Сьогодні все більше жінок починають завчасно готуватися до зачаття і народження дитини - п'ють вітаміни, проходять обстеження у всіляких лікарів-фахівців. Але найчастіше психолог виявляється останнім в списку цих фахівців, а іноді і зовсім в нього не потрапляє. Але ж психологічна готовність до народження дитини не менш важлива, ніж міцне здоров'я ...
Народження дитини принесе багато змін, до яких жінка повинна бути готова. Тобто вона повинна бути готова стати матір'ю, повинна усвідомлено прийняти на себе виконання материнських функцій.
Більшість авторів (Брутман В.І., Батуев А.С., Віннікот Д.В., Мінюрова С.А., Хамітова И.Ю), які досліджують проблему готовності до материнства, вважають, що готовність до материнства формується протягом усього життя . На процес формування впливають як біологічні, так і соціальні чинники, оскільки готовність до материнства має з одного боку потужну інстинктивну основу, а з іншого виступає як особистісне утворення, в якому відбивається весь попередній досвід її взаємин зі своїми батьками, однолітками, чоловіком та іншими людьми .
Милосердова Є. виділяє два основні чинники, що дозволяють визначити психологічну готовність до материнства:
- Ставлення до вагітності.
Найсприятливіший варіант, коли вагітність бажана, приймається з радістю на рівні усвідомлення. Це несе за собою спокійне перебіг вагітності на психологічному і фізіологічному рівні. Така жінка готова до материнства і здатна абсолютно свідомо перенести заради дитини будь-які труднощі і обмеження.
- Поведінка жінки в процесі пологів.
Найчастіше жінка, замість того щоб думати тільки про успішне завершення цього процесу для дитини, про його проблеми та стан, замість того щоб співпереживати малюкові, подумки допомагати і підтримувати його, розуміючи як йому нелегко, жінка повністю перемикається на свої відчуття, на свою власну персону , починає себе жаліти, звинувачувати всіх і вся, думаючи про те, щоб все скоріше закінчилося.
Матвєєва О.В. визначає психологічну готовність до материнства, як специфічне особистісне утворення, що включає в себе три блоки готовності: потребностно-мотиваційний блок; когнітивно-операційний блок і блок соціально-особистісної готовності до материнства.
Потребностно-мотиваційна готовність до материнства має на увазі потребу в материнстві і включає потребностно-емоційний та ціннісно-смисловий компоненти.Потребностно-емоційна готовність до материнства забезпечує позитивне ставлення жінки до вагітності і настрій (без страху) на пологи, емоційно-позитивний образ дитини, бажання піклується про нього, радісно-щасливе ставлення до ролі матері.
В ході проведених досліджень було виявлено, що для жінок з негативним ставленням до вагітності майбутня дитина є джерелом негативних емоцій. Жінки з позитивним ставленням до вагітності говорять про бажання проявляти любов до майбутньої дитини. Материнські почуття у них розвиваються сильніше і не піддаються сумнівам. Вагітність для таких жінок є важливою функцією материнства і характеризується стійким позитивним ставленням до дитини, новим сенсом життя (Безрукова О.М.).
Зміст когнітивно-операційного блоку складають знання жінкою своїх материнських функцій, знання про психофізіологічні особливості в період вагітності, знання про пологи і про особливості виховання та розвитку дітей, уявлення про деякі операції спілкування і взаємодії з дитиною і догляду за ним, знання про грудне вигодовування.
Жінка повинна бути знайома з тими глибинними змінами, які відбуваються в її організмі під час вагітності, як у фізіологічному, так і в психологічному плані, для того, щоб вона змогла зробити все від неї залежне для нормального протікання вагітності, щоб сама майбутня мама відчувала себе емоційно комфортно.
Блок соціально-особистісної готовності до материнства включає розвиток статевої ідентифікації жінки, установки на стратегію виховання дитини, уявлення про важливі для розвитку дитини особистісних якостей матері, позитивне сприйняття своєї батьківської ролі, усвідомлення відповідальності за розвиток дитини і свою материнську позицію, готовність долати труднощі, пов'язані з народженням і вихованням дитини.
Правильна підготовка себе до виконання батьківської ролі включає позитивне бачення материнства - це не погляд на материнство крізь «рожеві окуляри», а це нові можливості для мобілізації свого потенціалу.
Як психологічно підготуватися до зачаття?
Припустимо, Ви точно знаєте, що психологічно готові до народження дитини, у Вас немає ніяких комплексів і страхів, пов'язаних з материнством. У будь-якому випадку, фахівці радять попрацювати над своїм моральним станом - оптимізувати навантаження (як емоційні, так і фізичні), уникати стресових ситуацій, перевантажень на роботі. Жінкам, які готуються до зачаття, можна дати ті ж поради, що і вже виношують малюка - частіше бувати на природі, милуватися прекрасним, слухати приємну музику, займатися улюбленими справами - словом, робити все те, що приносить позитивні емоції.
У питаннях, що стосуються батьківства, жінки частіше, ніж чоловіки , Стають об'єктами психологічного тиску з боку оточуючих. Який би успішною не була жінка в професійній сфері, як би чудово не складалася її особисте життя, якщо вона до певного віком не обзавелася дитиною - більшість людей вважають її «неповноцінною» або нещасною.
У подружок давно є діти, батьки все частіше говорять про те, як хотіли б побавити онуків, знайомі запитують, чи не планується поповнення в сімействі. І начебто сама жінка приходить до думки про те, що «треба». Що це - особиста готовність стати матір'ю або результат «промивання мізків»? Часом розібратися в цьому непросто ...
Як психологічно підготуватися до зачаття?Що це - особиста готовність стати матір'ю або результат «промивання мізків»?