняття готівки в банкоматі за корпоративною карткою. А інші банки, чий спектр послуг значно ширше, дозволяють, наприклад, встановлювати на кожну карту певні ліміти.
Плюси корпоративної пластикової картки:
- відсутність банківської комісії при витрачанні коштів;
- цілодобовий доступ до коштів, що знаходяться на розрахунковому рахунку;
- значна економія часу на отримання коштів у банку і подальшу видачу їх під авансовий звіт;
- контроль використання коштів за допомогою виписок, одержуваних в банку;
- можливість оплачувати витрати різного роду: представницькі, командировочні чи витрати на господарські потреби підприємства.
Спосіб третій. Іменна пластикова карта
Такий варіант найбільше підходить для індивідуальних підприємців.
В даному випадку підприємцю надається право вибору одного з двох варіантів:
- кожен раз окремо переводити необхідну суму зі свого розрахункового рахунку на пластикову карту;
- надати в обслуговуючий банк заяву з проханням перераховувати всі кошти, що надходять на розрахунковий рахунок, на позначену пластикову карту. В такому випадку карта буде прикріплена до рахунку, і з її допомогою можна витрачати кошти в межах наявних на розрахунковому рахунку.
Мінусом даного методу може виявитися заборона банку на переказ грошових коштів з розрахункового рахунку на іменну пластикову карту індивідуального підприємця. В такому випадку обслуговуючий банк, як правило, пропонує ІП відкрити корпоративну карту (таку, як відкривають організації).
Але що ж робити, якщо розплатитися потрібно готівкою?