Чи складно росіянину вчитися в Гарварді?

У Росії прийнята програма підготовки студентів за кордоном «Глобальне освіта». Гроші на програму будуть виділятися з держбюджету. Мова йде про негуманітарних - природничо-наукових, медичних та інженерних - спеціальностях, про високі технології. Бакалаври з Росії зможуть навчатися в магістратурах і докторантурах найпрестижніших зарубіжних університетів. Кожному з них буде виділятися до 1,5 мільйона рублів, які повинні покрити навчання, а також придбання навчальних посібників та проживання. Після закінчення курсу за кордоном випускники зобов'язані не менше трьох років відпрацювати в Росії в строго певних компаніях або вузах. Держава таким чином забезпечує свої інтереси. В іншому випадку одержувач гранту буде зобов'язаний компенсувати державі витрати на навчання в двократному розмірі. Поки немає ясності, як конкретно буде здійснюватися програма. Відомо тільки, що претенденти повинні мати громадянство Росії і диплом про закінчення програми бакалаврату або специалітети, без обмежень за віком. Невідомо, яким чином будуть формуватися експертні конкурсні комісії, наскільки відкритою буде їх діяльність, в яких пропорціях будуть розподілятися субсидії на різні дисципліни. Ймовірно, багато бакалаврів магістри, раніше і не мріяли про навчання за кордоном, захочуть скористатися допомогою держави, проте їх, крім внутрішнього конкурсу, чекають ще вступні випробування в самих вузах. Які іспити доведеться здавати при вступі до університету, за що можна звідти вилетіти і як живеться в кампусі, розповідає президент Клубу випускників Гарвардського університету, керівник напрямку інноваційного розвитку однієї з найбільших машинобудівних компаній Сергій Архипов.

- Вступити в Гарвард або Єль складніше, ніж, скажімо, в МГУ?

- Критерії надходження абсолютно різні, але вступити в будь-який хороший вуз в світі однаково складно. У моїх американських вузах іспитів як таких не було. Але треба було обов'язково здати тест з англійської мови TOEFL і професійний тест, наприклад GMAT (Graduate Management Admission Test), необхідний для вступу на програми МВА. Причому тестування з GMAT може тривати до трьох з половиною годин.

- А хто проводить тести? Університети?

- Ні. Всі тести проводять онлайн незалежні оператори, і їх все можна здати в Росії. Оцінюються вони в балах або відсотках. Максимальний бал для GMAT - 800, мінімальний - 200. Потім доведеться написати есе: теми зазвичай вивішуються на сайтах влітку.

Надходження в американський вуз на кшталт марафону: підготувався і здав TOEFL, відпочив, підготувався - здав GMAT, відпочив і написав есе, запросили на співбесіду - пройшов і поступив ... Прийом розтягнутий практично на рік і йде хвилями. Перша, припустимо, у вересні, друга - в січні-лютому, третя - в травні.

- Що за теми есе?

- У Гарварді мене просили написати відразу п'ять різних есе. Наприклад, про найскладніший виклик, з яким довелося зіткнутися на роботі. Ще одна тема, яку дуже люблять давати, - найбільша помилка в твоєму житті. Вважається, не помиляється лише той, хто нічого не робить. І якщо ви напишете, що ніколи не помилялися, вас вважатимуть обманщиком.

В інженерних або технічних школах теми можуть бути іншими, але вони завжди сформульовані так, щоб зрозуміти ваш світогляд і вміння мислити. Звичайний обсяг есе - одна сторінка. Найдовше, яке мені довелося писати, було на трьох. Есе зазвичай відправляються електронною поштою, і, якщо університет влаштовують ваш англійська та есе, вас запрошують на співбесіду.

- А якщо не влаштовують, про це якось повідомляють?

- Ні. Вас просто не запрошують. Але якщо запрошення надійшло, то у вас вже наполовину є шанс бути зарахованим. До речі, співбесіда зовсім не обов'язково проводиться в тій країні, де знаходиться університет. Мене, наприклад, запрошували в Мадрид, а кого-то з моїх знайомих, що надходили в Гарвард, - до Туреччини. Зараз багато університетів проводять співбесіди і в Росії.

У кожного університету є чітке розуміння того, хто йому потрібен. Якщо це магістратура Массачусетського технологічного інституту, то 70 відсотків в класі будуть складати інженери, а 30 - представники інших професій, в тому числі самих незвичайних. Їх, як правило, беруть в третю хвилю надходження.

- Незвичайні - це які?

- Наприклад, на програму MBA можуть зарахувати балерину, щоб в групі були представники найрізноманітніших сфер діяльності. Особливо обдарованим студентам, в яких університет дуже зацікавлений, можуть навіть запропонувати стипендію або пільговий кредит на навчання. А це до 60 тисяч доларів на рік.

- Коли треба вносити плату за навчання? Відразу після співбесіди?

- Плата вноситься після того, як отримано лист про зарахування. Адже треба отримувати студентську візу, а її не дадуть без підтвердження того, що ви самі або хтось за вас оплатить навчання. Тому треба, щоб зараховані могли швидко отримати гарантійний лист про те, що за них є кому платити. Інакше доведеться десь шукати 20 тисяч доларів або 10-15 тисяч євро, щоб перерахувати університету плату хоча б за півроку.

- Програма обіцяє, що майбутнім магістрам оплатять не тільки навчання, а й проживання, харчування, підручники. Цікаво, скільки коштує в Америці койко-місце в гуртожитку вузу?

- Окрема кімната в комфортабельному гуртожитку - близько 800 доларів на місяць. Правда, умови порівнянні з чотиризірковий готель. Ще приблизно 300 доларів треба додати на їжу. Виходить, що супутні витрати - це половина вартості навчання. Квартира дешевше, ніж гуртожиток. У центрі Бостона, наприклад, є цілий будинок, який традиційно знімають тільки студенти Массачусетського технологічного інституту.

- Будь-якому іноземному студентові, який їде в чужу країну, потрібні гарантії особистої безпеки. Як це вирішується в кампусах?

- У кожного університету є власна служба безпеки. У гуртожитках - охорона, після 11 вечора - тиша. Ти можеш не спати, але шуміти забороняється. Спиртне продається з великими обмеженнями. У Массачусетсі взагалі пиво тільки з 21 року і строго по паспорту.

За кампусу постійно їздять на машинах поліцейські дружини і, якщо помічають щось таке, відразу повідомляють електронною розсилкою по всьому університету: «Увага! Помічений чоловік, який поводиться некоректно по відношенню до дівчат! З'ясовуються його ім'я та прізвище! »

- За що студента можуть відрахувати?

- Перш за все за списування. Причому відраховують безжально, навіть за тиждень до закінчення магістратури. За це частіше за інших виганяють студентів зі Східної Європи і з Близького Сходу. Можуть відрахувати за порушення етичних правил: агресію або публічні висловлювання, які обмежують чиїсь права - релігійних, етнічних або сексуальних меншин. Іншими словами, якщо студент демонструє нетерпимість.

- Головна умова держпідтримки для надійшов в західний вуз - робота потім в російській компанії. Якщо немає - штраф чи не в потрійному розмірі. Виходить, випускник може його заплатити і не їхати назад?

- Допускаю, що хтось захоче залишитися в Америці чи Європі, але років через п'ять-шість багато все одно повернуться додому. У Росії більше можливостей знайти цікаву роботу. У світі йде боротьба за таланти, і наша країна вступила в цю боротьбу на правах рівного, створивши програму підтримки навчання росіян за кордоном.

Ірина Івойлова

джерело: "Російська газета"

Вступити в Гарвард або Єль складніше, ніж, скажімо, в МГУ?
А хто проводить тести?
Університети?
Що за теми есе?
А якщо не влаштовують, про це якось повідомляють?
Незвичайні - це які?
Коли треба вносити плату за навчання?
Відразу після співбесіди?
Цікаво, скільки коштує в Америці койко-місце в гуртожитку вузу?
Як це вирішується в кампусах?