Culture Bridges: як отримати грант на культурний проект

Анна Карнаух: Британська Рада в Україні реалізовує мультидисциплінарної арт-програму, в рамках якої спільно з партнерськими організаціями ми втілюємо культурні проекти в восьми секторах. Крім проектів, завжди були індивідуальні запити від художників, дизайнерів, режисерів та інших представників креативного сектора: «Мені потрібно поїхати на фестиваль, де пройде презентація мого фільму», або «Мені дуже важливо бути на цій резиденції», або ж «Я б так хотіла на стажування в лондонську Saint Martins School »... на жаль, ми були змушені відмовляти цим людям, просто тому що схема нашої роботи інша. Але з запуском Culture Bridges все змінюється - тепер ми можемо підтримати індивідуальних аплікантів з України та Європи, надавши їм гранти міжнародної мобільності. Ну і, звичайно, фінансування проектів національного або міжнародного співробітництва, як можливий наступний етап.

А що значить «гранти міжнародної мобільності»?

Ірина Прокоф'єва: Це гранти від 2 250 до 4 000 євро на індивідуальні короткострокові поїздки за кордон. У нашому випадку - як з України в країни ЄС, так і навпаки. Ми надаємо повну свободу у виборі цілей подорожі: знайти партнерів, обговорити потенційний проект, налагодити робочі відносини, а також, наприклад, пройти стажування, побувати на резиденції, взяти участь в конференції або освітній програмі. Заявки можуть подавати представники креативного сектора, працівники державних і приватних установ культури, організацій громадянського суспільства та т. П. Головне - переконаність апліканта в тому, що передбачувана поїздка матиме довгостроковий позитивний вплив на його професійну діяльність.

Анна: Ще одна з свобод Culture Bridges в тому, що апліканта не потрібно бути представником будь-якої організації, тобто необов'язково бути частиною чогось більшого. Можна самому подаватися на мобільність, і це абсолютно не зменшує шансів.

Ірина: З іншого боку, можуть подаватися і організації. Для цього можна рекомендувати поїздку члена своєї команди. Або навпаки: українська організація хоче «захостити» (з англ. Host - приймати) у себе європейського експерта, тому домовляється з ним і подає заявку на його приїзд. Те ж саме діє і для європейських організацій - вони можуть подавати заявку на те, щоб до них приїхав українець або щоб вони відправили свого колегу сюди в Україну.

Те ж саме діє і для європейських організацій - вони можуть подавати заявку на те, щоб до них приїхав українець або щоб вони відправили свого колегу сюди в Україну

Сulture Bridges - локальна програма? Які її основні цілі?

Анна: Так, Сulture Bridges - це український проект, який стартував в листопаді 2017 року і триватиме до жовтня 2020 року. В рамках впровадження Угоди про асоціацію між Україною та ЄС програму фінансує ЄС і реалізовує Британська Рада в Україні в партнерстві з EUNIC - мережею Національних інститутів культури ЄС.

Мета програми - допомогти українському сектору культури, по-перше, налагодити ефективні зв'язки між культурними операторами і установами в Україні та ЄС (звідси й ідея давати гранти міжнародної мобільності і міжнародної кооперації); а по-друге, підтримати участь України в програмі Креативна Європа.

Ірина: Я завжди кажу, що Culture Bridges - це можливість «потренуватися на кішках» для тих, хто хоче подаватися на Креативну Європу, але поки не має досвіду подачі на такі грантові програми або ще не заручився надійним партнерством з європейськими організаціями. Як відомо, це обов'язкова умова в Креативною Європі - ти не можеш подаватися без партнерів.

І ось, власне, щоб зрозуміти, як взагалі виглядають процеси отримання гранту і пошуку партнерів, можна отримати перший досвід на Culture Bridges.

Чи є якісь обмеження, які передбачає Culture Bridges, наприклад, вік аплікантів?

Ірина: Єдине вікове обмеження - апліканта має бути не менше 18 років. По-перше, тому що мова йде про можливість особистого отримання фінансування. А по-друге, неповнолітнім може знадобитися супровід, а у нас не передбачена така опція. Однак послугою супроводу в рамках гранту може скористатися аплікант з інвалідністю - для цього є окремий розділ в бюджеті.

В рамках Culture Bridges вже відбулося два конкурси проектів. Ви могли б розповісти про найбільш широко представлених секторах креативних індустрій в поданих заявках?

Ірина: У конкурсі грантів мобільності - це візуальне мистецтво, фестивалі та креативні індустрії. У конкурсі грантів національного співпраці - візуальне мистецтво, матеріальне і нематеріальне спадщина, а також креативні індустрії. Що стосується грантів міжнародної співпраці - тут лідируючими за кількістю заявок були фестивальні ініціативи, а також проекти в сферах матеріального і нематеріального спадщини, візуального мистецтва та музики.

А представників яких секторів ви не побачили серед аплікантів, але очікуєте?

Анна: Представники візуального мистецтва або музейники досить активні в подібних програмах: вони вже знають, де шукати грантові можливості, як подаватися і розуміють, що шанси на успіх немаленькі. У той же час представники таких секторів як, наприклад, мода, дизайн або архітектура, переважно зосереджені на створенні продукту, часто комерційного. Вони менше шукають грантові можливості, більше розраховують на себе. Але ми цих аплікантів чекаємо! Розробники відеоігор, дизайнери, архітектори - подавайте!

Ірина: Тут для них єдине обмеження - грантовий проект повинен бути не комерційним по своїй суті, а, наприклад, освітнім, підготовчим, і в майбутньому він може бути корисний і для якоїсь комерційної ініціативи.

Анна: На мій погляд, ідеальний формат для цих аплікантів - стажування. Ніщо не замінить місяць, проведений в якийсь провідної компанії. Все, що потрібно, - думати проактивно і докласти всіх зусиль до пошуку організації, яка погодиться вас прийняти.

Як влаштований графік конкурсів в рамках Culture Bridges? Коли наступний дедлайн?

Ірина: Конкурс грантів мобільності оголошується кожні три місяці, а два інших конкурсу по кооперації - раз на півроку. У травні буде оголошений запуск за всіма трьома конкурсами. А в серпні - тільки конкурс грантів мобільності. З докладним графіком можна ознайомитися за посиланням - http://culturebridges.eu/key-dates .

Як ви коммуніціруете з потенційними аплікантами? Чи можна розраховувати на консультацію?

Анна: З міркувань прозорості та дотримання рівних умов для всіх ми не консультуємо проекти індивідуально. Однак приймаємо запити на електронну пошту програми і відповідаємо, якщо запит стосується технічних критеріїв подачі. Якщо ж мова йде про оцінку змісту проекту, то проконсультувати кожного ми не можемо. А якщо ми не можемо проконсультувати кожного, то ми нікого не консультуємо. Це справедливо. Нашому сектору вже пора прийти до того, що все робиться на конкурентних і прозорих умовах. Найголовніше - ідея проекту і результати, яких ви хочете досягти. А написати успішну проектну заявку - не якась суперздатність. Якщо ваша заявка не пройшла відбір, це не привід для образ і розлади. Значить, потрібно докласти більше зусиль і обов'язково подаватися в наступний раз.

Ірина: Крім того, ми створили максимально зручний сайт програми ( http://culturebridges.eu/ ) З вичерпною інформацією по найпоширенішим питанням, активно нагадуємо про терміни подачі і даємо загальні рекомендації на нашій Facebook-сторінці ( https://www.facebook.com/culturebridges.ua/ ), Провели вебінар і точкові презентації програми в декількох містах. І обов'язково продовжимо це робити. Ми побачили великий запит від аудиторії з регіонів, тому також думаємо над тим, як організувати офлайн-зустрічі в різних містах.

Culture Bridges - це ж не тільки грантова програма. Розкажіть про найближчі освітніх і спеціальних заходах.

Ірина: Зараз у нас пройдуть тренінги щодо заповнення заявок на Креативну Європу. Ця ініціатива охоплює відразу 5 міст України: Київ, Чернігів, Харків, Запоріжжя і Дніпро. Восени будуть і проходити і інші тренінги для менеджерів культури, відбудуться перші ознайомчі тури в ЄС.

Анна: Також у нас запланована серія спецпроектів в партнерстві з мережею Національних інститутів культури ЄС. Першим таким проектом стане професійна літературна програма на «Книжковому Арсеналі». Запрошуємо всіх бажаючих взяти участь: http://culturebridges.eu/booking_the_future

Вся інформація про програму Culture Bridges: http://culturebridges.eu/

Початок третього конкурсу грантів (всі типи грантів): 14 мая 2018 року

Читайте також:

ЯК ВИЗНАЧИТИ ЦІЛІ ПРОЕКТУ І ШУКАТИ ПАРТНЕРІВ

5 ТИПОВИХ ПОМИЛОК ПРИ ПОДАЧІ ПРОЕКТНОЇ ЗАЯВКИ

ЯК ЗБІЛЬШИТИ СВОЇ ШАНСИ НА ОТРИМАННЯ ГРАНТУ

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ ОЦІНКА ПРОЕКТНИХ ЗАЯВОК

А що значить «гранти міжнародної мобільності»?
Сulture Bridges - локальна програма?
Які її основні цілі?
Чи є якісь обмеження, які передбачає Culture Bridges, наприклад, вік аплікантів?
Ви могли б розповісти про найбільш широко представлених секторах креативних індустрій в поданих заявках?
А представників яких секторів ви не побачили серед аплікантів, але очікуєте?
Як влаштований графік конкурсів в рамках Culture Bridges?
Коли наступний дедлайн?
Як ви коммуніціруете з потенційними аплікантами?
Чи можна розраховувати на консультацію?