Чому з 22-х вузів Казахстану лише 3 увійшли в TOP-50 рейтингу EECA?

  1. TOP-25 університетів рейтингу країн Європи і Центральної Азії (EECA)
  2. Розподіл країн за індикаторами

Компанія Quacquarelli Symonds (QS) підготувала рейтинг вузів країн Європи і Центральної Азії (EECA), в якому Казахський національний університет ім. аль-Фарабі зайняв 10-е місце з 306 вузів-учасників.

Призові місця розподілилися наступним чином:

  1. Московський державний університет імені Ломоносова (Росія),
  2. Новосибірський державний університет (Росія),
  3. Тартуський університет (Естонія),
  4. Санкт-Петербурзький державний університет,
  5. Карлов університет в Празі.

До речі,

в рейтингу взяли участь 22 казахстанських вузу - і тільки 2 увійшли в ТОП-50

Білорусь представляли 4 університети, Киргизстан - 1 вуз, Вірменію - 2 ВНЗ, Росію - 97 університетів, Туреччину - 45 вузів, Чехію - 19 університетів, Україна - 16 вузів. Правда, експерти Quacquarelli Symonds вважають, що головне - не кількість вузів, а якість роботи викладацького складу університетів.

КазНУ ім. аль-Фарабі (посів 10 місце) міг не тільки стати одним з 10-ти кращих вузів країн Європи і Центральної Азії, але ще і більше наблизитися до 5-ці лідерів. І

це було б можливо, якби казахстанський вуз мав успіхи за іншим показником, що відбиває ефективність досліджень, заснованих на публікаціях,

виданих на одного академічного викладача вузу. Йдеться про використання інформації найбільшої в світі бази даних рефератів і цитат «Scopus». Однак за цим показником у казахстанського вузу немає результатів. Як наслідок, за цим параметром КазНУ ім. аль-Фарабі в глобальному рейтингу займає 201 місце.

Другим казахстанським вузом став Євразійський національний університет ім. Л. Н. Гумільова (ЄНУ), який посів 24-е місце. Таким чином, в TOP-25 виявилися два провідних ВНЗ республіки. Якщо розширити коло учасників до магічної цифри 50, то в TOP-50 увійшов ще один казахстанський вуз - Казахський національний науково-технічний університет ім. К. І. Сатпаєва, що зайняв в рейтингу почесне 50 місце.

TOP-25 університетів рейтингу країн Європи і Центральної Азії (EECA)

TOP-25 університетів рейтингу країн Європи і Центральної Азії (EECA)

Нагадаємо, що рейтинги QS є найвпливовішими світовими рейтингами вузів. Що стосується рейтингу QS University Rankings: Європа, що розвивається і Центральна Азія (EECA), то вперше він був проведений в 2014 році.

Експерти Quacquarelli Symonds оцінюють вузи за дев'ятьма критеріями:

  • наукова (академічна) репутація навчального закладу;
  • репутація серед роботодавців;
  • співвідношення професорсько-викладацького складу і студентів (коефіцієнт викладачів і студентів);
  • частка іноземного професорсько-викладацького складу;
  • частка іноземних студентів і кількість іноземних факультетів;
  • частка працівників із науковим ступенем;
  • активність публікації;
  • наукове цитування публікацій;
  • ефективність інтернет-ресурсів

Розподіл країн за індикаторами

Примітка: за даними Quacquarelli Symonds

Під наукової (академічної репутацією) університету мається на увазі результат глобального міжнародного опитування, в якому вчені з усього світу повинні визначити установи, які, на їхню думку, проводять найбільш ефективну і результативну роботу в своїй області. Академічна репутація є одним з основних критеріїв при дослідженні компанії Quacquarelli Symonds. У відповідність з академічної репутацією КазНУ ім. аль-Фарабі (99,6 балів) зайняв 5 місце в рейтингу вузів країн Європи і Центральної Азії (EECA), поступившись місцем МГУ (100 балів), Карлов університету (100 балів), Університету Варшави (99,9 балів), Санкт -Петербургскому університету (99,8 балів).

За другим основним показником - «репутація роботодавців» КазНУ ім. аль-Фарабі (98,6 балів) зайняв 7 місце в глобальному рейтингу, поступившись лише МГУ (100 балів), Московському державному технічному університету (МГТУ) ім. Баумана (99,8 балів), Чеському технічному університету в Празі (99,7 балів), Близькосхідному технічному університету Туреччини (99,6 балів), Стамбульському технічному університету (99,4 бала), Босфорському університету в Туреччині (99,2 бала ).

До слова, параметр «репутація роботодавців» являє собою опитування випускників-роботодавців на предмет визначення вузів, які, на їхню думку, виробляють кращих випускників у своїй сфері. На думку експертів компанії «Quacquarelli Symonds», цей показник відображає інтуїтивну репутацію на глобальному ринку зайнятості випускників.

ВНЗ Казахстану: чи відповідає плата за навчання якості знань?

Довідка.

«Scopus» - одна з найбільших глобальних універсальних реферативних баз даних з можливостями відстеження цитованості статей, опублікованих в наукових виданнях. Індексує 18 тис. Назв наукових видань з технічних, медичних та гуманітарних наук 5 тис. Видавців. База даних індексує наукові журнали, матеріали конференцій і серійні книжкові видання.

Далі буде/

ВНЗ Казахстану: чи відповідає плата за навчання якості знань?