З понеділка, 12 лютого, починається Масляний тиждень. Безсумнівно, це один з найулюбленіших і очікуваних російських свят. Сирна седмиця радує не тільки ситними млинцями, а й насиченою розважальною програмою з конкурсами, танцями, спалюванням опудала, хороводами та піснями. Сайт DVHab.ru дізнався у гостей і жителів далекосхідної столиці, яким чином вони відсвяткують найсмачніший свято в році.
масляний тиждень
Кожен день сирної тижня вважався особливим, мав власну назву і значення. Так, понедельник називали «Зустріччю Масляної», в цей день починали пекти млинці. Перший млинець прийнято віддавати бідним і нужденним людям. Також наші предки готували опудало, одягали його в лахміття і виставляли на головній вулиці. Воно стояло на загальному огляді до неділі. Вівторок прозвали «загравання». Його присвячували молоді. У цей день влаштовували народні гуляння: каталися на санях, крижаних гірках, каруселях.
Середовище - «Лакомка», зазвичай звали в будинок гостей (друзів, рідних, сусідів). Їх пригощали млинцями, медовими пряниками і пирогами. Також було прийнято пригощати млинцями своїх зятів, звідси пішов вислів: «Прийшов зять, де сметани взяти?». В цей день проводились кінні перегони і кулачні бої. Четвер наші предки назвали «Разгуляй» - вони грали в сніжки, водили веселі хороводи, каталися на санках і співали веселі пісні. П'ятницю прозвали «Тещині вечірки», тому що зяті запрошували тещу в свій будинок і пригощали смачними млинцями. Субота - «посиденьки зовиці». Невістки запрошували до себе сестер чоловіка, розмовляли з ними, пригощали млинцями та дарували подарунки. Неділя - завершальний день Масляної. Він отримав назву «Прощена неділя». Люди прощалися з зимою, проводжали Масляну і символічно спалювали її опудало. Також в цей день прийнято просити у знайомих і рідних прощення за образи, що накопичилися за рік.
- У нас в сім'ї прийнято «правильно» відзначати Масляну - весь тиждень. Ще в дитинстві я допомагала мамі пекти млинці, ми зустрічали з накритим столом тата з роботи, все разом робили опудало і виставляли його біля під'їзної двері. До нас завжди приходили гості: бабусі, дідусі, тітки, друзі батьків, а також мої однокласники. А у вихідні всією ріднею виїжджали в ліс і спалювали опудало зими, - розповіла DVHab.ru Алевтина Поступаева.
Де і як відзначити Масляну
Щорічно проводи зими в Хабаровську проходять з великим розмахом. На прибудинкових територіях відбудуться різні розважальні програми, навчальні майстер-класи, виставки, екскурсії, тематичні конкурси та ігри. Святкові майданчики будуть організовані як на базах відпочинку, так і в межах міста.
Основні дії розвернутися у вихідні дні на території парку «Північний», де будуть обурудовани вісім ігрових майданчиків, тематичні фотозоні, а гостей свята розважатимуть скоморохи і інші персонажі. Також можна буде покататися на конях, виграти призи за участь в спортивних змаганнях і вікторинах, а якщо ви станете, то можна буде зігрітися гарячим чаєм та скуштувати смачні млинців.
на центральній н абережной , Жителів міста чекають гучні проводи зими з традиційними російськими забавами: перетягуванням каната, боями на подушках, стрибками в мішках, а того, кому підкоритися масляної стовп, чекають цінні призи. Головною подією стане спалювання опудала Масляної. Ситна трапеза, веселощі і хороші емоції гарантовані.
Для самих маленьких приємним времепрепровожденіем стане захід, який відбудеться в Гродековском музеї . Дітей і батьків чекає інтерактивна казка-гра "масляничних розгуляй", аквагрим, виставу лялькового театру, тематична фотозоні, різні майстер-класи: ліплення з солоного тіста, виготовлення "Домашньої Масляної", глиняного свистульки-окарини, розпис пряників, робота на гончарному крузі , набійка та інше. Гості дізнаються все про традиційний слов'янському чаюванні і спробують справжній купецький чай з самовара.
На території туристичного комплексу «Заимка» пройдуть традиційні святкові гуляння з перетягуванням каната, підкоренням масляного стовпа, хороводами, піснями і, звичайно ж, смачними наїдками. Тут масляні гуляння триватимуть все вихідні.
центр «Соснівка» запрошує скуштувати ситні частування , А також взяти участь в традиційних слов'янських розвагах, смішних розіграшах призів, спалюванні опудала Масляної, оцінити ярмарок майстрів. Любителі активних зимових розваг зможуть покататися на ковзанах, гірках або ж пограти в хокей.
Головні звичаї і традиції Масниці
З язичницьких традицій відбулися і головні звичаї на масляний тиждень. Багато хто цікавиться, чому саме млинці є головним частуванням. Справа в тому, що слово «млинець» походить від стародавнього «млин», що означає «перемелювати». Дійсно, головний інгредієнт для цієї страви - намеленним борошно. Також за кольором і формою млинці нагадували сонце, і вважалася, що та родина, яка з'їсть більше всіх цих ласощів і почастує їм сусідів, стане найщасливішою і багатою.
Ще однією цікавою традицією є спалювання опудала. У наших древніх предків це означало перемогу життя над смертю, так як в слов'янської міфології Масляна символізувала зиму і смерть. Люди весело відзначали наближення весни і початок сільськогосподарських робіт, з соломи робили опудало зими, яке одягали в жіночий одяг, а в руках у нього були млинці або сковорода. Вважалося, що після спалення опудала буде швидке потепління.
На сирну седмицю завжди було прийнято веселитися і влаштовувати гучні гуляння. Улюбленими розвагами, як за старих часів, так і зараз, залишаються катання на гірках, участь в різних конкурсах, ярмарки, а також кулачні бої (імпровізовані, звичайно ж).
історія свята
Сирна седмиця - один з довгоочікуваних і незвичайних російських свят, що поєднує в собі як православні, так і язичницькі традиції. Масляна - останній тиждень перед великоднім постом, що дає можливість віруючим покуштувати ситну їжу перед говінням.
- З тих пір, як ми з чоловіком стали дотримуватися православні пости, ми полюбили Масляну. Хоч м'ясо є і не можна з релігійних міркувань, млинці - ласощі. Зі згущеним молоком, сметаною, шоколадною пастою - просто смакота. Та й всі ці гуляння, міські шоу-програми, спалювання опудала, а ще й швидке наближення весни - це не може не радувати, - зізналася хабаровчанка Ольга.
Раніше ж млинці тиждень був виключно язичницьким обрядом. Вважається, що спочатку Масляна була пов'язана з днем весняного сонцестояння, але з прийняттям християнства вона стала випереджати Великий піст і залежати від його термінів. На Русі було прийнято святкувати зміну пір року, тому прощання з довгою і суворою зимою було яскравим, веселим і масштабним торжеством. Слов'яни прославляли бога сонця Ярило, влаштовували гучні гуляння, організовували ярмарки, водили хороводи, виконували святкові пісні і пекли млинці.
Нагадаємо, що в Успенському соборі розпочалася акція «Подаруй млинець ближнього» , В рамках якої кожен бажаючий може взяти участь в організації святкових чаювань для нужденних: млинці будуть доставлені людям, що знаходяться в складній життєвій ситуації, бездомним і підопічним богадільні.
Олена Бянкіна, новини Хабаровська на DVhab.ru
Тепер DVhab.ru щотижня дарує краще коментатору новин цілих 4 піци! Діліться своєю думкою. Коментуйте, дискутуйте і перемагайте!
Також було прийнято пригощати млинцями своїх зятів, звідси пішов вислів: «Прийшов зять, де сметани взяти?