Чому морська вода солона.

Час від часу ми стикаємося з деякими питаннями, що стосуються нашої планеті, на які ще не знайдено відповідей
Час від часу ми стикаємося з деякими питаннями, що стосуються нашої планеті, на які ще не знайдено відповідей. Наприклад, наявність солі у воді океанів. Як вона туди потрапила?

Наукове обгрунтування появи солоної води в море було покладено роботами Едмунда Галлея в 1715 році. Він припустив, що сіль і інші мінерали вимивалися з грунту і доставлялися в море ріками. Досягнувши океану, солі залишалися й поступово концентрувалися. Галлей зауважив, що більшість озер, що не мають водної зв'язку з океанами, мають солону воду.

Теорія Галлея почасти вірна. До того ж до неї слід згадати, що сполуки натрію вимивалися з дна океанів на ранніх етапах їх формування. Присутність іншого елемента солі, хлору, пояснюється його вивільненням (у вигляді соляної кислоти) з надр Землі при виверженнях вулканів. Іони натрію і хлору поступово стали основними складовими сольового складу морської води.

Але ми не знаємо, чи можемо ми цим пояснити наявність ТАКОГО величезної кількості солі в океанах. Якщо висушити всі океани, із решти солі можна було б побудувати стіну висотою 230 км і товщиною майже 2 км. Така стіна змогла б обігнути по екватору всю земну кулю.

Або інше порівняння. Сіль всіх висохлих океанів за обсягом в 15 разів більше всього європейського континенту!

Звичайну сіль, якою ми щодня користуємося, отримують з морської води, сольових джерел або при розробці покладів кам'яної солі. Морська вода містить 3-3,5% солі. Внутрішні моря, такі, як Середземне море, Червоне море, містять більше солі, ніж відкриті моря. Мертве море, займаючи всього 728 кв. км., містить приблизно 10 523 000 000 тон солі. У ньому стільки солі, що потонути в такій воді практично неможливо, оскільки за рахунок солей щільність води збільшилася.

В середньому в літрі морської води міститься близько 30 г солі. Поклади кам'яної солі в різних частинах землі утворилися багато мільйонів років тому в результаті випаровування морської води. Для освіти кам'яної солі необхідно, щоб випарувалося дев'ять десятих обсягу морської води; вважають, що на місці сучасних покладів цієї солі перебували внутрішні моря. Вони випаровувалися швидше, ніж надходила нова морська вода - ось і з'явилися поклади кам'яної солі.

Основна кількість харчової солі добувають з кам'яної солі. Зазвичай до покладів солі прокладають шахти. По трубах закачують чисту воду, яка розчиняє сіль. За другою трубі цей розчин піднімається на поверхню.

У Гонконзі морська вода широко використовується в зливних системах туалетів. Більш ніж 90% з них використовують для змиву саме морську воду в цілях економії води прісної. Початок цій практиці було покладено в 1960-х і 1970-х роках, коли видобуток запасів прісної води стало утрудненням для жителів колишньої британської колонії.

Морську воду можна без шкоди для здоров'я пити в невеликих кількостях протягом 5-7 днів.

Як вона туди потрапила?