Вулиці Інститутська завжди також асоціювалася у городян з грошовими операціями
Де в Києві можна побачити примари коней, будинок з цаплями і банк в романському стилі Кириченко Леся https://cdn.segodnya.ua/img/article/5553/90_main.jpg https://cdn.segodnya.ua/img/article /5553/90_tn.jpg 2014-09-26T07: 45: 13 + 03: 00 Куди піти На центральних вулицях Києва раніше було багато прибуткових будинків
Нині важко уявити вулиці Городецького, Ольгінську, Інститутську незабудованими, але ж вони були такими ще кілька століть тому. Але як тільки там з'явилися будівлі - в основному дохідні будинки, вони відразу стали найпопулярнішими серед міської знаті, а вартість тамтешніх апартаментів була неймовірно високою. На перших поверхах розміщувалися фешенебельні магазини. До речі, саме на вул. Городецького було аж два автомобільні салони, найбільший в Європі кінний цирк Крутікова, який легко перетворювався в концертний хол (вул. Городецького, 7), де городяни бачили виступи силача Івана Піддубного і слухали спів світових зірок. До речі, старожили вулиці запевняють, що іноді в ранковому тумані бачаться коні, які за переказами були отруєні в цирку одним з його працівників. Там же розташовувалися приміщення меблевої фабрики Кімаєра (Городецького, 13), продукція якої користувалася популярністю у всьому світі.
Городецького, 1-3 / 11 - "Континенталь"
Нинішня вулиця Городецького раніше називалася Миколаївської (на честь Миколи II), з 1919 року перейменовано на вул. Карла Маркса, і тільки з 1996 року вона носить ім'я легендарного архітектора. Вулиця виникла завдяки приватній ініціативі в 1895 році - спадкоємці професора приватної терапії Київського Імператорського університету св. Володимира Фрідріха Мерінга вирішили розпродати землі колишнього саду і садиби свого предка для забудови. Так на початку ХХ століття з'явилася найбільш представницька готель "Континенталь" в стилі ренесанс-бароко. При ній працював ресторан, більярд і концертний зал. Мешканцями готелі були Федір Шаляпін, Михайло Булгаков, Костянтин Паустовський. Першому навіть довелося бігати по дахах, рятуючись від шанувальників, щоб потрапити на власний виступ, яке проходило поруч - в цирку, де в 1918 році Павла Скоропадського обрали гетьманом України (на його місці нині кінотеатр " Україна "). У підвалі готелю з 1919 року утворився легендарний клуб" ХЛАМ "(художники, літератори, артисти, музиканти) його відвідували Тичина, Лівшиць, Мендельштам, правда, діяв він лише рік. У війну будівля була зруйнована, зараз на цьому місці - музична академія України ім. Чайковського.
Городецького, 9 - Гінсбургское диво
Помпезне 6-поверховий житловий будинок в 1900-х роках наробило чимало галасу. Будинок належав відомого купця і як його назвали тоді "королю підрядників" Льву Гінсбурга, який зумів завоювати право будувати - театр ім. І. Франка, Оперету, Художній музей і навіть нинішній будинок Нацбанку. У той час до будівлі на Городецького примикала ще кілька висотних будівель з куполоподібними дахами. На той час вдома будували не більше ніж в 2-3 поверху і для місцевих жителів шестиповерхівка була справжнім дивом техніки, а пізніше Гинсбург звів і висотку в 11 поверхів (тепер на тому місці готель "Україна"). Гості столиці захоплювалися будовою, годинами милуючись ним, а іноді навіть хрестилися і молилися поруч. Під час Другої світової війни будинок на Городецького трохи постраждав, але його відбудували і тепер серед шикарної ліпнини на фасаді поруч зі статуєю Меркурія видніється робочий символ - зірка і шахтарський молот.
Городецького, 17/1 - Будинок талантів
У ста метрах від театру імені Франка на розі вулиць Городецького та Ольгинської зведений прибутковий будинок, прикрашений ліпниною у вигляді чапель. Будівля будувалося для інженера Всеволода Демченко , Якого в місті знали більше як головного "брусчаточніка", оскільки в той час він керував заміною бруківки в центральній частині міста. За радянських часів в ньому жили актори театру, зокрема кіноактриса Наталія Ужвій, жила в будинку з 1950 по 1986 рр. Подейкують, що на розі будинку часто збиралися її шанувальники з букетами квітів, а закохані - співали "українські серенади". Практично по сусідству, в будинку навпроти (вул. Ольгинська 2/1) жив легендарний комедійний актор Микола Яковченко, якому в сквері біля театру встановлений пам'ятник (він сидить на лавці, а поруч вірний пес-такса Фан-Фан). Актор був улюбленцем усієї вулиці, адже постійно жартував з перехожими. Про пам'ятник вже ходить легенда: хто посидить у актора на колінах, зарядиться хорошим настроєм на весь тиждень, а потерши бере Яковченко або вуха його Фан-Фану - запасеться удачею на рік ... З вул. Ольгинської звертаємо на легендарну вул. Інститутську.
Інститутська, 9-а - Царство грошей
Вулиці Інститутська завжди також асоціювалася у городян з грошовими операціями. У різні роки на тут знаходилися київська контора держбанку (нині НБУ - Інститутська, 9), міська біржа (Інститутська, 7) і Земельний банк. А в першій половині ХIХ століття після відкриття Інституту шляхетних дівчат (Інститутська, 1), в якому навчалися дівчатка зі знатних родин, вулиця стала по істині багатолюдній і популярною. Але найбільше привертало увагу киян помпезна будівля Комерційного банку (зараз тут розташований Нацбанк України), побудованого в романському стилі. Банк функціонує з 1840 року, і раніше мав тільки два поверхи з вісьмома колонами, правда через 10 років до нього прибудували ще одне приміщення. У 1934 році, до нього прибудували ще два поверхи. Висота будівлі істотно змінилася, правда візуально досить складно відрізнити зміни, настільки майстерно провели будівництво. Згідно переказами, неподалік від парадного входу в банк, місцеві жителі призначали побачення, щоб публічно заявити про серйозність своїх намірів. Тепер тут часто можна побачити пікети, вкладників прогоріли банків і відомих політиків, які часто навідуються сюди у державних справах.
Інститутська, 20/8 - Гетьман і ведмеді
Це чотириповерховий будинок (1934 р споруди) з фонтаном у дворику в народі називають "Раднарком", оскільки за часів СРСР там проживали в основному партійні лідери: перший секретар ЦК КП (б) У Дмитро Мануїльський і глава ради народних комісарів Дем'ян Коротченко, хоча їх сусідами були і обрані культурні діячі, зокрема композитор Філіп Козицький (автор ідеологічних і патріотичних пісень). Раніше на цьому місці стояв шикарний двоповерховий будинок, де проживали протягом багатьох десятиліть все київські генерал-губератор. Після революції будинок недовгий час служило резиденцією гетьмана Павла Скоропадського, поки в 1920 році під час окупації його не підірвали, а потім на цьому місці звели "Раднарком". Нині вартість квартири в цьому елітному будинку досягає близько 2 мільйонів доларів. До речі, у дворі є оригінальна сульптура білої ведмедиці з ведмежатами. Місцеві жителі кажуть, що для них це символ добра і сімейного благополуччя.
Інститутська, 26 - Будинок прокурора
Одноповерховий з вулиці і двоповерховий з двору особняк оранжевого кольору побудували в 1905 році для статського радника, прокурора Київської судової палати Миколи Антонова. У порівнянні з іншими будинками "грошової вулиці", будиночок прокурора виглядав досить скромно. Прожив він у ньому недовго і в 1913 році перепродав дочки відомого цукропромисловця Лазаря Бродського Марії. Подейкують, що для його придбання вона навіть влізла в борги, які погасила через сім років. Особняк прокурора дивом уцілів до наших днів, зараз в ньому знаходяться офіси.
Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram
Підписуйтесь на нашу розсилку