- Дощ і круговорот води в природі
- Причини дощу (утворення опадів)
- Висхідні руху повітря
- Наявність в повітрі водяної пари, в кількості, достатній для утворення дощу
- Наявність піднесених форм рельєфу
- Зустріч теплих і холодних повітряних потоків
- Такі різні хмари
- Прилади, якими вимірюють дощ
- дощові рекорди
Дощ - найпоширеніший різновид атмосферних опадів. Ще в молодших класах учням розповідають, звідки береться дощ. Але, незважаючи на доступність вчительських пояснень, залишається багато незрозумілих «чому». Наприклад, чому маленьке хмара здатне вилити потоки зливи, тоді, як чорні хмари проходять повз, навіть не березневі? Чому краплі бувають різних розмірів і як вони формуються ?
Дощ і круговорот води в природі
Кругообіг води в природі
Все починається з тепла. Сонячна енергія змушує воду випаровуватися з поверхонь океанів, озер, морів, річок, інших водойм, грунту і навіть рослин. Перетворюючись на пару, вона піднімається в повітря. Сила вітру прискорює процес. Маленькі водні частки не відчутні. При високій вологості (особливо в тропічній зоні) можна помітити, як бульбашки кружляють навколо, не опускаючись, а навпаки, прагнучи вгору.
Причини дощу (утворення опадів)
Кліматологія і метеорологія - науки, прямо зацікавлені будь-якими опадами, виділяють 4 основні причини поява дощу:
- Висхідні руху повітря
- Наявність в повітрі водяної пари, в кількості, достатній для утворення дощу
- Зустріч теплих і холодних повітряних потоків
- Наявність піднесених форм рельєфу
Висхідні руху повітря
Сонце нагріває земну поверхню, і з неї починає випаровуватися волога. Процес випаровування відбувається не тільки безпосередньо з грунту, але і з поверхні океану, моря, озера, а також з листових пластинок і людської шкіри. Вся вода, яка випарувалася, поки знаходитися в повітрі. Але, нагріте повітря - відповідно до законів фізики, починає повільно підніматися вгору. Разом з усією, що міститься в ньому, водою.
Потрібно пам'ятати важливі фізичні поняття - відносна і абсолютна вологість. Абсолютна - це та кількість водяної пари, яка вже - в даний момент, міститься в повітрі. Відносна вологість - це та вологість, яка є, по відношенню до тієї, що може бути при даній температурі. І останній фізичний закон - чим вище температура повітря, тим більше водяної пари він може утримати в собі.
У висхідних повітряних потоках вже є якась волога. Але з просуванням вгору, температура повітря падає. Тому волога починає конденсуватися в хмари. Коли температура падає ще нижче, а хмара вже не може утримувати міститься в ньому кількість вологи, надлишки проливаються у вигляді дощу.
Наявність в повітрі водяної пари, в кількості, достатній для утворення дощу
Процес подібний до вищеописаного, тільки з уточненнями. Правило освіти дощу працює, якщо водяної пари є звідки взятися - з поверхні свіжозораному грунту, річки, дзеркала озера або листової пластини зеленої розсади капусти та шпинату. А якщо ми знаходимося в центрі пустелі Сахари, то вологи в повітрі не буде, скільки б сонце не світило.
Наявність піднесених форм рельєфу
Ще однією причиною утворення дощу є наявність височин, плоскогір'їв або гірських систем. Постійні і змінні вітри не змінюють свій напрямок через розмістилися форм рельєфу. Старт біля підніжжя гори вони починають з певним запасом водяної пари при якійсь температурі. З підйомом в гору температура падає, тому надмірна волога конденсується в хмари, з яких потім проливається у вигляді дощу.
Зустріч теплих і холодних повітряних потоків
Остання причина дощу, це - взаємодія теплих і холодних повітряних потоків. Чим більше між ними різниця, тим сильніше буде водний потік. Явище називається атмосферний фронт. Ширина такого дощового фронту коливається в межах 7-10 км.
Такі різні хмари
Білі хмари є світлими через переважання пара над водою. Мала щільність дозволяє сонячним променям просвічувати їх. Темні великі хмари накопичують рідини більше і не пропускають світло сонця. Стикаючись, хмари розширюються в висоту, де температура досягає -30 градусів Цельсія. Там краплі кристалізуються, перетворюючись на лід. Падаючи вниз, вони встигають прогрітися і розтанути, якщо дозволяє температура.
Прилади, якими вимірюють дощ
Основний прилад, що дозволяє виміряти кількість опадів, - опадомір. Вимірюються опади у міліметрах. Режим випадання дощу записує плювіограф. За його свідченнями опади ділять на 2 категорії - проливні і затяжні.
дощові рекорди
Чемпіон за кількістю опадів на землі - населений пункт Черапунджі. Середнє значення - 11 000 міліметрів. Розташоване на південних схилах Гімалаїв. Фактор - висока вологість повітря і рух повітряних потоків вгору - через гори.
Чемпіон-антипод - американська пустеля Атакама, дощ в якої не випадає роками, а середня кількість опадів коливається в межах 1-3 мм за рік.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.
Рейтинг: 4.8 / 5. З 10 голосів.
Please wait ...
Наприклад, чому маленьке хмара здатне вилити потоки зливи, тоді, як чорні хмари проходять повз, навіть не березневі?