Концепцію розвитку ЦПКіВ треба суттєво коригувати. Дирекції та голові комітету з культури Месхієва рекомендовано ознайомитися з кращим зарубіжним досвідом створення парків відпочинку. Поки ж треба донести до кожного петербуржця: людини в спортивному костюмі і кросівках в парк пускають безкоштовно.
most-spb.ru
Концепцію розвитку ЦПКіВ треба детально вивчити і суттєво відкоригувати, оскільки «виразної програми» по залученню туристів в парк в ній немає. Дирекції та голові комітету з культури Дмитру Месхієва рекомендовано ретельно ознайомитися з кращим московським і зарубіжним досвідом створення парків відпочинку.
Віце-губернатор Петербурга Василь Кічеджі провів виїзну нараду в Центральному парку культури і відпочинку. Підставою для екскурсії послужило те, що в бюджеті міста заплановано значні кошти на відновлення палацово-паркового господарства на Єлагіна острові. Учасники наради оглянули територію, відреставровані корпуси палацово-паркового ансамблю - Конюшенного і Оранжерейний (Музей художнього скла), будиночок Садівника Бука, Єлагіноостровському палац. Розповіли віце-губернатору і про хід підготовки виставки, присвяченій 150-річчю від дня народження Петра Аркадійовича Столипіна - вона увійшла до переліку офіційних урочистостей, від своїх підшефних комітетом з організації ювілейних заходів під головуванням В. В. Путіна. Але хоча, як то кажуть в прес-релізі Смольного, на віце-губернатора «приємне враження справив величезний парк, оточений водою, розташований недалеко від центру міста», Василь Кічеджі результатами виїзду залишився не дуже задоволений. Він вказав голові по культурі Дмитру Месхієва та директору ЦПКіВ Павлу Селезньову, які супроводжували його під час екскурсії, що «концепція розвитку парку недостатньо опрацьована».
Дмитру Месхієва доручено детально вивчити наявну концепцію розвитку ЦПКіВ і внести в неї істотні корективи. «Цей парк має всі шанси, щоб стати улюбленим місцем відпочинку городян: тут є і прекрасна природа, і архітектурні шедеври. Але сучасна людина пред'являє високі вимоги до комфорту, до якості життя, і ми повинні враховувати це у своїй роботі », - заявив віце-губернатор і дуже настійно рекомендував голові комітету з культури і директору ЦПКіВ« вивчити зарубіжний і московський досвід в сфері надання рекреаційних послуг ».
Як пояснюють в прес-службі, парк культури і відпочинку повинен залучати всі категорії населення. Про заходи, що проходять в ньому, повинна бути представлена найширша інформація, а ставки - за прикладом московських парків - наведені в порядок. Та й взагалі, в ЦПКіВ повинні бути якісь події, а зараз він цікавий, головним чином, тільки літнім і сім'ям з маленькими дітьми, які мешкали неподалік. Решта мешканців міста навіть не знають про те, що в парку відбувається.
В адміністрації парку поки нічого не можуть сказати про доручення віце-губернатора, оскільки високого гостя супроводжував лише директор ЦПКіВ, і підлеглі ще не отримали від нього вказівок. Поки співробітники парку-музею не вносили ніяких змін в концепцію, вважаючи, що розваг у них достатньо - Єлагіноостровському палац працює як музей, в ньому і в павільйонах влаштовують виставки, дають концерти, взимку працює ковзанка, діє дитяча школа фігурного катання, влітку на березі затоки проводяться турніри з пляжного волейболу. «Ми намагаємося, щоб усі городяни відчували себе комфортно, а літні люди могли без всяких побоювань гуляти на природі», - коротко сформулювали співробітники адміністрації парку свої ідеї в розмові з кореспондентом «Фонтанки».
Втім, позиція Павла Селезньова відома давно. Ще в 2001 році, коли за побажанням губернатора Володимира Яковлєва ЦПКіВ було вирішено зробити таким, що окупається підприємством, на колегії комітету з культури представили дві концепції розвитку Єлагіна острова. Першу з них запропонувала Північно-Західна фінансова група, очолювана колишнім заступником Анатолія Собчака Львом Савенкова (Який на той час вже вийшов на свободу з УДО).
Автори концепції пропонували поділити федеральний пам'ятник ЦПКіВ на зону економічної активності (західну) і зону історичну (східну). У західній частині вони збиралися розмістити прибутковий бізнес - парк атракціонів з елементами Діснейленду та аквапарку, казино, готель, підприємства громадського харчування і торгівлі. Історична частина острова, включаючи музейний комплекс Єлагіна палацу, мала окупатися за рахунок доходів від бізнес-зони. Під цей проект Савенков обіцяв залучити не менше $ 12 млн, гроші, за його словами, готовий був виділити московський Об'єднаний банк промислових інвестицій.
За другим проектом, який підготувала майстерня Павла Селезньова, ЦПКіВ передбачалося виводити на самоокупність, розвиваючи традиційні для нього види розваг і не порушуючи паркового ансамблю. Наприклад, модернізувати човнову станцію, розвинути мережу громадського харчування та торгівлі сувенірами, а також відреставрувати палацовий комплекс, на що потрібно близько $ 5 млн бюджетних коштів. Виходити на окупність парку планувалося за рахунок платного входу і надання платних послуг.
Комітет з культури став на бік консервативного проекту. Займав у той час пост глави комітету з культури Євген Колчин заявив, що ідеї майстерні Павла Селезньова, по крайней мере, безпечні. «Та й $ 5 млн - не такі вже великі для міста гроші», - підтримали його з колегії. Проти ринкового підходу Льва Савенкова всі учасники наради проголосували одноголосно.
І, хоча не відбувся інвестор обіцяв не здаватися і натякав, що його концепцію підтримують в адміністрації президента, подальша боротьба проти Селезньова протікала досить мляво. Можливо, це було пов'язано з труднощами, які обрушилися на Північно-Західну фінансову групу - в 2003 році один із співзасновників компанії Андрій Леухін (відомий як Андрій Ведмідь) захопився політикою і спробував балотуватися в Держдуму, а в 2006-му - був затриманий по «рейдерського справі».
Зате у Єлагіна острова і парку проблем не виникало - був створений піклувальна рада, до якої крім Євгена Колчина увійшли Ольга Таратинова (в той час заступник голови КГИОП) і Іван Уралов, який займав пост головного художника міста. Рада була повністю згоден з позицією Селезньова в тому, що ЦПКіВ - установа культури, і саме нею і потрібно займатися. І до недавнього часу ЦПКіВ відновлювали, не виходячи за рамки концепції, розробленої в 2001 році.
«Я вважаю, тут не може бути атракціонів, - заявляв Селезньов вже в 2008 році. - Парку не потрібні колеса огляду, катальні гірки. Поруч є «Диво-острів», туди і можна йти розважатися. Ми відмовляємося від гучних концертів, від масових заходів, в яких може бути задіяна вся територія парку. Трав'яний шар можна витоптати за сезон, а його важко відновлювати ».
«Ми намагаємося зберігати кілька позицій. В першу чергу це зона тихого відпочинку, де можна посидіти на лавці, послухати спів птахів або музику, - пояснював він. - Ми не вирубувати кущі. Сьогодні наш парк - це місце, де гніздяться птахи. Живій природі шкоду наносити не можна. Птахів в парку видимо-невидимо. Качки виводять потомство, за останні три роки ми відновили популяцію білок ». Крім того, директор парку всі роки заявляв про необхідність повністю відновити споруди архітектора Россі - в першу чергу, Єлагін палац.
Чи вийде не сьогодні-завтра докласти до ідей Селезньова «московський і закордонний досвід», невідомо. У всякому разі, комітет з культури поки ніяких коментарів не дав. Втім, по одному пункту віце-губернатор і директор ЦПКіВ точно знайшли спільну мову. Селезньов повідомив, що людей в спортивних костюмах і кросівках в парк пропускають безкоштовно, а Василь Кічеджі порекомендував «донести цю інформацію до кожного петербуржця».
Довідка:
Єлагін острів - найпівнічніший з островів невської дельти. Площа його становить 96 га, п'яту частину займають 11 взаємно сполучених ставків. Свою назву острів отримав по імені одного з власників - обер-гофмейстера Катерини II, головного директора придворної музики і театру І.П.Елагіна. З 1817 року острів став резиденцією імператорського двору і місцем дачного відпочинку матері Олександра I Марії Федорівни. При ній Карл Россі цілком перетворив острів, підпорядкувавши все єдиному художньому задуму. 5 серпня 1932 року на Єлагіна острові відбулося відкриття ЦПКіВ імені Кірова. Створення парку планувалося з розмахом - були виділені відразу 3 острова, кожному з яких призначалася своя роль: Крестовский - парк активних розваг і спорту, Кам'яний - театральний, Єлагін - зона тихого відпочинку. Почали з облаштування Єлагіна острова. Але через відсутність коштів цим і обмежилися. Ідея об'єднання залишилася тільки в загальній назві цих островів, які отримали ім'я Кіровські. Правда, в післявоєнні роки ідея створення єдиної мережі парків пережила недовгий відродження. До вже трьох намічених під рекреаційні території островів збиралися приєднати ще й Петровський, з'єднавши його ланцюжком скверів з Олександрівським парком. Але від задуму відмовилися, а пізніше на Митнінской набережній з'явилася будівля ГІПХ, яке тепер змінять споруди «Набережній Європи». У 1960 році Єлагіноостровському ансамбль був визнаний пам'ятником архітектури федерального значення. А в 1979 році був прийнятий і затверджений керівництвом міста Генеральний план реконструкції та реставрації ЦПКіВ, який передбачав відновлення парку в історичному вигляді. У 1980-1990 роки на острові проведені значні роботи по його здійсненню - відтворена россіевская повітряна перспектива на місці центральної алеї, відреставрований Власний сад, винесений з території острова ряд існуючих там виробництв, розібрані дисонуючі пізні споруди. У 1987 році в Єлагіноостровському палаці був відкритий Музей російського декоративно-прикладного мистецтва та інтер'єру XVIII-XX століть. У період з 2002 по 2011 роки відреставровані Єлагіноостровському палац, Оранжерейний корпус, Павільйон під прапором, Конюшенного і Кухонний корпусу.
Кіра Обухова, "Фонтанка.ру"