Cезон прем'єр і ювілеїв: Осінній репертуар київських театрів

Опера "Флорія Тоска" Національна опера України

Найголовніша прем'єра нинішнього театрального сезону - 150-річчя Національної Опери України! А це значить, що в далекому 1867 році в Києві була створена постійна оперна трупа, яка заявила про себе рідкісної нині постановкою опери Олексія Верстовського "Аскольдова могила". Тоді Міський театр був дерев'яним, і через сорок років, після денного вистави "Євгеній Онєгін" Петра Чайковського, в приміщенні сталася пожежа. Тоді будівля згоріла повністю, і вже за конкурсним проектом архітектора Віктора Шретера був збудований театр, який працює нині понад століття.

Ювілею театру присвячено багато подій. 3 вересня оперою "Запорожець за Дунаєм" Семена Гулака-Артемовського почався тижневий фестиваль, присвячений 150-річному ювілею. 5 вересня в його рамках виступив хор, а 9 вересня глядачів чекає велика концертна програма балету театру.

Крім того, пройдуть опери "Кармен" Жоржа Бізе та "Флорія Тоска" Джакомо Пуччіні (прем'єра весни 2017 року), балет "Лісова пісня" Михайла Скорульського на сюжет Лесі Українки, де виступлять кращі майстри сцени. 8 вересня - опера "Флорія Тоска" зі світовою зіркою Людмилою Монастирській. Вона ж вперше виконає партію Єлизавети в опері Джузеппе Верді "Дон Карлос" 16 вересня. До слова, актриса приїжджає в рідний театр тільки на знакові вистави.

Балет "Лісова пісня" Національна опера України

Прем'єри і урочистий гала-концерт до 150-річчя Національної опери України, концерт до 75-річчя Євгена Станковича в Філармонії, 30-річчя театру "Сузір'я" - знакові театральні події осені

10 вересня фестиваль завершиться прем'єрою виконання оркестром театру 2-ий симфонії Густава Малера "Воскресіння", створеної 1895 році. Вона складається з трьох інструментальних і двох вокально-інструментальних частин. Густав Малер писав: "Ідейна основа твору ясно виражена в словах заключного хору ... П'ята частина грандіозна і завершується піснею хору, текст якого належить мені". Композитор особисто їздив до майстра дзвонів в містечко Грюневальд вибрати потрібні дзвони, вони вінчали симфонію. Друга симфонія, не сама масштабна (як "Симфонія тисячі", в якій бере участь п'ять складів оркестру і хору), але значима своєю ідеєю - це молитва за мир.

25-річний ювілей роботи зазначає в сезон 150-річчя прекрасний соліст Сергій Магера. Він вийде в вересні в постановках "Набукко" Джузеппе Верді та "Борис Годунов" Модеста Мусоргського. Зауважимо, що опери йдуть мовою оригіналу (українською, італійською, російською), для глядачів над сценою встановлено табло з титрами-перекладом.

Найголовніший ювілей 150 сезону Київської опери - 85-річчя з дня народження геніального світового тенора Анатолія Борисовича Солов'яненка. В честь цього відбудеться урочистий концерт, і талановите покоління виконає фрагменти і арії з опер, в яких виступав знаменитий співак. Пісеньку Герцога з опери "Ріголетто" Джузеппе Верді, яка миттєво прославила Анатолія Солов'яненка на століття, виконає молодий київський тенор Валентин Дитюк. Арію італійського співака з опери "Кавалер троянди" Ріхарда Штрауса, яку співав український тенор Солов'яненко на сцені Метрополітен-опера в Нью-Йорку, виконає Ігор Борко.

Життя Анатолія Солов'яненка здавалася сучасникам неймовірною казкової долею. Деякі і зараз впевнені, що колись простий шахтарський хлопчина з самодіяльності несподівано переміг на конкурсі своїм природним голосом і став знаменитим. Це стереотип для слабких духом. Так, голос Анатолія Солов'яненка був унікальним від природи. Але він працював над ним довгих 10 років, перш ніж вирішив взяти участь в конкурсі. Він працював над ним ще 30 років, будучи солістом Київського Оперного театру.

Коли він співав "Дивлюсь я на небо" - в очах відбивалося небо, коли "Н ІЧ яка місячна" - серця слухачів переповнялися ніжністю, "Вернись в Сорренто" - італійці починали плакати. Співака називали українським Солов'єм. Анатолій Солов'яненко похований під соснами на кладовищі свого улюбленого Козина під Києвом, в селищі відкрито музей-світлиця, в Києві на вул. Інститутській біля будинку, де він жив, встановлено пам'ятник. Пісенька Герцога вперше прославила його на століття, цю пісеньку наспівують глядачі, виходячи після спектаклю з театру. Традицію виконання класики, особливо італійської, продовжує на сцені Національної Опери України молодої головний режисер театру Анатолій Солов'яненко-молодший.

Традицію виконання класики, особливо італійської, продовжує на сцені Національної Опери України молодої головний режисер театру Анатолій Солов'яненко-молодший

Репертуар Національної опери України, вересень 2017 р Національна опера України

Урочистий гала-концерт, присвячений 150-річчю Національної Опери України, відбудеться 8 листопада. У першому відділенні буде виконана увертюра і найпотужніша патріотична сцена "Січ" з опери Миколи Лисенка "Тарас Бульба". Опера (історико-героїчна народно-музична драма) написана на сюжет повісті Миколи Гоголя (лібрето Михайла Старицького). Композитор не побачив за життя постановку цілком, в подальшому вона редагувалася відомими українськими композиторами Борисом Лятошинським, Львом Ревуцьким, поетом Максимом Рильським, художником Анатолієм Петрицьким. Зауважимо, що ще п'ять композиторів різних країн створювали опери на сюжет "Тараса Бульби", також були написані два балету.

200-річчя від дня народження Шарля Гуно буде відзначено у всьому світі. Національна Опера України відновить в репертуарі його найвідоміший твір - оперу "Фауст" в постановці італійського режисера Маріо Корраді. Головні партії виконають талановиті тенори Валентин Дитюк і Дмитро Кузьмін, басову партію Мефістофеля - улюбленці київської публіки Тарас Штонда і Сергій Ковнір.

Талановита молодь надихнула оперну трупу на нову постановку "Богеми" Дж. Пуччіні. Ймовірно, в сезоні-150 відбудеться прем'єра.

Як і раніше прем'єрним вважається спектакль "За двома зайцями". Композитор Юрій Шевченко називає його метафоричним, таким, щоб глядачі впізнавали своїх улюблених героїв і мелодії. Проте, це перше прочитання п'єси М. Старицького в балетній формі. Є й дійові особи, які відсутні у автора - Два Зайця.

Є й дійові особи, які відсутні у автора - Два Зайця

"За двома зайцями" Національна опера України

У Філармонії також ювілей - 75-річчя нашого сучасника Євгена Станковича. 20 вересня Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України під керівництвом диригента Володимира Сіренка виконає його твори.

Прем'єра на сцені-фойє Київського національного академічного театру оперети - музичний анекдот-опера Вольфганга Амадея Моцарта "Директор театру" - "Театр в кишені, або все ролі зайняті" відбудеться 6-7 жовтня. Цікавим є той факт, що опера була написана в 1786 році на замовлення короля з роду Габсбургів як театральний конкурс між двома композиторами - Моцартом і Сальєрі (опера Миколи Римського-Корсакова "Моцарт і Сальєрі" за мотивами трагедії Олександра Пушкіна - прем'єра Національної Опери України в минулому сезоні).

Драматичні театри восени також налаштовані на прем'єри. У Національному академічному театрі ім. Лесі Українки їх уже дві - остросатірічеських комедія про містифікації в світі мистецтва та грошей "Оголена зі скрипкою" англійського автора сера Ноела Коуарда (1899-1973), і на "Сцені під дахом" - невеликий твір Артура Міллера "Ціна" (його драма " вид з моста "успішно йде в Києві з минулого сезону).

Ювілей, 30 років, зазначає і Київська академічна майстерня театрального мистецтва "Сузір'я". Сезон відкриває 8 вересня прем'єра "Привид" Генріка Ібсена. З досвіду недавніх сезонів Ібсен цікавий публіці в дні соціальних змін, випробування моралі, їм знову зацікавилися київські театрали.

З досвіду недавніх сезонів Ібсен цікавий публіці в дні соціальних змін, випробування моралі, їм знову зацікавилися київські театрали

Репертуар театру "Сузір'я", вересень 2017 р Театр "Сузір'я"