Більш ніж в 50 країнах світу і перш за все в Європі діє дворівнева система вищої освіти. Вузи щорічно випускають зі своїх стін в «професійну» життя бакалаврів і магістрів. Правомочний питання - звідки ж, в такому разі, беруться фахівці? Теж з вузів і навіть можуть потім стати магістрами, як і бакалаври. Щоб остаточно не заплутатися, чим відрізняється бакалавр від фахівця, заглянемо в історію.
Походження понять «спеціаліст» і «бакалавр»
Бакалаври з'явилися ще в середні століття в Східній Європі, вже тоді це поняття відносилося до студентів університетів, які досягли якоїсь ступені майстерності, ступеня. Одна з версій походження слова «бакалавр» зводиться до того, що досягли цього ступеня, вручали плід лавра, і звучало це як «bacca lauri». Термін «спеціаліст» в свою чергу відноситься виключно до радянського простору. Дипломованим фахівцем назвався, та й зараз називається людина, яка отримала диплом про вищу освіту з конкретної спеціальності. У більшості країн пострадянського простору, в тому числі в Росії та на Україні ступінь «спеціаліст» вже скасовано. Таким чином, можна сказати, що основна відмінність бакалавра від фахівця криється в термінах: бакалавр - це вчений ступінь, фахівець - кваліфікація.
Відмінності підготовки бакалаврів і спеціалістів
- Чим відрізняється бакалаврат від специалітети, так це термінами навчання. Бакалавра належить просидіти за партою всього 4 роки, в той час як фахівця 5-6 років в залежності від спеціальності.
- Перші два роки майбутні бакалаври і майбутні фахівці навчаються за однією програмою, поділ починається на третьому курсі. У той час як бакалаври продовжують вивчати предмети широкого профілю, фахівець переходить до вузькопрофільних дисциплін.
- Різниця між бакалавром і фахівцем після закінчення вузу полягає в тому, що фахівець отримує диплом за своєю спеціальністю, а бакалавр про загальну вищу освіту.
- Бакалавр і фахівець можуть продовжити навчання в магістратурі. Але для бакалавра-магістра і спеціаліста-магістра різниця полягає в тому, що перший формально продовжує здобувати вищу освіту і може це робити на бюджетній основі , А для фахівця - це другу освіту, в будь-якому випадку платне.
Виходить, що відповісти на питання, що вище бакалавр або фахівець практично неможливо. І той і інший здобули вищу освіту, і той і інший можуть працювати за професією. До плюсів вибору на користь бакалавра можна віднести можливість обміркувати вибір спеціалізації. Наприклад, закінчивши ВНЗ можна почати працювати і вже в залежності від сфери діяльності зробити вибір в магістратурі. Спеціаліст ризикує, отримавши спеціальність, так і не знайти їй застосування на практиці.
Очевидним плюсом ступінь бакалавра буде для студента, який збирається їхати за кордон, оскільки диплом бакалавра - уніфікований стандарт. У той же час при прийомі на роботу в Росії або на Україні ступінь бакалавра оцінюється неоднозначно - це мінус. Багато роботодавців сприймають таку освіту як незавершене, на зразок про все і ні про що одночасно. У свою чергу європейські та американські роботодавці з ентузіазмом приймають бакалаврів в співробітники з перспективою навчання «під себе».
З усього вищесказаного можна зробити висновок, що вибираючи вищу освіту - спеціаліст або бакалавр, потрібно в першу чергу орієнтуватися на свої особисті плани. мрієте про роботі закордоном або про якнайшвидшу економічної самостійності, тоді бакалаврат, ще в старших класах визначилися зі спеціальністю - очевидно, специалитет.
Правомочний питання - звідки ж, в такому разі, беруться фахівці?