Інтерв'ю з головним масажистом головної сцени країни Борисом Праздникова
28 березня Великого театру виповнилося 240 років. Перша думка була привітати зі святом Бориса Праздникова - така ось приємна тавтологія. З головним масажистом головної сцени країни, на якого всі балетні просто моляться, «Експрес газета» дружить багато років. Але, каюсь, з привітаннями я запізнилася. А коли набрала знайомий номер, несподівано з'ясувала: легендарний майстер в театрі більше не працює.
Уявити це було неможливо: Борис Бакіровіч 42 роки лікував виснажені спини і кінцівки цілим поколінням артистів, і не тільки їм. Галина Уланова, Ольга Лепешинська, Майя Плісецька, Юрій Григорович. У числі його клієнтів - художник Ілля Глазунов, екс-губернатор Підмосков'я Борис Громов, бізнесмен Анзорі Кікалішвілі. А ще депутати Держдуми, члени уряду, олігархи, зеки ... З-за океану спеціально на сеанс приїжджала Сінді Кроуфорд - на знак вдячності на фото збіглим розчерком: «Борис, ти кращий!» «Все хворіють!» - резонно зауважив на це легендарний костоправ.
Напросилася до нього на зустріч і через всю Москву лечу в підмосковний Гжель, де Свят живе-поживає в рубаною будинку з ганком. Влаштувавшись в кріслах-гойдалках на веранді, під чай з лимоном, поданий у високих гжельских келихах, ми говорили про все на світі, що пов'язано з театром. Розмова виходив на не надто веселі і святкові теми.
- Розумієш, я не міг там більше працювати - ставлення до співробітників стало брутальним. Колишній гендиректор Анатолій Іксанов - найгірший директор, якого я коли-небудь знав, а мені, повір, є з чим порівнювати: вісім керівників за мій вік змінилося, - басить Свят. Потім струшує попіл з сигарети і комусь телефонує:
Борис СВЯТ з примою-балериною Большого театру, нині завтрупою Галиною СТЕПАНЕНКО. Фото з сайту Borisprazdnikov.ru
- Сергій? Під'їжджай. Розкажеш, що наболіло.
Борис Бакіровіч пояснює: «З Сергієм Івановим ми 12 років працювали разом і разом вирішили піти. Сергій - мій учень, дуже талановитий. Півтора місяці тому у нього син народився, а зарплата, яку нам платили, - просто сміх: 16 тисяч. Раз на три місяці квартальні набігали - тисяч 15 - 20. Була ще річна премія, але з приходом нового директора - Урина її прибрали. Зате для його дружини спеціальну посаду придумали: завідуюча репертуарної політикою. Такого раніше не було.
Ось ще показово. Два роки тому я відзначав своє 70-річчя і 40 років роботи в театрі. І що ти думаєш? Нічого. Ніякої подяки. Потім стараннями Галі Степаненко, завідуючої балетною трупою, мені премію дали - дві тисячі рублів.
Під'їжджає Іванов, знайомимося. Він згадує гастрольні тури, в які масажисти і мануальщики відправлялися, маючи в запасі лише масло для масажу, зеленку і йод. Сергій згадує: «Якось полетіли до Америки. Поїздка велика - 44 дня, дуже важка. На випадок травми для заморозки потрібен хлоретил. А де його брати? Заступник директора Гетьман знайомить мене з якимось дядьком, каже, це професор з Гарварду, він допоможе. А той умова ставить: сфотографуватися з дівчатами. Я до балеринам - благаю їх попозувати. Хоча перед виходом на сцену балетні ніколи цього не роблять - прикмета погана. Нарешті придбав два бульбашки. Але професор хитрий, каже: «Давай тепер ти мене з Машею Александрової сфотканная». Після цього я ще пляшечку роздобув.
Зараз продовжують на всьому економити. Раніше на гастролі виїжджали - п'ятизірковий готель, все включено. А в останній раз, це 2014 рік був, поїхали в США на три тижні - готель без харчування. У театрі теж не годували. Далі по 300 баксів. Але для Америки це мало. Добре, хлопці знайшли якусь дешеву кафешку.
Сергія ІВАНОВА майстер називає своїм кращим учнем
- Чому так виходить: Великий театр - вітрина країни, але, говорячи про нього, найчастіше згадують нескінченні скандали?
- По-перше, там купа можливостей для злодійства. Подивися, скільки на афіші спонсорів зазначено. Є піклувальна рада. І квитки продають по сто з гаком тисяч рублів. А зарплати у більшості артистів, а тим більше у обслуговуючого персоналу, копійчані. Куди йдуть всі ці гроші?
Період Іксанова - це розвал Великого театру. При ньому провели реконструкцію, розтративши 90 мільйонів рублів. Хтось був покараний? Ніхто.
Микола Цискарідзе завжди відчував потужну підтримку. Фото з сайту Tsiskaridze.mybb.ru
- Микола Цискарідзе першим заявив, що всі дорогі матеріали в театрі підмінили дешевинкою.
- Там всюди пластмаса, покрита позолотою. Репетиційні зали зробили - партнерку неможливо підкинути. Поліклініка теж бездарне іксановское спадщина. Мало того що вона погано оснащена, так ще розташована через вулицю, по який артист після репетиції, весь в поту, повинен пройти. Закрили баню в театрі - ще Волочкова піднімала це питання.
Упав загальний рівень підготовки артистів. До мене нещодавно соліст з оркестру привозив дружину. Каже: «Боречка, ну що відбувається? Заходжу в яму - кругом бездарні молоді люди, звідки вони? »Стали згадувати: раніше, коли в балеті« Спартак »головний герой на сцену виходив, весь зал в такт музиці тупотів - Театральна площа тряслася! А зараз соліст ледве-ледве ногами перебирає. Техніки немає.
Що сьогодні коїться в спектаклях, зрозуміти неможливо. Багато запрошених режисерів, які ставлять якісь пантоміми. Артисти у них повзають по сцені, наче черв'яки в банці.
Зараз замість Сергія Філіна на посаду директора балетної трупи прийшов Махар Вазієв. Так ось перше, що він зробив після призначення, - наказав всім артистам репетирувати в однакових трико. Вирішив, це найголовніше.
- До речі, в історії з Пугач дехто називав підбурювачем Миколи Цискарідзе.
- Коля Цискарідзе там ні до чого. Єдине - він просив, щоб дівчинці цієї, Анджеліні Воронцової, дали партію в «Лебединому». Він працював з нею і вважав її дуже талановитою. А Філін заперечував. Тоді в справу втрутився Павло Дмитриченко - він любив Анжеліну. Хотів просто побити, але той, кого він попросив це зробити, проявив ініціативу з кислотою. Паша тут не винен. Цей конфлікт розділив трупу навпіл.
На пам'ять про російському масажиста-віртуоза Сінді КРОУФОРД відвезла в США спрацьований гжельскими майстрами штоф. Фото з особистого архіву Бориса Праздникова
- Борис Бакіровіч, а давайте ще поговоримо про артистів. Ось згадана вами Анастасія Волочкова - ви якою її запам'ятали?
- Вона перший раз до мене з мамою прийшла. Відчинила двері кабінету ледь не ногою, але я її не впустив, був зайнятий. Їй це дуже не сподобалося. Але коли ми полетіли на гастролі до Вашингтона, де Волочкова танцювала в «Лебединому озері», вона попросила мене поставитися до неї уважніше. Попрацювати з нею. Я попрацював. Вона хоч би віскі мені за це купила. Ходимо по дьюті-фрі, Настя кошик пляшками набиває, але я свою так і не отримав.
Чому Великий театр з нею розлучився? Трупа її не дуже любила. Так вона і сама розуміла, що перспектив у неї тут немає. Вона ж самостійна, гроші на концертах стала заробляти, а багатьом це не сподобалося.
- Настя дійсно важкувата для балету?
- Так. Пластика у неї чудова, але ж її ще підняти треба. Якщо Плісецька, Максимова як пушинки були, то тут хлопці спини собі зірвали. До речі, мені здається, вона груди собі накачала - груди адже у дорослих жінок не росте? Дивишся на неї по телевізору і думаєш: «Господи боже мій».
- Ще одна швидко згасла зірка Великого - Микола Басков. Він до вас теж на масажний стіл потрапляв?
- На масажний не потрапляв, але ось за обідній вперед мене рвався. Я в буфеті зазвичай все без черги брав - у мене ж завжди на прийомі люди. І ось цей кадр - він тільки з'явився в театрі, став обурюватися: «А чому ви його обслуговуєте?» Йому наші хлопці пояснюють: мовляв, Тамерлан тобі мізки знесе, ти з ним не зв'язуйся! Тамерланом мене звали за те, що я ходив в кімоно з вишитим півмісяцем, з відкритими грудьми - вид був такий, що багато хто побоювався. Басков після цього теж не виступав.
Його в театр Геннадій Селезньов притягнув - він тоді був спікером Держдуми. Це давня практика. Колись Галя Брежнєва так само Борю Буряце в трупу прилаштувала. Пам'ятаю, вдома у неї п'ю коньяк з склянки, а там камені. Я подумав, баба якась намиста розсипала. А це, виявилося, діаманти. Бориса ж потім засудили за спекуляцію.
Анастасія ВОЛОЧКОВА досі всіх лякає феноменальною розтяжкою. Фото Марини Волосевич / «Комсомольська правда»
- Впливові покровителі у балетних - так завжди було заведено?
- Завжди. Взяти Настю Винокур - вона слабка балерина, але тато спонсорував її заняття і на Філіна впливав, тому Настя десь там виступала. До неї були внучка Горбачова Ксенія, внучка Андропова Тетяна. Ще була дочка Хазанова Аліса - воот з таким сколіозом. Слава богу, вони всі пішли. І зараз з'являється молодь, яку хтось активно проштовхує. Яким чином, краще не говорити, добре?
Опікати потрібно тих, хто дійсно талановитий, інакше задавлять. Я свого часу взяв під крило Колю Цискарідзе. Коли він прийшов після училища, скромний грузинський хлопчик, то був зовсім один. І ми - я, концертмейстер, гример і костюмер - стали його командою. Він, бувало, приїжджав на день-два до мене сюди, в село - відсипався, їв шашлик, парився в лазні. Я вважаю, Цискарідзе сьогодні повинен бути головним балетмейстером Великого театру. Він м'який, тактовний. Дуже грамотний, з ним можна було б створювати цікаві вистави. Але він бачив всю дурь, яка відбувається тут, і не став мовчати. Його відтіснили і поставили Яніна.
- Того самого, який недавно потрапив в порноскандал? На відео, котрий розійшовся по Мережі, - справжня оргія. Борис Бакіровіч, ось що за звичаї панують в храмі мистецтв? Часто говорять про нетрадиційні стосунки - це дійсно широко практикується?
- Ці справи ще з балетного училища йдуть. Педагоги хлопчаків всюди ляскають: «Попочка підтягни». А дитина десяти років - він що розуміє. Я одному порадив: буде тебе чіпати - смикни його по руці. Але не всі наважуються. Зустрічаються в училищах і дівчата-лесбіянки. Це все витрати замкнутих колективів.
- Кажуть, серед балерин не буває подруг.
- Подруг немає - є коаліції. Особливо десь в кордебалет. Раніше була просто заздрість. Сьогодні - стервозність. Скло в пуанти не вставляти - зате за кулісами шепочуться, психологічно тиснуть на неугодних.
- Ще ходять розмови, що все балетні жменями ковтають знеболююче, підсаджуються на транквілізатори і алкоголь.
- Це не правда. Якось в Бразилії на гастролях хлопці марихуани покурили. У багатьох почалася блювота, мене притягли - ледве відкачали. Але це був єдиний випадок. У балеті не існує наркоманії. Педерастія є, а цього немає.
- Розкажіть, як балеринам вдається підтримувати форму. Секретна дієта?
- Немає жодних дієт. В училищі педагоги і батьки строго стежать за тим, щоб балерини не поправлятися. Але коли вони в театр приходять - відриваються. Коли ми виїжджали на гастролі, на сніданок мої дівчатка тягнуть - мама дорогая! Тарілки більше, ніж у мене, тістечко і морозиво на десерт. І ще примудряються яйця варені в сумочку запхати. Але стримувати їх не можна, тому що балет - це божевільна навантаження.
- А як же знаменитий рада Майї Плісецької «не жерти»?
- Після репетиції Плісецька часто приходила до мене: «Боречка, чайку?» Схрупает штук п'ять-сім шоколадних цукерок. А якщо є ковбаска, то це взагалі свято. Я завжди намагався тримати для неї кінську домашню ковбасу - кази, енергетично дуже цінну і калорійну. Якось Майя Михайлівна попросила купити їй додому цій ковбаски. Принесла, поклала в холодильник. Але тут її побачив Родіон Щедрін і як закричить: «Майя, прибери, прибери це!» І вона принесла її назад - тут їла.
- На тематичних форумах балетні діляться: за день до зважування п'ють фурасемид - сечогінний, щоб схуднути.
- Про фурасемид я тобі інше розповім. В середині 80-х я працював в Інституті краси на Калінінському проспекті - поєднував з Великим театром. І у мене обслуговувалися 26 валютних повій. Всі красиві, освічені. І теж мріяли схуднути. Але вони чомусь не знали, що фурасемид - сечогінний. Вип'ють його, ввечері збираються на роботу - і через набряків не можуть чоботи застебнути. Прилітають до мене: по п'ять-шість дівок одночасно сиділо. Я масажував їм ноги, після чого чоботи вільно надягали. Вони у мене в кабінеті шмотки один одному продавали. Роздягнуться до трусів - їм до лампочки. На чотирьох весіллях я погуляв - дівчата за іноземців заміж повиходили.
Поради метра: завжди у відмінній формі
* - Якщо півгодини займатися біля верстата, як балерини, - целюліту не буде, і м'язи підтягнуться, - каже Борис Свят. - В якості опори можна використовувати стіл, ручку дверей або шафи. Кожен день робіть махи ногами, розтяжку, нахили, присідання.
* Щоб прибрати животик, контролюйте обсяг споживаної рідини. Порахуйте всі, що випили-з'їли за день: воду, чай, кава, компот, суп. Пописав в баночку, визначте об'єм сечі. Якщо прихід рідини, умовно кажучи, літр, а вихід 700 грамів, то 300 грамів м'язи всмоктують, як поролон. Якщо з'явилася рихлість, тіло труситься, значить, порушені обмінні процеси. Варто поменше пити і перевірити нирки.
* Окремо скажу про здоров'я хребта. Візьміть в звичку: прокинулися - і на перекладину, «розтягувати» його. Через п'ять-десять хвилин відпочиньте. І ще повисіть. Про серйозні проблеми зі спиною говорять різкі болі або оніміння. У цьому випадку відразу ж звертайтеся до мануального терапевта. Бійтеся шарлатанів, яких в нашій справі неміряно. І в фітнес-клуб без ради з фахівцем не поспішайте.
Привілей на звеселяння
Появою Великого театру ми зобов'язані князю Петру Урусову, власнику приватного розважального закладу, який в 1776 році отримав «привілей» Катерини II на утримання вистав, маскарадів, балів та інших розваг. Театр почали зводити на правому березі річки Неглинки. Але не вберегли - в 1853 році він згорів. Велична будівля з бронзової квадрига роботи Петра Клодта розгорнуло масивні двері в жовтні 1856 го - 160 років тому.
І що ти думаєш?А де його брати?
Куди йдуть всі ці гроші?
Хтось був покараний?
Каже: «Боречка, ну що відбувається?
Заходжу в яму - кругом бездарні молоді люди, звідки вони?
Ось згадана вами Анастасія Волочкова - ви якою її запам'ятали?
Чому Великий театр з нею розлучився?
Настя дійсно важкувата для балету?
До речі, мені здається, вона груди собі накачала - груди адже у дорослих жінок не росте?