Де можна побачити малу ведмедицю. Як знайти малу ведмедицю

  1. місцезнаходження
  2. Північний полюс світу
  3. Полярна зірка
  4. астеризми
  5. метеорні потоки
  6. Історія сузір'я
  7. Як знайти Малу Ведмедицю - вибираємо правильну обстановку
  8. Як знайти Малу Ведмедицю по Полярної зірки
  9. Як знайти Малу Ведмедицю - додатковий орієнтир

Мабуть, найвідоміше сузір'я на небі північної півкулі Землі. Сім його найяскравіших зірок складають астеризм Великий ківш, який в середніх широтах видно круглий рік. Це робить його незамінним помічником для пошуку сузір'їв на небі і для орієнтування на Землі.

Ймовірно, багато хто чув і про, сузір'ї, яке знаходиться неподалік від Великої і також видно на нашому небі круглий рік. Його яскраві зірки утворюють астеризм Малий ківш, проте знайти його, так само як і саме сузір'я Малої Ведмедиці, виходить далеко не у всіх. Тим часом, це сузір'я грає важливу роль для жителів північної півкулі Землі, так як саме в ньому знаходиться знаменита Полярна зірка, яка вказує напрямок на північ.

Нижче ми коротко розповімо, як знайти Малу Ведмедицю по Великій Ведмедиці. Відштовхуючись від зірок Великого ковша, зробити це зовсім не важко.

Перше, що вам потрібно зробити, це знайти на небі велику Ведмедицю , Вірніше, (сузір'я Великої Ведмедиці набагато більше ковша). Найлегше Великий ківш знайти навесні, коли по вечорах він розташовується майже в зеніті. Влітку Великий ківш знаходиться на заході, при цьому ківш злегка нахилений вниз.

Положення Великого Ковша в середині літа. Малюнок: Stellarium

Восени - на півночі низько над горизонтом в майже горизонтальному положенні ...


Великий Ківш восени. Малюнок: Stellarium

... а взимку - на сході, при цьому Ківш майже стоїть на ручці.

а взимку - на сході, при цьому Ківш майже стоїть на ручці

Взимку Великий Ківш знаходиться на сході. Малюнок: Stellarium

Тепер, коли ви знайшли Великий ківш, подумки з'єднайте лінією дві крайні зірки, що утворюють стінку ковша, Муракамі і Дубге. Потім продовжите лінію далі на п'ятикратне відстань Мерак - Дубге. Вона вкаже на зірку такої ж яскравості, що і зірки ковша. Це -, найяскравіша зірка сузір'я Малої Ведмедиці.


Як знайти Малу Ведмедицю по Великій навесні. Лінія Мерак - Дубге вказує на Полярну зірку. А дві інші яскраві зірки Малої Ведмедиці, Кохаб і Феркад, знаходяться над ручкою Великого ковша. Малюнок: Stellarium

Полярна зірка знаходиться на кінчику ручки Малого ковша. Зірки, що утворюють Малий ківш, в цілому, набагато тьмяніше зірок Великого Ковша, тому знайти Малу Ведмедицю в місті, на засвіченому небі, нелегко. Малий Ківш приблизно вдвічі менше Великого, а його ручка вигнута в іншу сторону. З семи зірок, що складають цей астеризм, в місті надійно видно тільки три: Полярна зірка в ручці, а також зірки Кохаб і Феркад, складові стінку Малого Ковша. Дві останні зірки знаходяться над ручкою Ковша Великої Ведмедиці.


Дві останні зірки знаходяться над ручкою Ковша Великої Ведмедиці

У місті з усього сузір'я Малої Ведмедиці добре видно тільки Полярна зірка, а також зірки стінки Малого ковша, Кохаб і Феркад. Дві останні знаходяться над ручкою ковша Великої Ведмедиці і на зображенні для наочності з'єднані рискою. Дане положення Великого ковша щодо Малої Ведмедиці можна спостерігати навесні, коли Великий ківш знаходиться майже в зеніті. Малюнок: Stellarium

Щоб побачити Малий Ківш цілком, а не тільки його крайні зірки, вам, швидше за все, доведеться вибратися за місто, подалі від міських вогнів. Ніч повинна бути темна і, бажано, безмісячна. Тоді ви відносно легко виявите Малий Ківш. Гарна новина полягає в тому, що Малий Ківш, на відміну від інших зоряних малюнків, кардинально не змінює свого місця розташування на небі. Якщо більшість сузір'їв є сезонними - видно тільки в певну пору року, або різко змінюють своє положення на небі в залежності від сезону, як, наприклад, Велика Ведмедиця, то Мала Ведмедиця завжди видно в одному секторі неба. Малий Ківш, правда, теж змінює своє положення, дивиться то на північ, то на південь, то на захід, то на схід, але його найяскравіша зірка, Полярна, знаходиться завжди на одному місці - в будь-який час доби і в будь-який час року ! Полярна зірка є як би віссю, навколо якої рухається Малий Ківш, а також всі інші сузір'я.

Хоча положення Великої Ведмедиці змінюється від сезону до сезону, положення Полярної зірки залишається незмінним. Спосіб пошуку Полярної по крайнім зірок ковша Великої Ведмедиці працює в будь-який час року. Малюнок: Stellarium

Це можливо завдяки тому, що Полярна зірка знаходиться поблизу. Унікальна властивість Полярної зірки залишатися на одному місці дозволяє використовувати її в якості орієнтира на місцевості. Справді, якщо ви проведете від Полярної зірки перпендикуляр до горизонту, то він вкаже точно на північ. Втім, не тільки Полярна зірка, але і Великий Ківш дозволяє добре оріентіроватьcя на місцевості. Навесні ручка Великого Ковша дивиться на схід, а сам ківш - на захід, ну а в інші сезони, як ми вже писали вище, вечорами Великий Ківш знаходиться або на заході, або на півночі, або на сході, допомагаючи визначити сторони світу.

Вчимося знаходити Малу Ведмедицю, Кассіопею і Дракон

підготував О.Малахов

Отже, почнемо наше знайомство з зоряним небом . Сьогодні ми познайомимося з чотирма сузір'ями Північного неба: Велика Ведмедиця, Мала Ведмедиця (з відомої Полярної зіркою), Дракон і Кассіопея. Всі ці сузір'я зважаючи на свою близькості до Північного полюса світу на Європейській території колишнього СРСР є не заходять. Тобто їх можна відшукати на зоряному небі в будь-який день і в будь-який момент часу. Перші кроки слід почати з відомого кожному «ковша» Великої Ведмедиці. Ви знайшли його на небі? Якщо немає, то для його пошуку пам'ятайте, що літніми вечорами «ківш» знаходиться на північному заході, восени - на півночі, взимку - на північному сході, навесні - прямо над головою. Тепер зверніть увагу на дві крайні зірки цього «ковша» (див. Рис.).

Якщо подумки провести пряму через ці дві зірки, то першою ж зоряної, яскравість якої можна порівняти з яскравістю зірок «ковша» Великої Ведмедиці, буде Полярна зірка, що належить сузір'ю Малої Ведмедиці. Користуючись картою, представленої на малюнку, спробуйте знайти інші зірки цього сузір'я. Якщо ви спостерігаєте у міських умовах, то розгледіти зірки «малого ковша» (а саме так неофіційно називають сузір'я Малої Ведмедиці) буде важко: вони не настільки яскраві, як зірки «великого ковша», тобто Великої Ведмедиці. Для цього краще мати під рукою бінокль. Коли ви розглянете сузір'я Малої Ведмедиці, то можете спробувати відшукати сузір'я Кассіопеї. Не знаю як вам, але для мене воно спочатку асоціювалося з ще одним «ковшем». Швидше це навіть «кавник». Отже, подивіться на другу від кінця зірку «ручки ковша» Великої Ведмедиці. Це та зірка, поруч з якою видно ледь помітна неозброєним оком зірочка. Яскрава зірка носить ім'я Міцар, а та, що поруч - Алькор (ось вам і модельний ряд культових радянських телескопів для любителів астрономії, вироблених новосибірським приладобудівним заводом (НПЗ)). Кажуть, що якщо перевести з арабського, то Міцар - це кінь, а Алькор - це вершник. Будучи знайомим з арабською мовою підтвердити це не можу, але довіримося книгам.

Отже, Міцар знайдений. Тепер проведіть уявну пряму від Мицара через Полярну зірку і далі приблизно на таку ж відстань. І ви напевно побачите досить яскраве сузір'я у вигляді латинської букви W (див. Малюнок). Це і є Кассіопея. Все-таки чимось схоже на «кавник», чи не так?

Після Кассіопеї пробуємо знайти сузір'я Дракона. Як видно з малюнка у верхній частині сторінки, воно як би простягається між «ковшами» Великої і Малої Ведмедиці, йдучи далі в бік Цефея, Ліри, Геркулеса і Лебедя. Про ці сузір'ях ми поговоримо трохи пізніше, а, отримавши базовий досвід орієнтування на зоряному небі, спробуйте за допомогою згаданого малюнка знайти сузір'я Дракона повністю.

Тепер ви без праці повинні вміти відшукати на небі сузір'я Великої і Малої Ведмедиць, Кассіопеї, Дракона.

питання:
1. В якій області неба перебувало сузір'я Кассіопеї під час ваших спостережень?
2. В якій області неба знаходився «ківш» Великої Ведмедиці?
3. Чи змогли Ви розгледіти неозброєним оком Алькор?

На небосхилі є сузір'я, про наявність яких знає практично кожен. До їх числа належить і сузір'я Мала Ведмедиця.

Сузір'я Мала Ведмедиця розташоване в приполярній області неба і містить в своєму складі 25 зірок. Але для більшості людей відомі тільки сім з них, що утворюють астеризм, названий Малим Ковшом. Найпопулярніша зірка сузір'я -, розташування якої практично збігається з Північним полюсом світу. Крім досить яскравих світил сузір'я містить в своєму складі маленьку еліптичну галактику, що прозвала за свій розмір карлик Малої Ведмедиці.

місцезнаходження


місцезнаходження

Сузір'я Мала Ведмедиця, вид в програмі планетарії Stellarium

Відшукати на небосхилі сузір'я досить просто. Його сусідами є Жираф, Дракон і Цефей. Але орієнтиром для пошуку зазвичай служить. Провівши поглядом лінію через два крайніх світила її ковша, і відмірявши вгору п'ять відстаней між ними, можна виявити Полярну зірку, яка служить початком «ручки» іншого, меншого за розмірами «черпачка». Це і буде Мала Ведмедиця. Вона менш яскрава, ніж Велика, але все одно чітко виражена на небосхилі і легко відрізнити від інших сузір'їв. У Північній півкулі це сузір'я є для спостереження цілий рік.

Північний полюс світу

Полюсом називають точку небесної сфери, яка спостерігачеві на Землі здається нерухомою, в той час як всі інші об'єкти обертаються навколо неї. Якщо поблизу від неї знаходиться яскрава зірка, то вона може служити орієнтиром, так як її розташування не залежить від часу доби. Через особливості руху Землі ця точка переміщається, але в масштабах століть її можна вважати незмінною. В даний час найближче до полюса розташована Полярна зірка. Вона відстоїть від нього в кутовому численні всього на 40 кутових хвилин.

Полярна зірка


Полярна зірка

Альфа Малої Ведмедиці розташована від Землі на відстані в 434 світлових роки і має видиму величину, рівну 1,97. Але насправді це не одне світило, а три, які об'єдналися в систему. Найбільше з них в 4,5 рази масивніше Сонця і в дві тисячі разів яскравіше його. Друга за розмірами зірка знаходиться на досить пристойній відстані від основної, її навіть можна розглянути в невеликий телескоп. Маса світила - приблизно 1,39 сонячних. Третя зірка настільки близько розташована до першої, що візуально розділити їх змогли тільки за допомогою телескопа «», та й то, зроблено це було з великими труднощами. Вона важча за Сонце в 1,25 рази.


Вона важча за Сонце в 1,25 рази

Другим за яскравістю світилом Малої Ведмедиці є його бета, що має видиму величину, рівну 2,08. Зірка віддалена від Землі приблизно на 126 світлових років. Її назва в перекладі з арабської означає «Зірка Півночі», так як деякий період часу до нашої ери (орієнтовно з 2000 по 500 роки) Кохаб ближче всіх світил розташовувався до полюса і служив проживали в той час народам навігаційним орієнтиром. Корейські астрономи відкрили в 2014 році у цій подвійної зірки планету, маса якої перевищує юпітеріанскую в 6,1 рази. Період обертання цього газового гіганта дорівнює 522,3 діб.


Період обертання цього газового гіганта дорівнює 522,3 діб

Гамма Малої Ведмедиці віддалена від Землі на відстань близько 480 світлових років і має видиму величину, що варіюється діапазоні 3.04-3.09. Період зміни яскравості світила становить 3,43 години. Цей третій за яскравістю об'єкт сузір'я є гарячим гігантом з температурою близько 8600 K. Його світність перевищує сонячну в 1,1 тисяч разів, а за габаритами він в 15 разів більше нашого жовтого карлика. За класифікацією відноситься до змінних світилам типу Т Щита.

астеризми


астеризми

Сузір'я містить два астеризму: Малий Ківш і Правоохоронці Полюса. Перший добре відомий сучасним спостерігачам. Він дуже схожий на Великий Ківш, розташований неподалік, але тільки менш яскравий. Його утворюють самі видимі світила небесного освіти. Досить багато хто вважає, що цими сімома об'єктами Мала Ведмедиця і обмежується, хоча насправді в її складі є ще 18 зірок.

Другий астеризм набагато менш відомий і своєю назвою йде в античні часи, коли два утворюють його світила, названі Феркад і Кохаб, розташовувалися ближче до полюса, ніж Полярна зірка.

метеорні потоки


метеорні потоки

Мала Ведмедиця служить радіантом, останнього «зорепаду» року, який вивчений досить слабо. Його радіант лежить поблизу Малого Ковша, метеорний дощ йде в період з 17 по 25 грудня і відрізняється крайньою непередбачуваністю. Зазвичай в найактивніші дні в ньому за годину видно від 10 до 20 метеорів, що малоинтересно для рядового спостерігача. Але бувають непрогнозовані сплески активності, коли їх число перевищує сотню. Такими «врожайними» на метеори були 1988, 1994, 2000, 2006 і особливо 1945 і 1986 року. Це найпівнічніший з подібних потоків - своїм народженням він зобов'язаний короткоперіодичної комету Туттля.


Це найпівнічніший з подібних потоків - своїм народженням він зобов'язаний короткоперіодичної комету Туттля

Крім основних зірок, в Малій Ведмедиці представляють інтерес розташовані в ній галактики. Уже згаданий Карлик, що є супутником Чумацького Шляху, був виявлений в 1954 році. Це досить стара галактика, якій не менше десяти мільярдів років. Вона занадто мала, щоб можна було побачити, чи є в ній газ, пил і будь-які процеси зореутворення. Іноді через розташування, близького до осі обертання Землі, її називають поляриссима.


Іноді через розташування, близького до осі обертання Землі, її називають поляриссима

Крім того, в сузір'ї знаходяться галактики NGC 6217 і NGC 5832. Всі перераховані об'єкти в космічних масштабах дуже малі, а тому спостерігати їх без гарної оптичної апаратури неможливо.

Історія сузір'я


Історія сузір'я

Мала Ведмедиця - невелике сузір'я Північної півкулі, яка укладає в собі 25 видимих ​​зірок. Сім найбільших з них утворюють на небосхилі візерунок ковша, ручку якого завершує Полярна зірка. Мала Ведмедиця не заходить за горизонт, тому маленький кухлик, користуючись деякими орієнтирами, можна побачити вночі навіть неозброєним поглядом.

Як знайти Малу Ведмедицю - вибираємо правильну обстановку

Для того щоб спостереження за зірками пройшло успішно, запам'ятайте наші поради:

  • шукайте зірки в ясну ніч, щоб на небі не було хмар і шаруватих хмар;
  • виїжджайте за місто, де немає палаючих вуличних ліхтарів і світяться вікон будинків, але є величезна темне небо, на якому ви без зусиль знайдете Малу Ведмедицю;
  • починаючи спостереження, встаньте так, щоб високі дерева або будови не загороджували вам горизонт. Найкращий варіант, коли перешкод немає взагалі, тобто - обрій чистий.

Як знайти Малу Ведмедицю по Полярної зірки

Ця знаменита зірка не найяскравіша на небі, тому її краще шукати по Великій Ведмедиці, обрис якої схоже на гігантський ківш. Сузір'я проглядається на небосхилі вночі в гарну погоду - восени і взимку воно зависає в північній частині піднебесся, навесні варто на сході в вертикальному положенні - ручкою вниз, влітку - на заході, ручкою вгору.

  • Застосовуючи наші рекомендації, знайдіть на небі Велику Ведмедицю. Подумки з'єднайте лінією всі зірки - отримаєте ківш з ручкою.
  • Зверніть увагу на чашу, що складається з 4 зірок. Крайні з них вказівні зірки - Дубге і Мерак, по ним визначають перебування Полярної зірки.
  • З'єднайте Муракамі і Дубге уявним променем. Продовжіть його вгору і трохи вправо, на відстань більше в п'ять разів, ніж відрізок між цими зірками. На кінці лінії ви побачите Полярну зірку - кінцеву точку ручки малого ковша.

Якщо навіть після таких досліджень ви не можете повністю уявити Малу Ведмедицю - перегляньте цю підказкою.


Як знайти Малу Ведмедицю - додатковий орієнтир

Ви знайшли Полярну зірку, але малий кухлик НЕ вимальовується? У цьому випадку допоможуть зірки-гіганти фронтального бортика чаші Малої Ведмедиці - Кохаб і Феркад.

  • Переведіть погляд в ліву сторону від Полярної зірки і помітите світлий кружок в помаранчевому ореолі - це Кохаб, вище неї, утворюючи верхній кут черпачка - Феркад. Ці зірки ходять навколо Полярної зірки і називаються Правоохоронцями Полюса.
  • Придивіться уважніше, і побачите ще 2 зірочки, складові внутрішні кути чаші. Об'єднайте їх лініями і перед вами - кухлик без ручки.
  • Розшукайте дві тьмяно світяться точки-зірочки між чашею і Полярною зіркою. Стуліть залишилися проміжки прямими відрізками і вийде малий ківш з ручкою, звернений в протилежну сторону від ручки Великої Ведмедиці.

Хоча Малу Ведмедицю можна відшукати в будь-який час, найкраще вона помітна на небосхилі взимку перед сходом сонця або в першу годину весняного заходу.


Якщо дозволяє час, вирушайте на природу, щоб відпочити від міської метушні, намилуватися зоряної розсипом нічного неба, задуматися про далеких невідомих світах, світло від яких не доходить до нашої планети.

Ви знайшли його на небі?
Все-таки чимось схоже на «кавник», чи не так?
1. В якій області неба перебувало сузір'я Кассіопеї під час ваших спостережень?
2. В якій області неба знаходився «ківш» Великої Ведмедиці?
3. Чи змогли Ви розгледіти неозброєним оком Алькор?