Причини двійок. Розумники погано вчаться, тому що їм не вистачає уваги і впевненості в собі
Сіутація, коли дитина розумний, а вчиться погано, дуже поширена. Тому ми вирішили розібратися в усіх причини цієї проблеми. А допомогли нам у цьому психолог Психологічного центру ALTERA Ірина Колесник та сімейний психолог, дитячий психотерапевт Наталя Дмитришена.
ДИТИНА НЕ ЦІНУЄ СЕБЕ
Найпоширеніша причина, по якій розумні діти отримують двійки, - це їх низька самооцінка. В цьому винні найчастіше якраз їхні батьки. Особливо ті, які критикують за найменші промахи, не довіряють виконувати ніякі доручення і не дають висловлювати свою думку навіть в найпростіших побутових ситуаціях. В результаті дитина боїться діяти і приймати рішення, адже знає, що якщо не зробить все на "5+", то отримає чергову "порцію" критики. Як виправити такий стан справ?
ПОХВАЛА І "СКАРБНИЧКА" УСПІХІВ. По-перше, частіше хваліть дитину за будь-яке досягнення, нехай навіть воно ніяк не пов'язане зі школою. До того ж хваліть не стільки за результат, скільки за докладені зусилля. А щоб школяр сам повірив в те, що у нього дійсно багато чого виходить, можна зробити т.зв. скарбничку успіхів. Туди потрібно щодня класти записочки з описом його перемог за день. До речі, записки повинен писати і дитина, і його батьки. Тоді він буде бачити, що вони вміють не тільки його критикувати, але і бачать в ньому щось хороше.
БІЛЬШЕ САМОСТІЙНОСТІ. По-друге, допоможіть дитині стати більш самостійним. Припиніть стояти над ним, поки він робить уроки, залучайте до обговорення сімейних питань, а також "навантажите" його домашньою роботою. Також складіть разом з ним графік дня і навчіть правильно розподіляти свій час. Це буде для школяра сигналом того, що його сприймають як дорослого і рівноправного члена сім'ї.
КРУЖОК НА ДОПОМОГУ. По-третє, знайдіть чаду гурток. Додаткова можливість розкрити свій потенціал, крім школи, теж допоможе йому відчути себе впевненіше.
ВІДЧУВАЄ СЕБЕ пупом землі
Завищена самооцінка теж може привести до поганої успішності. Нею "страждають" розпещені зайвої опікою і матеріальними благами діти. Вони звикли, що до них ставляться як до скарбу і все вирішують за них, тому, коли не бачать такого ставлення в школі, виявляють агресію і "ламаються". Крім того, такі школярі звикли отримувати все і відразу, тому у них пропадає мотивація терпляче чогось досягати, в тому числі і успіхів в школі.
Заохочувати нематеріальних. Насамперед батькам потрібно перестати задаровувати дитини подарунками з приводу і без. Поступово переходите на нематеріальні заохочення будь-яких його успіхів. Це допоможе відновити емоційний контакт з ним (в таких сім'ях він, як правило, порушений). Тоді стане легше домовлятися і, відповідно, вирішувати проблеми в навчанні.
"Вимикати" БАТЬКІВ. Також улюбленця варто навчити бути самостійним і терплячим, а також покладатися тільки на свої сили. Тому покладіть на нього якісь обов'язки по дому і віддайте на гурток, де матеріальний статус не має ніякого значення, а все досягається лише працею (наприклад, спорт).
ВСТАНОВЛЮЄМО ПРАВИЛА. Ще одна порада - мамам і татам теж варто почати змінюватися, навчившись відмовляти дитині в його примхах. Головне в цій справі - не допускати, щоб сьогоднішнє "ні" стало завтрашнім "так", інакше успіхів у перевихованні не добитися.
ДВІЙКИ - ЦЕ ПРОТЕСТ
Проблеми з навчанням виникають і тоді, коли школяр не бачить інтересу до себе з боку батьків. Така ситуація може виникнути в сім'ях, де мамам і татам доводиться багато працювати. Тому спочатку дитина намагається звернути на себе увагу хорошими оцінками і досягнень. Але коли бачить батьківську байдужість, то починає протестувати і закидає навчання. На жаль, як кажуть психологи, такий метод залучення уваги дійсно працює. Є й протилежна ситуація, в якій може виникнути такий протест: коли батьки цікавляться тільки навчанням і оцінками дитини, забуваючи про його внутрішній світ. Тоді у нього в голові формується установка: "Я ненавиджу школу, адже через неї мене перестали любити". Ну а вихід з двох ситуацій один: потрібно відновлювати емоційний зв'язок з дитиною.
ШЕПТАЛКІ І ТАБУ НА ШКОЛУ. Зайняті батьки повинні почати проводити з ним якомога більше часу. Якщо, наприклад, навіть у вихідні не виходить, то для того, щоб побути разом, можна навіть прогуляти разом школу в будній день. Ще хоча б раз в тиждень можна влаштовувати розмови-шепталкі. Нехай це буде вашою загальною сімейною традицією. Під час цих розмов якомога докладніше розпитуйте дитину про те, що у нього сталося за тиждень і цікавтеся всілякими деталями. Це продемонструє йому ваш інтерес. Всі ці поради підійдуть і батькам, яких цікавить тільки навчання, але з одним застереженням: проводячи час зі школярем, потрібно на пару годин або навіть не весь день забути про таке слово як школа.
[Education1]
нецікаво ВЧИТИСЯ
Ще одна причина поганої успішності розумників і розумниць - їм нецікаво вчитися, тому вони просто перестають це робити. Чому так відбувається?
БІЛЬШЕ ПРАКТИКИ. Сучасні діти прагматичні, тому часто не розуміють, навіщо їм просто так накопичувати навчальний матеріал. Через це вони і втрачають інтерес до предмету. Тому батьки повинні організовувати якомога більше цікавих заходів, в яких їхні діти зможуть застосувати отримані знання. Наприклад, це можуть бути мовні табори, гуртки а-ля "Юний хімік" і т.д.
ШУКАЄМО КОНКУРЕНТІВ. Ще розумний школяр може втратити інтерес до навчання, коли поруч з ним знаходяться слабші за рівнем знань діти. Природно, таку дитину потрібно оточити "суперниками": наприклад, перевести в ліцей або гімназію, де йому доведеться тягнутися до загальної високій планці. Крім того, можна попросити вчительку знайти додаткове застосування його здібностям. Наприклад, він може малювати профільні стінгазети з дохідливими поясненнями по якійсь темі.
Розвантажувати ЧАДО. І остання причина - пересичення навчанням. Це трапляється з тими дітьми, яких "напихали" знаннями з раннього дитинства. Вони продовжують тягнути навантаження в початковій школі, щоб дорослі були задоволені ним. А ось коли переходять в середню школу, то можуть і зовсім закинути навчання (в цьому віці авторитет дорослих стає значно нижче). Адже навчання стає ще складніше, та ще й вільного часу ні на що, крім неї, не вистачає. У такій ситуації варто на час зменшити частоту відвідування гуртків, а також знайти предмет-"улюбленець" і почати розвивати інтерес до нього. Тоді навчання почне приносити хоч якусь радість, і це допоможе відновити бажання вчити інші предмети.
"ДОПОМОГЛИ В НАВЧАННІ ШАХИ"
Тетяна Урда: "Вчитися без трійок моєму Васі заважали лінь, відсутність амбіцій і непосидючість. Хоча я знала (і це підтверджували вчителя), що йому це під силу. Щоб вирішити цю проблему, ми зробили цілий комплекс заходів. Так, щоб розвинути в сина посидючість, я віддала його на шахи. Він допомогли йому стати терплячим, уважним, розвинули стратегічне і логічне мислення. Крім того, підвищили його самооцінку. Адже, перемагаючи, Вася отримував підтвердження своїх здібностей. При цьому ми з чоловіком намагалися показати йому, що пишаємося їм і віримо в його з ли. Це дуже важливо, тому що дитині в силу свого віку складно оцінити себе по гідності. Наприклад, я підштовхувала Васю до участі в олімпіадах і конкурсах. Так, він не займав призові місця, але те, що він може змагатися з найсильнішими і справлятися зі складними завданнями, розвинуло в ньому азарт і прагнення рости.
Нарешті, не останню роль в моїй боротьбі з трійками і лінню зіграло вміння домовлятися з сином. Адже у будь-якого школяра є мрія, і на цьому можна зіграти. Я, наприклад, часто говорю йому так: виконаю твоє бажання, якщо доб'єшся таких-то результатів. При цьому важливо ставити посильні завдання, щоб не відбити охоту що-небудь робити ".
Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram
Як виправити такий стан справ?Чому так відбувається?