Які авіакомпанії літають в міста ПКФО і скільки це коштує
Фото: stavropolye.tv
Філіп Громико журналіст
Дві найбільші повітряні гавані ПКФО - Мінеральні Води і Махачкала - в першому півріччі помітно наростили пасажиропотік. Конкуренція авіакомпаній за кавказьких пасажирів постійно зростає, однак вартість квитків на ряді затребуваних напрямів і раніше залишається дуже високою.
Кавказ не в тренді
Після бурхливого зростання останніх кількох років російський ринок авіаперевезень переживає важкі часи. За попередніми даними Асоціації експлуатантів повітряного транспорту (АЕВТ), за перше півріччя вітчизняні авіакомпанії перевезли 41,1 млн пасажирів - на 1% менше, ніж за аналогічний період минулого року.
Криза на ринку авіаперевезень почався ще рік тому, після загострення відносин Росії із західними країнами. Падіння пасажиропотоку на міжнародних лініях авіакомпанії змогли компенсувати зростанням внутрішніх перевезень, але з точки зору рентабельності ці два напрямки непорівнянні: основний дохід авіатори традиційно отримували на рейсах за кордон.
Тому до кінця минулого року багато великих вітчизняних компаній пішли в глибокий мінус, а в нинішньому році накопичення збитків продовжилося. У 2014 році їх обсяг склав 24,6 млрд рублів, а за перші шість місяців нинішнього року, за оцінкою АЕВТ, - не менше 30 млрд рублів.
Криза на ринку як слід відчули і багато російських аеропорти. Холдинг «Аеропорти регіонів», що входить в структуру ДК «Ренова» Віктора Вексельберга, повідомляє про досить суттєве падіння пасажиропотоку за перше півріччя: в Нижньому Новгороді воно склало 18,6%, в Єкатеринбурзі - 8,7%, в Самарі - 6,4 %.
На цьому тлі два найбільші аеропорти ПКФО - Мінеральні Води (входить в холдинг «Аероінвест», близький до сенатора від Кабардино-Балкарії Арсену Канокову) і Махачкала (належить структурам Сулеймана Керімова) - в першому півріччі демонстрували досить переконливу динаміку.
ВАТ «Міжнародний аеропорт" Мінеральні Води "» в січні-червні збільшив пасажиропотік на 17,7% в порівнянні з аналогічним періодом 2014 року - до 944,4 тисячі осіб. 10 липня в аеропорту зустрічали мільйонного пасажира (для порівняння: у 2013 році рубіж в 1 млн осіб був зафіксований 3 вересня, а в 2014-му - 31 липня). Цього року Мінеральних Вод цілком під силу подолати рубіж в 2 млн пасажирів і обігнати найближчих суперників - Казань, Хабаровськ і Красноярськ.
Kavpolit.com
Значною мірою зростання пасажиропотоку в Мінеральних Водах пов'язаний з переорієнтацією росіян на внутрішній туризм: завантаження аеропорту збільшується в ногу із зростанням відвідуваності прилеглих курортів. Найбільше зростання в першому півріччі був зафіксований саме на внутрішніх напрямках (25,4%), причому постійно розширюється географія польотів: за останні місяці з'явилися рейси в Мінеральні Води з Бєлгорода, Липецька, Нижнього Новгорода, Сиктивкара, Уфи, Череповця.
Махачкалінський аеропорт Уйташ після проведеної в минулому році реконструкції злітно-посадкової смуги також досить швидко нарощує оберти. З січня по червень він обслужив 277,6 тисячі пасажирів, що на 14% більше, ніж за перше півріччя минулого року. Тільки в травні пасажиропотік збільшився на 23%, а за перші п'ять місяців кількість відбули-які прибули повітряних суден зросла на 43% в порівнянні з аналогічним періодом 2014 року.
Фото: kmvlimo.ru
Як і в Мінводах, в Махачкалі активно з'являються нові перевізники - такі, як авіакомпанія-дискаунтер «Перемога», - і відкриваються нові маршрути. Наприклад, вже з наступного тижня компанія «Турухан» (дочірнє підприємство авіакомпанії «Ютейр») почне виконувати польоти з Махачкали в Ростов-на-Дону і Самару.
Пережитки повітряного монополізму
В цілому можна сказати, що за останні кілька років на ринку авіаперевезень Північного Кавказу відбулася революція галузевого масштабу. Досить згадати, як порівняно недавно практично всі рейси в Мінеральних Водах контролювала компанія «Кавмінводиавіа», а в Махачкалі управління аеропортом і перевезення монополізували «Авіалінії Дагестану».
Обидва цих одіозних гравця залишилися в минулому, але результати демонополізації в двох найбільших аеропортах ПКФО поки краще помітні в Мінеральних Водах. З наведених нижче таблиць видно, що при завчасному придбанні квитків вартість перельоту з Москви в Мінводи може становити всього 3 тисячі рублів, що дешевше і набагато швидше, ніж подорож на поїзді. Квиток в купейний вагон по тому ж маршруту коштує від 3500 рублів, а дорога займає більше доби.
Невисокі ціни на авіаквитки за маршрутом Москва - Мінеральні Води пояснюються насамперед великою кількістю перевізників (всього в аеропорту присутній 28 компаній), причому серед них - усі найбільші авіакомпанії країни. В результаті навіть традиційно найдорожчі квитки з вильотом на завтрашній день обійдуться в досить розумну суму.
У Махачкалі, на перший погляд, вибір перевізників теж досить непоганий - зараз на московському напрямку працюють як мінімум п'ять авіакомпаній. Але вартість квитків на найближчі дати може залишатися неадекватно високою (див. Таблицю), що значно перевищує вартість квитків на поїзд. Поїздка з Москви до Махачкали в купейному вагоні коштує близько 6 тисяч рублів і займає півтора дня.
Проте поява в Махачкалінському аеропорту авіакомпанії-дискаунтера «Перемога» (входить до групи «Аерофлот») вже внесло свою лепту в зниження цін на квитки. Наприклад, на маршруті Махачкала - Москва доступні на найближчу дату (17 липня) квитки за ціною всього 3916 рублів. У той же час на рейс Москва - Махачкала квитки на той же день «Перемога» продає по 20500 рублів. Але на наступні дати ціна істотно знижується: наприклад, на 27 липня можна взяти квиток в один кінець за 7457 рублів.
Такий ціновий розкид навряд чи можна виявити на якомусь іншому російському напрямку, але під ціни «Перемоги» в Махачкалі вже доводиться підлаштовуватися іншим перевізникам. Якщо ця компанія дає недорогі тарифи навіть з вильотом на завтра, то аналогічні ціни встановлюють і конкуренти. Але якщо у «Перемоги» залишаються тільки дорогі квитки, інші компанії теж тримають високу ціну.
При цьому ключові тарифи на аеропортове обслуговування в Махачкалі помітно нижче, ніж в Мінеральних Водах. Зокрема, для російських авіакомпаній Федеральна служба по тарифах встановила по ВАТ «Міжнародний аеропорт" Махачкала "» наступні ставки: зліт / посадка - 266 рублів за тонну ваги повітряного судна, збір за забезпечення авіаційної безпеки - 153,4 рубля за тонну, забезпечення заправки паливом - 986,4 рубля за тонну. Для порівняння, в Мінводах відповідні показники становлять 352 рубля, 261 рубль та 1113 рублів.
Втім, у випадку з Махачкалою великим досягненням можна вважати вже те, що авіаквитки стали доступні у вільному продажі. В епоху монопольного панування в аеропорту «Авіаліній Дагестану» придбати квитки на Махачкалінському напрямку по більш-менш стерпним ціною часом було дуже важко. Тепер же забронювати їх можна за кілька хвилин на сайтах авіакомпаній або квиткових агентств.
Kavpolit.com
Останнім оплотом повітряного монополізму на Північному Кавказі залишається Чечня. На даний момент регулярні польоти в Грозний з Москви виконують лише дві авіакомпанії - «Грозний Авіа" на морально застарілих літаках Як-42 і Red Wings на нових російських Superjet. Через це ціна на квитки залишається вельми високою - від 7 тисяч рублів за квиток при досить завчасному бронюванні.
З точки зору щільності аеропортової інфраструктури, Північний Кавказ - взагалі унікальна для Росії територія: власні повітряні гавані тут є у кожного регіону (за винятком Карачаєво-Черкесії), а в Ставропольському краї їх навіть дві.
Однак стійкий ефект у вигляді помітного і стабільного зниження цін на квитки ми поки спостерігаємо тільки в головному аеропорту ПКФО - Мінеральних Водах. Не виключено, що ситуація дещо зміниться у зв'язку зі зниженням ставки ПДВ на внутрішні аваіперевозкі з 18 до 10%. Вона встановлена з 1 липня до 2017 року, а потім ПДВ, можливо, зовсім скасують - розмови про це йдуть вже дуже давно.
В уряді РФ зниження ПДВ називають антикризовим заходом, і виграють від неї в першу чергу регіональні аеропорти, які обслуговують переважно внутрішні рейси. 2 Роздрукувати