- Що таке шевелёнка
- Чим більше фокусна відстань об'єктива, тим легше зіпсувати фотографію смаз!
- Загальне правило для тих, у кого немає штатива, але хочеться уникнути шевелёнкі
- Якщо ви фотографуєте рух, загальна формула витримки початку шевелёнкі не працює!
- Помилки при фотозйомці руху
- Композиція при зйомці рухомих об'єктів
Навіть якщо ви прекрасно засвоїли правила вибору експозиційних параметрів і закон третини, в деяких випадках, вам не вдасться отримати гарну фотографію. Давайте разом розберемо деякі типові помилки початківців фотографів.
Що таке шевелёнка
Як правило, змащений кадр виходить, коли під час зйомки чергового кадру ви, або автоматика вашого фотоапарата встановили довгу витримку.
При фотографуванні з довгою витримкою дуже важливо, щоб весь час,
коли затвор фотоапарата відкритий, фотокамера й об'єкт були нерухомі
Цього можна домогтися, якщо ви постійно, особливо спочатку вашого захоплення цифрової фотографії, будете стежити за тим як ви тримаєте фотоапарат .
Однак, при великій кратності зума (великій фокусній відстані об'єктива) змащені кадри - так звана шевелёнка - виходять навіть при порівняно короткій витримці.
Чим більше фокусна відстань об'єктива, тим важче отримати несмазанний кадр. Наприклад, для об'єктива з фокусною відстанню 250мм шевелёнка може вийти вже при витримці довше 1/250 сек. Так, що іноді штатив або жорстка опора просто необхідні.
Чим більше фокусна відстань об'єктива,
тим легше зіпсувати фотографію смаз!
Причина криється в вугіллі зору об'єктива-УЗО. Припустимо, що ваша камера під час зйомки випадково перемістилася всього на два градуси або на два міліметри - тут особливої різниці в одиницях виміру немає - головне наявність випадкового переміщення фотоапарата. На схемі переміщення об'єктива камери позначено Х 1, а переміщення картинки на матриці позначають Х 2. Що довша фокусна відстань об'єктива зображення на матриці фотоапарата зміститься набагато більше, ніж при широкоугольном (короткому) об'єктиві! Відповідно і змазування фотознімку при однаковому випадковому фотоапарат потрапляє буде помітно більше!
Загальне правило для тих, у кого немає штатива, але хочеться уникнути шевелёнкі
ВИТЯГ
початку
ШЕВЕЛЁНКІ =
1
___________________________
_____________
ФОКУСНА
ВІДСТАНЬ
ОБ'ЄКТИВА
Якщо ви фотографуєте рух,
загальна формула витримки початку шевелёнкі не працює!
Але, якщо ви знімаєте з довгою витримкою, а ваш фотоапарат нерухомий, змазування кадру все одно можливо, якщо в кадрі присутній рух!
Нерухомий об'єкт у кадрі чіткий, повіжний - вийшов змазаним, хоча зйомка проводилася нерухомою камеру зафіксовано на штатив.
В цьому випадку, формула ВИТРИМКИ початку ШЕВЕЛЁНКІ (вище) не працює! В цьому випадку витримка початку шевелёнкі підбирається досвідченим шляхом: чим швидше рухається об'єкт, тим коротше повинна бути витримка.
Помилки при фотозйомці руху
Щоб "заморозити" швидкий рух в кадрі, ви повинні встановити коротку витримку. Так що якщо не хочете возитися з експозиційними параметрами, замість режиму AUTO встановіть режим сцени - SCN і виберіть сцену «Спорт / рух» . А якщо ваш фотоапарат дозволяє вибрати режим пріоритету витримки , То краще встановити цей режим. Витримку вибирайте в залежності від фокусної відстані об'єктива.
Іноді, при зйомці швидко рухомих об'єктів, змащений кадр виходить навіть при досить короткій витримці. Вся справа в відносності руху.
Змазування вам гарантовано якщо ви знімаєте мчить автомобіль, перпендикулярно його траєкторії - автомобіль в'їжджає в кадр з одного боку і виїжджає з противоположенной. Вам потрібно змінити ракурс зйомки так, щоб перпендикулярна складова швидкості зменшилася до необхідного значення. Наприклад знімати автомобіль, що рухається не збоку, а під деяким кутом, наприклад ¾ від 90 °. Гарний ефект руху можна отримати змусивши змазування картинки працювати на нас. Для цього треба використовувати так звану фотозйомку з проводкою. Хто вже читав мої безкоштовні книги, знають про що йде мова ...
Підкресліть динаміку руху фотозйомкою з проводкою
Композиція при зйомці рухомих об'єктів
Хочу звернути вашу увагу ще на одну особливість зйомки рухомих об'єктів. Подивіться уважно на фотографію автомобіля, що рухається вище.
Фотозйомкою з повідця ми підкреслили швидкість автомобіля, експозиція і баланс білого начебто теж нормальні. АЛЕ, щось в цій фотографії все-таки не так ...
А ви зваметілі, що автомобілю нікуди їхати! Перед ним кадр закінчується - ззаду більше вільного місця, ніж попереду! Це теж слід враховувати при зйомки рухомих об'єктів - попереду, по траєкторії руху об'єкту зйомки залишайте совбодного місця більше, ніж ззаду.
При фотографуванні рухомих об'єктів, залишайте більше вільного місця там
куди рухається об'єкт, що знімається, все-одно фотографуєте ви машину,
велосипедиста, спортсмена або біжить дитини!