При виконанні умов, встановлених гл. 26 Трудового кодексу РФ, працівникам, що поєднують роботу з отриманням освіти, гарантується надання додаткових відпусток і збереження середнього заробітку за період відпустки.
Що собою являє дистанційне навчання
Дистанційне навчання - це навчальний процес, здійснюваний з використанням педагогічних, а також інформаційних і телекомунікаційних технологій (ст. 1 Модельного закону про дистанційне навчання в державах - учасницях СНД, прийнятого в м.Санкт-Петербурзі 16.05.2011 Постановою 36-5 на 36- му пленарному засіданні Міжпарламентської Асамблеї держав - учасниць СНД (далі - Модельний закон)).
Законодавством не передбачено такої форми навчання, як дистанційне (ч. 2 ст. 17 Федерального закону від 29.12.2012 N 273-ФЗ «Про освіту в Російській Федерації» (далі - Закон N 273-ФЗ)).
Дистанційне навчання є освітньою технологією (ч. 2 ст. 13 Закону N 273-ФЗ).
Хто може навчатися дистанційно?
Дистанційне навчання не пред'являє особливих вимог до навчаються. Однак вона має на увазі наявність у працівника інформаційно-телекомунікаційних мереж, наприклад мережі Інтернет. При цьому дане навчання зазвичай вибирають ті, кому складно бути присутнім особисто на навчальних заняттях, в конкретному місці або в конкретний час.
Найбільш часто дистанційно навчання використовується серед:
- працівників корпорацій, які проходять підвищення кваліфікації, перепідготовку і перенавчання в рамках своєї організації, а іноді і не за своїм робочим місцем. Зазначений спосіб навчання може значно скоротити для роботодавця витрати на навчання працівників;
- працівників, які навчаються за свій рахунок, але при цьому не бажають відриватися від роботи;
- працівниць, які перебувають у декретній відпустці або у відпустці по догляду за дитиною.
Відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами робітницям надається на підставі листка непрацездатності, в зв'язку з чим його переривання з метою отримання навчальної відпустки призведе до претензій з боку контролюючих органів (ч. 1 ст. 255 ТК РФ, Лист Роструда від 24.05.2013 N 1 755-ТЗ ). ФСС РФ відмовить у відшкодуванні частини допомоги, що припадає на перерваний період, при цьому утримати у працівниці цю суму роботодавець не зможе.
Для отримання навчальної відпустки час перебування у відпустці по догляду за дитиною останній повинен бути перерваний, а після закінчення навчальної відпустки може бути знову оформлений відпустку по догляду за дитиною.
Перелік професій та спеціальностей середнього професійної освіти, реалізація освітніх програм за якими не допускається із застосуванням виключно електронного навчання, дистанційних освітніх технологій, затверджений Наказом Міністерства освіти та науки Росії від 20.01.2014 N 22.
Чи надається при дистанційному навчанні оплачувану навчальну відпустку?
У загальному порядку навчальні відпустки зі збереженням середнього заробітку надаються працівникам:
- спрямованим на навчання роботодавцем або надійшли самостійно на навчання за мають державну акредитацію програмами бакалаврату, програмами специалітети або програмами магістратури за заочною та очно-заочною формами навчання і успішно освоює ці програми (ч. 1 ст. 173 ТК РФ);
- освоювали програми підготовки науково-педагогічних кадрів в аспірантурі (ад'юнктурі), програми ординатури і програми асистентури - стажування за заочною формою навчання (ч. 1 ст. 173.1 ТК РФ);
- допущеним до соисканию наукового ступеня кандидата наук або доктора наук, в порядку, встановленому Постановою Уряду РФ від 05.05.2014 N 409 «Про затвердження Правил надання відпустки особам, допущеним до соисканию наукового ступеня кандидата наук або доктора наук», зокрема, при наданні виписки з рішення вченої ради про прийом дисертації до захисту і заяви про надання відпустки із зазначенням його тривалості (ч. 2 ст. 173.1 ТК РФ, п. 6 даних Правил);
- успішно освоює мають державну акредитацію освітні програми середньої професійної освіти за заочною та очно-заочною формами навчання (ст. 174 ТК РФ);
- успішно освоює мають державну акредитацію освітні програми основної загальної або середньої загальної освіти за очно-заочною формою навчання (ст. 176 ТК РФ);
- що поєднують роботу з навчанням по які не мають державної акредитації програмами бакалаврату, програмами специалітети, програмами магістратури, освітніми програмами середньої професійної освіти, основного загального або середньої загальної освіти за очно-заочною формою навчання, якщо надання даного навчального відпустки передбачено колективним або трудовим договором (ст. ст. 173, 174, 176 ТК РФ).
Також в деяких випадках роботодавець надає навчальні відпустки без оплати, наприклад, працівникам, які навчаються за очною формою навчання по мають державну акредитацію програмами бакалаврату, специалітети або магістратури, для проходження проміжної атестації, для підготовки і захисту диплома та здачі підсумкових державних іспитів (ст. 173 ТК РФ).
Працівники, які проходять навчання дистанційно, володіють всіма правами та обов'язками навчаються за відповідною формою отримання освіти, за умови здійснення ними навчального процесу (за винятком окремих занять) і всіх видів атестації (ст. 25 Модельного закону).
Таким чином, оскільки ТК РФ не встановлено обмежень у частині надання гарантій працівникам, що поєднують роботу з отриманням освіти, в залежності від освітніх технологій, що застосовуються освітньою організацією, то, на нашу думку, працівник, який проходить навчання дистанційно, має право на навчальну відпустку, в тому числі оплачувану. Якщо працівник проходить навчання по які не мають державної акредитації освітніх програм, навчальний відпустка надається, якщо даний вид, форма освіти передбачені колективним або трудовим договором.
Навчальна відпустка надається працівникові при отриманні освіти відповідного рівня вперше і (або) спрямованому для отримання освіти роботодавцем відповідно до трудового або учнівським договором, укладеним між працівником і роботодавцем в письмовій формі (ст. 177 ТК РФ).
Для отримання навчальної відпустки працівникові слід подати роботодавцю довідку-виклик, форма якої затверджена Наказом Міністерства освіти та науки Росії від 19.12.2013 N 1368 «Про затвердження форми довідки-виклику, що дає право на надання гарантій і компенсацій працівникам, що поєднують роботу з отриманням освіти» (ст. 25 Модельного закону).
Ю.С. Барикіна
Хто може навчатися дистанційно?