- В яких випадках роботодавець може не відпустити у відпустку при графіку відпусток?
- В яких випадках роботодавець не має права не відпускати у відпустку при графіку відпусток?
- Чим загрожує роботодавцю ненадання відпустки працівникові?
У цій статті ми розглянемо ситуацію, коли роботодавець не бажає відпускати співробітника у відпустку, і з'ясуємо відповіді на питання: • Чи може роботодавець не відпустити у відпустку при графіку відпусток? �� В яких випадках роботодавець не має права перешкоджати відходу співробітника у відпустку? • Чим загрожує роботодавцю ненадання відпустки працівникові?
В яких випадках роботодавець може не відпустити у відпустку при графіку відпусток?
Графік відпусток - важливий документ, який визначає черговість надання відпусток працівникам фірми. При складанні графіка відпусток повинні враховуватися як інтереси роботодавця, так і інтереси працівників.
Звичайно, в першу чергу роботодавець турбується про безперервність і стабільність роботи підприємства. З цієї причини надавати відпочинок співробітникам під час великого завантаження підприємства або відпускати на канікули відразу декількох ключових співробітників не в його інтересах. Однак у працівників є гарантоване законом право на відпустку, і протягом року роботодавець повинен його надати. Тому постійні співробітники все-таки будуть включені в графік, і кожному з них буде призначена дата чергової відпустки.
Але іноді на практиці трапляються ситуації, коли роботодавець з якої-небудь причини не бажає надати відпустку працівнику в закріплений в графіку термін. Чи може він позбавити співробітника запланованого відпочинку? Чи можна не відпустити у відпустку при графіку відпусток?
На перший погляд, без згоди працівника зробити таке не можна. Якщо в організації використовується графік відпусток, то і роботодавець, і працівник зобов'язані його дотримуватися. Правда, роботодавець має право запропонувати співробітникові перенести заплановану відпустку на інший термін. Більш того, щоб виключити порушення нормального ритму роботи організації, роботодавець може перенести термін відпустки навіть на наступний рік. Однак і в цьому випадку буде потрібна згода працівника. Крім того, законом заборонено не надавати відпустку працівнику більше двох років поспіль.
Але не все так просто. Справа в тому, що роботодавець може протягом року коригувати графік відпусток, тобто, по суті, складати і затверджувати новий графік. При цьому в законі закріплено право роботодавця складати графік на свій розсуд (хоч і з урахуванням думки профспілки), а ось прямих вказівок на обмеження роботодавця в можливостях зміни графіка немає. Виходить, що роботодавець може змінити графік протягом року на свій розсуд.
У російській судовій практиці вже були прецеденти, коли суд підтверджував правоту роботодавців, які змінили в графіку відпусток терміни відпустки співробітників більш ніж за два тижні до їх початку. Виходить, що у роботодавця все-таки є деякі можливості не слідувати встановленої на початку року черговості відпусток своїх співробітників.
В яких випадках роботодавець не має права не відпускати у відпустку при графіку відпусток?
Слід пам'ятати, що існує чимало категорій працівників, яким надано право отримання відпустки у зручний для них час. Перерахуємо деякі з них:
- особи, які не досягли 18 років;
- особи з інвалідністю;
- жінки в період до відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами або після нього;
- жінки, які мають двох і більше дітей не старші 15 років або дитину-інваліда;
- одинокі матері або батьки, які виховують дитину без другого з батьків.
Відмова співробітникам вищеназваних категорій в запланованому відпустці, терміни якого вказані в графіку відпусток, неправомірне. Те ж саме справедливо по відношенню до сумісників, працівників навчальних закладів, дружин і чоловіків військовослужбовців, ветеранів праці та деяких інших категорій працівників. Роботодавець не може не відпустити їх у відпустку, як при наявності графіка відпусток, так і без нього.
Що стосується перенесення відпустки, узгодженого з працівником, то тут теж важливо пам'ятати про виключення. Наприклад, особам молодше 18 років не можна відмовити в наданні щорічної відпустки протягом робочого року. Також не можна переносити відпустку на наступний рік особам, зайнятим на роботі з важкими і шкідливими умовами.
Чим загрожує роботодавцю ненадання відпустки працівникові?
У разі, коли роботодавець не надав працівникові відпустку за графіком, працівник відповідно до статті 352 ТК РФ може захищати свої права будь-якими з перерахованих способів. Наприклад, замість звернення до суду працівник може звернутися до державної інспекції праці, адже для цього йому навіть не потрібно попередньої спроби вирішення проблеми з роботодавцем (на відміну від звернення до суду або до комісії по трудових спорах). А вже інспекція праці самостійно виявить порушення трудового законодавства з усіма витікаючими наслідками. Нагадаємо, що штрафи за порушення трудового законодавства для юридичної особи можуть становити від 30000 до 50000 рублів.
Читайте докладніше про графік відпусток в статті >>>
В яких випадках роботодавець може не відпустити у відпустку при графіку відпусток?В яких випадках роботодавець не має права не відпускати у відпустку при графіку відпусток?
Чим загрожує роботодавцю ненадання відпустки працівникові?
? В яких випадках роботодавець не має права перешкоджати відходу співробітника у відпустку?
В яких випадках роботодавець може не відпустити у відпустку при графіку відпусток?
Чи може він позбавити співробітника запланованого відпочинку?
Чи можна не відпустити у відпустку при графіку відпусток?
В яких випадках роботодавець не має права не відпускати у відпустку при графіку відпусток?
Чим загрожує роботодавцю ненадання відпустки працівникові?