Серед експонатів - деталь костюма співака Леоніда Собінова до партії Ромео ( "Ромео і Джульєтта"). Фото - прес-служба Великого театру
Вісім тонн експонатів привезли в Новий Манеж в честь 100-річчя музею Великого театру.
Макети вистав, ескізи декорацій і костюмів, фотографії, документи, особисті речі артистів представлені на виставці "Музей і Театр. 100 років разом (1918-2018) ".
Великий театр вперше презентує усе розмаїття своєї колекції, зазвичай захованої далеко від глядацьких очей.
Для будь-якого туриста, який відвідує Відень чи Мілан, похід в музей Віденської державної опери або Ла Скала не менше бажаний, ніж квиток на спектакль.
Фонди музею Великого театру, який відзначає своє 100-річчя, не менше багаті - сьогодні вони налічують 100 тисяч одиниць зберігання.
Але про існування цієї колекції знають одиниці, а побачити на власні очі записи хореографа Олександра Горського або ескізи декорацій Федора Федоровського можуть тільки фахівці.
Спеціальних приміщень у театру немає, окремі експонати залишають його тільки для участі в збірних експозиціях, тому виставка в Новому Манежі - ймовірно, єдина можливість побачити раритети цього музею, які збиралися набагато довше заявлених ста років.
Не так давно співробітники музею Великого театру встановили дату його створення - осінь 1918 року. Відомо, що це було не просто нелегке, а трагічне для театру час - під загрозою було саме його існування.
Завдяки докладним записам Олени Костянтинівни Малиновської, в той час директора Великого театру (якої багато в чому він і зобов'язаний своїм збереженням), стало відомо, що в 1918 році при розборі архівів московської контори дирекції Імператорських театрів було знайдено більше 9 тисяч речей, чия цінність була визнана музейної.
Уже два місяці по тому нарком освіти Луначарський підписав положення про музей Великого театру. Цей документ досі не знайдений, але він згадується в документах Малиновської.
Нинішня колекція музею містить безліч раритетів.
"Усі без винятку наші експонати, я вважаю, унікальні",
- наполягає завідуюча музеєм Лідія Харіна. Але, ймовірно, в Новому Манежі особливу увагу буде прикуто до першого з дійшли до наших днів костюму XVIII століття і до портрета Федора Шаляпіна пензля Олександра Головіна - на ньому співак зображений в своїй коронній партії Демона. Ця робота, перш ніж потрапити на виставку, пройшла багаторічну реставрацію.
У Новому Манежі стає очевидно, що вже більше століття Великий театр - це точка тяжіння вітчизняної художньої еліти. Причому багато десятиліть театр вмів акумулювати не тільки енергію кращих діячів опери і балету, а й видатних письменників, художників, музикантів.
Завдяки цьому фонди музею Великого театру зберігають фрагменти щоденників Вацлава Ніжинського, а на виставці представлені віяло петербурзької прими Анни Павлової, неодноразово танцювала у Великому, і диригентська паличка Петра Ілліча Чайковського, який створював на замовлення театру кілька опер і балет "Лебедине озеро".
На виставці можна дізнатися і про сьогоднішній день театру - музей і раніше збирає макети вистав, ескізи, костюми.
Анна Галайда, Російська газета